Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Czarek236 napisał:

Jaki kupić regulator mppt,Victrona ,czy Epever mppt. który model.poniżej przykłady

Cześć,

Jak już pisałem wcześniej jestem bardzo zadowolony z Victrona. Polecam! Mam co prawda 100/50 ale dlatego, że do niego są podłączone 3 panele elastyczne 160W  i lubię zapas … obecnie testujemy układ we Włoszech przy pogodzie pochmurnej energii nie brakuje .

8C780232-03A0-4EEF-A30B-B616A061C075.png

DDBF874D-3193-4608-A420-DA0124CFB555.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele połączyłem szeregowo napięcie 60V (3x20) mam w rozdzielni zrobione mostki na Wago umożliwiające przepięcie na równoległe połączenie. Spotkałem się już z wypowiedziami że przy moim kątowym utytułowaniu paneli nie powinienem łączyć ich szeregowo :) ale traktuje je jak dyskusje akademicką … działa ..Victron uzyskuje zadawalające lądowanie i narazie nic nie zmieniam. 

96C07CB6-4799-46C3-97B4-9C5118384879.jpeg

Teraz, coxWlkp napisał:w rozdzielni zrobione mostki na Wago umożliwiające przepięcie na równoległe połączenie

 

7C726496-DB3D-4C2D-9257-33339624B7DE.jpeg

A co do testów w IT siedzimy w Neapolu … jakieś 7,5 km od centrum i czekamy na włoskie słońce :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, coxWlkp napisał:

Panele połączyłem szeregowo napięcie 60V (3x20) mam w rozdzielni zrobione mostki na Wago umożliwiające przepięcie na równoległe połączenie. Spotkałem się już z wypowiedziami że przy moim kątowym utytułowaniu paneli nie powinienem łączyć ich szeregowo :) ale traktuje je jak dyskusje akademicką … działa ..Victron uzyskuje zadawalające lądowanie i narazie nic nie zmieniam. 

Ile wyciągasz z tych potencjalnych 420W?

Pytam właśnie pod katem akademickiej dyskusji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

899F4F57-EE75-43D2-9E42-4704DE2817F3.thumb.jpeg.41be83b09376883234c962306e4df12e.jpegPrzy moim ustawieniu solarów moc z chińskich 480W spada do około 320W ciągłej mocy. Solary obecnie są już mocno brudne ( może to ma wpływ na ich sprawność ). Oczywiście jak już wcześniej pisałem w 100% samowystarczalni i mimo mniejszej wydajności akumulator jest ciągle naładowany. 

Wcześniej prąd ładowania max 30A obecnie 24, 25A

A71B8D85-32EB-4F57-98DC-04A0B4B9B6B8.jpeg

6F0D2366-4F1B-40B1-BAF5-FCC26ACC6DE6.jpeg

9E220C2A-700E-4861-A217-8248510E98CA.jpeg

B2C3D61B-5A5D-4765-BED3-7B0436324E1C.jpeg

5435578B-B65F-4B93-8174-2810828506AF.jpeg

Używamy przetwornicy 2kW do ładowania elektrycznych rowerów i kompa. Do tego oświetlenie, bojler i pompa do wody, toaleta, webasto. Na wyjeździe jesteśmy od 15.04 i jeszcze nie było potrzeby włączyć ładowarki 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, coxWlkp napisał:

Przy moim ustawieniu solarów moc z chińskich 480W spada do około 320W ciągłej mocy. Solary obecnie są już mocno brudne ( może to ma wpływ na ich sprawność )

Uważam, że to wyśmienity wynik dla płasko leżących solarów elastycznych pod różnymi kątami :ok:

17 godzin temu, coxWlkp napisał:

A71B8D85-32EB-4F57-98DC-04A0B4B9B6B8.jpeg

powyżej widać nawet 368W, ale widać też, że od 4 dni trochę brakuje mocy przy Waszym zużyciu, aby doładować do pełna.

Może kiedyś pokusisz się o obserwację jak ten układ różnych kątów wpływa na efektywność w ciągu dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, filipert napisał:

ale widać też, że od 4 dni trochę brakuje mocy przy Waszym zużyciu

Znalazłem przyczynę :) górny panel był tak zasyfiony, że aż mnie to przeraziło … a zastanawiałem się wcześniej co tak ciągle mam zafajdane szyby od dziwnego osadu.  Nad Gardą padał deszcz … zamiast spłukać naniósł osad. Dzisiaj cały dzień się przemieszczałem i nie znalazłem czasu na sprawdzenie efektów porannego czyszczenia. Będę informował.

 

3434C197-04F5-4312-8E54-A21C0141A7AB.jpeg

12 godzin temu, filipert napisał:

Może kiedyś pokusisz się o obserwację jak ten układ różnych kątów wpływa na efektywność w ciągu dnia.

Z tego co widzę te kąty dają tyle, że lądowanie jest stałe i bardziej zależne od siły promieni słonecznych a nie od tego jak ustawisz samochód … zawsze któryś coś przechwyci. Zresztą nie miałem innego wyjścia jak tylko taki montaż i tylko elastyków. Kształt zabudowy był tworzony pod to by się zmieściły panele a inne odpadły ze względu na ciężar. Ten przedni narażony jest na uszkodzenia mechaniczne ale buda jest ubezpieczona wiec wymiana jednego w roku będzie bezbolesna :) chyba :) Pozdrowienia z Matery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, coxWlkp napisał:

Znalazłem przyczynę :) górny panel był tak zasyfiony, że aż mnie to przeraziło … a zastanawiałem się wcześniej co tak ciągle mam zafajdane szyby od dziwnego osadu.  Nad Gardą padał deszcz … zamiast spłukać naniósł osad. Dzisiaj cały dzień się przemieszczałem i nie znalazłem czasu na sprawdzenie efektów porannego czyszczenia. Będę informował.

 

3434C197-04F5-4312-8E54-A21C0141A7AB.jpeg

Grubo :o

Ty masz chyba gładką powierzchnię a u mnie jest porowata, też musze zerknąć. Choć u mnie zużycie prądu cały czas tylko "muska" pojemność akumulatora i solar jeszcze nie miał okazji się dobrze wykazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest chyba tylko jeden minus takiego klejenia zawsze musisz starać się stawać przodem do słońca? No i to południowe słoneczko to też dobrze grzeje. :D Ja teraz zmieniłem na solary klasyczne mocowane na płasko z 380W w PL miałem ok 280W 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Voku napisał:

Jest chyba tylko jeden minus takiego klejenia zawsze musisz starać się stawać przodem do słońca?

Dzisiaj stałem w stronę północy i wynik tez jest niezły … nie mogłem inaczej zaparkować :) Włosi  i ich postrzeganie spraw codziennych :) 

10FC3865-D74D-43BE-AA32-100C72A2F512.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.