Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Tez mnie one cieszą :) jedyne co mi jeszcze zaprząta głowę to optymalne ustawienia Victrona… Ja mam 478CCBB8-B011-4D02-A1B3-173E2C2F06AB.thumb.png.46009668a11f8358163016b1785384db.png

za co odpowiada Float voltage? 3EB81B69-8865-45BB-9DC1-871BE076B8A8.thumb.png.6bc41199b090b758fa076af0b9717f34.png

 

macie jakieś doświadczenia przy zmianie ustawień ?

Jak już pisałem mam 200Ah LiFePo4 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! zastanawiam się nad kupnem paneli elastycznych firmy DOKIO, czy ktoś  z szanownego forum posiada,jeżeli tak,proszę o opinie,obecnie posiadam 4sun 150 W. ale cena dość wysoka ,a chcę zainstalować na 300Wat.Pytanie czy warte tej ceny jak też wygląda ich sprawność.

Dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, filipert napisał:

napięcie ostatniej fazy ładowania

Czyli jeśli dla mojego akumulatora max jest 14,20V to 13,80V jako ostatnia faza ładowania powinno być Ok:)? Czy obniżyć na 13,60V … albo 13,40… co sądzisz ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Czarek236 napisał:

Witam! zastanawiam się nad kupnem paneli elastycznych firmy DOKIO, czy ktoś  z szanownego forum posiada,jeżeli tak,proszę o opinie,obecnie posiadam 4sun 150 W. ale cena dość wysoka ,a chcę zainstalować na 300Wat.Pytanie czy warte tej ceny jak też wygląda ich sprawność.

wrzuć "dokio" do forumowej wyszukiwarki, trochę pozycji o tym jest.

Chcesz dołożyć Dokio do 4sun? Maja takie same parametry?

 

9 godzin temu, coxWlkp napisał:

Czyli jeśli dla mojego akumulatora max jest 14,20V to 13,80V jako ostatnia faza ładowania powinno być Ok:)? Czy obniżyć na 13,60V … albo 13,40… co sądzisz ? 

odpowiedź tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam pytanko koledzy.

Jestem przed odbiorem nowej fabrycznej przyczepy i w planie jest montaz paneli solarnych gdyz chce wiecej podrozowac na dziko. Firma stwierdziła, ze miejsce na dachu pozwala na zainstalowanie max 160W solara stalego, ewentualnie kolejne panele tylko elastyczne. W przyczepie beda tez aku 2x110Ah plus przetwornica 1800W

Teraz pytanko. Ile realnie wystarczy paneli do zasilenia oswietlenia, ladowania tel, ewentualnie laptopa, odpalenie suszarki do wlosow, zagotowanie wody w czajniku, moze jakas mikrofala 700W czy nawet zabranie na szybsze przygotowanie obiadu thermomixu 1700w ktory popracuje moze kilka minit max. Plus czasem mover aczkolwiek jako kierowca zawodowy czesciej bede polegal na wlasnym skillu :)

Edytowane przez Skiperr (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku znajdziesz podpowiedź jak policzyć zapotrzebowanie, nikt za Ciebie nie jest w stanie tego zrobić :)

Czytając co tam chcesz zasilać (na marginesie, 1700W nie możesz podłączyć na kilka minut do przetwornicy 1800W), to dwa aku 110Ah wydają się sensowne, ale 160W solara może być mało.

Zacznij od obliczeń zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

I mnie dopadł dylemat, jaki zestaw solarny najlepiej założyć ( nie znam sie w ogóle na tym ) w sklepach jedni mi chcą wcisnąć zestaw za 2 tyś zł , a inni za 5 tyś zł  

U mnie będzie bardziej na dziko do max 7- 14 dni   bez  możliwości podpięcia się do prądu z sieci , = będą rybki.

Myślałem o aku AMG 120AH ,solary monokrystaliczne 400W  ?  Regulator MPPT 40A i teraz wymyśliłem coś takiego jak przetwornica prądu   http://www.audiopioneer.pl/sinus-pro-1000-s-solarna-przetwornica-napiecia-12v-700-1000w.html.   Generalnie w tej dziczy jakieś  oświetlenie, TV, ładowarki telefonów , laptop ,radio = mam nadzieję ,że żona więcej sprzętów nie wymyśli :-) Wyjazd bez żony nie przejdzie-to są jej klimaty.

