Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Voku napisał:

Tak ci się tylko wydaje, kwestia przyzwyczajenia ja nawet klimatyzacji nie używam za często.

oczywiście, da się przyzwyczaić po kilku dniach. Dla nas najgorsze 5-6 dni, później już klima mniej chodziła, ale wieczorem przed spaniem zawsze.

jestem mocno ciekawy ile przeżyją CI te panele, pod światło już jakby widać, że robią się lekko wypukłe - 3D :). Oby przetrwały do czasu przesiadki na kampera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ci się tylko wydaje, kwestia przyzwyczajenia ja nawet klimatyzacji nie używam za często.

Trochę to przyzwyczajanie z wiekiem spada, dużo lepiej śpię przy 20C w nocy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, witus napisał:


Trochę to przyzwyczajanie z wiekiem spada, dużo lepiej śpię przy 20C w nocy.

W Grecji przy 20C było by po prostu zimno, tu optymalna do spania to 25-28C. Ale trzymajmy się tematu.

5 godzin temu, maarec napisał:

jestem mocno ciekawy ile przeżyją CI te panele, pod światło już jakby widać, że robią się lekko wypukłe - 3D :). Oby przetrwały do czasu przesiadki na kampera :)

Wydaje mi się że wyglądają tak samo jak przy montażu, one takie były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że wyglądają tak samo jak przy montażu, one takie były.
Imo chyba wszystkie panele elastyczne wydają się takie wypukłe, przez ich budowę. Mój też na tych "paskach" był płaski, a tam gdzie były solary to wyglądało na lekko wypukłe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją solarną elektrownie uważam za otwartą…. Czas letnich testów można zacząć :)

5583A1A7-341C-487A-AA8C-9B5835D481F2.jpeg

5DDBF9B2-5E82-4FA0-A667-D59A680CE07E.jpeg

B5B767AC-4DAB-49B6-B366-9C2138EF1E3A.jpeg

8825BEAA-4334-412E-AD17-32E4C15EF733.jpeg

7E066756-E8D6-4254-9DAA-A7641D2FB62E.png

E1ABC5D4-7AC2-4A53-8BB9-24BDFD452FE8.jpeg

Przy tej okazji pragnę podziękować wszystkim których uwagi były cenne przy realizacji tego projektu. W szczególności smokowi-wawelskiemu.

Dziękuje Panowie!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, coxWlkp napisał:

Moją solarną elektrownie uważam za otwartą…. Czas letnich testów można zacząć :)

Czy Twoje panele są naklejone pod różnym kątem? Przy połączeniu szeregowym nie jest to korzystne. 

 

Jakie zadanie u Ciebie ma ładowarka Orion? 

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, filipert napisał:

Czy Twoje panele są naklejone pod różnym kątem? 

Tak są mocowane by najlepiej wykorzystać powierzchnie dachu. Obecnie jak napisałem testuje - czy w szereg czy równolegle to zobaczymy przepięcie trwa 2 min. Oczywiście zgadzam się z Tobą i narazie jest to celowe działanie :) 

Co do Oriona to wybrałem to rozwiązanie do ładowania akumulatora budy z samochodu. 
Były różne pomysły ale mając akumulator LiFePo4 postanowiłem o niego zadbać i eksperymenty z ładowaniem ograniczyć.

Nie twierdzę, że była w tym ekonomia :) raczej wygoda … a przy okazji odpadł mi spory kawałek układów przekaźnikowo-sterujących :) no i wszystko w telefonie. Dzisiaj jestem zachwycony przekaźnikami mocy Victrona ale czy ten zachwyt się utrzyma potwierdzę po kilku wyjazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, coxWlkp napisał:

Co do Oriona to wybrałem to rozwiązanie do ładowania akumulatora budy z samochodu. 
Były różne pomysły ale mając akumulator LiFePo4 postanowiłem o niego zadbać i eksperymenty z ładowaniem ograniczyć.

Nie twierdzę, że była w tym ekonomia :) raczej wygoda … a przy okazji odpadł mi spory kawałek układów przekaźnikowo-sterujących :) no i wszystko w telefonie. Dzisiaj jestem zachwycony przekaźnikami mocy Victrona ale czy ten zachwyt się utrzyma potwierdzę po kilku wyjazdach

Ja potrzebuję Oriona 12/24 i też mam podobne do Twoich motywy ?

Ciekaw jestem jak u Ciebie będzie z tym chłodzeniem regulatora solarnego, bo to mam wrażenie słaby punkt Victrona (wrażliwość na temp.) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent określa w instrukcji zakres pracy do 60*C a przy 40 ideał :) wiec powinien przeżyć …. Jest wentylacja dodatkowa do tego w zabudowie miejsce będzie w pełni wentylowane … zobaczymy :)

 

1 godzinę temu, filipert napisał:
Oriona 12/24

Również go oglądałem i jednym z pomysłów była Klima postojowa na 24V :) i nawet chciałem przejść na wyższe napięcia ale wziąłem przykład z USA - tam rozmiar ma znaczenie i jest 12 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.08.2021 o 07:12, filipert napisał:

Ja potrzebuję Oriona 12/24 i też mam podobne do Twoich motywy ?

 

Tak z ciekawości pytam... Na czym u Ciebie filipert stanęło?
Jakieś testy, wnioski ...?
 

:D:D:D

1627986687318.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Paweł7 napisał:

Tak z ciekawości pytam... Na czym u Ciebie filipert stanęło?
Jakieś testy, wnioski ...?

W tym roku takich widoków jak u Ciebie jak na lekarstwo ;)

Ciągle szlajamy się po jakiś kempingach a że upał, to zawsze bierzemy prąd do klimy i nawet nie było motywacji aby pójść najprostszą ścieżką i kupić przetwornicę 12/230. Tak, że panel puki co, pilnuje pełnego stanu naładowania aku i jeszcze nie miał okazji sprawdzić się w boju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, filipert napisał:

W tym roku takich widoków jak u Ciebie jak na lekarstwo ;)

Ciągle szlajamy się po jakiś kempingach a że upał, to zawsze bierzemy prąd do klimy i nawet nie było motywacji aby pójść najprostszą ścieżką i kupić przetwornicę 12/230. Tak, że panel puki co, pilnuje pełnego stanu naładowania aku i jeszcze nie miał okazji sprawdzić się w boju.

Czyli teoretycznie jeśli to co zostawiasz na kempingach zainwestowałbyś w sprzęt, byłbyś od tych kempingów niezależny :D;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Paweł7 napisał:

Czyli teoretycznie jeśli to co zostawiasz na kempingach zainwestowałbyś w sprzęt, byłbyś od tych kempingów niezależny :D;).

Gdybym nie używał klimatyzacji :)

Z ciekawości musze sprawdzić jaki jest pobór realny prądu klimy, tylko dobrze by było w warunkach bojowych a w tym roku drugi raz chyba 36C nie uświadczę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, filipert napisał:

Gdybym nie używał klimatyzacji :)

Z ciekawości musze sprawdzić jaki jest pobór realny prądu klimy, tylko dobrze by było w warunkach bojowych a w tym roku drugi raz chyba 36C nie uświadczę 

Spokojnie możesz sprawdzić w niższych temperaturach, to pewnie klima "on-off". Ustaw na najniższą temperaturę i maksymalny nawiew, da to orientacyjne zapotrzebowanie na energię. Ale miewam że gdzieś około 0,7kW max 1kW, na kempingach chyba przeważnie 6A zabezpieczenia są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.