Skocz do zawartości

Idzie nowe 3 - czyli Knaus SÜDWIND 580 QS 60Y ;)


Tomii

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Gizbern napisał:

Ile ten zestaw cały Cię wyniósł jeżeli można spytać?

Lekko ponad 2 kzł za wszystko jak się ma odrobinę szczęścia i się poszuka. Może wydaje się że tanio nie jest, ale za 850 euro u producenta masz dodatek z przygotowaniem pod 12V i wskaźnikiem wody. Więc jak dołożę do tego tanią ładowarkę do LiFePO4 to w sumie i tak wyjdzie połowa, względem ceny producenta, a dizajnersko i funkcjonalnie bije system Knausa na głowę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 627
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

2 godziny temu, Tomii napisał:

Lekko ponad 2 kzł za wszystko jak się ma odrobinę szczęścia i się poszuka. Może wydaje się że tanio nie jest, ale za 850 euro u producenta masz dodatek z przygotowaniem pod 12V i wskaźnikiem wody. Więc jak dołożę do tego tanią ładowarkę do LiFePO4 to w sumie i tak wyjdzie połowa, względem ceny producenta, a dizajnersko i funkcjonalnie bije system Knausa na głowę. 

Dizajnersko to IMO bije każdy system na głowę. Nie wiem czemu, ale producenci to co montują to zazwyczaj wygląda obrzydliwie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że to dołożyłeś. Ja sobie chwalę drugi sezon :)

Odwróciłbym śruby mocowania czujnika poziomu wody (chyba, że to najprawdziwsza z prawdziwych nierdzewek).

Nie przeszkadza Ci inklinometr na podłodze? Ja unikałem takiego montazu, bo przy sprzątaniu irytujące są takie zakamarki. Zainstalowałem "do góry nogami" pod blatem kuchennym nad górną szufladą. Nie przeszkadza i jest niewidoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin T napisał:

Fajnie, że to dołożyłeś. Ja sobie chwalę drugi sezon :)

Odwróciłbym śruby mocowania czujnika poziomu wody (chyba, że to najprawdziwsza z prawdziwych nierdzewek).

Nie przeszkadza Ci inklinometr na podłodze? Ja unikałem takiego montazu, bo przy sprzątaniu irytujące są takie zakamarki. Zainstalowałem "do góry nogami" pod blatem kuchennym nad górną szufladą. Nie przeszkadza i jest niewidoczny.

Śruby najprawdziwsza nierdzewka - więc myślę że dadzą radę, i nie trzeba będzie poprawiać. 
Czy inklinometr nie przeszkadza? W tym miejscu, w tej szafce to dziada z babą brakuje. Kanalizacja, instalacja gazowa, nawiew, uziom, inne przewody elektryczne i nadkole :hehe:. Dostęp jest tam tragiczny (dwie półki trzeba wyjąć) więc sprzątanie w tym miejscu tylko odkurzaczem, więc już za bardzo sam inklinometr mi sprawy nie pogarsza. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sprzątanie niektórych zakamarków w przyczepie to jest totalna pomyłka i wychodzi to przy dalszym montażu Simarine. W celu zamontowania czujnika temperatury w łazience, musiałem wyjąć dolną półkę w szafce podumywalkowej. Cokół szafki ma oczywiście frez w celu wentylacji przestrzeni pod półką. Półka też ma frez żeby wpadały pod nią różne drobnostki, wiec nie dość że lubi coś tam wpaść, to jeszcze zbiera się kurz. 
Półkę udało mi się zdemontować :] (wyciągając wcześniej półkę wyżej zamocowaną na 2 wkręty, oraz demontując osłonę przewodów do umywalki zamocowaną na 4 wkręty). Okazało się jednak, że fabrycznie półka ta nie była robiona tak aby ją wyciągać. No przecież tam się nie kurzy i nic nie wpada :skromny:. Dwa wkręty zamontowane od spodu, oraz jeden wkręt z dostępem od strony kasety WC - całe szczęście że w sumie wkręcone były w "powietrze". Reszta złapana już od wnętrza szafki. Przerobiłem to na przyszłość tak, że półka ma podparcie w tych miejscach.
Po co to wszystko? No poza tym (co widać na zdjęciach), że żonie rozlał się jakiś kosmetyk, to trzeba było przeciągnąć czujnik temperatury.
Tu szafka bez dna, znaczy bez półki:
IMG_20221002_143439.jpg

Przewód do czujnika idzie sobie od lewej strony (tam nawet widać wkręt wystający, do którego dotęp był od strony kasety WC) i wchodzi do korytka kablowego po prawej stronie. Korytkiem do góry i w szafce mamy niewielkie wycięcie, którym wyprowadziłem czujnik. Lokalizacja czujnika jest pod umywalką w miejscu które nie jest normalnie widoczne:
IMG_20221002_180056.jpg

