Skocz do zawartości

Pytanie o akumulator


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Taki sobie najzwyklejszy tester, ale doskonale obrazujący ogólnie przyjęte zakresy napięć dla akku kwasowych z płynnym elektrolitem:

Górne pole, do kreski - napięcia podczas ładowania

Pole dolne (pod kreską) - napięcia na samym akku (bez podłączonego ładowania).

,

ale też do wszystkich, którzy mają już doświadczenie z panelem zamontowanym na swojej budce.

Planuję zakup całego kompletu (panel, uchwyty, kabel z konektorami, regulator MPPT + zdalny wyświetlacz).

Miejsca na dachu, takiego, które mogę (chcę) wykorzystać mam niewiele - ok. 151 x 69 cm.

Instalacja w budce 12V, akku jest żelowy 85 Ah dedykowany do sys. solarnych.

Zależy mi, aby panel miał jak największą moc i sprawność (absolutne minimum 130W, wielkość w granicy podanych wcześniej wymiarów)

 

Paneli na rynku jest całe mnóstwo, różnych producentów, o różnej sprawności, o różnych napięciach, monokrystaliczne, polikrystaliczne, CIS itd. Tych ostatnich raczej nie biorę pod uwagę ze względu na cenę.

 

Teraz moje pytanie: jaki (który) panel(e) będą lepsze i który(e) zastosować ?

 

Z góry wielkie dzięki za rzeczowe odpowiedzi, byle nie w stylu:

Taki !

Dlaczego !

Bo taki i już.

 

P.S.

Zauważyłem, że niektóre firmy nie podają w/g mnie bardzo ważnego parametru: sprawność :niewiem:

Różnice w okolicy 5% , to chyba sporo.

Ciekawi mnie też, co wpływa na wyższą cenę paneli polikrystalicznych od monokrystalicznych ?

 

:hej:

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się z moim pytaniem, a kieruję je zwłaszcza do Kolegi "tarapukuara" oraz "modernhome",

ale też do wszystkich, którzy mają już doświadczenie z panelem zamontowanym na swojej budce.

Planuję zakup całego kompletu (panel, uchwyty, kabel z konektorami, regulator MPPT + zdalny wyświetlacz).

Miejsca na dachu, takiego, które mogę (chcę) wykorzystać mam niewiele - ok. 151 x 69 cm.

Instalacja w budce 12V, akku jest żelowy 85 Ah dedykowany do sys. solarnych.

Zależy mi, aby panel miał jak największą moc i sprawność (absolutne minimum 130W, wielkość w granicy podanych wcześniej wymiarów)

 

Paneli na rynku jest całe mnóstwo, różnych producentów, o różnej sprawności, o różnych napięciach, monokrystaliczne, polikrystaliczne, CIS itd. Tych ostatnich raczej nie biorę pod uwagę ze względu na cenę.

 

Teraz moje pytanie: jaki (który) panel(e) będą lepsze i który(e) zastosować ?

 

Z góry wielkie dzięki za rzeczowe odpowiedzi, byle nie w stylu:

Taki !

Dlaczego !

Bo taki i już.

 

P.S.

Zauważyłem, że niektóre firmy nie podają w/g mnie bardzo ważnego parametru: sprawność :niewiem:

Różnice w okolicy 5% , to chyba sporo.

Ciekawi mnie też, co wpływa na wyższą cenę paneli polikrystalicznych od monokrystalicznych ?

 

:hej:

 

Mając miejsca 151 x 69 cm idealnym i chyba jedynym rozwiązaniem będzie dla Ciebie panel o mocy właśnie 130W. Te nasze przykładowo mają wymiary 148,5 x 67 cm, wejdzie więc "na styk". Z tego co wiem są na rynku panele nieco większej mocy i dokladnie takich wymiarach jakie podałeś, jednak jeśli nie zostawisz troche zapasu, możesz mieć problem z zamontowaniem baterii na dachu. Uchwyty w końcu też trochę miejsca zajmują.