Jeśli coś namieszałem to sory ,ale ja jestem zielony w tym temacie .Boję się ,że mi w tych "krzakach" braknie prądu 

Więc zwracam się do kolegów fachowców ,  co będzie dla mnie optymalnym  rozwiązaniem.

Z góry dziękuję za wszystkie informację

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120Ah aku i solary 400W to już sam w sobie błąd w założeniach, szczytowy prąd ładowania aku dla aku 120Ah to 12 do powiedzmy 15A (chwilowo, przez ten krótki czas, gdy warunki będą optymalne, AGM-owi te 15A nie zaszkodzi). 400W panel, nawet uwzględniając montaż na płasko, to "szczytowo" w okolicach 25A prądu na aku. Mzd. do 120Ah AGMa optimum to panel 180-200W.To już całkiem sporo prądu, przy aku 120Ah w AGMie, panelu z wysokim napięciem mocy maksymalnej (20-22V lub nawet nieco więcej), i regulatorze MPPT. Regulator 20A ogarniałby temat. Zestaw wyszedłby ok. 2000 z ogonkiem. Jak chcesz mieć jeszcze większą pewność że prądu starczy (że będzie rezerwa w aku na niepogodę itp), można pomyśleć nad aku LiFePo, np. 100Ah - w odróżnieniu od 120Ah AGM, z którego bez szkody dla żywotności aku, nie należałoby czerpać w cyklu rozładowanie-ładowanie więcej niż 40-50 Ah, z w pełni naładowanego 100Ah LiFePo można pociągnąć 70-75Ah, czyli o połowę więcej. Tu należałoby dołożyć ok. 1000-1200 zł do aku, czyli coś pod 3500 zł. 

Przy 400W, regulatorze 40A, m.zd. żeby to miało sens, wchodziłby w grę aku LiFePo ok. 120-125Ah, LiFePo z powodzeniem da się ładować tymi 25A prądu, i nawet wyższymi natężeniami. 100-ka LiFePo też powininna to znieść, ale jak rybki to rybki, pojemnosć wyraźnie większa niż 100Ah dawałaby dodatkowy zapas prądu w aku, "godny" 400W panela i dostosowanego do tego regulatora - w sam raz zapas na krzaki, nipogodę, żonę i nieprzewidziane potrzeby. Gdyby jeszcze "skupić" większą część potrzeb wysokoprądowe w godzinach intensywnej produkcji prądu przez panel, tak, żeby na wieczór aku był na 100% naładowany, byłaby to niepozorna, ale elektrownia. Eh, byłby raj, koszt w kalmotach dochodziłby do 4500-5000 zł. 

W zasadzie to akumulator - rodzaj i pojemnosć - będą determinowały moc panelu, a nie na odwrót, do tego należy dostosować regulator (pod natężenie prądu).  

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czyś napisał:

120Ah aku i solary 400W to już sam w sobie błąd w założeniach, szczytowy prąd ładowania aku dla aku 120Ah to 12 do powiedzmy 15A (chwilowo, przez ten krótki czas, gdy warunki będą optymalne, AGM-owi te 15A nie zaszkodzi). 400W panel, nawet uwzględniając montaż na płasko, to "szczytowo" w okolicach 25A prądu na aku. Mzd. do 120Ah AGMa optimum to panel 180-200W.To już całkiem sporo prądu, przy aku 120Ah w AGMie, panelu z wysokim napięciem mocy maksymalnej (20-22V lub nawet nieco więcej), i regulatorze MPPT. Regulator 20A ogarniałby temat. Zestaw wyszedłby ok. 2000 z ogonkiem. Jak chcesz mieć jeszcze większą pewność że prądu starczy (że będzie rezerwa w aku na niepogodę itp), można pomyśleć nad aku LiFePo, np. 100Ah - w odróżnieniu od 120Ah AGM, z którego bez szkody dla żywotności aku, nie należałoby czerpać w cyklu rozładowanie-ładowanie więcej niż 40-50 Ah, z w pełni naładowanego 100Ah LiFePo można pociągnąć 70-75Ah, czyli o połowę więcej. Tu należałoby dołożyć ok. 1000-1200 zł do aku, czyli coś pod 3500 zł. 

