Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Nolaan napisał:

Niestety nie wiem jaki był zamysł twórcy tego rozwiązania.

Nie ma co zgadywać, ale ja bym z tym nie jeździł.

Pomijając, że to może być nasączone wilgocią i ważyć sporo, to jak jest rozwiązane uszczelnienie otworów dachowych??? Jak to jest obrobione wokół okien itd?

Obawiam się, że pod spodem możesz mieć niespodziankę, ale to już nie temat elastycznych solarów a elastycznego poszycia ;), proponuje założyć odrębny watek na temat tego dachu, bo tutaj zrobi się trochę bałagan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, filipert napisał:

Obawiam się, że pod spodem możesz mieć niespodziankę, ale to już nie temat elastycznych solarów a elastycznego poszycia ;), proponuje założyć odrębny watek na temat tego dachu, bo tutaj zrobi się trochę bałagan.

Dokładnie tak, @Nolaan zrób nowy temat i wklej więcej zdjęć, bo to co masz na dachu to jakieś autorski pomysł na uszczelnienie dachu. Tutaj nie róbmy OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W temacie panela elastycznego. Zamontowany w moim kamperze 4Sun 160W umarł dokładnie w 26 miesiącu od montażu, oczywiście tuż po gwarancji. Dobił go pewnie wyjazd do Grecji i temperatura - kilka dni staliśmy na patelni bez grama cienia. Już wtedy miałem wątpliwości bo ładował po 2-3A, a powinien zdecydowanie wyżej.

Odklejenie tego ustrojstwa zamontowanego przez @Suzu4x4 zajęło dobre 45 minut dla 2 chłopa, szlifowanie dachu z primera na powierzchni 70x160cm również zajęło ok godziny.

Tym razem na dach wpadły 2 panele po 170W, w ramce alu, jakaś nowość od 4Sun z 4 letnią gwarancją + 10 i 20 lat na wydajność chyba 90% i 80% .

W ten weekend przechodząc obok ekranu od regulatora widziałem ładowanie na poziomie 13-15A co mnie satysfakcjonuje.

https://www.4sun.eu/strona-glowna/modul-fotowoltaiczny-sz-170w-36m

Teraz zostało zbierać kasę na akumulator lifePo4 - mój po 3 latach i katowaniu klimatyzacją z przetwornicy informuje, że umiera i zostało mu może 20% pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, maarec napisał:

Teraz zostało zbierać kasę na akumulator lifePo4 - mój po 3 latach i katowaniu klimatyzacją z przetwornicy informuje, że umiera i zostało mu może 20% pojemności.

Zdecydowanie polecam ten kierunek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, witus napisał:

Lata mijają, a panele elastyczne nadal tak awaryjne ile to już znajomych demontował (sam pomagałem kilka zdejmować).

Ja też mówiłem @Suzu4x4 że ten panel długo nie pociągnie - niestety było to kilka dni po montażu. Wykrakałem to teraz były koszty ;(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, maarec napisał:

Teraz zostało zbierać kasę na akumulator lifePo4 - mój po 3 latach i katowaniu klimatyzacją z przetwornicy informuje, że umiera i zostało mu może 20% pojemności.

Ale umiera Twój też LiFePo4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, filipert napisał:

Ale umiera Twój też LiFePo4?

nie, umiera oryginalny żelowy Varta chyba 90Ah. Już odemnie dostał wycisk, a jak go przejąłem to miał ok 60-70% pojemności. 1,5 roku i ponad 20.000km dało mu radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maarec napisał:
3 minuty temu, filipert napisał:

Ale umiera Twój też LiFePo4?

nie, umiera oryginalny żelowy Varta chyba 90Ah. Już odemnie dostał wycisk, a jak go przejąłem to miał ok 60-70% pojemności. 1,5 roku i ponad 20.000km dało mu radę.

A! To OK, już myślałem, że LiFePo4 zajechałeś.

A ten panel

27 minut temu, maarec napisał:

4Sun 160W

to był ten ?

image.png.0ee448f857f921d5146a997a617f3ff0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może się "pochwalę" że z mojej nieuwagi i trochę gapiostwo  spaliłem regulator victron smartsolar 30 amper.

Żeby już oszczędzić sobie traumy no odpowiedzi " jak to się stało- jak to możliwe"? przez przypadek odwrotnie podłączyłem akumulator. ??- można się śmiać zniosę to jak mężczyzna.

A teraz po opisaniu mojego pechowego dnia proszę o pomoc może ktoś coś takiego już przerabiał.

Czy da się naprawić ten regulator może ktoś to naprawia- bo ja sam tego nie ogarnę.

Dodam że regulator jest szczelnie zamknięty i zalany jakąś masą  na filmie widziałem że da się go rozebrać.

Kolega z grupy CamperMajstry odpowiedział mi co trzeba zrobić ale wolałbym to przekazać komuś kto wie co robi.

Przepraszam że tutaj to zamieszczam ale nie mogłem znaleźć wątku który by się wpisywało w ten temat.

 

Screenshot_2022-07-26-20-12-26-925_com.facebook.katana.thumb.jpg.acd3956ec7c58a9f5d5570a8010cd274.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.