Skocz do zawartości
 • KarawaningPl

  IX Zlot Karawaning.pl

  Przez KarawaningPl, w Zloty,

  Tradycyjnie, jak co roku, majówka 2011 nie mogła by się obyć bez kolejnego Zlotu forumowiczów z Karawaning.pl. Spotkanie nosiło numer IX.

  Miejscem zbiorczym była miejscowość Danowskie nad jeziorem Blizenko (województwo podlaskie, pojezierze augustowskie).
  Na zlot przybyło 27 załóg przyczepowych i 3 bezprzyczepowe
  (w tym 10 załóg przybyłych majestatycznie około północy, wjeżdżających jednocześnie na teren kempingu - widok zapierał dech
  w piersiach). Również nie zawiedli nas Przyjaciele z Fanklubu Niewiadówek

  Tradycyjnie Rysiaczek "zaprzysiężył" nowych i starych  zlotowiczów. Komisja potraktowała każdego zlotowicza odpowiednim "chrztem bojowym" (nowych w szczególności), co zostało potwierdzone wystawieniem odpowiedniego glejtu.

  Za dnia zlotowicze oddawali się wycieczkom pieszym
  i samochodowym po okolicy, jeżdżono kolejką wąskotorową
  w Płocicznie, pływano statkiem
  w Augustowie.Na kempingu dzieciaki szalały na rowerach i placu zabaw, dorośli oddawali się głębokim dyskusjom
  o karawaningu i nie tylko, czy testami nowych gadżetów turystycznych. Znaleźli się odważni do kąpieli w jeziorze (Lepciaki), mniej odważni pływali łódką.


  Wieczorami spotykaliśmy się przy wspólnym ognisku, gdzie przy akompaniamencie gitary śpiewy
  i rozmowy trwały do godzin porannych.
  Mimo, że miejsce sprawia, że czas jakby zwalnia, to zlot mignął jakby trwał tylko dzień.
  Aura podczas zlotu była bardzo przyjazna, jak na późne odejście zimy tego roku. Często mieliśmy nawet słoneczko. Jednak kiedy nadszedł czas odjazdów… wiele załóg wracało w opadach śniegu.
  Na szczęście wszyscy bez nieprzyjemnych przygód powrócili do domów.
  Dziękujemy i do następnego!

  Miodzio

  Anna Mucha z Marco Polo

  Przez Miodzio, w News,

  W najbliższy poniedziałek 19 sierpnia 2013 r. w Stacji Mercedes odbędzie się spotkanie z Anną Muchą, która pojawi się w towarzystwie Marco Polo. W programie wieczoru zaplanowane jest również prezentowanie modelu Viano Marco Polo, relacja z wyjazdu tym samochodem do Saksonii oraz zjazd właścicieli Mercedesów kamperów i przyczep kampingowych. Jak zwykle poniedziałkowy Dzień Mercedesa zapowiada się ciekawie. Tym razem organizatorzy zaplanowali temat bardzo wakacyjny - kampery i przyczepy kampingowe czyli caravaning jako forma wypoczynku.
  Anna Mucha z Marco Poloczyli caravaning jako forma wypoczynku
  W najbliższy poniedziałek 19 sierpnia 2013 r. w Stacji Mercedes odbędzie się spotkanie z Anną Muchą, która pojawi się w towarzystwie Marco Polo. W programie wieczoru zaplanowane jest również prezentowanie modelu Viano Marco Polo, relacja z wyjazdu tym samochodem do Saksonii oraz zjazdwłaścicieli Mercedesów kamperów i przyczep kampingowych. Jak zwykle poniedziałkowy Dzień Mercedesa zapowiada się ciekawie. Tym razem organizatorzy zaplanowali temat bardzo wakacyjny - kampery i przyczepy kampingowe czyli caravaning jako forma wypoczynku.

