Jump to content
Tomii

Idzie nowe 3 - czyli Knaus SÜDWIND 580 QS 60Y ;)

Recommended Posts

Koczaj
15 godzin temu, Tomii napisał:

Realnie jestem poniżej 1900 kg, ale jakiegoś wielkiego szału nie ma. Zakładam że przyczepa między 1850 a 1900 kg.

Wow to mnie zaskoczyłeś. Z papierów wynika że jest ładowność na poziomie 450kg a tu widać że nie ma czym szaleć, a i tak masz podniesione DMC bo chyba podstawa to 1700kg

Hmm albo dużo doposażenia masz skoro 200kg doszło na wstępie. 

jacek00
Wow to mnie zaskoczyłeś. Z papierów wynika że jest ładowność na poziomie 450kg a tu widać że nie ma czym szaleć, a i tak masz podniesione DMC bo chyba podstawa to 1700kg
Hmm albo dużo doposażenia masz skoro 200kg doszło na wstępie. 
Papiery są od wersji bazowej. A wersja jubileuszowa 60Y ma sporo dodatkowych rzeczy w standardzie, które swoje ważą. U Knausa niestety jest bajzel z tymi wagami i to co na stronie podają ma się nijak do rzeczywistości

Tomii
W dniu 24.07.2022 o 08:48, Tomii napisał:

Wypadałoby założyć sobie licznik kilometrów, co by na serwisy odpowiednio jeździć.

1. 03.05.2022 - 870 km
2. 22.05.2022 - 1 220 km
3. 19.06.2022 - 1 770 km
4. 17.07.2022 -  6 440 km

Z kronikarskiego obowiązku doszło:
5. 05.08.2022 - 7 100 km
6. 07.08.2022 -  7 420 km

Jest również awaria akumulatora. Sprawę akumulatora można będzie śledzić w tym temacie:

Tomii

Kolega @ptaq103 pyta o zapas, więc żeby dla innych jeszcze info było wklejam tu odpowiedź:
Felga stalowa z Mercedesa Vito - 5 x112, szerokość 6,5", średnica  17" i ET 50.
Do tej felgi nie podejdą Ci śruby które masz fabryczni. Kupiłem śruby M12x1,5x24 na klucz 17 o kształcie kuli.
Na felgę założyłem oponę identyko jak miałem fabrycznie Nokian cLINE 215/60 R17C 109/107T

Z kronikarskiego obowiązku doszło:

7. 17.09.2022 - 10 300 km 

Fajny dzień dziś był. Jaram się. Więc w kilku krokach opiszę co i jak, bo za dużo o Simarine na forum nie ma. 

Najpierw trzeba było pokaleczyć meble...

IMG_20220925_094758.jpg
... i wymienić  dwie kostki pod zlewem tak aby Wago miało po jednym pinie wolnym.
IMG_20220918_170413.jpg

No więc pod zlewem wleciał Spliter (tu jeszcze nie ma podłączonych przewodów z bocznika i inklinometru),
IMG_20220925_112736 (1).jpg
 a dziurska w meblach zakrył wyświetlacz.
IMG_20220925_121016.jpg

Na dnie szafki kuchennej (poniżej splitera) znalazł się inklinometr (to coś na samym dnie przykręcone do podłogi).
IMG_20220925_142808.jpg

Wszystkie masy z akumulatora trzeba było podłączyć przez bocznik,
IMG_20220925_142924.jpg

więc pod przyczepą, ostatnią wolną przelotką wyszedł czujnik temperatury zewnętrznej i kabel łączący bocznik ze spliterem:

IMG_20220925_140701 (1).jpg

Czujnik NTC złapany do peszla trytką, co by się nie dyndał i żeby mierzył temperaturę zewnętrzną, a nie teperaturę podłogi od zewnątrz.
Na koniec trzeba było jeszcze wysondować zbiornik. Wyjęcie dziada, ze względu na to że fabrycznie jest przyklejony na butyl, do najłatwiejszych nie należało.

IMG_20220925_164223.jpg

IMG_20220925_164221.jpg

IMG_20220925_164228.jpg

Nie mam zdjęć czujnika wewnętrznej temperatury. W planach jest jeszcze temperatura w łazience i temperatura w lodówce. Generalnie kabelki to nie jest to co lubię, ale dzięki ogromowi wiedzy od @jacek00 i @Marcin T poszło gładko i przyjemnie. Marcinowi również dziękuję za kółeczko usztywniające do zbiornika (widać je od wewnątrz).

