Skocz do zawartości

Pytanie o akumulator


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

No, chyba, że napiecie solara przy obciażeniu jest mniejsze od napiecia aku :thank:

Poza tym - to mało prawdopodobne, Musiałbyś sprawdzić. Masz jakąś fotkę tabliczki znamionowej solara ?

Jesli to 55W (chyba tak podałeś, cytuję z pamięci ...),i ma ok. 21Voc (napięcie solara bez obciążenia przy pełnym nasłonecznieniu) to prąd przy mocy max jest ok 3A. Przy średnim nasłonecznieniu mozesz liczyć efektywnie na nieco ponad 1A. ,

Więc niewiele. Aku 85 Ah, to taki prąd ci wciągnie i nawet nie zauważysz, że się ładuje ..... może sprzedawca mieć rację :sciana:

 

A masz amperomierz ? Nalezaloby podłączyć w obwód solara, a potem w obwód aku - jeśli prad jest zblizony (w obwodzie aku trochę mniejszy) to może regulator działa dobrze = ale to tylko przy średnim nasłonecznieniu. Przy pełnym w południe powinno napięcie na aku być jednak ciut niższe od napięcia na solarze (podłączonym), przy założeniu, że aku jest naładowane i nie ciągniesz prądu do innych odbiorników.

Edytowane przez LUBISIE (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem inny regulator ładowania. Dokładnie ten: http://www.modernhome.pl/product-pol-2656-Regulator-ladowania-LS1024-10A-12-24V.html Przyjedzie, podłączę i zobaczę co się dzieje. Nie wiem jak się amperomierza używa. Miernik mam najprostszy, mniej więcej taki: http://allegro.pl/hurt-miernik-elektryczny-z-przewodami-pomiarowymi-i2374528059.html Nie wiem, czy ma on w sobie amperomierz? A już w ogóle nie wiem, jak się to mierzy... W szkole było, ale dawno zapomniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem inny regulator ładowania. Dokładnie ten: http://www.modernhom...10A-12-24V.html Przyjedzie, podłączę i zobaczę co się dzieje. Nie wiem jak się amperomierza używa. Miernik mam najprostszy, mniej więcej taki: http://allegro.pl/hu...2374528059.html Nie wiem, czy ma on w sobie amperomierz? A już w ogóle nie wiem, jak się to mierzy... W szkole było, ale dawno zapomniałem.

 

A wiesz jak w lampce nocnej jest wpięty wyłącznik.? Amperomierze wpina się tak jak wyłącznik.

Po kolei biorąc na wzór multimetr , który zaprezentowałeś.:

 

Przewody do miernika wpinasz : jeden w dziurkę skrajną górną (czerwony) , drugi w skrajną dolną (czarny).

Pokrętło wyboru zakresów ustawiasz tam gdzie na czerwonym tle jest 10A

 

Teraz mierzymy pobór pomiędzy solarami a regulatorem.

 

Przewód minusowy z solara leci nieprzerwanie do regulatora , Natomiast Plus solara odłączasz od regulatora i wpinasz w tę przerwę przewody miernika.

Czerwony od strony solarów , czarny w śrubkę zacisku regulatora (jeśli tu pomylisz kolory przewodów miernika to nic się nie stanie , Najwyżej odczyt na wyświetlaczu będzie poprzedzał minus)

Łączysz tak jak byś przerwę w plusie między solarem a regulatorem chciał połączyć miernikiem.

 

Na wyświetlaczu pojawia Ci się ilość Amper przepływających przez miernik.

 

Chcąc dowiedzieć się jaki jest aktualny pobór w Watt'ach Ampery mnożysz przez napięcie , czyli to co na wyświetlaczu razy 12.

 

Przykład : na wyświetlaczu masz 8,00 więc Wat wyjdzie 96. (8A x 12v = 96W)

 

Pamiętaj . Amperomierz zawsze wpina się w szereg. Nie wolno wpinać grotów amperomierza (miernika ustawionego na Ampery ) do plusa i do minusa tak jak byś podpinał żarówkę bo spalisz bezpiecznik albo nawet (w tym multimetrze) ścieżkę na płytce.

Pozdrawiam

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert jak zwykle niezawodnie dał Ci dokładną odpowiedź :ok:

Myślę, że dzięki tej odpowiedzi i rysunkowi, poradzisz sobie z pomiarem bez przeszkód.

Pamiętaj jeszcze, że takie "mierniki" nie posiadają super dokładności, chociaż w tym wypadku powinna wystarczyć.

I jeszcze jedno, również nie mogą mierzyć prądu przez dłuższy czas, więc staraj się dokonać pomiaru w ciągu kilku sekund, inaczej ten miernik może się uszkodzić.

 

:hej:

 

 

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer

Nie przestajesz mnie pozytywnie zaskakiwać.

Normalnie kolejna "wisienka na torcie " :bravo:

Pozdro.

 

:dzieki:

Robert - skromność przez Ciebie przemawia.

