Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Chce zlecić montaż solara. Generalnie raczej jako źródło awaryjne bo z reguły nie staje na dziko, a i mam booster. Ale zdarzało się już że bałem się o ilość prądu. Zaproponowano mi coś takiego: 

Solar:

Panel Monokrystaliczny 180W Maxx

Dane techniczne MODEL 170W Maxx Ogniwa Monokrystaliczne Moc szczytowa [W]180WTolerancja mocy [%]+/-3 Napięcie mocy Max: Vmp [V]19,2Prąd Max: Imp [A]9,36Napięcie jałowe Voc [V]23,8Prąd zwarcia: Isc [A]9,67Zakres temperatury pracy [cº]-40ºC do 85ºCDługość [mm]1480Szerokość [mm]670Głębokość [mm]35Waga [kg]10,6TerminalMC4RamaAnodyzowane aluminiumSzybaSzkło hartowane o wysokiej przeźroczystości, grubość 3,2mmP0068

A do tego regulator do wyboru:

https://www.top-solar.pl/regulator-ladowania-mppt-tracer-1210an-10a-1224v-p-311.html

https://sklep.kampi.pl/pl/p/Epever-LS2024B-regulator-ladowania-12V24V-20A/6635 (doradzają mi ten, bo takie zestawy ładują standardowo ) 

Aku mam AMG 100 Ah. Przy czym nie będę przeliczał ile mi potrzeba itd, bo ma to być zasilanie AWARYJNE do włączenia lampki, uruchomienia spłuczki, wody i ładowania telefonów - no i movera:)

ujdzie ?;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Aku mam AMG 100 Ah. Przy czym nie będę przeliczał ile mi potrzeba itd, bo ma to być zasilanie AWARYJNE do włączenia lampki, uruchomienia spłuczki, wody i ładowania telefonów - no i movera:)
ujdzie ?;)
 


To awaryjnie ile będziesz korzystał z przyczepy bez 230v ? Dzień weekend, tydzień ?

Jak dla mnie to przy aku 100Ah w przyczepie do awaryjnego nocowania na dziko w ogóle solar nie potrzebny.

Ja miałem w przyczepie aku 75Ah i wystarczał spokojnie na weekend z trumą , ładowaniem komórek , wjazdem i wyjazdem na moowerze z posesji i prądu nigdy nie brakło.

Jak już chcesz koniecznie solar to te 170w i tracer 10A dla aku 100Ah będzie ok.

Miałem podobny zestaw w poprzednim kamperze i byłem zadowolony

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

To awaryjnie ile będziesz korzystał z przyczepy bez 230v ? Dzień weekend, tydzień ?

Właśnie zastanawiam się nad sensem. W zeszłym roku miałem już taką awaryjną sytuację, która szczęśliwie zakończyła się po 24 h, ale mogło być dłużej:) bo w końcu udało się nam znaleźć kemping.  Budę mam sporą , kiepsko z wjazdem było więc sam mover zjadł dużo. Nie jestem przekonany do tego pomysłu....ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, w79 napisał:

Właśnie zastanawiam się nad sensem. W zeszłym roku miałem już taką awaryjną sytuację, która szczęśliwie zakończyła się po 24 h, ale mogło być dłużej:) bo w końcu udało się nam znaleźć kemping.  Budę mam sporą , kiepsko z wjazdem było więc sam mover zjadł dużo. Nie jestem przekonany do tego pomysłu....ale...

Jak DMC budki pozwala i kasy starczy, to dlaczego nie.

Największym plusem solara jest zadbany, zawsze doładowany akumulator, podczas postoju budki pod domem nie trzeba latać z kablem, a jak ktoś na parkingu trzyma, to nieocenione.

No i spokojna głowa jak się zadzikuje trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Voku napisał:

Będę niebawem u Kapitana na montażu Paneli i Akumulatorów , jak ktoś się nie zna i chce coś takiego zlecić mogę załatwić rabat na osprzęt i montaż. Lokalizacja Elbląg

jaki rabat na sprzęt bez montażu ?