Przy 400W, regulatorze 40A, m.zd. żeby to miało sens, wchodziłby w grę aku LiFePo ok. 120-125Ah, LiFePo z powodzeniem da się ładować tymi 25A prądu, i nawet wyższymi natężeniami. 100-ka LiFePo też powininna to znieść, ale jak rybki to rybki, pojemnosć wyraźnie większa niż 100Ah dawałaby dodatkowy zapas prądu w aku, "godny" 400W panela i dostosowanego do tego regulatora - w sam raz zapas na krzaki, nipogodę, żonę i nieprzewidziane potrzeby. Gdyby jeszcze "skupić" większą część potrzeb wysokoprądowe w godzinach intensywnej produkcji prądu przez panel, tak, żeby na wieczór aku był na 100% naładowany, byłaby to niepozorna, ale elektrownia. Eh, byłby raj, koszt w kalmotach dochodziłby do 4500-5000 zł. 

W zasadzie to akumulator - rodzaj i pojemnosć - będą determinowały moc panelu, a nie na odwrót, do tego należy dostosować regulator (pod natężenie prądu).  

Bardzo dziękuję za obszerne informacje-tak myślałem,że przedobrzyłem .Zawsze myślałem,ze to panel jest ważniejszy a tu jednak aku i regulator. A jak miałaby się do tego zestawu    przetwornica którą wrzuciłem wyżej ,ona ma w sobie chyba regulator 40A. Załóżmy ,że zestaw taki :  Panel 200 W   ( 2x 100 W ) + aku AMG  120 AH  i teraz sam regulator ,czy tą przetwornica .

 

P.S. Kolega zapodał te aku LiFePo -rewelacja ,ale nie wydołam= zamówiłem wędzisko i kołowrotek  :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sobie odpuścił "kombajny" (przetwornica z regulatorem). Dobry regulator, przetwornica z niskim poborem prądu w standby/ew. automatycznym wykrywaniem obciążenia. 

Osobną przetwornicę zawsze fizycznie wyłączysz (pobór 0W), co też jest bezpieczniejsze dla użytkowników cepy, kiedy nie jest potrzebna. Łatwiej dobrać dobrej jakości i funkcjonalne urządzenie (np. AZO), z solidnymi i rzeczywistymi zabezpieczeniami. W razie awarii zawsze jedno urządzenie masz działające.

Panel 180W ostatnio widziałem na alle... Monokryształ, 123x70 cm, waga 8kg co jest fajne jeśli chodzi o montaż na dachu, cena 630-650 zł z dostawą w smarcie. Przyzwoite napięcia pod regulator MPPT.

I zwłaszcza zapomnij o rozwiązaniu typu np. przetwornica włączona stale, i mam wszystko jak w domu pod 230V, w to nie celuj. Na takie pobyty na dziko, celuj w urządzenia od razu na 12V DC i ew. USB (np. zasilacz do laptopa 12V, TV 12V, co się da z USB - zabuduj gniazda USB w instalacji 12V DC). Dzisiaj te urządzenia sa popularne i nie są drogie. Przetwornica to zawsze straty (ok. 10% prądu podczas pracy, zależnie od przetwornicy mniej lub więcej nawet bez obciążenia i w trybie standby). Przetwornice włączysz wtedy kiedy będzie potrzebna, są nawet takie sterowane z pilota, pilotem wyłączasz do głębokiego standby, i zawsze będziesz miał na oku - to jest jednak inny układ sieci niż w domu, inne (gorsze, co do zasady) zabezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czyś napisał:

Ja bym sobie odpuścił "kombajny" (przetwornica z regulatorem). Dobry regulator, przetwornica z niskim poborem prądu w standby/ew. automatycznym wykrywaniem obciążenia. 

Osobną przetwornicę zawsze fizycznie wyłączysz (pobór 0W), co też jest bezpieczniejsze dla użytkowników cepy, kiedy nie jest potrzebna. Łatwiej dobrać dobrej jakości i funkcjonalne urządzenie (np. AZO), z solidnymi i rzeczywistymi zabezpieczeniami. W razie awarii zawsze jedno urządzenie masz działające.