 

Panele dostępne na rynku tak naprawdę niewiele się od siebie różnią w obrębie tego samego typu. Kupując panel produkowany w Niemczech zamiast w Chinach, prawdopodobnie jedyna różnicą jaką odczujesz będzie dwukrotnie większy ubytek gotówki z portfela :)

 

Co do typów - najpopularniejsze są monokrystaliczne, panele z tego rodzaju krzemu są też najbardziej sprawne, aczkolwiek obecnie wśród paneli szeroko dostępnych na rynku, różnice te są naprawdę niewielkie. Sprawność modułu przekłada się głównie na wymiary panela. Większa sprawność ogniw = więcej mocy przy tych samych wymiarach. Dlatego też panele amorficzne są zazwyczaj 2-3 razy większe od paneli mono i polikrystalicznych. Jeśli chodzi o działanie, panel o mocy 100W i sprawności 13% będzie działał tak samo jak panel 100W o sprawności 16-17%, z tym, że ten drugi będzie po prostu nieco mniejszy.

 

Warto zwrócić uwagę również na wpływ zacienienia na działanie baterii. W porządnych bateriach, gdy zasłonisz ręką jej część, panel nadal działa z nieco mniejszą mocą. Są też jednak panele, w których byle większy liść na powierzchni sprawia, że panel praktycznie przestaje ładować.

 

Napięcie jałowe dla baterii słonecznej w systemie 12V powinno wynosić w okolicach 17-19V. Jeśli jednak planujesz zakup regulatora MPPT, śmiało możesz kupić panel o wyższym napięciu - będzie ładował równie dobrze jak ten 12V, a pewnie nawet i lepiej dzięki technologii MPPT.

 

Reasumując: dokonując wyboru sugeruję kierować się głównie ceną. Czy panel będzie mono czy poli, nie ma większego znaczenia. Oczywiście uważaj na ceny podejrzanie niskie, bo można też trafić na panele klasy B lub nawet C, czyli zwykłe odpady składane z połamanych, czy też nie w pełni sprawnych ogniw, których rzeczywiste parametry mocno odbiegają od tych na tabliczce znamionowej. Na zdjęciu w internecie nie zawsze to jednak widać.

 

pozdrawiam

Kamil

Edytowane przez modernhome (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem są na rynku panele nieco większej mocy i dokladnie takich wymiarach jakie podałeś

 

Kamil - dzięki za odpowiedź.

Możesz podpowiedzieć jakiś link :dzieki:

 

Kupując panel produkowany w Niemczech zamiast w Chinach, prawdopodobnie jedyna różnicą jaką odczujesz będzie dwukrotnie większy ubytek gotówki z portfela.

 

Warto zwrócić uwagę również na wpływ zacienienia na działanie baterii. W porządnych bateriach, gdy zasłonisz ręką jej część, panel nadal działa z nieco mniejszą mocą. Są też jednak panele, w których byle większy liść na powierzchni sprawia, że panel praktycznie przestaje ładować.

 

Oczywiście uważaj na ceny podejrzanie niskie, bo można też trafić na panele klasy B lub nawet C, czyli zwykłe odpady składane z połamanych, czy też nie w pełni sprawnych ogniw, których rzeczywiste parametry mocno odbiegają od tych na tabliczce znamionowej.

 

Biorąc pod uwagę to, o czym napisałeś i to co istotne:

- panel musi działać dalej, mimo częściowego zasłonięcia jego powierzchni

- musi być w klasie A (tak sądzę, skoro nie powinien być w klasie B i C)

 

Czy ten panel spełnia te wszystkie wymagania ?

