Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, tom77 napisał:

Jak ma się ta moc solarów do tego aku ?

Panele 1000W do aku 100 - jak ktoś lubi karawaning w okresie gdy słońca jest mało, to fajny zapas :ok:

2 godziny temu, czyś napisał:

Trochę inaczej podchodzę do ogranicznika. Z ograniczeniem prądu ładowania jest ok, b. fajna i pożyteczna funkcja, tylko z dachu "schodzi" jednak określona energia, kwestia co dzieje się z tą "niewykorzystaną"? Nadwyżka musi się gdzieś "podziać"

A co się dzieje z całym prądem kiedy przestajemy ładować? :hmm:

Moim zdaniem, jeśli regulator ładuje 15A, to mniej się zgrzeje niż gdyby ładował 25A.

Ale ja tam elektrykiem nie jestem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ,teraz mnie męczy pytanie .

Mamy od rana słoneczne dni i mój panel 200W. Cały dzień do póznego wieczora  siedzę nad wodą,prądu nie używam. 

Wieczorem coś tam zużyję i od rana znowu słońce do wieczora a prądu  nie używam.

Ja muszę coś pilnować jak aku będzie pełny   w południe , a słońce wali w solary -coś się stanie ,rozsadzi panel /aku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, tom77 napisał:

Hmmm ,teraz mnie męczy pytanie .

Mamy od rana słoneczne dni i mój panel 200W. Cały dzień do póznego wieczora  siedzę nad wodą,prądu nie używam. 

Wieczorem coś tam zużyję i od rana znowu słońce do wieczora a prądu  nie używam.

Ja muszę coś pilnować jak aku będzie pełny   w południe , a słońce wali w solary -coś się stanie ,rozsadzi panel /aku ?

Producenci solarów z tego co czytałem nie nakazują zasłaniania ich w przypadku niepodłączenia do instalacji. Panel odłączony prąd nie płynie …Chyba, że coś przeoczyłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uproszczeniu: oświetlenie panela światłem powoduje, że na zaciskach pojawia się różnica potencjałów elektrycznych, czyli napięcie. Jeśli nie podłączymy do panela żadnego odbiornika, to prąd nie płynie i nic się nie dzieje - jest różnica potencjałów i tyle.
Dopiero podłączenie odbiornika uruchamia przepływ prądu i zaczyna się wydzielanie mocy.

To jak z akumulatorem - dopóki nie podłączymy do niego odbiornika, to pomiędzy biegunami jest napięcie, brak przepływu prądu, nie wydziela się moc, nic się nie dzieje i nie grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tom77 napisał:

Hmmm ,teraz mnie męczy pytanie .

Mamy od rana słoneczne dni i mój panel 200W. Cały dzień do póznego wieczora  siedzę nad wodą,prądu nie używam. 

Wieczorem coś tam zużyję i od rana znowu słońce do wieczora a prądu  nie używam.

Ja muszę coś pilnować jak aku będzie pełny   w południe , a słońce wali w solary -coś się stanie ,rozsadzi panel /aku ?

Jak dobrze dobierzesz, to zakładasz i zapominasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tom77 napisał:

muszę coś pilnować jak aku będzie pełny   w południe , a słońce wali w solary -coś się stanie ,rozsadzi panel /aku ?

Od tego jest regulator ,jak Aku jest naładowane to poprostu już nie puszcza na niego ,ewentualnie jakieś miliampery .Ale wystarczy że włączysz jakieś urządzenie i regulator od razu podaje napięcie na to urządzenie ,takie zaobserwowałem  działanie w mojej cepce . Mam przyklejone elastyczne do dachu  3x100W i 2 x75Ah Aku ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Robert72 napisał:

Od tego jest regulator ,jak Aku jest naładowane to poprostu już nie puszcza na niego ,ewentualnie jakieś miliampery .Ale wystarczy że włączysz jakieś urządzenie i regulator od razu podaje napięcie na to urządzenie ,takie zaobserwowałem  działanie w mojej cepce . Mam przyklejone elastyczne do dachu  3x100W i 2 x75Ah Aku ....

Hmmm elastyczne  z racji na wagę ,czy są lepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat był już wielokrotnie omawiany:

- elastyki mniejsza sprawność , mniejsza waga 1/3 ramki, montaż na klej 

- „panele z ramką” większa sprawność, większa waga, montaż na uchwytach, lepsze chłodzenie ( panel nie jest zamontowany bezpośrednio na camperze)

Tyle podsumowania :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji chłodzenia

Niestety mam na dachu przyczepy gąbkę izolacyjną grubości ok. 0.5 cm. Czy do niej można przykleić panel elastyczny?  Będzie się to trzymało i czy nie przegrzeją się?

Gdy przyczepa będzie używana, w większości przypadków będzie stała w częściowo zacienionym miejscu.

 

Chciałbym ograniczyć wiercenie w dachu do minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Nolaan napisał:

Niestety mam na dachu przyczepy gąbkę izolacyjną grubości ok. 0.5 cm.

Możesz rozszerzyć temat, bo pierwszy raz o czymś takim słyszę :look:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.05.2022 o 18:14, czyś napisał:

Tyle że pod 400W panel musiałbyś mieć 2x120Ah aku (no dobra, powiedzmy - absolutne minimum 2x100Ah), a to już nie przymierzając, będzie koło 60kg same aku i ponad 20 kg panel na dachu. o kosztach nie wspominając.

Też się nie do końca z tym zgodzę...

Oczywiście jest to idealizowany układ...ale sam mam 2x185W (nawet rozważałem dołożenie trzeciego) + 95Ah AGM (chciał bym więcej, ale to też daje rade), dodam, akumulatory kwasowe powinny być jak najszybciej doładowane, więc mocniejszy solar robi robotę... Oczywiście też bym zalecał ograniczenie regulatora (sam mam do 15A). Jak też już kilka razy pisałem - akumulator nie ma u mnie zbyt łatwo bo używam różnych "dziwnych" rzeczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.