Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, filipert napisał:

Gdybym nie używał klimatyzacji :)

Z ciekawości musze sprawdzić jaki jest pobór realny prądu klimy, tylko dobrze by było w warunkach bojowych a w tym roku drugi raz chyba 36C nie uświadczę 

ja sprawdzałem u siebie w zeszłym roku klima dachowa o mocy chłodzenia coś ok 2,2kW zasilana przez przetwornicę 1500/3000W przy załączonej sprężarce przetwornica z aku pobierała ponad 80A. (jak chcesz mogę odszukać zdjęcia  i podać dokładne wyniki pomiarów) 

Pozwalało to na np na pozostawienie kampera z włączoną klimą na czas zakupów pod marketem ale żeby korzystać normalnie całą dobę z klimy to myślę że musiałbym mieć z 600Ah w akumulatorach i z 1200W w solarach więc wykonalne ale nieopłacalne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

ja sprawdzałem u siebie w zeszłym roku klima dachowa o mocy chłodzenia coś ok 2,2kW zasilana przez przetwornicę 1500/3000W przy załączonej sprężarce przetwornica z aku pobierała ponad 80A.

mam freshjet 2200 wiec licząc straty wychodzi dokładnie coś koło 80A 

Jasne, że sprężarka nie chodzi non stop ale nawet nie myślałem aby łączyć fotowoltaikę z klimą w przyczepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim kamperze poprzedni właściciel zamontował klimatyzację, solar + 2 aku po 120Ah każdy. Przetwornica 24V, akumulatory szeregowo...
Mówił że po pełnym naładowaniu pozwalało to na max 2 godziny pracy klimy. Częściej po godzinie przetwornica się wyłączała z powodu wyładowania aku. Jeśli nie mamy na dachu 1kW solarów i akumulatorów zdolnych zmagazynować min. 6-8 kWh to raczej klimatyzator zbędnym balastem.
120Ah 12V aku by zasilać klimatyzator jest dla mnie nieporozumieniem, szkoda akumulatora katować ;) .

Klimatyzator i skrzynię na akumulatory zdemontowałem i wyniosłem na strych :D

Edytowane przez Paweł7 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy takiej konfiguracji: aku lifepo4 120ah, przetwornica sinus Plus 1500/3000, truma Saphir compact 630W, uruchomienie klimy na godzinę przed snem sporadycznie będzie ok?

Wysłane z mojego Mi 9 Lite przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prądowo powinno wydolić tylko moim zdaniem jak buda będzie stała cały dzień nagrzana to uruchomienie klimy na godzinę nic nie da.

jak wyłączysz to będzie praktycznie tak samo jak przed włączeniem  a wydoisz  pół pojemności akumulatora które trzeba będzie potem uzupełnić .

Żeby schłodzić nagrzaną po całym dniu budę klima musi chodzić kilka godzin (oczywiście wszystko zależy od wydajności klimy, wielkości budy i temperatury ) ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Suzu4x4 napisał:

prądowo powinno wydolić tylko moim zdaniem jak buda będzie stała cały dzień nagrzana to uruchomienie klimy na godzinę nic nie da.

Oczywiście, że niewiele da. Jeśli mamy upały jak w tym roku to klima musi chodzić na okrągło a i tak się buda tak nagrzewa, że wieczorami w niej jest gorącej niż na zewnątrz. I mówię o polskich warunkach. Za granicą będzie jeszcze gorzej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2021 o 09:24, jacek00 napisał:

Oczywiście, że niewiele da. Jeśli mamy upały jak w tym roku to klima musi chodzić na okrągło a i tak się buda tak nagrzewa, że wieczorami w niej jest gorącej niż na zewnątrz. I mówię o polskich warunkach. Za granicą będzie jeszcze gorzej. 