Dodatkowo: gdzie jest produkowany - w Niemczech, czy w Chinach i czy ma wbudowane diody na wyjściu ?

http://www.modernhome.pl/product-pol-2275-Monokrystaliczna-bateria-sloneczna-MH130-130W.html

 

Na koniec najważniejsze pytanie: :skromny:

Cena dla Braci karawaningowej ;) ... na jaki opust cenowy można liczyć, z góry :dzieki:

:banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widze, że ceny baterii poszły troszkę w dół. To i tak nie takie ceny jak być powinny aby każdy mógł sobie na nie pozwolić. Ale już coraz bliżej więc mam do tematu podejście optymistyczne. Jak kupowałem pierwszą 40W baterię płaciłem tyle ile teraz za 100W.

Niech się kolega Kamil wypowiada odnośnie rabatu dla członków forum. Myślę, że jest nas sporo, którzy chcialiby mieć solary na przyczepach i kamperach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu tylko Kamil?:(

Ja też mam tanio, tylko dużego wyboru nie ma;)

Na przykład: 95 W 12V 500 zł.

http://ledon.pl/pl/p...zny-95d-12.html

 

Witaj !

Myślę, że sam odpowiedziałeś na własne pytanie ;)

"Dużego wyboru nie ma", a właściwie żaden.

Na dobrą sprawę, przy zwykłym regulatorze, do wyboru jest tylko jeden panel 95 W :(

Faktem jest, że jego cena jest rzeczywiście bardzo przyzwoita :ok:

Nawiasem mówiąc, ciekawi mnie w jakiej jest klasie (A, B, C) i czy po częściowym zasłonięciu, nadal prawidłowo działa, czyli wszystko to, o czym była mowa kilka postów wyżej ?

Np. dla moich potrzeb, w "Ledon" nie ma nic :wacko: , a bardzo żałuję, jednak ode mnie ta oferta nie zależy.

:banan:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przyznaję się. Te 95' są bo namówiłem prezesa. Nie jesteśmy nastawieni na sprzęt karawaningowy:(. Mniejsze wychodziły mniej korzystnie cenowo a większe wydawały mi się za duże jak na przyczepkę (mam niewiadówkę;) Panele nie są w obniżonej jakości a cena 5,27 zł/W wynika z wielkości importu. Dobrze się sprzedają nie tylko dla nas ale i do wielu innych zastosowań. Jak ktoś dociekliwy zajrzy do puszki połączeniowej, znajdzie tam diody bocznikujące.

A i gdybyś jednak coś tam znalazł dla siebie to oczywiście chętnie zawalczę o rabaty dla Ciebie nie tylko na ledonie, ale również na wirelesslan.pl;)

Dobrej pogody i do spotkania na szlaku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przyznaję się. Te 95' są bo namówiłem prezesa. Nie jesteśmy nastawieni na sprzęt karawaningowy:(. Mniejsze wychodziły mniej korzystnie cenowo a większe wydawały mi się za duże jak na przyczepkę (mam niewiadówkę;) Panele nie są w obniżonej jakości a cena 5,27 zł/W wynika z wielkości importu. Dobrze się sprzedają nie tylko dla nas ale i do wielu innych zastosowań. Jak ktoś dociekliwy zajrzy do puszki połączeniowej, znajdzie tam diody bocznikujące.

A i gdybyś jednak coś tam znalazł dla siebie to oczywiście chętnie zawalczę o rabaty dla Ciebie nie tylko na ledonie, ale również na wirelesslan.pl;)

Dobrej pogody i do spotkania na szlaku:)

 

Jestem pełen uznania dla całokształtu Twoich wypowiedzi (i nie tylko) w tym temacie.

W imieniu swoim, jak również Wszystkich zainteresowanych ewentualnymi zakupami, dziękuję za Twoją pomocną dłoń w tej sprawie :ok:

 

:drive::przyczepa::banan:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil - dzięki za odpowiedź.

Możesz podpowiedzieć jakiś link :dzieki:

 

 

 

Biorąc pod uwagę to, o czym napisałeś i to co istotne:

- panel musi działać dalej, mimo częściowego zasłonięcia jego powierzchni

- musi być w klasie A (tak sądzę, skoro nie powinien być w klasie B i C)

 

Czy ten panel spełnia te wszystkie wymagania ?

