Skocz do zawartości

Pytanie o akumulator


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się, Elastyczne są znacznie droższe ..... CIS i CdTe nie są aż takie drogie, a wszystkie niezbyt w Polsce dostępne.

Dane katalogowe znam.

Ale szukam jakichś doświadczeń od użytkowników, bo handlowcy zawsze będą zachwalać to, co sprzedają :oslabiony:

Kupić można wszystko, ale wówczas musiałbym sam się bawić w sprawdzanie, jak działają wszystkie wymienione wyżej, no i jeszcze porównać z mono i polikrystalicznymi :niewiem:

Jednym słowem dużo czasu i kasy by na to poszło.

Może rzeczywiście warto dać sobie spokój z wynalazkami i przewymiarować trochę rozwiązania najtańsze ?

 

Niemniej, jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z nowszymi technologiami, to bardzo proszę o info :swieca:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No dobra, przyznaję się. Te 95' są bo namówiłem prezesa. Nie jesteśmy nastawieni na sprzęt karawaningowy:(. Mniejsze wychodziły mniej korzystnie cenowo a większe wydawały mi się za duże jak na przyczepkę (mam niewiadówkę;) Panele nie są w obniżonej jakości a cena 5,27 zł/W wynika z wielkości importu. Dobrze się sprzedają nie tylko dla nas ale i do wielu innych zastosowań. Jak ktoś dociekliwy zajrzy do puszki połączeniowej, znajdzie tam diody bocznikujące.

A i gdybyś jednak coś tam znalazł dla siebie to oczywiście chętnie zawalczę o rabaty dla Ciebie nie tylko na ledonie, ale również na wirelesslan.pl;)

Dobrej pogody i do spotkania na szlaku:)

 

Mam pytanie czy te panele mają nową cenę z rabatem, gdy standardowa spadła poniżej rabatowej?

I pytanie do Wszystkich gdyż nie zauważyłem by ktokolwiek przejmował się prądem obciążenia, nie ładowania, przy wyborze regulatora.

Jeśli odbiorniki, w celu ochrony akumulatora i może (tego nie wiem) prawidłowego ładowania, podłączymy pod regulatora to 10A który wydawało by się odpowiednie pod panel 90W staje się stanowczo za małe i mam wrażenie, że jeśli ktoś chce korzystać nawet z małej (do 300W) przetwornicy to powinien zastosować regulator co najmniej 30A.

Ktoś wie jak to jest?

Czy może gniazdko dla przetwornicy lepiej wyprowadzić prosto z aku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zestaw składający się z panela 55W, akumulatora głębokiego rozładowania 85Ah i regulatora Phocos. Ma jednak obawy, czy zestaw działa prawidłowo.

Po pierwsze, takie regulator jak ten: http://www.solarsystemy.pl/regulator-ca1021-10a-12v-p-192.html powinien pokazywać stan naładowania akumulatora. U mnie na regulatorze świecą tylko dwie diody. Zielona gdy jest słońce i czerwona, gdy robi się wieczór. W nocy nic nie świeci.

Po drugie, napięcie na wyjściu z panela jest zawsze dokładnie takie samo, jak napięcie na akumulatorze (obie wartości mieszone na zaciskach w regulatorze).

Trzecia rzecz, to poziomy ładowania. Rano napięcie na panelu - akumulatorze pokazuje wartość 12,4 - 12,7V a po słonecznym dniu, jeszcze kiedy słońce jest wysoko na niebie, wartości te wynoszą 13,3 - 13,6.

Po czwarte, napięcie do rana spada o 1 Volt, mimo, iż żadne urządzenia nie są włączane.

Przyczepa jest ustawiona pod wiatą, ale nad panelem, ćwierć dachu, jest zrobiona z przeźroczystych arkuszy trapezowego PCV. Na ostatnim zlocie, kiedy porównywałem działanie zestawu z zestawem Tomika, u niego napięcie ładowania w ciągu dnia rosło, a u mnie przez cały dzień wynosiło 12,2 V. Mierzone było wszystko bardzo porządnym i dokładnym miernikiem.

Dodam, że akumulator to dość drogi model Banera.

