Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli chyba nie ma sensu z tych klocków, które aktualnie posiadam robić trzech gałęzi po dwa panele, bo to samo uzyskam łącząc trzy panele równolegle do regulatora PWM?

Jedynie MPPT by to ogarnął, ale ceny 50A całkiem pokaźne :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Mam pewną zagwozdkę gdzie szukam porady by niczego nie poknocić. Jestem obecnie na etapie montażu fotowoltaiki  w kamperze i sytuacja wygląda następująco:

Panel Victron mono 215W

MPPT Victron 75/15

Energoblok EBL 99

Aku startowy i aku hotelowy

Od kiedy kupiłem kampera zauważyłem ze nie ma ładowania z sieci 230V dla aku startowego, hotelowy ładuje się jak należy. Ładowanie z alternatora działa jak należy dla obu aku. Chciałbym by panel PV również ładował aku startowy(zamontowany w komorze silnika)  dlatego też zastanawiam się czy jeśli podepnę instalację jak poniżej to będzie wszystko OK zgodnie ze sztuką:

1. Solar do MPPT wejść PV

2. MPPT wyjście BAT aku startowy- kable od aku startowego dochodzą z tyłu do EBL tam można by się wpiąć bez konieczności przeprowadzania kolejnych przewodów do komory silnika

3. MPPT wyjście Load- EBL block 6(solar)- aku hotelowy ładowany byłby z EBL

Z góry dzięki za pomoc...nie chce nic poknocić po drodze by miało to ręce i nogi

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem sobie sam i dla ewentualnie innych w przyszłości. Wczoraj było słonecznie i mogłem potestować osiągi i konfigurację paneli 6x Dokio 100W 16V 5.56 A, regulatora PWM 50A i akumulatora AGM 100 Ah.

 

Trzy gałęzie po dwa panele przy regulatorze PWM nie mają sensu także przy zachodzącym już powoli słońcu - żadnych dodatkowych uzysków nie zaobserwowałem. Czyli jest to samo co tylko trzy panele podłączone do regulatora równolegle.

 

Co do samych paneli Dokio 16V (nie 18V jak wyżej pisałem). O godzinie 17 pompowały 2A, o 18.15 dawały 1A. Słońce stosunkowo nisko, czyste niebo, panele leżały płasko na trawniku. Po podniesieniu do góry było ok. 5A.

 

Panele w takim razie będę podłączał wszystkie równolegle, z tym że dwa panele zrobię za podpowiedzią Ibustera póki co dołączane heblem na gorsze okresy nasłonecznienia.

 

Zastanawiam się tylko czy do tych konkretnych paneli Dokio 100W połączonych równolegle będą mi potrzebne diody zabezpieczające żeby "prąd się nie cofał"? Może ktoś podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.04.2022 o 14:47, rybens napisał:

1. Solar do MPPT wejść PV

2. MPPT wyjście BAT aku startowy- kable od aku startowego dochodzą z tyłu do EBL tam można by się wpiąć bez konieczności przeprowadzania kolejnych przewodów do komory silnika

3. MPPT wyjście Load- EBL block 6(solar)- aku hotelowy ładowany byłby z EBL

Do regulatora najpierw podpinasz akumulator!

resztę rozrysuj na schemacie, bo nie do końca jest pewne co i jak.

Czy Twój EBL ma funkcję ładowarki 12/12V?

Po co ładować aku rozruchowy, jak korzystasz z hotelowego?

Czy rozruchowy i hotelowy sa połączone?

 

Schemat prawdę powie co tam masz i zamierzasz :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, filipert napisał:

Do regulatora najpierw podpinasz akumulator!

resztę rozrysuj na schemacie, bo nie do końca jest pewne co i jak.

Czy Twój EBL ma funkcję ładowarki 12/12V?

Po co ładować aku rozruchowy, jak korzystasz z hotelowego?

Czy rozruchowy i hotelowy sa połączone?

 

Schemat prawdę powie co tam masz i zamierzasz :)

 

Schemat tak na szybko jak bym chciał zrobić połączenia

Czy Twój EBL ma funkcję ładowarki 12/12V?

Wydaje mi się ze tak ponieważ ma wyjście na solar Block 6  czyli wpięcie MPPT czy PWM oraz ładuje z alternatora samochodowego oba aku

Po co ładować aku rozruchowy, jak korzystasz z hotelowego?