  Tego dnia o godzinie 19.00 Anna Mucha zaprezentuje kompaktowy samochód kempingowy - Viano Marco Polo. Jest to wymarzony samochód dla czteroosobowej rodziny - klasycznie wyglądający pojazd wyposażony jest w cztery miejsca do spania, kuchnię (dwupalnikową kuchenkę gazową, zlewozmywak oraz pojemną 40-litrową lodówkę, a także szafki kuchenne z praktycznymi roletowymi drzwiami) oraz dużą szafę na ubrania. Dzięki przemyślanej koncepcji organizacji wnętrza i wysokiej funkcjonalności, jest idealny na długie podróże z całą rodziną.
   
  Po spotkaniu z Anną Muchą odbędzie się dyskusja o caravaningu jako formie wypoczynku, natomiast na deser zaplanowano relację z wyjazdu Viano Marco Polo do Saksonii, którą poprowadzi dziennikarz podróżniczy portalu Onet.pl - Paweł Klimek. Przez cały wieczór będzie można podziwiać i oglądać kampery oraz przyczepy kampingowe, które prezentować będą ich właściciele przed Stacją Mercedes. Stacja Mercedes codziennie przez całe lato (do połowy października) oferuje solidną porcję kultury i sztuki - oprócz wystaw prac renomowanych artystów zaplanowane zostały ciekawe dyskusje dotyczące kultury współczesnej, warsztaty twórcze dla dzieci oraz koncerty - zarówno muzyki klasycznej, jak i wszelkich gatunków współczesnych.

  Szczegółowy program dnia:
  17:00 Wstawienie Viano Marco Polo i Przyjazd właścicieli Mercedesów - kamperów i przyczep kampingowych
  18:00 Prezentowanie Viano Marco Polo
  19:00 Sesja Zdjęciowa Anny Muchy
  19:20 Rozmowa z Anną Muchą nt. motoryzacji i kamperów - moderator Błażej Żuławski
  20:00 Dyskusja: Caravaning jako forma wypoczynku - moderator Sebastian Klauz
  20:30 Relacja z wyjazdu Viano Marco Polo do Saksonii - prowadzenie Paweł Klimek (Onet.pl).
  Wstęp wolny
  STACJA MERCEDES, róg ul. Kruczkowskiego i al. 3 Maja w WarszawieSzczegółowe informacje na temat wydarzeń obywających się na Stacji Mercedes znajdują się na facebooku:
  www.facebook.com/StacjaMercedes
  oraz na stronie
  www.stacjamercedes.pl.

  Miodzio

  Firma AllCamp zaprasza Państwa na Otwarcie Sezonu 2013 w dniach 5 i kwietnia 2013 zaprasza wszystkich miłośników karawaningu do swej siedziby na Otwarcie Sezonu 2013.

  Dni otwarte w AllCamp.

  Firma AllCamp zaprasza Państwa na Otwarcie Sezonu 2013 w dniach 5 i kwietnia 2013 zaprasza wszystkich miłośników karawaningu do swej siedziby na Otwarcie Sezonu 2013.
   
   
   
  W tych dniach specjalnie dla Państwa firma pracuje: w piątek 5 kwietnia 2013 w godzinach 9.00 - 18.00w sobotę  6 kwietnia 2013 w godzinach  9.00 - 15.00
  Zgodnie z tradycją oprócz prezentacji nowości i możliwości dokonania zakupów zapraszamy Państwa na słodki poczęstunek.
  Specjalnie dla Państwa oferujemy możliwość dokonania zakupów z 15% rabatem na cały asortyment znajdujący się w sklepie.
   
  Adres firmy:
  allCamp
  Łódź ul. Przybyszewskiego 199/205
  tel. 42 654 29 99


   
  Więcej na: www.allcamp.pl

  Miodzio

  Targi Motor Show 2013

  Przez Miodzio, w News,

  Już po raz drugi Międzynarodwe Targi Poznańskie organizują MOTOR SHOW. W ramach tych motoryzacyjnych targów odbędzie się Salon Carwaningowy. Organizatorzy serdecznie zapraszają do odwiedzenia tej imprezy w dniach od 4 do 7 kwietnia 2013 roku.

  Topowe marki wiodących producentów, faktyczne premiery najnowszych modeli, rozwiązania dla indywidualistów i świata biznesu - tylko na Motor Show - najbardziej ekskluzywnej imprezie motoryzacyjnej w tej części Europy!
   