Panel 180W ostatnio widziałem na alle... Monokryształ, 123x70 cm, waga 8kg co jest fajne jeśli chodzi o montaż na dachu, cena 630-650 zł z dostawą w smarcie. Przyzwoite napięcia pod regulator MPPT.

I zwłaszcza zapomnij o rozwiązaniu typu np. przetwornica włączona stale, i mam wszystko jak w domu pod 230V, w to nie celuj. Na takie pobyty na dziko, celuj w urządzenia od razu na 12V DC i ew. USB (np. zasilacz do laptopa 12V, TV 12V, co się da z USB - zabuduj gniazda USB w instalacji 12V DC). Dzisiaj te urządzenia sa popularne i nie są drogie. Przetwornica to zawsze straty (ok. 10% prądu podczas pracy, zależnie od przetwornicy mniej lub więcej nawet bez obciążenia i w trybie standby). Przetwornice włączysz wtedy kiedy będzie potrzebna, są nawet takie sterowane z pilota, pilotem wyłączasz do głębokiego standby, i zawsze będziesz miał na oku - to jest jednak inny układ sieci niż w domu, inne (gorsze, co do zasady) zabezpieczenia.

Czyli przetwornica będzie służyła tylko awaryjnie , jakby pojawił się sprzet który wymaga  230V przez kilka minut .Chyba udało mi się coś skompletować 

https://ekowolt.pl/1081/panele-sloneczne-180w-prestige

https://ekowolt.pl/4776/akumulator-zelowy-maxx-120ah-12v

https://allegro.pl/oferta/przetwornica-pradu-napiecia-sinus-12v-230v-2000w-8476227162?fromVariant=5398738942

https://allegro.pl/oferta/solar-regulator-ladowania-30a-mppt-12v-24v-usb-lcd-12149268039

Jeśli kolega zerknie fachowym okiem i będzie to akceptowalne ,to przy tym bym został.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio widziałem panele np. takie - nie znam opinii, ale wg specyfikacji 8kg i ramka 3cm grubości, mniejsze obciążenie dachu i mocowań:

PANEL SOLARNY BATERIA SŁONECZNA 180W 12V MONO 12166009531 - Allegro.pl

Pod tą przetwornicę darowałbym sobie aku żelowy - wydaje mi się że za duży prąd rozładowania, żelówkę m.zd. może wykończyć. Osobiście wziąłbym AGMa głębokiego rozładowania (nawet przy obciążeniach do dajmy na to 600-700W pobór prądu z żelówki już przekraczałby 0,5C, a tu w skrajnej sytuacji trzeba liczyć się z chwilowym poborem 1,5C /czyli ok. 180A/) 

Jeśli chodzi o przetwornicę, w sumie trochę więcej wyjdzie taka z ECO Mode, przykładowo: 

Przetwornica 12V/230V 1000W/2000W AZO ECO MODE IPS za 1040 zł z Gdańsk - Allegro.pl - (9374855764)

Zależy co ma być podpinane, wersja 800/1200W będzie sporo tańsza:

Azo SINUS 24V/230V ECO MODE IPS-1200S 1200W - Przetwornica - Morele.net

Przetwornice droższe, ale m.zd. warto. Biorąc aku AGM zamiast żelowego, budżet by się praktycznie 'spiął'.

Co do regulatora - proponuję sprawdzone rozwiązania, a nie wynalazki, np.:

Regulator ładowania MPPT XTRA2210N 20A12/24V SOLAR 11833548580 - Allegro.pl

A jeżeli kolega planuje wędkowanie itp. (silnik elektryczny, do którego może być potrzebny aku, aku rozruchowy do spaliny, albo do zasilania echosondy itp.) może trochę droższy, z możliwością ładowania 2 akumulatorów (trzeba zobaczyć jak wygląda odpiananie/dopinanie dodatkowego aku w dokumentacji/manualu - nie znam [jeszcze] szczegółów), tudzież, możliwość powiekszenia rezerw prądu:

Regulator ładowania MPPT DUO 20A na 2 akumulatory 11833570596 - Allegro.pl

Oczywiście przewidując np. rozwojowe potraktowanie instalacji, można dać 30-40A, odpowiednio droższe, ale na regulatorze nie warto oszczędzać, te tanie MPPT to często MPPT tylko z nazwy.