Aku rozruchowy chce ładować z dwóch powodów:
1. Radio wpiete jest w aku startowe
2. W trakcie postoju by nie dochodziło do samorozładowania sie aku

Czy rozruchowy i hotelowy sa połączone?
Są wpięte w EBL przy czym nie wiem czemu EBL nie ładuje mi aku startowego gdy jest podpięte 230V
Przy Takim rozwiązaniu jak na schemacie mogę osiągnąć
1. Aku startowy ładuje bezpośrednio z MPPT
2. Aku hotelowy ładowany z EBL przy współpracy z MPPT

image.png.7de4f3382658d207b0a3b392da449521.png

image.png.0a74a12295e0a92c215f666e3f04410e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, rybens napisał:

W ostatni weekend miałem okazję sprawdzić moje rozwiązanie wszystko działa jak należy oba aku się ładują jeden bezpośrednio z MPPT drugi przez EBL Również nie odnotowałem żadnych zakłóceń gdy pracuje alternator lub podpięte jest 230V. 

to że działa to nie znaczy że jest tak jak należy .

W tym schemacie co pokazałeś to jak nie będzie prądu z solarów to  aku zabudowy będzie  ładowany z aku rozruchowego .

powinno być jak poniżej:

obraz.png.0f977e2ac8c7021da715f77020aad807.png

 

jak mnie pamięć nie myli to EBL99 nie ma funkcji ładowania aku rozruchowego więc go nie ładuje ani z 230V ani z solarów, w powyższym poprawnym podłączeniu  aku rozruchowy nie będzie ładowany, jak zależy Ci na jego ładowaniu to należy zastosować regulator ładowania z funkcją ładowania aku rozruchowego np. Votronic Duo Digital

obraz.png.ce08e6f2e7c584f6f7191c1bec72dd57.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

to że działa to nie znaczy że jest tak jak należy .

W tym schemacie co pokazałeś to jak nie będzie prądu z solarów to  aku zabudowy będzie  ładowany z aku rozruchowego .

powinno być jak poniżej:

obraz.png.0f977e2ac8c7021da715f77020aad807.png

 

jak mnie pamięć nie myli to EBL99 nie ma funkcji ładowania aku rozruchowego więc go nie ładuje ani z 230V ani z solarów, w powyższym poprawnym podłączeniu  aku rozruchowy nie będzie ładowany, jak zależy Ci na jego ładowaniu to należy zastosować regulator ładowania z funkcją ładowania aku rozruchowego np. Votronic Duo Digital

obraz.png.ce08e6f2e7c584f6f7191c1bec72dd57.png

To mnie Pan pocieszyłeś..... :( A juz byłem taki zadowolony ze sie udało.
 

Ciekawe czy MPPT Victrona nie można by było jakoś zaprogramować przez BT by bez PV odcinał battery. Nie mam interfejsu wiec się nie bawiłem

A co w przypadku gdybym zamienił wyjścia z MPPT na?

BAT - EBL
Load- Aku START


Kolejną opcją było by zamontowanie separatora na aku rozruchowy co go będzie rozpinał jak nie będzie odpowiedniego napięcia. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, rybens napisał:

Ciekawe czy MPPT Victrona nie można by było jakoś zaprogramować przez BT by bez PV odcinał battery. Nie mam interfejsu wiec się nie bawiłem

nie ma, możesz jedynie sterować wyjściem  LOAD :

obraz.thumb.png.62eebb2bf6868610b48e7d4d4f846407.png

nie mniej jednak dla mnie dalej opcja słaba bo na wyjściu LOAD nie ma ograniczenia prądowego więc będzie szło tyle prądu na wyjście  na  ile pozwoli regulator więc jak przykładowo jest to 20A a solar da 5A ,  otworzy bramkę wyjścia LOAD bo napięcie będzie odpowiednie ale brakujące 15A do ładowania aku zabudowy w dalszym ciągu będzie szło z aku rozruchowego aż do naładowania aku zabudowy albo zamknięcia bramki jak solar przestanie ładować . Bez sensu

 

18 minut temu, rybens napisał:

A co w przypadku gdybym zamienił wyjścia z MPPT na?

BAT - EBL
Load- Aku START

jak się nie zjara energoblok to aku rozruchowy będzie ładowany z aku zabudowy :-]

chyba że EBL ma jakieś zabezpieczenie i nie puści prądu z aku zabudowy przez wejście .

