Jump to content
Sign in to follow this  
szary11

Hak holowniczy i gniazda

Recommended Posts

cosin
No niestety macie rację.Dzwoniłem do stacji diagnostycznej.

Przepis zmienił się trzy lata temu.

Teraz wszelkie prawo do zmian w dowodzie ma tylko urząd.

Diagnosta wystawia zaświadczenie z którym trzeba się udać do urzędu gdzie zarejestrowany jest samochód.

I teraz pytanie, czy nie będąc właścicielem samochodu(służbowy) jestem w stanie to załatwić we właściwym urzędzie posiadając zaświadczenie ze stacji diagnostycznej?

jak miałem samochód w leasingu musiałem dostać pozwolenie od lesingodawcy i załatwiałem to w urzędzie w którym samochód był rejestrowany ale to było 5 lat temu :)

Sowa_77

Dzięki serdeczne.

Będę się musiał pokajać przed kim trzeba u mnie w firmie. :)

Miałem nadzieje, że uda się to załatwić po cichu. :-]

szary11
Nie wystarczy, że diagnosta wbije pieczątkę w dowód rejestracyjny, że pojazd jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy?

Trzeba się udać do urzędu po drugą pieczątkę?

Macie może na to jakiś przepis?

Cosin, a czy miałeś pieczątkę w dowodzie ze stacji diagnostycznej czy nie?

nie miałem żadnej pieczątki, teraz mam tylko pieczątkę z UM i kartkę z stacji diagnostycznej z którą mam jeździć do czasu kolejnego przeglądu, potem mi wbiją następny sztempel ( jak nie sprzedam maszyny ) :)

cosin, ale hak wbija się tylko raz i nie podlega to już kontroli. Napewno tak jest w przypadku samochodów osobowych, z homologacją na ciężarowe - nie wiem.

Sowa_77 diagnosta nie może nic napisać i wbić poza pieczątką o przeglądzie technicznym.

cosin

jeszcze raz, pamięć jest też zawodna.

Leasingowałem samochód i nie chcąc specjalnie jechać po pieczątkę do Częstochowy woziłem zaświadczenie ze stacji o prawidłowo zabudowanym haku. W momencie wykupienia zmieniałem dowód i wtedy nie musiałem już robić kolejnego specjalnego przeglądu tylko na podstawie tego świstka wbili mi w UM pieczatkę z dopisem "HAK". Tak to było :)

Marcin T
W urzedzie wpisali tylko "HAK" i obok data i pieczec

Ja rejestrowalem nowy hak w lipcu i procedura byla identyczna. Diagnosta u niego zaswiadczenie, nastepnie do UM i tam stempel z wpisem "HAK"

adi

Sowa_77 ja kiedys cos innego robilem ze sluzbowym i wystarczylo im na kartce napisane, ze upowazniaja Ci do zaltwienia takiej czy innej sprawy. Mnie to podpisal znajomy z pieczatka dyrektora :-), sprawdz - moze i jakis naczelnik pomoze, a do pieczatki firmowej pewnie masz dostep :-). Powodzenia, bo te PANIE sa dziwne a nie maja na to regulacji (tak sobie mysle), wiec wymyslaja na miejscu.

Sowa_77

No to się pochwalę,że dzisiaj otrzymałem oficjalną zgodę na założenie haka w służbowym samochodzie :banned::banned::biwak::piwko::ok::hehe:

[ Dodano: Pon 12 Mar, 2007 23:21 ]

Koledzy, jescze tylko pytanie:

Posiadam niewiadówkę, czy mam montować gniazdo 7 czy 13pinowe i przjściówka?

szary11

A ja u siebie zrobiłem porządek z instalacją. Zrezygnowałem z gniazda 13 pin na rzecz 2 standardowych 7 pinowych (na haku miałem 2 miejsca na gniazda). Jedno jest standardowe, w drugim jest jedynie przeciwmgielna i cofania, które będe miał w kempingu. Lampy już zakupiłem, przewód i wtyczkę też więc tylko nieco czasu i będzie zrobione :banned:

adi

Szary11 - z tego co ja wiem, to przeciwmgielna jest w standardowym gniezdzie, wieć jeśli chcesz mieć to prawidłowow, to raczej musisz ją zainstalować w podstawowym gniazdku.

