Skocz do zawartości

Hak holowniczy i gniazda


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 130
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 2 tygodnie później...

Witam !

 

Chciałem dobrze, ale wyszło do kitu. Do rzeczy. Założyłem drugie gniazdo elektryczne przycz haku. Poprowadziełem gruby kabel zasilający do przekaźnika. Przekaźnik podłączyłem wg schematu -

- od alternatora do przekaźnika - 86

- masa do przekaźnika - 85

- akumulator do przekaźnika - 30

- gniazdo haka do przekaźnika - 87

 

jakież było moje zdziwienie - nie działa - przekaźnik lekko tylko "cyknął". Jak podłączyłem przekaźnik na krótko (aby sprawdzić czy działa) na napięcie z akumulatora do było słychać wyraźnie, że przełącza się. Mało tego kontrolka ładowania akumulatora zaświeciła się. Rozłączyłem wszystko. I teraz ciekawostka - imobileizer nie zawsze się rozbraja.

Czy ma ktoś pomysł co się stało ?

 

Aha, żeby było ciekawie to przy alternatorze oprócz kabla grubego (akumulator) znajdują się dwa cienkie - jeden przy wyłączonym zapłonie wykazywał prąd około 12-13 V, natomiast drugi (i ten posłużył mi do podłączenia przekaźnika) około 2 V, dopiero po włączeniu silnika płynęło przez niego napięcie około 13,8 V

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Też mam wykonane podłączenie na 2 gniazda. O ile na samochodzie to jakoś wygląda (fabryczna blacha na 2 gniazda) to w przyczepie latające 2 wtyczki pięknie nie wyglądają. Zrobiłem, że jedna jest standardowa z przeciwmgielną, a w 2 jest tylko wsteczny. Chciałem zrobić ładowanie aku samochodowego z baterii słonecznej poprowadzone przez gniazda, ale postanowiłem pociągnąć kabel tak by można było naładować i cudzy aku (rozwijanie i zwijanie za każdym razem ale jednocześnie będzie przedłużaczem z prądem na 12V). 13 pinowe ładniej by wyglądało, alejak narazie mam zrobione to niech zostanie. Dobrze, że choć działa :zlo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

...i też Ci się immobileser "spitolił" ? :zlo: Na całe szczęście "popracowałem" kluczykami, kodowałem, deokodowałem i naszczęście naprawiło się. Żona mnie już nie zabije :ok:

Zasilanie będę miał założone, jak do tej pory - bezpośrednio z klemy akumulatora, bez jakichkolwiek przekaźników.

A co do dyndających dwóch wtyczek, a niech tam.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamontowałem ostatnio 13 pinowe w samochodzie, w przyczepie miałem wcześniej, używałem przejściówki ale nie miałem zasilania na lodówkę i oświetlenie wewnątrz przyczepy. Teraz wszystko jest prawidłowo (można też ładować akumulator w przyczepie jeżeli się go posiada)) i bez kombinowania z dodatkowymi wtyczkami. Polecam :zlo:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROBERTO,

można też ładować akumulator w przyczepie jeżeli się go posiada
no niby tak ale sporo warunkow z tym ladowaniem trzeba zapewnic.... jak wczesniej pisalem zrobilem sobie przelaczniczek przeciwmgielne i lodoweczka i serio chyba na sile szukam zastosowania wielopinu.... moze dorosne do tego jeszcze ... zlocik cos da...

 

 

a przejsciowka byla na szczescie :zlo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

...i też Ci się immobileser "spitolił" ? :ok:

 

 

Nie, na szczęście nic w samochodzie się nie zmienio i bezproblemowo współpracuje z przyczepką :ok: Jak kiedyś jakaś wena najdzie to może coś dokombinuje, ale narazie zostaje jak jest :ok: Nie ma to jak polski patent fachowca :zlo::ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wczesniej pisalem zrobilem sobie przelaczniczek przeciwmgielne i lodoweczka i serio chyba na sile szukam zastosowania wielopinu.... moze dorosne do tego jeszcze ... zlocik cos da...

 

 

13 pinowe złącze daje możliwość rozdzielenie dwóch zasileń (stałego i po stacyjce)

Czyli do lodóweczki w czasie jazdy można dać po stacyjce, a resztę na stałe, co pozwoli nam w czasie podróży zasilać przyczepkę natomiast w czasie postoju zapobiega nam przed rozładowaniem akumulatora.

Ale ze względu na cenę 13 pinowych sam mam 7 pinowe + kabelek z wtyczką samochodową podłączany do gniazda (w scenicu mam 100W gniazdo pod tylnym siedzeniem

)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.