   
   
  Już po raz drugi na targach Motor Show, które odbędą się w dniach 4-7 kwietnia 2013 roku w Poznaniu, zobaczymy wyjątkową ekspozycję, dedykowaną wszystkim miłośnikom aktywnego wypoczynku. W Salonie Caravaningowym pojawią się najbardziej luksusowe campery, przyczepy oraz najnowsze akcesoria.
   
  Salon Caravaningowy, po ubiegłorocznym sukcesie, zapowiada się jeszcze bardziej okazale. O jego popularności świadczy fakt, że na kilka miesięcy przed terminem rozpoczęcia targów ponad 70 proc. powierzchni ekspozycyjnej, jaką zajął Salon w 2012 roku, zostało zarezerwowane przez wystawców - mówi Monika Brzóska, Menadżer Salonu Caravaningowego.

   
  Dzięki pozytywnemu rezultatowi poprzedniej edycji - w branży Salon ten cieszy się opinią największego w Polsce spotkania w roku, jednocześnie będąc dla zwiedzających oraz klientów wyjątkową okazją do analizy najnowszych trendów i poznania nowości rynkowych.
  Praktycznie wszystkie zgłoszone firmy deklarują promowanie swoich marek poprzez nowości, gdzie premierowe pokazy innowacyjnych produktów stają się tradycją.
  Już teraz wiemy, że na targach zobaczymy mi.in. Pilote G740 LGR / samochód kampingowy, który został laureatem szóstej edycji plebiscytu telewizji TVN "Męska Rzecz", w kategorii Hobby i Sport. Kamper został zgłoszony do udziału w plebiscycie przez firmę CarGO! Rent a Camp, oficjalnego wystawcę Salonu Caravaningu targów Motor Show 2013.
   
  EBACAMP pokaże WIELOZADANIOWY KONTENER - specjalnie zaprojektowana rama umożliwia szybkie zamontowanie kontenera turystycznego na dowolnie wybranym podwoziu auta. Mocna konstrukcja pozwala również na ekstremalne wyprawy. Na stoisku firmy zobaczymy także FUNKCJONALNY MINICAMPER - samochód przystosowany do podróżowania dla dwóch osób, wygodny, przestronny. Jego niewątpliwą zaletą jest atrakcyjna cena. Firma będzie prezentować rozwiązania systemów grzewczych stosowanych w autach turystycznych, opartych na niezawodnych produktach światowego lidera w branży ogrzewań postojowych - WEBASTO.
   
  Poznański Motor Show startuje 4 kwietnia, który jest dniem dla mediów i biznesu. Organizatorzy targów szeroką publiczność zapraszają od piątku do niedzieli (5-7 kwietnia). Na teren targów można wejść już od godziny 10tej. Bilety na targi Motor Show są dostępnew cenie 17 zł / szt. już teraz, za pośrednictwem serwisu internetowego Ticketpro.pl (do 25marca 2013 roku) oraz w sieci sklepów Empik, Saturn i Media Markt (do 4 kwietnia). Bilety, jak co roku, można nabyć również w kasach MTP, czynnych w godzinach od 9.30 do 18.30 w trakcie trwania targów.
   
  Więcej informacji na: www.motorshow.pl

  Miodzio

  Urządzenie Saphir Comfort RC to klimatyzacja ze zintegrowaną pompą ciepła. Dzięki odwracalnemu obiegowi chłodzącemu chłodzi jednocześnie zmniejszając wilgotność powietrza oraz ogrzewa.

  Nowości Truma w Polsce.

  Chłodzenie i ogrzewanie w jednym urządzeniu - Truma wprowadza na rynek Saphir Comfort RC.

  Saphir comfort to instalacja klimatyzacyjna ze zintegrowaną pompą ciepła. Dzięki odwracalnemu obiegowi chłodzącemu chłodzi jednocześnie zmniejszając wilgotność powietrza oraz ogrzewa.
   

  "Saphir Comfort RC wystarcza do wydajnego chłodzenia pojazdu o długości do 6,5 metrów przy wysokich temperaturach zewnętrznych i uzyskania przyjemnego klimatu pomieszczenia i ogrzania wnętrza pojazdu podczas chłodnego letniego wieczoru" - wyjaśnia menedżer ds. produktów Philipp Wegmann.
   