Dziękuję Marcinowi @Eastnomad za wspólny zakup i podgapienie w trakcie prac. Razem z Marcinem inklinometry zakupiliśmy w  GlobTechnic.pl
GlobTechnic jest w trakcie uruchamiania nowego sklepu i udało się ugadać zniżkę dla forumowiczów. Jak wszystko będzie już dopięte i potwierdzone (sklep nie miał podpiętej jeszcze płatności) to dam linki i kod zniżkowy do rabatów w tym temacie.

I pomyśleć że gdyby nie padnięty akumulator Volta (cała historia zakończyła się szybko i pozytywnie, wymianą na nowy akumulator), to pewnie czekał bym aż Simarine przyniesie mi Mikołaj :mikolaj:.

Podsumowując - mała rzecz, a cieszy. 

vrs

Ale… o co chodzi?

Co to jest ten inklinometr i po co to wyciąganie zbiornika. 

Nie miałeś wskaźnika poziomu wody ?

Eastnomad
13 minutes ago, vrs said:

Co to jest ten inklinometr

Inklinomert to czujnik poziomu przekazuje informacje o dwóch płaszczyznach. Tu poniżej załączam jak te informacje wyglądają potem na wyświetlaczu:

E726DC09-86B9-437B-B383-5B8431153F9B.thumb.jpeg.04890d6840c582ebf9855c25490cc903.jpeg

18 minutes ago, vrs said:

i po co to wyciąganie zbiornika

nie da się wywiercić otworu w zbiorniku pod czujnik bez jego wyjęcia bo powyżej niego jest stelaż łóżka.

16 minutes ago, vrs said:

Knaus nie daje tego bez dopłaty. Inna sprawa, że ten Simarine wygląda lepiej niż ten fabryczny wyświetlacz 😉

Tomii
14 minut temu, vrs napisał:

Ale… o co chodzi?

Co to jest ten inklinometr i po co to wyciąganie zbiornika. 

Inklinometr to czujnik kąta nachylenia. 

Fabrycznie w Knausie bez dopłaty nie ma wskaźnika poziomu wody w zbiorniku. Jest opcja za dopłatą, ale niestety nie zbyt pięknie jest to rozwiązane i mało kto się na to decyduje. 

W Simarine na jednym wyświetlaczu masz informacje o:

- stanie akumulatora

- temperaturach

- napełnieniu zbiorników

- wypoziomowaniu przyczepy

Do tego łączysz to urządzenie po WiFi z telefonem, i nie musisz starej wołać co by mówiła czy oczko na poziomicy już jest w dobrym położeniu, jak na klin najeżdżasz. 

vrs

Rozumiem. Fajne

Misio

Dajcie link do tych zabawek !

jacek00
Simarine.net

Eastnomad
21 minutes ago, Misio said:

Tu masz stronę producenta https://simarine.net/pico-battery-monitor/

w Polsce też można kupić w wielu miejscach, ale inklinometr chyba tylko u polskiego dystrybutora marki czyli Globtechnik. Takim optymalną bazą jest chyba ten zestaw Pico One. :https://www.globtechnic.pl/pl/produkty/monitor-simarine-pico-one-22413-22415-detail

Ostatnio był na rynku za bardzo dobre pieniądze bo sklep się likwidował (jak sie potem okazało). Do tego wystarczy dokupic inklinometr i już ma się wszystko to o czym napisał @Tomii

w79

Jak kupowałem, dwa lata temu, to pisali że mają w planach dołożyć czujniki gaz/czad, ale nie wiem czy już jest to w sprzedaży 

Eastnomad
Just now, w79 said:

Jak kupowałem, dwa lata temu, to pisali że mają w planach dołożyć czujniki gaz/czad, ale nie wiem czy już jest to w sprzedaży 

@jacek00 znalazł w Australii ale cena solidna. W Europie niedostępny.

Misio

Fajna zabaweczka 😍

Gizbern
15 godzin temu, Tomii napisał:

Podsumowując - mała rzecz, a cieszy. 

Ile ten zestaw cały Cię wyniósł jeżeli można spytać?