Skocz do zawartości

Pytanie o akumulator


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie rozwiązanie z paroma mniejszymi panelami ma większy sens z kilku powodów takich jak np lepiej rozmieścić na małym dachu przyczepy trzy małe panele po 40w niż jeden duży 120W. W razie uszkodzenia energię pobieramy z pozostałych. Gdy parkujemy między drzewami prędzej słońce padnie na któryś z wielu paneli niż na jeden w pełni. Podczas prób z panelami zauważyłem że zacieniając 1/4 powierzchni baterii w pełnym słońcu efektywność spada do 25%, z czego wynika, lepiej mieć mały panel w dobrze nasłoneczniony niż duży częściowo zacieniony. A nie wspomnę już powierzchni dużej baterii pod którą dostanie się wiatr i siły z jaką działa na tak dużą powierzchnię. Wcale nie neguję sensu kupna dużego panelu ale z mojego punktu widzenia wolałbym go zamontować do relingów samochodu który z zawsze prościej jest przestawić do słońca i połączyć przedłużaczem z resztą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, czy ktoś się pofatygował i zmierzył, ile faktycznie dają takie panele, bo widzę że każdy podaje to co jest napisane na opisie, ja dziś zrobiłem test niedawno zakupionego panelu, opis na panelu 95W, 21V, 5A,

pogoda super słońce

zero chmur

panel w pełnym słońcu

rozgrzany do czerwoności

miernik pokazuje 19,8V i tylko 1.3A

co wy na to nie jestem fachowcem ale wydaje mi się że troszkę przy mało, cztery razu za mało:pad:

Edytowane przez norkok (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kolego masz rację że mało względem tabliczki znamionowej, lecz musisz uwzględnić pod uwagę inne parametry, te z tabliczki znamionowej to są wartości MAX czyli jeśli masz na maxa wyładowany akumulator i regulator odpowiedni to dopiero popłyną takie wartości , jeżeli zaś masz akumulator prawie naładowany wtedy właśnie będzie tak jak u ciebie podczas pomiarów że nie będzie tych maksymalnych wartości bo akumulator tego nie potrzebuje, myślę że to wystarczy na wytłumaczenie.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, czy ktoś się pofatygował i zmierzył, ile faktycznie dają takie panele, bo widzę że każdy podaje to co jest napisane na opisie, ja dziś zrobiłem test niedawno zakupionego panelu, opis na panelu 95W, 21V, 5A,

pogoda super słońce

zero chmur

panel w pełnym słońcu

rozgrzany do czerwoności

miernik pokazuje 19,8V i tylko 1.3A

co wy na to nie jestem fachowcem ale wydaje mi się że troszkę przy mało, cztery razu za mało:pad:

 

 

Sorki, nie było pytania wszystko jest oki, dostałem w pełni profesjonalna odpowiedź mój błąd spowodowany niewiedzą kajam się przed wami, :dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki::dzieki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Nie twierdzę, że Wasze rozwiązanie jest gorsze, jest inne i ma swoje wady i zalety.

Ja wojując z prezesem o rabat raczej szukałem rozwiązania najtańszego dla tych z nas, którzy muszą tak jak ja liczyć każdą wydaną złotówkę i wolą w razie jakiejś awarii posiedzieć przy świeczce ale dłużej albo dalej od domku;)

Ale i tak mam nadzieję na drugi taki sam panel troszkę później, kiedyś, jak będzie mnie stać, albo jeszcze stanieją;)

 

 

Trochę z innej beczki , a mianowicie ....

 

 

Zamierzam zabrać się do przymiarki panelu na dachu przyczepy . By wyglądało to w miarę profesjonalnie zamierzam zamocować panel w taki sposób by można go było ustawić pod różnym kątem , zaś podczas jazdy położyć panel na dachu w odpowiedni sposób go zabezpieczając , by czasem nie mi nie odfrunął , tak jak to zrobił mój wywietrznik dachowy podczas powrotu ze zlotu w Sławie w ubiegłym roku :( Potrzebować będę zapewne jakieś dwa zawiasy i dwie regulowane podpórki . Będę musiał obejrzeć się za tym w marketach technicznych , lub też opracować jakiś inny sposób jego przytwierdzenia .

Może , ktoś z Was miałby jakiś sposób :)

 

 

Bartek ( tarapukuara ) czy na tym panelu mogę dodatkowo zamocować jakąś płytę z przejrzystej pleksi , by zabezpieczyć jego ogniwa przed ewentualnym uszkodzeniem przez spadające z drzew lub szorujące po dachu gałęzie podczas jazdy :drive: leśnymi duktami z :przyczepa: na biwak :biwak: .