   
   
   
   

  Urządzenie jest kompaktowe, lekkie ciche i całkowicie bezobsługowe.
  Do zamontowania w przestrzeni podłogowej.
  Dostępne w sprzedaży od maja 2013r.
   
  Główne zalety urządzenia Saphir Comfort:
  Chłodzi szczególnie intensywnie z mocą 2400 W Ogrzewa w trybie pompy ciepła z mocą do 1700 W Automatyka chłodzenia/ogrzewania Najmniejsze urządzenie w swej klasie Praktyczna funkcja programatora zegarowego  
  Dane technicze Saphir Comfort RC:
  Napięcie robocze 230 V do 240 V~,50 Hz Moc chłodnicza(W) 1,7 A/3 A/4,4 A (230 V) 35 A/62,5 A/ - (12 V) Moc chłodnicza (W) 2400 Moc chłodnicza (BTU) 8200 Moc grzewcza (W) 1700 Pobór prądu w trybie grzania (230 V) 3,7 A Czynnik chłodniczy R 407 c Natężenie przepływu maks. 380 m3/h Zakres temperatur (stopnie Celsjusza) + 16 °C do + 40 °C Energy Efficiency Rate (ERR) 2,4 Ciężar 23,5 kg Wymiary (dł. x szer. x wys.) 628 x 400 x290 mm Więcej informacji na: www.komfortpodrozy.pl


  Miodzio

  VeGA Plus jest to pierwszym system ogniw paliwowych zasilany gazem płynnym. System ogniw paliwowych VeGA to połączenie najwyższej klasy technologii z dużymi korzyściami i najprostszą obsługą. Od teraz mamy możliwość korzystania z energi elektrycznej wszędzie, niezależnie od dostępu do sieci elektrycznej, czy ładnej pogody warunkującej efektywne korzystanie z paneli solarnych.

  Nowości Truma w Polsce.

  Ogniwa paliwowe VeGA Plus - więcej wolności, więcej niezależności, więcej komfortu.
   
  VeGA Plusto ogniwo paliwowe produkowane przez firmę Truma.
  Ogniwo paliwowe to ogniwo generujące energię elektryczną z reakcji chemicznej. Od akumulatora, w którym energia musi zostać wcześniej zgromadzona, ogniwo paliwowe różni się tym, że nie musi być wcześniej ładowane. Wystarczy tylko doprowadzić do niego paliwo. W przypadku akumulatora jego ładowanie jest długim procesem, a ogniwo paliwowe jest gotowe do pracy praktycznie natychmiast. Ogromną zaletą ogniw paliwowych jest bardzo niewielkie zanieczyszczenie powietrza, które powodują.
   
   

  VeGA Plus jest to pierwszym system ogniw paliwowych zasilany gazem płynnym. VeGA Plus współpracuje ze wszystkimi standardowymi akumulatorami,niezależnie od pory roku i warunków pogodowych - cicho, efektywnie, niezawodnie i w sposób przyjazny dla środowiska. Dzięki dużej pojemności ładowania -do 6000 Wh/dzieńi generacji prądu na poziomie 20 A jest najbardziej wydajnym ogniwem paliwowym na rynku i idealnym rozwiązaniem dla dużych camperów i pojazdów typu liner.
   
   
   

  System ogniw paliwowych VeGA to połączenie najwyższej klasy technologii z dużymi korzyściami i najprostszą obsługą. VeGA Plus posiada inteligentny system do automatycznego i zoptymalizowanego doładowywania akumulatora, adzięki zastosowaniu dodatkowych interfejsów komunikacyjnych umożliwia sterowanie za pomocą zewnętrznego systemu zarządzania energią.
   