Czy czasem nie jest u mnie coś nie tak z działaniem zestawu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sam solar na wejściu do regulatora.

W południe powinien mieć około 90%-95% napięcia jakie zapewnia producent.

Jeżeli używasz regulator to nawet jeżeli bateria nie jest wyposażona w diodę to nie powinna zabierać napięcia z akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli spadki napięcia między wieczorem a ranem, to wynik jakiegoś poboru prądu przez coś? Czy raczej wadliwy regulator?

Edytowane przez terenowiec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli spadki napięcia między wieczorem a ranem, to wynik jakiegoś poboru prądu przez coś? Czy raczej wadliwy regulator?

 

Według mnie może być jedno jak i drugie.

Sprawdź sobie najpierw sam panel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem przed chwilą do budki. Odłączyłem przewody idące z panela do regulatora i na końcu przewodów panelowych zmierzyłem napięcie, które było 18Volt z kawałkiem. Kiedy podłączam ponownie do regulatora, na wszystkich 3 parach zacisków (panel, akumulator, wyjście na odbiorniki) pokazywało napięcie 12,6V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może gniazdko dla przetwornicy lepiej wyprowadzić prosto z aku?

 

Jeśli masz za słaby regulator w stosunku do przetwornicy to oczywiście.

Wówczas niestety omijasz opcje regulatora z zabezpieczeniem przed krytycznym rozładowaniem chyba że takową funkcję masz w samej przetwornicy bo to teraz w lepszych przetwornicach jest standardem.

 

Ciągnięcie dodatkowego , niezależnego przewodu pod przetwornicę ma jeszcze jedną zaletę . Instalacja w cepkach z uwagi na odległości i przekroje przewodów nie jest przystosowana do takich obciążeń .

W mojej byłej cepie mogłem podłączyć się w pokoju stołowym (jakieś 2m od aku) natomiast już w gnieździe w sypialnie przetwornica nie chciała się wzbudzić mimo że aku miałem 140Ah x 2.

W obecnej przyczepie przy gruntownym remoncie na gniazda dałem przewody 2x2* i połączyłem w pętlę (wokół przyczepy wewnątrz ścian) i teraz w najdalszym gnieździe (sypialnia ) odpalam laptopa przez przetwornicę i jest OK. Obwód gniazd mam jak wszystkie odbiorniki przez regulator 30A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem przed chwilą do budki. Odłączyłem przewody idące z panela do regulatora i na końcu przewodów panelowych zmierzyłem napięcie, które było 18Volt z kawałkiem. Kiedy podłączam ponownie do regulatora, na wszystkich 3 parach zacisków (panel, akumulator, wyjście na odbiorniki) pokazywało napięcie 12,6V.

 

 

Według mnie to coś nie tak z regulatorem, ale nich to ktoś jeszcze potwierdzi.

 

Jeśli masz za słaby regulator w stosunku do przetwornicy to oczywiście.

Wówczas niestety omijasz opcje regulatora z zabezpieczeniem przed krytycznym rozładowaniem chyba że takową funkcję masz w samej przetwornicy bo to teraz w lepszych przetwornicach jest standardem.

 

Koniecznie nowy przewód z aku. Co Ty się chciałeś z regulatora pod przetwornice podpiąć. Nigdy w życiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TERERENOWIEC -

Regulator wygląda na uszkodzony - praktycznie wyglada na to, że masz podłączony solar pod aku bezpośrednio ...... inne objawy tez na to wskazują. Napięcia MUSZĄ być różne !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przedstawiciel firmy zajmującej się regulatorami który kupiłem twierdził, że mój regulator jest dobry, a takie same napiecia pokazywane na wszystkich trzech parach zacisków wynikają z tego, że mój panel jest za mały, przez to akumulator jest ciągle niedoładowany.

Edytowane przez terenowiec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przedstawiciel firmy zajmującej się regulatorami który kupiłem twierdził, że mój regulator jest dobry, a takie same napiecia pokazywane na wszystkich trzech parach zacisków wynikają z tego, że mój panel jest za mały, przez to akumulator jest ciągle niedoładowany.

 

Coś chyba nie tak. Bateria mimo, że bardzo mała po długim czasie i tak doładuje aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.