Dodatkowo: gdzie jest produkowany - w Niemczech, czy w Chinach i czy ma wbudowane diody na wyjściu ?

http://www.modernhom...MH130-130W.html

 

Na koniec najważniejsze pytanie: :skromny:

Cena dla Braci karawaningowej ;) ... na jaki opust cenowy można liczyć, z góry :dzieki:

:banan:

 

Przepraszam, że tak późno odpowiadam, lecz byłem poza firmą kilka dni.

 

Panel oczywiście spełnia wszystkie wymagania. Produkowany jest w chinach - od 6 lat współpracujemy z jedną i tą samą fabryką, mamy tysiące zadowolonych klientów.

Diod blokujących panel nie posiada, jednak w przypadku gdy masz w układzie regulator ładowania, diody są zbędne.

 

Cena dla braci karawaningowej: 825zł/szt.

Oczywiście na zakupy wystawiamy faktury VAT i udzielamy gwarancji.

 

pozdrawiam

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie. To stały klient ma drożej.

Widać w ilości siła. No tak myślałem, że prywatnie dostanę wyższą cenę. Ale w ogóle super, że chce Pan coś dla nas karawaningowców zrobić dobrego.

Naprawdę wszystkim zainteresowanym będę polecał. Cena 820 zł to dobra cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że tak późno odpowiadam, lecz byłem poza firmą kilka dni.

Panel oczywiście spełnia wszystkie wymagania. Produkowany jest w chinach - od 6 lat współpracujemy z jedną i tą samą fabryką, mamy tysiące zadowolonych klientów.

Diod blokujących panel nie posiada, jednak w przypadku gdy masz w układzie regulator ładowania, diody są zbędne.

Cena dla braci karawaningowej: 825zł/szt.

Oczywiście na zakupy wystawiamy faktury VAT i udzielamy gwarancji.

pozdrawiam

Kamil

 

Kamil, dziękuję w imieniu swoim i Wszystkich zainteresowanych, za rzeczową odpowiedź, a na dodatek z konkretną ofertą dla nas Wszystkich.

W moim przypadku czerwiec będzie tym miesiącem, kiedy podejmę decyzję o montowaniu paneli.

Jeśli podejmę decyzję na tak, pozwolę sobie na ponowny kontakt z Tobą w tej sprawie.

 

:hej:

 

P.S.

Jeśli to możliwe, to proszę jeszcze o uzupełnienie ostatecznych wymiarów (A, B, C, D) jakie będą po zamontowaniu panela w narożnych uchwytach (od najbardziej wystających po za panel krawędzi tych uchwytów). :dzieki:

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z naszej szanownej braci ma zamontowane panele elastyczne, z krzemu amorficznego ?

A może nasi koledzy z modernhome i ledon sie na ten temat wypowiedzą - jakie są róznice i czy polecają, czy nie ?

No i jeszcze jakieś info o panelach z CIS i CdTe ?

Czy ktoś z Was cos takiego testował u siebie - chodzi głównie o wydajność przy słabym oświetleniu.

:niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z naszej szanownej braci ma zamontowane panele elastyczne, z krzemu amorficznego ?

 

O elastycznych panelach jakoś nigdy nie myślałem - nie widziałem potrzeby ich stosowania.

Chyba są bardzo mało popularne i droższe od standardowych.

 

No i jeszcze jakieś info o panelach z CIS i CdTe ?

Czy ktoś z Was cos takiego testował u siebie - chodzi głównie o wydajność przy słabym oświetleniu.

:niewiem:

 

Te panele są faktycznie bardziej wydajne przy braku dobrego światła słonecznego, ale przestałem je brać pod uwagę z powodu bardzo wysokiej ceny. Nie jestem przekonany, czy przy wysokich kosztach za panel CIS, jest to aż tak znaczące i czy kiedykolwiek się zamortyzuje :niewiem:

Przypuszczam, że lepiej iść w stronę zwiększenia zainstalowanej mocy w panelach standardowych :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.