   
   
  Dane techniczne VeGA Plus:
   
  Prąd generowany ok. 20 A Nośnik energii Gaz płynny (propan i/lub butan) Zużycie gazu (gaz płynny) 100 g/h Panel do obsługi kolorowy wyświetlacz dotykowy 4,3" Wymiary (bez przyłączy) 717 x 462 x 290 mm
  Ciężar 40 kg Więcej informacji na: www.komfortpodrozy.pl

  Miodzio

  "Bezpieczne Wakacje 2013"

  Przez Miodzio, w News,

  Z wielką radością informujemy, iż rusza III edycja akcji "Bezpieczne wakacje" z firmą Przyczepy Wiola.

  Firma Przyczepy Wiola to jeden z wiodących na polskim rynku producentów przyczep towarowych, lawet samochodowych, przyczep do przewozu sprzętu budowlanego, kontenerów, izoterm oraz wielu rodzajów przyczep specjalistycznych. Wszystkie wyroby powstają według motta firmy: Bezpieczeństwo i jakość.

  Poprzednie edycje tej akcji cieszyły się bardzo wielką popularnością wśród naszych forumowiczów, a grono bardzo zadowolonych karawaningowców świadczy o sukcesie poprzednich edycji akcji.

  Z wielką radością informujemy, iż rusza III edycja akcji "Bezpieczne wakacje" z firmą Przyczepy Wiola.
  Firma Przyczepy Wiola to jeden z wiodących na polskim rynku producentów przyczep towarowych, lawet samochodowych, przyczep do przewozu sprzętu budowlanego, kontenerów, izoterm oraz wielu rodzajów przyczep specjalistycznych. Wszystkie wyroby powstają według motta firmy: Bezpieczeństwo i jakość.
  Poprzednie edycje tej akcji cieszyły się bardzo wielką popularnością wśród naszych forumowiczów, a grono bardzo zadowolonych karawaningowców świadczy o sukcesie poprzednich edycji akcji.
  W ramach akcji mamy możliwość darmowego przeglądu stanu technicznego układu jezdnego naszych przyczep.
  Przegląd będzie obejmował następujące prace:
  kontrolę podłogi i połączenia elementów ramy (mocowanie osi, podłużnice, połączenia śrubowe i spawy), kontrolę i regulację układu hamulcowego, kontrolę instalacji elektrycznej oświetlenia zewnętrznego, stan powłoki cynkowej lub innych zabezpieczeń antykorozyjnych, W ramach akcji przeprowadzone też zostaną oględziny:
  Urządzenia najazdowego (kontrola zaczepu, luzy na tulejach ślizgowych, pomiar grubości suwadła, stan smaru, sprawność i szczelność amortyzatora). Osi (stan okładzin hamulcowych, czyszczenie tarcz kotwicznych i bębnów, kontrola łożysk, test sprawności hamulców na drodze, stan ogumienia, sprawność linek hamulcowych). Firma Przyczepy Wiola zaprasza do swojej siedziby w Knurowie, przy ul. Przemysłowej 14.
  Do firmy istnieje bardzo dogodny dojazd, siedziba firmy mieści się około 3 km od zjazdu z autostrady A1 Knurów. Dodatkowo w czasie akcji firma zapewnia możliwość nieodpłatnego pozostawienia przyczepy na terenie firmy na chronionym parkingu.
   
  Kontakt:
  Producent Przyczep Wiola
  44-190 Knurów ul. Przemysłowa 14
  Ariel - ariel.grabowski@przyczepy-wiola.eu
  Rafał - sklep@przyczepy-wiola.eu, tel: 32 232 19 65 wew.32
  Administracja oraz użytkownicy portalu karawaning.pl dziękują firmie przyczepy-wiola.eu za prowadzenie tej bezpłatnej akcji, zwiększającej bezpieczeństwo na drogach.

  Miodzio

  Wiele emocji wśród karawaningowców wzbudza nowa Ustawa o kierujących pojazdami i zmiany wprowadzone przez nią od dnia 19 stycznia 2013 roku.

  Postaram się wyjaśnić, jakie kategorie praw jazdy obowiązują na przy ciągnięciu przyczepy.

  Poniżej przedstawiamy uaktualnioną wersję artykułu z dnia 7 lutego 2013r.
  Poprawki i szczegółowe wyjaśnienia zostały wprowadzone po konsultacjach z Wydziałem Ruchu Drogowego KWP Katowice.