,

Edytowane przez tomik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiam się nad takim zamocowaniem solarów na dachu. Nie jestem zwolennikiem dziurawienia dachu więc wpadłem na taki pomysł aby umieścić uchwyty przy okienkach dachowych, które akurat wymieniam na nowe, połączyć je profilami na wymiar. Ale z drugiej strony, czy mocować je na stałe czy wkładać. Aktualnie mam dwa warianty, maszt-rura mocowana do uchwytów na rurze koła manewrowego, drugi to maszt zrobiony ze starej suszarki na bieliznę. Powiem szczerze rozkłada i składa się to bardzo szybko. Chcę teraz udoskonalić konstrukcję samych solarów (mam 2 a 2 następne za kilka dni, 4x10W), które chcę połączyć zawiasami aby składały sie w małą kostkę. Jak to mi się uda to raczej z tego dachu zrezygnuję. Zasłanianie solarów pleksą nie wskazane, duże straty. Ja mam takie zdanie, że jak zrobi się coś bardzo poręcznego, to nie ma problemów aby to rozłożyć czy złożyć. Koledzy maja akurat na dachu i też maja problem z ustawieniem przyczepy i gałęzie. Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zaczynam przekonywać się do wersji montażu panela na dachu kampingu na stałe . Pozostaje wtedy kwestia zabezpieczenia baterii podczas jazdy przyczepą po leśnych drogach , gdzie niskorosnące gałęzie mogą urządzenie to uszkodzić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę mój przykład.

Praktycznie całkowicie wyładowany aku 92Ah. Panel miałem na przedłużaczu więc "bawiłem się" z nim do oporu. Aku napięcie miał 11V. Zrobiłem to z premedytacją bo zależało mi na prawdziwych danych a nie teoriach i innych pierdołach. Mój regulator ma teoretyczną przepustowość 5A. Panel jest od Bartka-3A ten 95W. Było w okolicy 13 po południu. Leżący panel daje 2,5- 3A prądu. padły Kiedy panel podniosłem aby kąt padania promieni był mniej więcej prostopadły, panel dał 4,8A co mnie osobiście satysfakcjonuje. Od godziny 13 do 17 kiedy słoneczko już nisko świeciło, panel doładował w pozycji poziomej (leżącej) aku do napięcia spoczynkowego 12,5V.

Nie mam pojęcia ile będzie ładować aku do 100% ale wiem, że jeśli teraz słońce potrafi "wykręcić" z panela 2,5A to w lecie kiedy słońce jest bardzo wysoko i bardzo długo na niebie z pewnością wystarczy dla moich potrzeb. Teraz już jestem przekonany, że kupno było dobrym zakupem, panel może leżeć na płasko na dachu i wszystko da radę.

 

Pozdrawiam,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

witam .Podzielę się moimi doświadczeniami z panelem slonecznym ,a więc w pierwszym roku zakupiłem jeden panel 50W ładował aku 100 Ah -wystarczało do TV 15 cali led ,oświetlenia .następnego roku doszedł dekoder dokupilem następny panel 50 W dalej jak wyzej plus dekoder wentylatory do chłodzenia .Energi wystarczalo na kilku godzinne ogladanie TV w dzień i w nocy .niestety możliwe jest to do zrealizowania tylko w przypadku sporego nasłonecznienia wciagu dnia jak było pochmurnie musiałem podłączyc się do aku w samochodzie .Teraz zakupię jeszcze jeden panel 50 W lub 90W (takowy znalazłem na tym forum za 500 zł ) do tego wszystkiego wystarcza regulator zakupiony razem z pierwszym panelem za 60 zł moc jaką obsługuje to 200 W to napewno wystarczy do wszystkiego nawet podładować aku w aucie podłączałem się i ładowało razem dwa aku .koszty to jeden panel 50W 500 zł razy dwa 1000 regulator 60 nastepny panel 500 razem 1560 zl wykonanie samodzielnie .Panele na stałe na dachy mocowanie na sikaflex (klej do szyb ) ramka z cienkiej blachy wygięta u kolegi z blachy odpadowej .Przy trwałości solarów do końca życia przyczepy :hehe: .Powiem tak żadnej innej energi jest cich i tanio -nigdy jak długo mam przyczepę nie podłaczałem się do 220

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam

a ja zakupiłem teki panel http://www.sklep.ecotechnologies.pl/modul-fotowoltaiczny-yingli-yl240pt-29b-240w_s2,2,2,38,134,0,0,0

i teraz szukam regulatora do niego :):blagac:

akumulator planuje 110 lub 100 Ah

na wszystkie pytania chętnie odpowiem :) a za cenne i mniej cenne :piwko: postawie

 

ps: jestem zielony z prądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

No to teraz pluj sobie w brodę, bo z wątku: http://forum.karawaning.pl/topic/10563-panele-pv-sloneczne/

mogłeś trafić do: http://ledon.pl/pl/panele-fotowoltaiczne/2330-panel-fotowoltaiczny-230w-24-polikrystaliczny.html i pewnie załatwiłbym Ci jeszcze ze 150 rabatu;)

Co do regulatora to tylko taki: http://ledon.pl/pl/falowniki-i-kontrolery-/2356-kontroler-ladowania-tracer-2215rn-12v-24v-20a-do-instalacji-solarnej.html bo panel masz 24 woltowy a akumulator pewnie 12V i przy każdym tańszym stracisz połowę mocy, a ten ma przetwornicę, która obniży napięcie panela do napięcia akumulatora w taki sposób, że podbije prąd. Wtedy panel całą generowaną moc przekaże do akumulatora. W tanich regulatorach panel po prostu jest podłączany do akumulatora na czas ładowania i połowa mocy panela idzie sobie w jego podgrzewanie;)

Jak masz więcej pytań to możesz dzwonić 501-415-360 lub 609-220-575.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.