Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, filipert napisał:

Kompletuję zestaw. 

Podoba mi się Twoje zabezpieczenie obwodu paneli.

Jaki zastosowałeś rozłącznik? Zastanawiam się, czy dobrać z małym zapasem do prądu paneli czy tak jak hebel dać np. 100A

Z tego co założyłem i widzę też u Ciebie, to wystarczy przełącznik na dwa obwody (L i N) a zero może być wspólne

Jest pod filmikiem, to co zamawiałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, filipert napisał:

Z tego co założyłem i widzę też u Ciebie, to wystarczy przełącznik na dwa obwody (L i N) a zero może być wspólne

Ten przełącznik akurat zastosowałem do wyboru już zasilania 12V DC czy to ma być z zasilacza przyczepy czy akumulatora. Jest on już jak by na samym końcu. I czy będe miał podpięte 230V i jednocześnie aku to nic się nie stanie bo dopiero później wybieram z czego ma być zasilana przyczepa z akumulatora czy z zasilacza. Nie chciałem podawać na przełącznik 230V i 12V w razie jakiegoś uszkodzenia bylo by kiepsko. 

Nie mam schematu i ciężko mi tak to wytłumaczyć ? 

Ja zastosowałem rozłącznik do paneli taki:

https://allegro.pl/oferta/rozlacznik-bezpiecznik-10x38-1000v-dc-solar-32a-2p-8076677905

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kdl napisał:

Ten przełącznik akurat zastosowałem do wyboru już zasilania 12V DC czy to ma być z zasilacza przyczepy czy akumulatora. Jest on już jak by na samym końcu. I czy będe miał podpięte 230V i jednocześnie aku to nic się nie stanie bo dopiero później wybieram z czego ma być zasilana przyczepa z akumulatora czy z zasilacza. Nie chciałem podawać na przełącznik 230V i 12V w razie jakiegoś uszkodzenia bylo by kiepsko. 

Nie mam schematu i ciężko mi tak to wytłumaczyć ?

Wydaje mi się, że to jasne, choć tu dziwne, bo z reguły to jest na przekaźnikach. Ja przyczepę całą, poza gniazdami 12V, puszczę przez elektroblok który sam przełącza 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość elementów dotarła i powoli zacznę budowę mojej "elektrowni" na podstawie poniższego schematu

image.thumb.png.ebca3652eecce88a8d6d01c9ebf4ca1b.png

Cały pobór prądu bytowego nie powinien przekroczyć u mnie chwilowo 20A ale istnieje ryzyko, że dojdą jakieś odbiorniki i będziemy na granicy 20A poboru przez regulator a wtedy załączenie pompki która bierze 5A, mogło by spowodować ciemność, dlatego pompka idzie bezpośrednio do akumulatora. Na razie będę obserwował jak kształtuje się max chwilowy pobór i będą dalej decyzje jak finalnie zabezpieczyć akumulator przed nadmiernym rozładowaniem.

Docelowo pojawi się jakieś zabezpieczenie przetwornicy. Wiem, że są gotowe "ochraniacze" baterii ale na razie ograniczam wydatki, najoszczędniej będzie zrobić to na przekaźniku sterowanym z wyjścia "load" regulatora.

Na razie na dachu będzie tylko jeden solar.

Instalacja ma sporą moc jak do akumulatora 100Ah ale to dlatego, że docelowo będzie miała jeszcze jedną funkcję o której można poczytać tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2021 o 13:58, mundek28 napisał:

Jakieś coś niecoś gdzieś dziwne

He? Możesz to rozwinąć? Czy tylko tak sobie napisałeś? 

W dniu 27.05.2021 o 07:05, filipert napisał:

Wydaje mi się, że to jasne, choć tu dziwne, bo z reguły to jest na przekaźnikach. Ja przyczepę całą, poza gniazdami 12V, puszczę przez elektroblok który sam przełącza 12V.

U mnie niestety tak nie jest mam bardzo prosty energoblok z zasilaczem i w sumie dobrze ze taki jest ? poprzedni wlasciciel coś miał na przekaźnikach ale większości wywaliłem i zrobiłem bardzo prosty układ ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2021 o 13:46, filipert napisał:

Docelowo pojawi się jakieś zabezpieczenie przetwornicy.

No i chyba zrezygnuję z zabezpieczenia bo okazuje się, że poniżej 11V przetwornica Azo wyłącza się i pobiera tylko prąd na czuwaniu. Zanim rozłączy, wzbudza się alarm o niskim napięciu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda nie sprzyja ostatnio klejeniu solarów ale to nawet nie najgorzej, bo zanim elektryka, to trzeba trochę stolarki i pracy koncepcyjnej. 

Zabudowałem przestrzeń pod łóżkiem na wszystkie urządzenia i dobrze, że miałem makietę przetwornicy (pudełko po butach nr 33), bo źle bym rozmieścił. 