  Wiele emocji wśród karawaningowców wzbudza nowa Ustawa o kierujących pojazdami i zmiany wprowadzone przez nią od dnia 19 stycznia 2013 roku. Nasz pierwszy artykuł rozpoczął wiele dyskusji i różnych interpretacji.

  Postaram się więc wyjaśnić, jakie kategorie prawa jazdy obowiązują nas przy ciągnięciu przyczepy.

  Uprawnienia wynikające z kategorii Prawa Jazdy.
  Poniżej przytaczam wycinek z Ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r.

  Rozdział 2
  Osoby uprawnione do kierowania pojazdami
  Interesuje nas artykuł 6 i artykuł 12.
  Art. 6. 1. "Ustawy" - Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
  ...
  6) kategorii B:
  a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t,
  z wyjątkiem autobusu i motocykla,
  zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
  c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż
  lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250
  kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
  d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

  A ustęp 2 brzmi dla litery c brzmi:
  2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

  12) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;

  Reasumując na co pozwalają nam teoretycznie poszczególne kategorie prawa jazdy:
  zestaw do 3500 kg DMC łącznej wagi samochodu i przyczepy wystarczy kategoria B. zestaw samochód o DMC do 3500 kg z przyczepą lekką, gdy suma DMC pojazdu i przyczepy jest do 4250 kg - wystarczy kategoria B. zestaw samochód o DMC do 3500 kg z przyczepą inną niż lekka, gdy waga zestawu jest do 4250 kg sum DMC - kategoria B96. zestaw samochód o DMC do 3500 kg z przyczepą o DMC do 3500 kg - kategoria B+E

  Warunki techniczne pojazdów.
  Oprócz możliwości jakie daje nam posiadanie odpowiedniego wpisu do prawa jazdy obowiązują nas zapisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów.

  Art. 62. ust. 1 pkt. 1 (Prawo o ruchu drogowym) mówi, że:
  Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy
  o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;

  par 3 ust. 4 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów, mówi, że:
  Dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem nie może przekroczyć:
  a)    wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego
  b)    dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu
  c)    maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta
  d)    3500 kg
  z tym, że w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury  w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep, masa ta może ulec zwiększeniu do 150% wartości wynikającej z wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego przy zachowaniu pozostałych warunków.


  par 14 ust 7
  W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy) działający co najmniej na koła jednej osi.


  PODSUMOWANIE:
  1) formalnie prawo jazdy kategorii B+E daje uprawnienia do kierowania zespołem pojazdów o dopuszczalnej i rzeczywistej masie równej 7t. W praktyce jednak po uwzględnieniu konstrukcji przyczep (a w szczególności przyczep kempingowych) rzeczywista masa całkowita zespołu pojazdów, jaką może prowadzić posiadacz kategorii B+E wynosić będzie około 6130 kg -  samochód 3500kg + przyczepa (3500kg:1,33=2630 kg)

  2) rzeczywista masa całkowita pojazdu ciągnącego przyczepę musi być większa lub równa rzeczywistej masie całkowitej ciągniętej przyczepy (przy założeniu pojazdu ciągnącego do 3500 kg DMC)

  3) Przelicznik 1.33 DMC stosuje się również do pojazdów terenowych 4x4.


  Artykuł powstał przy współpracy i wyjaśnieniu wszystkich merytorycznych zawiłości przez Zastępcę Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
  Autor niniejszego artykułu chciałby jeszcze raz gorąco podziękować panu podinspektorowi za wniesioną pomoc.


  Wykorzystane akty prawne:
  Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151 - Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami -  http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20110300151 Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602 - Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19970980602 Dz.U. 2003 nr 32 poz. 262 - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia - http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20030320262

  Miodzio

  Nowe ceny winiet w roku 2013

  Przez Miodzio, w News,

  Dla planujących wyjazdy zagraniczne w 2013 roku przedstawiamy ceny winiet w najczęściej odwiedzanych przez nas krajach.

  Austria

  Również na rok 2013 winiety w Austrii podrożały.
  Ceny winiet w 2013 roku będą się kształtować następująco:
  Winieta 10 dniowa (oznaczenie T) w roku 2013 kosztować będzie 8,30 €. Cena w roku 2012 roku -  8,00€.
  Ważna od godziny 00.00 dnia "wydziurkowania" do godziny 24.00 dziesiątego dnia.