Linki przykładowe, na szybko. 

Może niech koledzy się wypowiedzą co do tych propozycji, bo jakimś wybitnym specem od fotowoltaiki nie jestem, chociaż nei powiem, coś-niecoś się liznęło, a wszystko przez przyczepę i forum :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, czyś napisał:

Ostatnio widziałem panele np. takie - nie znam opinii, ale wg specyfikacji 8kg i ramka 3cm grubości, mniejsze obciążenie dachu i mocowań:

PANEL SOLARNY BATERIA SŁONECZNA 180W 12V MONO 12166009531 - Allegro.pl

Pod tą przetwornicę darowałbym sobie aku żelowy - wydaje mi się że za duży prąd rozładowania, żelówkę m.zd. może wykończyć. Osobiście wziąłbym AGMa głębokiego rozładowania (nawet przy obciążeniach do dajmy na to 600-700W pobór prądu z żelówki już przekraczałby 0,5C, a tu w skrajnej sytuacji trzeba liczyć się z chwilowym poborem 1,5C /czyli ok. 180A/) 

Jeśli chodzi o przetwornicę, w sumie trochę więcej wyjdzie taka z ECO Mode, przykładowo: 

Przetwornica 12V/230V 1000W/2000W AZO ECO MODE IPS za 1040 zł z Gdańsk - Allegro.pl - (9374855764)

Zależy co ma być podpinane, wersja 800/1200W będzie sporo tańsza:

Azo SINUS 24V/230V ECO MODE IPS-1200S 1200W - Przetwornica - Morele.net

Przetwornice droższe, ale m.zd. warto. Biorąc aku AGM zamiast żelowego, budżet by się praktycznie 'spiął'.

Co do regulatora - proponuję sprawdzone rozwiązania, a nie wynalazki, np.:

Regulator ładowania MPPT XTRA2210N 20A12/24V SOLAR 11833548580 - Allegro.pl

A jeżeli kolega planuje wędkowanie itp. (silnik elektryczny, do którego może być potrzebny aku, aku rozruchowy do spaliny, albo do zasilania echosondy itp.) może trochę droższy, z możliwością ładowania 2 akumulatorów (trzeba zobaczyć jak wygląda odpiananie/dopinanie dodatkowego aku w dokumentacji/manualu - nie znam [jeszcze] szczegółów), tudzież, możliwość powiekszenia rezerw prądu:

Regulator ładowania MPPT DUO 20A na 2 akumulatory 11833570596 - Allegro.pl

Oczywiście przewidując np. rozwojowe potraktowanie instalacji, można dać 30-40A, odpowiednio droższe, ale na regulatorze nie warto oszczędzać, te tanie MPPT to często MPPT tylko z nazwy.

Linki przykładowe, na szybko. 

Może niech koledzy się wypowiedzą co do tych propozycji, bo jakimś wybitnym specem od fotowoltaiki nie jestem, chociaż nei powiem, coś-niecoś się liznęło, a wszystko przez przyczepę i forum :) 

 

Dla mnie  Mistrzostwo Świata  i wiedza ogromna.

Znalazłem przypadkowo  sklep  z akcesoriami do karawaningu,znanego z Youtube "kapitanprzyczepa". 

Jeśli chodzi o panele to ponoć już są takie jak w linku poniżej 

https://mrkapitan.pl/pl/p/Panel-Sloneczny-400Wp-Modul-monokrystaliczny-Selfa/115

Zresztą mają też całe komplety -tylko wybierać.Może nie  jest tanio  ( chyba ,że się mylę ), ale mają wszystko co potrzeba .Można sobie kompletować co kto chce.

Nie zamierzam wozić ze sobą ekspresu ciśnieniowego - tylko  TV ,laptop,radio ,ładowarki do telefonu i  może żony suszarka do włosów = to wszystko

Nie znam się na tym w ogóle i podziwiam ludzi ,którzy posiadają taka obszerną wiedzę.

P.S. Ja co najwyżej mogę u piec chleb ,ciasto ,zrobić torta 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.