Pierwotnie

IMG_20210530_155646.thumb.jpg.e32f140af067af7bf454052cbb918060.jpg

Po weryfikacji

IMG_20210530_160059.thumb.jpg.e0241121e099131794d3ba411077d27e.jpg

Nurtuje mnie jeszcze działanie łącznie regulatora i ładowarki. Na wszystkich schematach jakie widziałem wydaje mi się, że zawsze była dopuszczona praca łączna, czyli równocześnie ładuje ładowarka i regulator. Zastanawiam się, czy nie będą się wzajemnie zakłócać. 

I jeszcze mam pytanie, czy wiecie czego dotyczy to ograniczenie 70%?

IMG_20210530_152749.thumb.jpg.a43d2b2f76ea9b7c293da6bddbd2445d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, filipert napisał:

Nurtuje mnie jeszcze działanie łącznie regulatora i ładowarki. Na wszystkich schematach jakie widziałem wydaje mi się, że zawsze była dopuszczona praca łączna, czyli równocześnie ładuje ładowarka i regulator. Zastanawiam się, czy nie będą się wzajemnie zakłócać.

Też się tego obawiałem, jednak Kristofer mi gdzieś napisał, że będzie OK. Wydaje mi się, że jak jedno urządzenie zacznie ładować i podniesie napięcie, to drugie urządzenie widząc to już nie puści dużego prądu ładowania - to są inteligentne ładowarki. 

Mam tak od kilku lat i nic złego się nie dzieje, lub tego nie widzę ;) Jednak rzadko jestem podłączony pod 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lbuster napisał:

Też się tego obawiałem, jednak Kristofer mi gdzieś napisał, że będzie OK. Wydaje mi się, że jak jedno urządzenie zacznie ładować i podniesie napięcie, to drugie urządzenie widząc to już nie puści dużego prądu ładowania - to są inteligentne ładowarki. 

Mam tak od kilku lat i nic złego się nie dzieje, lub tego nie widzę ;) Jednak rzadko jestem podłączony pod 230V.

Jeśli @Kristoferzatwierdził taki układ i dodatkowo u Ciebie działa, to wszystko jasne.

Dzięki za rozwianie wątpliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.04.2021 o 10:11, filipert napisał:

Czy to są te same panele?

Panel elastyczny 4SUN-FLEX-ETFE-M 150W 24V Prestige 

i ten

Panel elastyczny solarny FLEX ETFE 110W5 (fx-electronics.pl)

Tutaj akurat nie mam wątpliwości :)

Przebitka niezła

W obu przypadkach jest podana bardzo dziwna wartość systemu 45 VDC (IEC) ?

Dzwoniłem do oby dystrybutorów i jeden sam się dziwił a drugi już wiedział że od jednego dostawcy dostali taka specyfikację a od innego jest wartość 600V.

 

To z pewnością te same panele. W firmie FX zostały tylko 110W, cena nieco inna niż w kwietniu ale nadal konkurencyjna i właściciel może da się namówić na rabat dla forumowiczów. 

Poniżej faktyczne parametry

IMG_20210526_212954.thumb.jpg.2a3912d6ab1df54ff7606eb3fd7d8523.jpg

A tu dla 110W

IMG_20210526_212923.thumb.jpg.d101f4983c457086c4a68af4a34754ad.jpg

Panele nie mają typowych busbarów a system Sun Power Back Contact zapewniający ponoć 23% sprawności. 

Zdobyłem dane o zmianie parametrów:

Współczynnik temperaturowy mocy - -0,38%/C°

Współczynnik temperaturowy napięcia - - 0,27%/C°

Współczynnik temperaturowy prądu - +0,05%/C°

IMG_20210601_194308.thumb.jpg.5e93db01195625deaa07cd24944c3eb2.jpg

Na panel czeka już kiszka

IMG_20210601_172022.thumb.jpg.f250ff4dd4f684d39daac9a38f2e7030.jpg

A tymczasem, mam do testów 2 regulatory,

IMG_20210601_193540.thumb.jpg.a5cd3b20ea4a185703611adb5d1fc6f1.jpg

i już mam pierwsze wnioski z porównania. Kable solarne 6mm2 dostały tulejkę 

IMG_20210601_191304.thumb.jpg.dfa5104d5c0ac6105a048952873303db.jpg

i niestety Victron ma zbyt małe gniazda, trzeba trochę pougniatać aby wcisnąć kable.

IMG_20210530_152835.thumb.jpg.8376f30b6c5a90dd4d9498c7659ac1b8.jpg

Tracer bez problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, filipert napisał:

Na panel czeka już kiszka

No to kicha :( 

15 minut temu, filipert napisał:

już mam pierwsze wnioski z porównania

Czekamy na kolejne.

15 minut temu, filipert napisał:

niestety Victron ma zbyt małe gniazda, trzeba trochę pougniatać aby wcisnąć kable.

Może to problem tej zaciskarki, co robi kwadrat a w Victronie okrągłe gniazda? Choć wygląda ona na porządną zaciskarkę ;) Twoja czy pożyczona? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.