Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, lbuster napisał:
34 minuty temu, filipert napisał:

niestety Victron ma zbyt małe gniazda, trzeba trochę pougniatać aby wcisnąć kable.

Może to problem tej zaciskarki, co robi kwadrat a w Victronie okrągłe gniazda? Choć wygląda ona na porządną zaciskarkę ;) Twoja czy pożyczona? 

Victron ma właśnie kwadratowe gniazda więc powinno być idealnie. Zaciskarka moja, raczej z niższej półki, spróbuję jej wyregulować siłę zacisku, może coś to da.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, W sumie to mój pierwszy post więc przedstawię się :) 

Mam na imię Mariusz i osobiście nie mam przyczepy jednak pomagam ojcu, który aktualnie rozpoczyna swoją przygodę z karawaningiem i zakupił Adrię  . Od początku zadeklarował chęć posiadania niezależności energetycznej zatem zostały zakupione 2 elastyczne panele o łącznej mocy 300w. Instalację będzie wspierać kontroler MPPT od Volta 20A.
Czytając posty na forum całkowicie się zgubiłem. czy możecie mi powiedzieć czy podłączenie pod energoblok jest wymagane i co zyskuje przez to ? 

Kolejne moje pytanie to gdzie montujecie kontrolery. Widziałem, że wiele osób montuje to w szafie, a wydaje mi się że powinien być raczej w bardziej przewiewnym miejscu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mario1987 napisał:

czy podłączenie pod energoblok jest wymagane i co zyskuje przez to ? 

Nie jest wymagane, ale z reguły wszystkie urządzenia przyczepy są podłączone do energobloku, więc by je obsłużyć albo wpinasz do energobloku AKU albo regulator. Zrób schemat to się pochylimy.

7 minut temu, mario1987 napisał:

Kolejne moje pytanie to gdzie montujecie kontrolery. Widziałem, że wiele osób montuje to w szafie, a wydaje mi się że powinien być raczej w bardziej przewiewnym miejscu.

W szafie jest bardziej estetycznie, bo nie widać kabli. Ja mam pod łóżkiem przy AKU i są tam wloty i wyloty powietrza. Wiadomo, im lepsze chłodzenie tym lepiej, ale duża szafa też powinna dać radę. Choć u Ciebie regulator 20A na 300W paneli będzie na granicy wydajności i może warto zapewnić dobre wietrzenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, filipert napisał:

Ciężko z czasem ostatnio, nie wiem czy zdążę coś potestować. Dzisiaj dopiero liczę na montaż podzespołów i może panel nakleję. 

jeden z yutuberów robił testy, wrzucałem linka jakiś czas temu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

jeden z yutuberów robił testy, wrzucałem linka jakiś czas temu.

 

Kapitan? 

U mnie zeszło dziś za dużo czasu na ogarnianie wnętrza i przymiarki na dachu

IMG_20210607_183759.thumb.jpg.88188dad8000fc03d3a0c0d51a170d49.jpg

Drugi panel na razie tylko do przymiarki. 

Zrobiłem też przepust dachowy skręcany z puszki + dławice + noga od szafy kuchennej

IMG_20210607_195222.thumb.jpg.84e29c22ad96fc1f53e81655da2e85ee.jpg

IMG_20210607_195242.thumb.jpg.d605b3386646732afa5ea6a7e8a2643e.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, lbuster napisał:

Nie jest wymagane, ale z reguły wszystkie urządzenia przyczepy są podłączone do energobloku, więc by je obsłużyć albo wpinasz do energobloku AKU albo regulator. Zrób schemat to się pochylimy.

Może zacznijmy od początku. Schemat podłączenia wyglądał by tak:

image.png.afb7dedbab79fe7fd13a2413022f50cc.png

Na przewodzie plusowym do kontrolera zamontowany zostanie hebel odcinający zasilanie. Na przewodzie plusowym przy akumulatorze planuje również zamontować bezpiecznik 30A. Przyczepa chyba jest wyposażona w mover zatem do niego doszedł by jeszcze 80A.
Jeśli chodzi o korzystanie z instalacji elektrycznej to Ojciec planuje raczej wykorzystanie klasycznej instalacji 12v , zatem pod znakiem zapytania stoi montaż przetwornicy. Być może zostanie ona dołożona w ramach nowych potrzeb.

Zastanawiam się co w takim układzie co podłączyć do DC LOAD, jeśli nie planuje wstawiania dodatkowych gniazd ładowania etc. 

 

 

Edytowane przez mario1987 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mario1987 napisał:

Zastanawiam się co w takim układzie co podłączyć do DC LOAD, jeśli nie planuje wstawiania dodatkowych gniazd ładowania etc. 

Jeżeli obciążenie pozwoli, to całą instalację 12V. Wyjście "load" zabezpiecza instalację przed kompletnym rozładowaniem akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Voku napisał:

Ja ostatnio mierzyłem na ile nagrzewa się sufit w przyczepie w miejscu przyklejenia paneli a ich brakiem różnica była ok 3C 

Jaką masz grubość sufitu?

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Voku napisał:

Nie wiem :D 2,5-3cm? https://youtu.be/e987FpbwIPo?t=299

Hmm... gdybym znał grubość Twojego palca wskazującego, to można by z proporcji policzyć. Obstawiam w Hobby 25mm ale Prestige może miały więcej. U mnie jest 30mm więc co najmniej powinno być tak samo. Tez przestałem się przejmować techniką mocowania, choć do klejenia zamierzam użyć raz więcej kleju niż Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mario1987 napisał:

Zastanawiam się co w takim układzie co podłączyć do DC LOAD, jeśli nie planuje wstawiania dodatkowych gniazd ładowania etc.

Tak jak Filipert napisał, jeżeli urządzenia podłączone do energobloku nie mają za dużego poboru (powyżej 20A) to DC LOAD do energobloku. Ja tak mam i jestem zadowolony ;) Będziesz miał zabezpieczenie przed rozładowaniem, informacje o zużyciu prądu przez urządzenia podłączone do EB.

Mover czy ewentualna przetwornica bezpośrednio do AKU z odpowiednio grubymi przewodami i bezpiecznikami. Polecam dodatkowo heble.

4 godziny temu, mario1987 napisał:

Na przewodzie plusowym do kontrolera zamontowany zostanie hebel odcinający zasilanie.

Rozumiem, że od solara do regulatora :ok:

4 godziny temu, mario1987 napisał:

Na przewodzie plusowym przy akumulatorze planuje również zamontować bezpiecznik 30A

Tylko aby ten bezpiecznik był dedykowany tylko i wyłącznie dla regulatora, bo jego przepalenie może uszkodzić regulator. Mam nadzieję, że znasz kolejność podłączania/odłączania AKU i paneli ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lbuster napisał:
4 godziny temu, mario1987 napisał:

Na przewodzie plusowym przy akumulatorze planuje również zamontować bezpiecznik 30A

Tylko aby ten bezpiecznik był dedykowany tylko i wyłącznie dla regulatora, bo jego przepalenie może uszkodzić regulator. Mam nadzieję, że znasz kolejność podłączania/odłączania AKU i paneli ;) 

Ja też, zgodnie z zaleceniem producenta regulatora,  umieszczę na tym obwodzie bezpiecznik 30A (dla Victron 100/20). Minimum jego roli, to zabezpieczenie obwodu "+" od akumulatora w przypadku zwarcia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.