Ten tort jednak musiałeś sam przyszykować, a wisienka to już tylko taka mała ozdoba :skromny:

 

Dobrze się uzupełniamy w tych forumowych kulinariach :hmm:

 

:piwo::hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak wyczerpujące, fachowe, ale po ludzku napisane porady poprzedników, i w dodatku z obrazkami :brawo::piwo:

 

Ten nowy regulator myślę, że będzie zachowywał się tak, ja napisałem, czyli na zaciskach solara zmierzysz napięcie troszkę większe niż na zaciskach baterii.

 

Napisz, jak to zrobisz, bo jestem ciekawy, człowiek ciągle się uczy :look:

No i napisz, jakie prądy zmirzyłeś na starym, to też ważne !

 

Pozdrawiam

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze się uzupełniamy w tych forumowych kulinariach :hmm:

 

:piwo::hej:

 

No nie ma jak to skromność claps.gif.

 

Kiedyś znałem taki wierszyk: "samochwała w koncie stała................................"

 

 

Żartuje, oczywiście cenne są Wasze uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ma jak to skromność claps.gif.

Kiedyś znałem taki wierszyk: "samochwała w koncie stała................................"

Żartuje, oczywiście cenne są Wasze uwagi.

 

Sylwek - gwoli wyjaśnienia.

Zdarzało się już niejednokrotnie w różnych tematach, że Robert uzupełniał moją wypowiedź i odwrotnie, stąd mój wniosek :skromny:

... wiem, że żartowałeś ;)

 

:hej:

 

P.S.

 

Andrzej, wyjaśniło się już coś ?

Mierzyłeś, dostałeś może nowy regulator ?

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem wczoraj nowy regulator. Podłączyłem, ale wcześniej mierzyłem amperomierzem - przynajmniej mi się tak wydaje. Był wieczór - popołudnie - i pod wiatą. Wskazania na wyświetlaczu wahały się na poziomie 0,14 - 0,15. Po podłączeniu nowego wskazania na zaciskach panela i akumulatora były minimalnie różne. Panelowe = 13,28, a akumulatorowe = 13,21.

Inna rzecz, to wybór akumulatora na regulatorze (bo mam tam 3 opcje). Mam akumulator głębokiego rozładowania Baner Energy Blue, ale czy to jest akumulator kwasowy, żelowy, AGM, zasadowy, solny, papierowy czy czekoladowy, to nie ma pojęcia?niewiem.gif Nie wiem, czy jest w Polsce jakiś przedstawiciel Banera, który powiedziałby mi, co to za akumulator - typ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem wczoraj nowy regulator. Podłączyłem, ale wcześniej mierzyłem amperomierzem - przynajmniej mi się tak wydaje. Był wieczór - popołudnie - i pod wiatą. Wskazania na wyświetlaczu wahały się na poziomie 0,14 - 0,15. Po podłączeniu nowego wskazania na zaciskach panela i akumulatora były minimalnie różne. Panelowe = 13,28, a akumulatorowe = 13,21.

 

Prawidłowy objaw.

 

Mam akumulator głębokiego rozładowania Baner Energy Blue, ale czy to jest akumulator kwasowy, żelowy, AGM, zasadowy, solny, papierowy czy czekoladowy, to nie ma pojęcia?niewiem.gif Nie wiem, czy jest w Polsce jakiś przedstawiciel Banera, który powiedziałby mi, co to za akumulator - typ.

 

 

Andrzej, nawiasem mówiąc: Akku kwasowy, żelowy, AGM ...

Każdy z nich jest kwasowy ;)

 

:banan:

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prądy i napięcia zgodnie z oczekiwaniami :skromny:

Co do typu aku - regulatory zwykle maja wybór typu podłączonego aku, i zwykle po angielsku jest to opisane jako:

sealed - szczelnie zamknięty

gel - żelowy

flooded - taki zwykły, taki jak rozruchowe samochodowe

i .... wszystkie są kwasowe, jak napisał już Kristofer.

Musisz coś dopasować, Obejrzyj aku, pogadaj z producentem :niewiem:

Od wybranego typu zależą parametry jego ładowania, przede wszystkim prąd.

 

PS. Fajnie, że możemy sobie pogadać, bo sam właśnie jestem na etapie podłączania solara, ale trochę większego (200W/24V)

No i czytam uważnie, co kto pisze, łatwiej się uczyć na doświadczeniach innych :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Fajnie, że możemy sobie pogadać, bo sam właśnie jestem na etapie podłączania solara, ale trochę większego (200W/24V)

No i czytam uważnie, co kto pisze, łatwiej się uczyć na doświadczeniach innych :hehe:

 

Jaki regulator będziesz używał? Może MPPT? Akumulator 12V czy 24V?

Jeśli MPPT i 12V to może sprawdzisz i napiszesz, czy prąd ładowania masz większy niż max prąd panala?

Co by świadczyło za przedstawianymi tutaj teoriami, że regulator MPPT potrafi zamienić napięcie w prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.