  Winieta 2 miesięczna (oznaczenie M) w roku 2013 kosztować będzie 24,20 €. Cena w roku 2011 roku -  23,40 €. Ważna 2 miesiące od daty "wydziurkowanej".

  Roczna winieta (oznaczenie J) na rok 2013 kosztuje 80,60 €. W 2011 roku - cena 77,80 €. Winieta ta jest ważna od 1 Grudniu 2012 roku do 31 Stycznia 2014 roku)

  Winiety 10-dniowe i 2-miesięcznie nie "wydziurkowane" datą są nieważne. Mandat za brak winiety wynosi 120 € plus obowiązek wykupienia aktualnej winiety.
  Przypominamy: w Austrii płacimy za sam holownik - nie ma znaczenia czy zestaw z przyczepą kempingowa przekracza 3,5 t DMC. Przy holowniku powyżej 3,5 musimy płacić opłaty elektroniczne.
  Pojawiły się też ostrzeżenia, że należy bezwzględnie usuwać stare, nieaktualne już winiety, posiadanie ważnej winiety obok winiety przeterminowanej może prowadzić do otrzymania mandatu.

  Wzory winiet na 2013 rok

   
  Czechy
  Dla kierowców zamierzających podróżować w roku 2013 do Czech mamy dobrą informację - ceny winiet nie zmieniły się w stosunku do roku 2012.
  Winieta 10 dni (oznaczenie D) w roku 2013 kosztować będzie 310 KCZ.
  Winieta miesięczna (oznaczenie M) w roku 2013 kosztować będzie 440 KCZ.
  Winieta roczna (oznaczenie R) w roku 2013 kosztować będzie 1500 KCZ.

  Przypominamy: w Czechach tak jak i w Austrii płacimy za sam holownik - nie ma znaczenia czy zestaw z przyczepą kempingowa przekracza 3,5 t DMC. Przy holowniku powyżej 3,5 musimy płacić opłaty elektroniczne.
  Roczna winieta jest ważna od 1 grudnia 2012 do 31 stycznia 2014.

  Wzory winiet na 2013 rok

   
  Słowacja

  Ceny winietek w Słowacji na 2013 rok są takie same jak w roku 2012 i wynoszą:

  Roczna winieta na samochód do 3,5t                 50, - €
  Miesięczna winieta na samochód do 3,5t            14, - €
  10-dniowa winieta na samochód do 3,5t             10, - €

  Roczna winieta na przyczepę                    50, - €
  Miesięczna winieta na przyczepę               14, - €
  10-dniowa winieta na przyczepę                10, - €

  Przypominamy: na Słowacji przy przekroczeniu zestawem wagi 3,5t DMC wykupujemy dla przyczepy dodatkową winietkę. Przy holowniku powyżej 3,5 musimy płacić opłaty elektroniczne.
  Roczna winieta jest ważna do  31 stycznia 2014 roku.

  Wzory winiet na 2013 rok

   
  Słowenia
  W Słowenii płacimy za sam holownik - nie ma znaczenia czy zestaw z przyczepą kempingową przekracza 3,5 t DMC. Przy holowniku powyżej 3,5 musimy płacić opłaty elektroniczne.
  W roku w 2013 również w Słowenii ceny winiet nie ulęgają zmianie.

  Ceny winiet:
  Winieta 7 dniowa (oznaczenie 7D) w roku 2013 kosztować będzie 15,00 €.
  Winieta 2 miesięczna (oznaczenie M) w roku 2013 kosztować będzie 30,00 €.
  Roczna winieta (oznaczenie 12) na rok 2013 kosztuje 95,00 €.