1 godzinę temu, w79 napisał:

Właśnie zastanawiam się nad sensem. W zeszłym roku miałem już taką awaryjną sytuację, która szczęśliwie zakończyła się po 24 h, ale mogło być dłużej:) bo w końcu udało się nam znaleźć kemping.  Budę mam sporą , kiepsko z wjazdem było więc sam mover zjadł dużo. Nie jestem przekonany do tego pomysłu....ale...

jak napisał @filipert jak buda na co dzień stoi pod chmurką to może mieć to sens ale jak w pokrowcu  czy pod wiatą  a w 95% jeździsz na kempingi z prądem to sztuka dla sztuki.

przy aku 100Ah spokojnie możesz stać i trzy doby oczywiście bez jakiś ekstra odbiorników typu suszarka czy bojler elektryczny przez przetwornicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez lata byłem sceptyczny do solarów, przynajmniej w przyczepie. Na kamperze dostałem " w spadku " i jestem mega zadowolony, prąd będę brał tylko w największe upały do klimatyzacji.

W poprzedni weekend mimo, że stałem częściowo pod drzewami to przed 10rano miałem 13,5V na aku i w sumie można było odkurzać, suszyć włosy itd, solar do 19 dalej miał czas doładować.

Kabel 230v mogę wypakować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, maarec napisał:

przez lata byłem sceptyczny do solarów, przynajmniej w przyczepie. Na kamperze dostałem " w spadku " i jestem mega zadowolony, prąd będę brał tylko w największe upały do klimatyzacji.

W poprzedni weekend mimo, że stałem częściowo pod drzewami to przed 10rano miałem 13,5V na aku i w sumie można było odkurzać, suszyć włosy itd, solar do 19 dalej miał czas doładować.

Kabel 230v mogę wypakować.

Marku jak Twój aku wyzionie ducha lub znacząco straci pojemność z całego serca proponuje Ci zakup akumulatora LiFePo4 i dołożenie drugiego panelu , zapewniam Cię że że wtedy definitywnie wypakujesz kabel na 230V (no chyba że faktycznie do klimatyzacji lub  do lodówki żeby gazu nie zużywać jak prąd w cenie)  :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, w79 napisał:

Masz przetwornice czy na 12v?

mam przetwornicę - ok 1500W, ostatnio stojąc w kolejce na przegląd na OSKP - stałem za zestawem z budką.... odkurzyłem dużym domowym odkurzaczem wszystkie zakamarki właśnie z przetwornicy, zostało mi 12,6V na koniec imprezy. U mnie kamper stoi pod wiatą która całkowicie zaciemnia i nie mam ładowania z solarów także stoi podpięty do prądu.

 

47 minut temu, Suzu4x4 napisał:

Marku jak Twój aku wyzionie ducha lub znacząco straci pojemność z całego serca proponuje Ci zakup akumulatora LiFePo4 i dołożenie drugiego panelu , zapewniam Cię że że wtedy definitywnie wypakujesz kabel na 230V (no chyba że faktycznie do klimatyzacji lub  do lodówki żeby gazu nie zużywać jak prąd w cenie)  :-]

Wiem, znam Twoje doświadczenia :) jak i Ty mojego kampera :lol: . Na 99% nie będę ładował się w LIFePo4 ze względu na duże koszty, w grudniu kupię nowy identyczny jak fabryczny aku, bo myślę, że ten będzie miał już odpowiednią ilość cykli za sobą.  Wystarczy wtedy na min 2-3 sezony a jak znam życie to jak nic się nie wydarzy to ten kamper tyle u nas nie będzie :).

Przy aktualnych cenach prądu u operatorów to rozważałbym montaż solara u każdego - zwróci się po 2 sezonach płacenia po 25zł na campingu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, chciałbym się poradzić w sprawie konfiguracji "mikro instalacji pv", jednak nie na przyczepie (też w planach), a na działce. Dorwałem 6 paneli elastycznych Dokio 18V 100W 5,56A i do tego leży mi regulator PWM 70A (max 55V) oraz starszy, ale sprawny aku AGM 90 Ah. Panele planuję podłączyć, na razie szeregowo-równolegle, w trzy gałęzie po dwie sztuki – czyli na wejściu do regulatora byłoby ok. 36V i 16A max. Chciałbym po prostu ograniczyć amperaż płynący na akumulator. W przyszłości po zmianie aku na np. 200Ah pewnie zmienię podłączenie tych paneli na równoległe.

 

Czy dobrze to rozumiem? 