Dlatego ja zdemontowałem ;) Nie widziałem sensu zasilania klimy z aku 2x12V po 120Ah mając na dachu 250W solar.
Albo prażmy kampera na słońcu albo szukamy cienia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzień dobry

I ja się podłączę z pytaniem : gdzie tu można podpiąć akku ?? Nie mam schematu a nie chcę czegoś spalić. Czy tu gdzie jest napis Batt to tylko + czy w jedno + w drugie - ?? Czy - gdzie indziej ??

IMG20210904102152.jpg

IMG20210904102205.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 23.03.2021 o 19:34, Voku napisał:

Dobra zostawiam dla potomnych, zmieniłem na schemacie bezpiecznik od movera na 80A bo taki miałem oryginalnie. Przybliżone koszty również podane. 

 

 

 

 

Ostateczny.jpg

Darku bardzo mi się podoba wykonana przez Ciebie robota, chciał bym powyższy schemat zastosować w swojej przyczepie ale do pełni szczęścia brakuje mi tylko jednego element a mianowicie ładowarki do akumulatora - czy mógł byś podpowiedzieć jak twoimi zadaniem powinna być podłączona? ( zamierzam kupić tanią ale polecaną ładowarkę z Juli)

chciał bym żeby ładowarka była zasilania z gniazda przyczepy - czy nie będzie się to gryzło z zasilaniem z paneli ?

Jeszcze jedno pytanie -- czy jesteś zadowolony ze chińskich paneli które kupiłeś. Zastanawiam się czy wybrać te które ty zamówiłeś czy może panele Dokio

https://pl.aliexpress.com/item/32895636796.html?gatewayAdapt=glo2pol&spm=a2g0o.store_pc_topSellerIng.8148356.5.48211644NDtGnU&spm=a2g0o.store_pc_home.hotSpots_717992178.0

 

Edytowane przez Robert77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem gniazdko 230v przy akumulatorach i do niego ładowarkę z Lidla, ale nigdy jej nie podłączałem bo panele cały czas mi lądowały aku. Co do paneli to się nie wypowiem bo sprzedałem przyczepą. Ale jak cię waga nie trzyma do daj normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Voku napisał:

Dałem gniazdko 230v przy akumulatorach i do niego ładowarkę z Lidla, ale nigdy jej nie podłączałem bo panele cały czas mi lądowały aku. Co do paneli to się nie wypowiem bo sprzedałem przyczepą. Ale jak cię waga nie trzyma do daj normalne.

A jak oceniasz jakość paneli które kupiłeś, kupił byś je jeszcze raz czy szukałbyś innej firmy no Dokio?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Robert77 napisał:

A jak oceniasz jakość paneli które kupiłeś, kupił byś je jeszcze raz czy szukałbyś innej firmy no Dokio?

 

Ciężko mi powiedzieć. Jak bym miał wybrać to wybrał bym teraz normalne. A czy chińskie takie czy inne to już bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 20.01.2022 o 23:25, Voku napisał:

Dałem gniazdko 230v przy akumulatorach i do niego ładowarkę z Lidla, ale nigdy jej nie podłączałem bo panele cały czas mi lądowały aku. Co do paneli to się nie wypowiem bo sprzedałem przyczepą. Ale jak cię waga nie trzyma do daj normalne.

Ładowarkę z Lidla, zwłaszcza do aku 100 Ah, a nawet 2 x 100Ah można zostawić niestety jedynie jako zbędny eksponat. Dobrze, że jej nie używałeś, bo oprócz zużycia prądu 230V, niewiele jest w stanie zdziałać.
Szczegóły w filmie z kanału mrAkumulator:
https://www.youtube.com/watch?v=ug-T-2Oh8ZA
Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2022 o 20:20, Voku napisał:

Ciężko mi powiedzieć. Jak bym miał wybrać to wybrał bym teraz normalne. A czy chińskie takie czy inne to już bez znaczenia.

Możesz krótko podsumować czemu normalne? Czy z elastycznymi miałeś jakiś problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.