  Wzory winiet na 2013 rok

  Szwajcaria
  Za przejazdy po autostradach w Szwajcarii pobierana jest opłata. Winietka jest tylko jedna i obowiązuje na jeden pojazd do 3,5 t. Roczna opłata winieta kosztuje 40 CHF - franków szwajcarskich. Opłata ta pobierana jest od każdego samochodu i przyczepy. Nie ma winiet na krótsze okresy czasu. Ważna jest przez rok kalendarzowy + sąsiednie miesiące (grudzień i styczeń). Brak winiety skutkuje koniecznością jej wykupienia i zapłacenia mandatu w wysokości 100 CHF.

  Wzór winiety


  Tomii

  "Bezpieczne Wakacje 2012"

  Przez Tomii, w News,

  Już po raz drugi Producent Przyczep Wiola wychodzi naprzeciw oczekiwań użytkowników przyczep kampingowych.
  Od Kwietnia  w siedzibie firmy w Knurowie przy ulicy Przemysłowej 14,  organizowane są darmowe przeglądy układów jezdnych przyczep.
  Zeszłoroczna edycja cieszyła się bardzo dużą popularnością i zadowoleniem wśród forumowiczów portalu Karawaning.pl

  Już po raz drugi Producent Przyczep Wiola wychodzi naprzeciw oczekiwań użytkowników przyczep kampingowych.
  Od Kwietnia  w siedzibie firmy w Knurowie przy ulicy Przemysłowej 14,  organizowane są darmowe przeglądy układów jezdnych przyczep.
  Zeszłoroczna edycja cieszyła się bardzo dużą popularnością i zadowoleniem wśród forumowiczów portalu Karawaning.pl

  Tegoroczna edycja pod nazwą  "Bezpieczne Wakacje 2012" ma na celu podniesienie bezpieczeństwa na drogach oraz zapewnić profesjonalną obsługę serwisową i fachowe doradztwo.
  Taki przegląd warto zrobić przed wakacjami, do naszych czynności będą należeć m.in:

  - Kontrola ramy i powłoki antykorozyjnej
  - Kontrola połączeń śrubowych podwozia
  - Kontrola oraz weryfikacja układu jezdnego i hamulcowego
  - Kontrola oświetlenia zewnętrznego
  Sam przegląd będzie trwał około 2 godzin, na klientów czeka poczekalnia  oraz ogród z altanką. Dla zainteresowanych będzie również zwiedzanie fabryki i poznawanie technologii produkcji przyczep.


  Patronat nad Akcją obejmują:
  Portal Karawaning.pl AL-KO Kober BPW   Polska
  Kontakt:
  Producent Przyczep Wiola
  44-190 Knurów ul. Przemysłowa 14
  Osoba odpowiedzialna za akcję:
  Ariel Grabowski, Tel: 696 467 010 lub 032 232 19 65 wew. 23
  e-mail: ariel.grabowski@przyczepy-wiola.eu
  Więcej informacj na Naszym forum

 • Czym jest caravaning?
  Caravaning to współczesna forma aktywnej turystyki motorowej, dla której bazą noclegowo-żywieniową są kampery i przyczepy kempingowe. Jest to więc camping, tyle że wykorzystujący bardziej zaawansowany sprzęt, coś w rodzaju plenerowych wczasów na wyższym poziomie wyposażenia technicznego. Sprzętem tym mogą być zarówno bezsilnikowe pojazdy rekreacyjne, tj. holowane przez samochody przyczepy kempingowe różnej konstrukcji, jak i pojazdy silnikowe, z zabudową mieszkalną nazywane potocznie kamper ( z ang. camper) czyli samochody kempingowe.

  Komu spodoba się ta forma turystyki?
  W człowieku żyjącym we współczesnym zurbanizowanym, wysoko uprzemysłowionym i zanieczyszczonym świecie coraz częściej rodzi się potrzeba zupełnie odmiennego trybu życia - ucieczki od szarej codzienności, brudnych miast i przebywanie na łonie natury wśród lasów, wód i łąk. Taką ucieczkę są w stanie nam zapewnić samochody i przyczepy kempingowe, przy czym nie zrezygnujemy z podstawowych wygód, jakim jest łóżko, ciepły posiłek i ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Karawaning spodoba się ludziom kochającym ruch, niezależność i wolność - wyprawa z przyczepą kempingową czy camperem stwarza dużo sytuacji zachęcających do ruchu i przebywania na łonie natury.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.