Pozostała do oczujnikowania lodówka.
Tu nie obyło się bez wiercenia. Przy zawiasie lodówki wywierciłem otwór wchodzący do szafki pod lodówką. Przy zamkniętej lodówce nic nie widać. 
IMG_20221002_175844.jpg
W samej szafce pod lodówką kabelek idzie do korytka kablowego, i dalej razem z kablem od czujnika temperatury w łazience leci do szafki pod zlew.
IMG_20221002_175858.jpg
W samej lodówce przewód położyłem w plastikowych rurkach. Są to rurki od... ? baloników dziecięcych. Rurki złapane w 3 punktach klejem na gorąco.
IMG_20221002_175939.jpg
A tak to wygląda po włożeniu szuflady:
IMG_20221002_175911.jpg
Na koniec w okolicy splitera (szafa=ka pod zlewem) zamontowałem moduł pomiarowy ST 107.
IMG_20221002_175714.jpg
Na ten weekend zostało posprzątać i podpiąć czujnik wody w zbiorniku.
IMG_20221002_183318.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładny ten panel :yes:

termometr ma pamięć min i max ?

tak z ciekawości pytam bo lubię wiedzieć do ilu się buda max się nagrzała albo ile w nocy było max na minusie lub czy w zamrażarce w trakcie upału coś się nie rozmroziło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Tomii said:

Okazało się jednak, że fabrycznie półka ta nie była robiona tak aby ją wyciągać. No przecież tam się nie kurzy i nic nie wpada :skromny:. Dwa wkręty zamontowane od spodu, oraz jeden wkręt z dostępem od strony kasety WC - całe szczęście że w sumie wkręcone były w "powietrze". Reszta złapana już od wnętrza szafki.

Ciekawe podejście zwłaszcza, że schowane są tam przewody instalacji wodnej i elektrycznej, które z czasem mogą jednak wymagać dostania się do nich w celu wykonania napraw.

Myślisz, że temperatura w łazience będzie się mocno różniła od tej w reszcie przyczepy, że chcesz ją monitorować? Ja się zastanawiam czy nie pociągnąć czujnika do bakisty w okolice butli gazowej, żeby wiedzieć czy jeszcze są warunki na butlę z mieszanką zamiast czystego propanu

2 hours ago, Tomii said:

Pozostała do oczujnikowania lodówka.
Tu nie obyło się bez wiercenia. Przy zawiasie lodówki wywierciłem otwór wchodzący do szafki pod lodówką. Przy zamkniętej lodówce nic nie widać. 

Mnie ciekawi czy nie dałoby się do tej lodówki wejść jakoś od tylnej ściany i zamontować go w podobny sposób jak jest ten fabryczny czujnik temperatury:niewiem:

 

2 hours ago, Tomii said:

Na ten weekend zostało posprzątać i podpiąć czujnik wody w zbiorniku.

Instalacja wyszła Ci bardzo elegancko, dużo lepiej i estetyczniej niż to co położyli w fabryce:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Eastnomad napisał:

Myślisz, że temperatura w łazience będzie się mocno różniła od tej w reszcie przyczepy, że chcesz ją monitorować? Ja się zastanawiam czy nie pociągnąć czujnika do bakisty w okolice butli gazowej, żeby wiedzieć czy jeszcze są warunki na butlę z mieszanką zamiast czystego propanu

Różni się i to mocno. Łazienka jest tuż obok pieca i powietrze z nawiewu jest gorące w przeciwieństwie do tych dalszych otworów gdzie powietrze już zdąży się trochę wychłodzić.

7 minut temu, Eastnomad napisał:

Mnie ciekawi czy nie dałoby się do tej lodówki wejść jakoś od tylnej ściany i zamontować go w podobny sposób jak jest ten fabryczny czujnik temperatury:niewiem:

Mnie też ciekawi ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, jacek00 said:

Różni się i to mocno. Łazienka jest tuż obok pieca i powietrze z nawiewu jest gorące w przeciwieństwie do tych dalszych otworów gdzie powietrze już zdąży się trochę wychłodzić.

Faktycznie, u Was może być różnica. Ja patrzyłem przez swój pryzmat gdzie piec jest już całkiem inny i został przeniesiony pod kanapę więc nie wydaj mi się aby te temperatury miały się różnić jakoś znacząco w takim przypadku

 

15 minutes ago, jacek00 said:

Mnie też ciekawi ;) 

Chyba nie sprawdzimy tego inaczej jak tylko demontując lodówkę tak żeby był do niej swobodny dostęp od tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Eastnomad napisał:

Ciekawe podejście zwłaszcza, że schowane są tam przewody instalacji wodnej i elektrycznej, które z czasem mogą jednak wymagać dostania się do nich w celu wykonania napraw.

Dlatego byłem praktycznie pewny, że dno szafki wyciąga się po odkręceniu wkrętów które są dostępne bez wyciągania całej szafki.

