Skocz do zawartości

Pytanie o akumulator


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Będę na odludziu 5 miesięcy i chciałbym korzystać z podstawowych urządzeń jak światło telewizor +suszarka mojej żony.

 

telewizor to led 10" czy plazma 42" ?

suszarka tak samo, taka turystyczna na 12V czy domowa na 230V 2.5kW ?

 

do suszarki i oglądania TV to raczej mała elektrownia jest potrzebna, a nie solar :-]

 

musisz wziąć kalkulator, kartkę i policzyć, inaczej się nie da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce poczytać o bateriach słonecznych i ich doborze to proponuje linka

http://www.solarid.pl/index.php?p=1_7_Baterie-s-oneczne

 

Ja w swojej cepce używam takie

http://www.modernhome.pl/product-pol-387-Monokrystaliczna-bateria-sloneczna-MH10-10W.html

na razie 2 (2x10W) i starcza, ale planuje kupić jeszcze następne 2. Razem będzie 4x10W. Wole 4 bo jak coś padnie w panelu to tylko 1/4. Akumulator żelowy (nie AMG) 40Ah i sterownik Juta CMP12. Chodzi to elegancko. Do tego zrobiłem sobie mały panelik LCD odczytu napięcia i prądu który wpływa/wypływa z akumulatora. Na dniach zrobię zdjęcie to zamieszczę na forum.

Tak dla informacji, panele mają być pod koniec marca, nowa dostawa, bo też czekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem będzie 4x10W. Wole 4 bo jak coś padnie w panelu to tylko 1/4.

Dokładnie tak jak piszesz - takie rozwiązanie w razie jakiegoś nieszczęścia z panelem jest bezpieczniejsze dla kieszeni no i w razie awari jednego panela nie zostaniemy bez prądu gdzieś na odludziu bo mamy jeszcze pozostałe panele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Nie twierdzę, że Wasze rozwiązanie jest gorsze, jest inne i ma swoje wady i zalety.

Ja wojując z prezesem o rabat raczej szukałem rozwiązania najtańszego dla tych z nas, którzy muszą tak jak ja liczyć każdą wydaną złotówkę i wolą w razie jakiejś awarii posiedzieć przy świeczce ale dłużej albo dalej od domku;)

Ale i tak mam nadzieję na drugi taki sam panel troszkę później, kiedyś, jak będzie mnie stać, albo jeszcze stanieją;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam widzę że wątek baterii słonecznych powraca wraz z nadchodzącym sezonem urlopowym. Sam posiadam cztery sztuki paneli po 40W każdy. Panele te pochodzą z złomowiska samochodowego. Koszt ok 100zl szt (nowy kosztuje 300zł sprawność 100%). Panele są połączone równolegle i każdy posiada diodę 4A. Regulator 20A, akumulatory dwa cykliczne (używane) po 60AH koszt ok 400zł. Kable zasilające główne od puszki na dachu 2x6mm, a od każdego panelu do puszki 2x2,5. W zeszłym roku na polu bez prądu z sieci nie zauważyłem większych problemów z brakiem zasilania. Odbiorniki jakich używaliśmy to ok 4 godz TV 55W, oświetlenie LED, laptop przez przetwornicę 800W, wentylator lodówki, ładowarki do telefonów, wieczorami żarówka 220v 11W, router 3G WI-FI, i inne urządzenia które ładowaliśmy znajomym z kempingu. Podsumowując koszty instalacji solary 4x40w 400zł, akumulatory 400zł, regulator 150zł, kable 50zł, przetwornica 180zl, dodatki typu klej korytka puszki uchwyty 100zł ,

wszystko ok 1280zł 160W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam widzę że wątek baterii słonecznych powraca wraz z nadchodzącym sezonem urlopowym. Sam posiadam cztery sztuki paneli po 40W każdy. Panele te pochodzą z złomowiska samochodowego. Koszt ok 100zl szt (nowy kosztuje 300zł sprawność 100%).

 

masz na myśli daszki/szyber dachy od np audi ? bo ta cena jest dość niska, szukałem takiego rozwiązania i np w Krk to koszt ok 300zł,

a na allegro najtaniej udało się znaleźć za 200zł+przesyłka 50zł

a tu już wychodzi porównywalnie z normalnym panelem :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie te daszki, a czym różni się ten daszek od normalnego ogniwa przecież to jest normalne ogniwo fotowoltaniczne tylko lepiej wykonane, Wszystko jest oprawione w samochodową szybę hartowaną na której sam stawałem. A 300zł kosztuje nowy taki panel przy zakupie więcej niż trzy sztuki w sklepie sun-technology link do sklepu do odszukania na forum. A 250 czy trzysta za używany panel to tak samo jak kupić używane klocki hamulcowe na szrocie za 100zł bo są jak nowe i oryginalne a w sklepie nowe tej samej firmy 120zł. Rynek części używanych rządzi się swoimi prawami dlatego też warto pytać ewentualnie pokazać sprzedającemu ile ten sam towar w tej samej jakości tylko nowy kosztuje.

http://allegro.pl/bateria-sloneczna-40w-12v-nowa-ostatnie-4-sztuki-i2101284427.html

Edytowane przez andrzej34105 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie te daszki, a czym różni się ten daszek od normalnego ogniwa przecież to jest normalne ogniwo fotowoltaniczne tylko lepiej wykonane, Wszystko jest oprawione w samochodową szybę hartowaną na której sam stawałem. A 300zł kosztuje nowy taki panel przy zakupie więcej niż trzy sztuki w sklepie sun-technology link do sklepu do odszukania na forum.

 

:niewiem: od jesieni sledzę allegro i nic poniżej 250zł nie trafiłem (z wysyłką)

w krk jak pytałem to 300zł (za kpl z prowadnicą, bo samej "szyby" nikt nie chciał sprzedać)

 

a strona sun-technology nie działa :hmm:

 

możesz mi wysłać na PW gdzie kupowałeś, bo widzę że jesteś z Krk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 250 czy trzysta za używany panel to tak samo jak kupić używane klocki hamulcowe na szrocie za 100zł bo są jak nowe i oryginalne a w sklepie nowe tej samej firmy 120zł. Rynek części używanych rządzi się swoimi prawami dlatego też warto pytać ewentualnie pokazać sprzedającemu ile ten sam towar w tej samej jakości tylko nowy kosztuje.

http://allegro.pl/ba...2101284427.html

 

ten link co dałeś to jest licytacja, więc cena pewnie pójdzie w górę, zobacz za ile poszedł poprzedni

http://allegro.pl/bateria-sloneczna-40w-12v-nowa-4-sztuki-prywatna-i2101288049.html

 

1000zł ! :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Nie twierdzę, że Wasze rozwiązanie jest gorsze, jest inne i ma swoje wady i zalety.

Ja wojując z prezesem o rabat raczej szukałem rozwiązania najtańszego dla tych z nas, którzy muszą tak jak ja liczyć każdą wydaną złotówkę i wolą w razie jakiejś awarii posiedzieć przy świeczce ale dłużej albo dalej od domku;)

Ale i tak mam nadzieję na drugi taki sam panel troszkę później, kiedyś, jak będzie mnie stać, albo jeszcze stanieją;)

 

Ale przecież nikt nie twierdzi że rozwiązanie z kilkoma panelami jest jedyne słuszne.

Jest jednym z możliwych, ma swoje wady i zalety.

Ja sam rozważam jeszcze dokupienie tego panelu z ledonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.