Pozatym nie wiem jaki finalnie dałeś regulator i ile A dają solary ale nie zapominaj że wejście "solar regler" w powyżej przedstawionym  EBL może przyjąć prąd maksymalny 10A ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to mi już brakuje pomysłu jak to mądrze rozwiązać, poniżej dane panelu a MPPT jest Victron 75/15

Prąd max nie przekracza 10A wiec nie powinno być problemy z EBL

A masz może jakieś inne rozwiązanie by oba aku były ładowane z panelu bez zmiany MPPT?

image.png.b0cd939f58b7f11998f3817e1b218c9f.png

Edytowane przez rybens (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2022 o 12:26, rybens napisał:

Aku rozruchowy chce ładować z dwóch powodów:
1. Radio wpiete jest w aku startowe
2. W trakcie postoju by nie dochodziło do samorozładowania sie aku

1. przepiąć radio pod aku zabudowy

2. sprawny aku rozruchowy nie ulegnie samorazładowaniu nawet po kilkumiesięcznym postoju

18 minut temu, rybens napisał:

Prąd max nie przekracza 10A wiec nie powinno być problemy z EBL

image.png.b0cd939f58b7f11998f3817e1b218c9f.png

jeśli panel o powyżej podanych parametrach jest sprawny to przy odpowiednim słońcu i regulatorze MPPT wygeneruje więcej niż  10A prądu na wejściu do EBL.

panel 215W teoretycznie powinien dać ponad  15A przy 13,5V, uwzględniając straty niech to będzie 12-13A , u mnie jeden elastyk 160w dawał bez problemu 9A.

no chyba że ograniczyłeś w kontrolerze Victron prąd ładowania do 10A .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


1. przepiąć radio pod aku zabudowy- wydaje mi się ze sporo zachodu bo trzeba by było od EBL albo od aku przeciągać zasilanie

Mimo wszystko chciałbym utrzymać możliwość ładowania obu aku z PV 

Nie bardzo czaje jak panel może wytworzyć więcej A niż jest podane w specyfikacji.

Dodatkowo w EBL jest bezpiecznik 10A dla wejścia solar regler wiec jak pójdzie większe to powinien strzelić bezpiecznik, mogę tez go zmniejszyć do np 7,5A dla bezpieczeństwa

Jednak chyba musze kupić interface Bluetooth do MPPT. Jakie tam jeszcze sa ustawienia poza ograniczeniem prądu ładowania? Patrząc na regułę wyjścia load podczas gdy panele nie świeca tez ma ma sens by nie rozładować aku startowego przy zwiększonym poborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rybens napisał:

Nie bardzo czaje jak panel może wytworzyć więcej A niż jest podane w specyfikacji.

 

Moc = napięcie × natężenie [W] (P=U*I)

masz panel o mocy 215W więc przelicz jaki prąd będzie płynął przy 12-14V

to w teorii, w praktyce będzie mniejszy bo panel nigdy nie da 100% mocy, dochodzą straty na przewodach, transformacji napięcia itd.

więc realnie będzie szło 12-13A na akumulator przy idealnych warunkach .

20 minut temu, rybens napisał:

Jakie tam jeszcze sa ustawienia poza ograniczeniem prądu ładowania? Patrząc na regułę wyjścia load podczas gdy panele nie świeca tez ma ma sens by nie rozładować aku startowego przy zwiększonym poborze.

pobierz aplikacje i zobacz w wersji demo

https://apps.apple.com/pl/app/victronconnect/id943840744?l=pl

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.victronenergy.victronconnect&gl=PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ze w appce jest demo :) bardzo pomocne

Popatrzylem w ustawienia i dochodze do wniosku o ktorych juz wspominales ale bedzie mialo to sens i bedzie bezpiecznie tzn.

1. Dla Load zastosowanie algorytmu by odlaczal gdy napiecie spadnie do 11.9V

2. Ogranieczenie pradu ladowania do 10A zabezpieczy EBL

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pytanie o przewody?

Czy do połączenia jednego panelu mocy 400w i regulatora 30a mogę użyć przewody solarne 6mm2 - długość ok 2.5-3 metrów?

Czy również te same przewody mogę użyć do połączenia regulatora z aku odległość on 2m?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.