6 minut temu, Eastnomad napisał:

Myślisz, że temperatura w łazience będzie się mocno różniła od tej w reszcie przyczepy, że chcesz ją monitorować? Ja się zastanawiam czy nie pociągnąć czujnika do bakisty w okolice butli gazowej, żeby wiedzieć czy jeszcze są warunki na butlę z mieszanką zamiast czystego propanu

Przed sezonem letnim czuliśmy że w łazience jest zimniej głównie z 2 powodów:
- jeśli chodzi sama podłogówka, to w łązience ogrzewanie nie działa
- łazienka jest zawsze najmocniej wietrzonym miejscem. Po wieczornym prysznicu zostawiam rozszczelnione okno i otwarte okienko dachowe. 

No i najtrudniej tam wycyrklować z nawiewem - łatwo przedobrzyć, bo w instalacji w tym miejscu jest spory spręż.

Też się zastanawiałem nad tym na ile temperatura w bakiście na butle może być różna od temperatury zewnętrznej. W końcu i tak stwierdziłem, że bez różnicy dla mnie - tak czy siak kupuję tylko propan. Przy GasBanku w sumie warto by było chyba monitorować, ale pytanie z drugiej strony - co będziesz w stanie zrobić, jak się okaże że w sumie jest za zimno na mieszankę? 

 

26 minut temu, Eastnomad napisał:

Instalacja wyszła Ci bardzo elegancko, dużo lepiej i estetyczniej niż to co położyli w fabryce:)

W sumie nie ma z tym jakoś dużo roboty. Okolice akumulatora będę musiał jakoś jeszcze poukładać te przewody.

1 minutę temu, dommm80 napisał:

Pytanie te prowadnice ? w lodówce to oryginał bo takie na meblowe wyglądają, piszę by się doczepić emoji2.png. Tak to robota super wykonana , fajnie mieć podgląd temperatur.

:] córce zabrałem z biurka kupionego w Ikea :hehe:. No a tak na poważnie to już jeden kolega mnie pytał o to czy to są oryginalne prowadnice. Więc tak - tak robi to Thetford :] w swoich lodówkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dommm80 napisał:

Pytanie te prowadnice ? w lodówce to oryginał bo takie na meblowe wyglądają, piszę by się doczepić emoji2.png.

Tak, to oryginał. To są takie szufladowe z kółkami. W lodówkach normalnych też takie potrafią występować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, Tomii said:

Przy GasBanku w sumie warto by było chyba monitorować, ale pytanie z drugiej strony - co będziesz w stanie zrobić, jak się okaże że w sumie jest za zimno na mieszankę?

Myślałem aby póki dawałoby to radę to zasilać instalację z gasbanku a jakby wyszłoby, że temperatura za niska to wtedy mieć taką z propanem i przełączyć bo niestety w naszych warunkach łatwiej znaleźć punkt w którym kupi się czysty propan niż znaleźć punkt gdzie można by nim butlę napełnić. Jedyne co wiem to podobno od listopada na stacjach mieszanka propan-butan z proporcji 30/70 zmienia się na 40/60 ale to i tak niewiele zmieni jak temperatura będzie w okolicach 0 stopni.

16 minutes ago, Tomii said:

W sumie nie ma z tym jakoś dużo roboty.

Muszę i ja się zebrać w weekend i dokończyć u siebie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Eastnomad napisał:

Chyba nie sprawdzimy tego inaczej jak tylko demontując lodówkę tak żeby był do niej swobodny dostęp od tyłu.

Nie no, przy tej wysokiej lodówce Thetforda z tyłu można jeszcze bagaże upakować :]. Za moją 8550 Dometica ledwie palce da się włożyć. Długo kombinowałem, aby przewód do czujnika wprowadzić otworem jak na foto, ale poddałem się i zrobiłem w rurce.

@Tomii poszedł na skróty i zrobił tak samo, zamiast popracować :]

IMG_5797.JPG

10 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

termometr ma pamięć min i max ?

Nie znajduję takiej opcji w menu.

Można ustawić alarmy dla poszczególnych czujników (ja mam tak w lodówce i poziomie wody), ale to a żywo. Mieć powiadomienia na komórce będąc z dala od przczepy byłoby fajnie, ale producent zdaje się nie słuchać użytkowników w tej kwestii.

Edytowane przez Marcin T (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Marcin T napisał:

 

@Tomii poszedł na skróty i zrobił tak samo, zamiast popracować :]

To nie do końca tak. Ja nie jestem pewien dwóch rzeczy:
- czy mi ten pomiar z lodówki jest potrzebny. Może czasem po prostu lepiej nie wiedzieć i jechać na wakacje spokojniej. 
- na jakiej wysokości w lodówce zamontować czujnik żeby było to miejsce reprezentatywne

Jako że ciepło idzie do góry, a piwo wożę w szufladzie na dole, doszedłem do wniosku że tuż nad szufladą będzie najlepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.