Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Kdl napisał:
13 minut temu, filipert napisał:

Z omawianego wcześniej panela 280W.

No ok ale tam jest ledwo 9A to skąd jeszcze raz tyle? 

9A to prąd z panela a 20A to prąd ładowania i o to zapewne chodziło, że na granicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra - wróciłem do tamtego panelu 280W:

Maksymalne napięcie Vm [V]: 31.6

Prąd maksymalny lm [A]: 8.86

tak więc o ile dobrze wiem, to 9A da Ci przy 30V więc przy 12V będzie 23A ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lbuster napisał:

tak więc o ile dobrze wiem, to 9A da Ci przy 30V więc przy 12V będzie 23A ;)

Z teorii i ze wzoru tak a co dali? ?

To prawdo wszystko ma,byc swiadomym wyborem i przemyslanym ale nie mozna pisac zaraz ze czegos sie da albo czegos nie mozna stosowac. Tak jak z tym elastykiem dlaczego niby nie mozna? Ja jakos mam i uzywam odlaczam go podlaczam go i jest ok ? wszystko oczywiscie zrobione tak zeby dalo sie tak robic. Chce ramke zrobic niech zrobi znam ludzi i jezdze z nimi co maja tak zrobione wyciagaja go z przyczepy klada i czesc a pozniej chowaja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim po przerwie.


Czy ktoś z was zna może taki panel?
https://allegro.pl/oferta/panel-solarny-bateria-sloneczna-pv-mono-18v-140w-10696141989
Rozważałem wcześniej taki

https://a.aliexpress.com/_uYXpxf

ale ten z alle ma 140W a niższą cenę, co jest podejrzane.
Przy okazji pytanie czy jak podłącze 280W do tracera 2210, który ma maksymslnie 260W dla 12v to nadwyżkę odetnie czy będą jakieś konsekwencje tego?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

↑ Up właśnie czytałem instrukcję do tych regulatorów i mówi ona, że podłączenie panelu o mocy 3x większej niż jego moc znamionowa go uszkodzi. Tzn do twojego 2210 można podłączyć panel max. 780W ? A do tego który chcę kupić, czyli 1210 390W. I w związku z tym chciałem zadać pytanie czy ktoś już tutaj do tych regulatorów stosował większy panel niż jest potrzebny. W sumie założenie nadmiarowego panelu powinno dawać korzyść w postaci lepszego ładowania przy zachmurzeniu. W końcu powierzchnia większa, więc i napięcie da z siebie większe niż mniejszy panel, co przełoży się na większy prąd. Wadą jest oczywiście niewykorzystanie potencjału, ale zawsze może mi jednak przyjść do głowy wymiana na mocniejszy regulator i drugi akumulator. Może ktoś się wypowie jak wy to widzicie :P

Informacje czerpałem stąd, strona 10:

http://forum.karawaning.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=141846

Edytowane przez Dramaturg (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Dramaturg napisał:

↑ Up właśnie czytałem instrukcję do tych regulatorów i mówi ona, że podłączenie panelu o mocy 3x większej niż jego moc znamionowa go uszkodzi. Tzn do twojego 2210 można podłączyć panel max. 780W ? A do tego który chcę kupić, czyli 1210 390W. I w związku z tym chciałem zadać pytanie czy ktoś już tutaj do tych regulatorów stosował większy panel niż jest potrzebny. W sumie założenie nadmiarowego panelu powinno dawać korzyść w postaci lepszego ładowania przy zachmurzeniu. W końcu powierzchnia większa, więc i napięcie da z siebie większe niż mniejszy panel, co przełoży się na większy prąd. Wadą jest oczywiście niewykorzystanie potencjału, ale zawsze może mi jednak przyjść do głowy wymiana na mocniejszy regulator i drugi akumulator. Może ktoś się wypowie jak wy to widzicie :P

Informacje czerpałem stąd, strona 10:

http://forum.karawaning.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=141846

Wszystko się zgadza, tylko Tracer nie podaje max A prądu PV. Ponieważ dla Victrona prąd max PV najczęściej jest równy max prądowi ładowania, to można założyć, że to bezpieczny zakres.

Jest też w linkowanej instrukcji tabela na str. 22 i tam max moc PV dla 1210 to 130W przy 12V... i bądź tu mądry.

Tracer jednak wyraźnie podaje max V napięcia, co jest istotne szczególnie przy łączeniu szeregowym.