Czy takie podłączenie paneli (po dwa w szeregu) z tym regulatorem PWM pozwoli przy gorszym nasłonecznieniu (np. pochmurna pogoda lub wieczorna pora dnia), dłużej pompować ampery do aku? Czy konieczny jest do tego regulator MPPT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MichalVRL napisał:

Cześć, chciałbym się poradzić w sprawie konfiguracji "mikro instalacji pv", jednak nie na przyczepie (też w planach), a na działce. Dorwałem 6 paneli elastycznych Dokio 18V 100W 5,56A i do tego leży mi regulator PWM 70A (max 55V) oraz starszy, ale sprawny aku AGM 90 Ah. Panele planuję podłączyć, na razie szeregowo-równolegle, w trzy gałęzie po dwie sztuki – czyli na wejściu do regulatora byłoby ok. 36V i 16A max. Chciałbym po prostu ograniczyć amperaż płynący na akumulator. W przyszłości po zmianie aku na np. 200Ah pewnie zmienię podłączenie tych paneli na równoległe.

 

6 paneli po 100W to 600W, 600W z PV przy systemie 12V da 40-50A ładowania max = zniszczysz akumulator

Jeżeli chcesz chronić akumulator, to potrzebujesz ograniczenia prądu ładowania.

9 minut temu, MichalVRL napisał:

Czy takie podłączenie paneli (po dwa w szeregu) z tym regulatorem PWM pozwoli przy gorszym nasłonecznieniu (np. pochmurna pogoda lub wieczorna pora dnia), dłużej pompować ampery do aku? Czy konieczny jest do tego regulator MPPT?

Poczytaj jeszcze o zasadzie działania PWM i MPPT. Jeżeli system PV masz od 18V+, to dla zwiększenia efektywności polecam MPPT. Jeżeli chcesz zostać przy PWM, to łącz równolegle i uzyskasz 18V i około 33A, ale wtedy inny aku w okolicy 200Ah.

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem, to tylko regulator Victron'a ogranicza ładowanie AKU, jednak przy tym amperażu zapłacisz fortunę.

4 godziny temu, MichalVRL napisał:

 w trzy gałęzie po dwie sztuki – czyli na wejściu do regulatora byłoby ok. 36V i 16A max.

Możesz ewentualnie rozważyć, by na każdej z "gałęzi" dać hebel i gdy jest piękne lato to używasz tylko jednej gałęzi, gdy pochmurnie lub wiosna/jesień załączasz dwa lub trzy obwody. Oczywiście to rozwiązanie ma wady, bo jak zapomnisz i przyjdzie ładne słońce to duży prąd ładowania będzie Ci niszczył AKU. Choć z drugiej strony wiele osób ładuje AKU z alternatora i są zadowoleni, więc :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zastanawiam się czy regulator PWM pozwoli przy tej konfiguracji (trzy stringi po dwa panele) uzyskać więcej amperów w gorzej nasłonecznione dni w porównaniu do podłączenia do niego sześciu paneli, ale równolegle? Czy tylko MPPT potrafi to zrobić?

 

Jaki sensowny budżetowy regulator MPPT (cena/jakość) obsłuży mi te panele przy tym połączeniu szeregowo-równoległym? Może Tracer 3210 AN 30A byłby odpowiedni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MichalVRL napisał:

Ok. Zastanawiam się czy regulator PWM pozwoli przy tej konfiguracji (trzy stringi po dwa panele) uzyskać więcej amperów w gorzej nasłonecznione dni w porównaniu do podłączenia do niego sześciu paneli, ale równolegle? Czy tylko MPPT potrafi to zrobić?

 

Jaki sensowny budżetowy regulator MPPT (cena/jakość) obsłuży mi te panele przy tym połączeniu szeregowo-równoległym? Może Tracer 3210 AN 30A byłby odpowiedni?

Jeżeli w układzie PV podnosisz napięcie, to do efektywnego wykorzystania potrzebujesz MPPT.

Poczytaj w specyfikacji Tracera 30A, pozwalaja na  

Max. moc wejściowa PV 

 390W/12V, 780W/24V

 

Powinieneś szukać regulatora który wytrzyma do 50A

może Tracer 4210AN dałby radę a najlepiej TRACER 5420AN 50A.

Przy tak małym akumulatorze jednak ja bym zmniejszył ilość paneli. Wszystko zależy, po co Ci ten prąd :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.