Paweł 66

Witam

Szary 11 " światła mgła" są w podstawowej wiązce 7 pin , jak masz drugie gniazdo założone to proponuję cofania i stały plus do zasilania przyczepy , a tam można to wykorzystać do zasilania lodówki podczas jazdy , oświetlenia na postoju itp. . Stały plus proponuję poprowadzić większym przekrojem np. 6mm. ( najlepiej od akumulatpra pojazdu ) aby nie było strat na długości przewodnika , i jeszce jedno wpinaj się w przetwornicę za transformatorem lub przekażnikiem ( nie wiem jaki masz typ ) . Mam tak zrobione i wszystko :banned:

Podpowiedż - aby nie pomylić gniazd zdemontuj nie używane piny w gnieździe i wtyczce .

Pozdrawiam i owocnej pracy ! ( a to :banned: po ...... pracy ) SMACZNEGO !

szary11

No właśnie z tą przeciwmgielną jest tak, że w gnieździe w samochodzie mam jak trzeba (z żadną przyczepą standardową nie będzie kłopotu) a w przyczepie gdzie powinna być przeciwmgielna wychodzi mi prąd z baterii słonecznej (zaślepione by nie świeciła mi lampa w samochodzie). I z tym nie wiedziałem co zrobić temu zrobiłem p. mgielną w drugim gnieździe. Macie może jakiś pomysł jak lepiej to rozwiązać? Bo mi narazie nic mądrzejszego nie przyszło do głowy.

Nie jestem pewny czy dobrze myślę ale czy prąd z przyczepy może dociągnąć bezpośrednio do aku samochodu? :banned::banned:

tomekk

Witam !

Ja tak samo Szary11 jak Ty montule dodatkowe gniazdo 7-pin do samochodu. Wychodzi to zdecydowanie TANIEJ !!!. W przyczepie dociągnąłem dodatkowy przewód do skrzynki prądowej.

Założyłem światło przeciwmgielne i podpiąłem w miejsce zasialnia przyczepy, w związku z czym we wtyczce podstawowej przyczepy i gnieździe przy haku mam standardowy układ. Dodatkowa wtyczka i dodatkowe gniazdo ma masę poprowadzoną grubszym kablem (2,5 mm), oraz zasilanie (2,5 mm). Tą wtyczką zasilać będę lodówkę podczas jazdy. Nie przewiduje na razie

ładowania akumulatora w przyczepie podczas jazdy (będę go ładował poprzez prostownik na kampingu).

Kupiłem także przekaźnik wysokoprądowy na 12V i zamontuje go odpowiednio do tego kabla zasilającego - dodatkowego + bezpiecznik.

Pozdrawiam

PS Szary11, skąd miałeś uchwyt do drugiego gniazda ?

Marcin T
PS Szary11, skad miales uchwyt do drugiego gniazda ?

Ja w poprzednim samochodzie zrobilem sobie z blachy i oba ze soba znitowalem :banned:

Mrsulki

Pamiętajcie o zabezpieczeniu na wypadek pomylenia gniazd. Najprostsze to podlączenie masy w obu tak samo i wrazie pomyki nic się nie stanie.

szary11

Tomekk, kupiłem używany hak z angielskiej wersji mondeo i była standardowa blacha i 2 gniazda (tylko jedno jakieś dziwne, które wymieniłem) więc nie miałem najmniejszego problemu. No i chyba podciągne prąd z przyczepy do aku i oczywiście zabezpieczając bezpiecznikiem.