Reasumując jeśli na dachu leży panel 390W i ma parametry np 39V i 10A, to z powyższego wynika, że  Tracer 1210 może go obsłużyć na granicy możliwości, obcinając prąd ładowania do 10A.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tak jest napisane w instrucji:

image.png.26037f74505468c20f92a714a41b724d.png

 

ale jak to się ma do praktyki - nie mam pojęcia. Raczej na forum było polecane, by regulator nie pracował na max parametrach. Z drugiej strony, możecie być beta testerami ;) Bo jakby to tak działało, to to by była fajna funkcjonalność. Na dzień dobry montujesz sobie duży panel na dachu i ograniczasz go regulatorem, który ładuje mały akumulator. Tak więc prawie w każdej pogodzie ładowanie będzie maksymalne lub blisko maksymalnego i nie będzie uszkadzać AKU. A jak w przyszłości okaże się, że jest za mało prądu znamionowego to wymieniasz/dokładasz regulator i AKU i masz więcej prądu nie dotykając się dachu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lbuster napisał:

ale jak to się ma do praktyki - nie mam pojęcia. Raczej na forum było polecane, by regulator nie pracował na max parametrach. Z drugiej strony, możecie być beta testerami ;) Bo jakby to tak działało, to to by była fajna funkcjonalność. Na dzień dobry montujesz sobie duży panel na dachu i ograniczasz go regulatorem, który ładuje mały akumulator. Tak więc prawie w każdej pogodzie ładowanie będzie maksymalne lub blisko maksymalnego i nie będzie uszkadzać AKU. A jak w przyszłości okaże się, że jest za mało prądu znamionowego to wymieniasz/dokładasz regulator i AKU i masz więcej prądu nie dotykając się dachu.

tylko po co wyważać otwarte drzwi ?

lepiej kupić Victrona  i w razie potrzeby ustawić w aplikacji pożądany na daną chwilę maksymalny prąd ładowania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam dwa panele 260W,2x panel risen RMS60-6-280P, akumulator 100Ah agm i zakupiłem regulator epever 2210AN, jak to dobrze spiąć, pv szeregowo czy równolegle, z czasem mam zamiar dodać jeszcze drugi aku 100Ah i przejść na 24v. W tej chwili mam jakieś 100w zużycia. Doradzi ktoś coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kevi napisał:

Mam dwa panele 260W,2x panel risen RMS60-6-280P,

daj parametry bo mi wychodzi, że to w sumie będzie 560W

Jak poczytasz ostatnich kilka stron, to wszystko powinno być jasne

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam dwa panele 260W,2x panel risen RMS60-6-280P, akumulator 100Ah agm i zakupiłem regulator epever 2210AN, jak to dobrze spiąć, pv szeregowo czy równolegle, z czasem mam zamiar dodać jeszcze drugi aku 100Ah i przejść na 24v. W tej chwili mam jakieś 100w zużycia. Doradzi ktoś coś

IMG_20210506_153433.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równolegle i szereg powinno być OK dla Tracera. Poczytaj i sam zdecyduj jak połączysz. Jak aku będzie rozładowany, to aby Tracer nie podawał non stop 20A dołóż czujnik temperatury. Tak czy siak, dla aku 100Ah założyłbym 1 panel bo 20A może go zbyt szybko wykończyć. 

22 minuty temu, Kevi napisał:

W tej chwili mam jakieś 100w zużycia

Co to znaczy? 

W jakim czasie używasz 100W?

Musisz znać sumę poboru prądu na dobę. 

 

I nie powtarzaj znów całej wypowiedzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.03.2021 o 19:34, Voku napisał:

Dobra zostawiam dla potomnych, zmieniłem na schemacie bezpiecznik od movera na 80A bo taki miałem oryginalnie. Przybliżone koszty również podane. 

 

 

 

 

Ostateczny.jpg

Kompletuję zestaw. 

Podoba mi się Twoje zabezpieczenie obwodu paneli.

Jaki zastosowałeś rozłącznik? Zastanawiam się, czy dobrać z małym zapasem do prądu paneli czy tak jak hebel dać np. 100A

W dniu 21.03.2021 o 09:34, Kdl napisał:

u mnie to samo przełącznik 1-0-2 sieć agregat dla wyboru źródła zasilania tak by nic się nie nałożyło na siebie. 

20210320_160947.jpg

Z tego co założyłem i widzę też u Ciebie, to wystarczy przełącznik na dwa obwody (L i N) a zero może być wspólne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.