Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, lbuster napisał:

W większości przyczep znajduje się zasilacz/energoblok, do którego podłącza się zasilanie z 230V i z 12V. I ten zasilacz/energoblok przełącza źródło zasilania. Jak pojawi się 230V to ma priorytet i nie jest używany akumulator (z panelami).

Tylko wydaje mi się że jemu chodziło bardziej o to żeby napięcia z zasilacza przyczepy i akumulatora się nie nakładały. A prościej mówiąc żeby odseparować instalacje 12V z zasilacza 230V przyczepy od instalacji 12V z solara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Dramaturg napisał:

Witam, prześledziłem trochę wątek ale nie umiem dojść do ładu :D Chciałbym w przyczepce na ryby zamontować panel. Czy taki jak ten jest w porządku? Jak to ocenić?

https://allegro.pl/oferta/panel-solarny-bateria-sloneczna-mc4-pv-poli-280w-8441370730 i do tego np.  Tracer 3210AN bo z tego co widzę wersja 20A jest do max 260W. Rozbieżność cenowa paneli jest ogromna, elastyczny jest mi raczej niepotrzebny. Chcę zrobić konstrukcję która pozwoli na jego demontowanie na czas nieużytkowania. Akumulator planuję 100Ah, na wyposażeniu lodówka, pompa i oświetlenie. Nie wiem dokładnie o jakich parametrach bo nie mam jej jeszcze ale chcę się już zorientować. Tyle tego jest na forum że summa summarum nie wiem w którą stronę iść.

Witam

Dlaczego poli a nie mono? Cena? To prawda na forum jest tego mnóstwo ale sam jestem przykładem że wystarczy poczytać i po pytać ? szukaj w wątkach gdzie ludzie na bieżąco wrzucali info i relacje z Swoich instalacji bardzo dobre schematy tam są i dużo pomocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dramaturg zestaw jest ok, Tracera bierz 20A spokojnie da radę chyba że będziesz dokładał panele. Lodówka jeśli absorbcyjna to rozładuje Ci akumulator , ale kompresorowa 12v nawet taka 

https://allegro.pl/oferta/30l-kompresorowa-lodowka-turystyczna-20-c-10668192726  czy mniejsza którą będziesz mógł zabrać i podłączyć w osobówce jak będzie potrzeba , spokojnie z tego panela będzie sobie pracowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kdl napisał:

Tylko wydaje mi się że jemu chodziło bardziej o to żeby napięcia z zasilacza przyczepy i akumulatora się nie nakładały. A prościej mówiąc żeby odseparować instalacje 12V z zasilacza 230V przyczepy od instalacji 12V z solara

No czyli zgadza się. Jeżeli odbiorniki ma podłączone do energobloku/zasilacza, to jak podłączy do niego akumulator z regulatorem i panelami, to zasilacz/energoblok będzie mu przełączał te źródła. Niektóre energobloki dodatkowo mają możliwość ładowania AKU, więc wszystko zależy od tego, co ma aktualnie w przyczepie. Bez zdjęć lub nazw urządzeń się nie obejdzie.

Godzinę temu, staszko napisał:

Lodówka jeśli absorbcyjna to rozładuje Ci akumulator , ale kompresorowa 12v nawet taka 

Też mi się tak wydaje. Kompresorowa na weekend na ryby z solarem i 100Ah powinna wystarczyć. Oczywiście zależy to od lodówki i od częstotliwości wymiany produktów i ich temperatury. Podobno schłodzona lodówka (np. w czasie jazdy z alternatora lub w domu) potrafi długo utrzymać temperaturę odpalając się co jakiś czas na chwilę. Długo na ten temat rozmawialiśmy w ten weekend, braciak ma praktyczne przykłady z takiego użytkowania i sam się tym interesuje :) 

Godzinę temu, staszko napisał:

Dramaturg zestaw jest ok, Tracera bierz 20A spokojnie da radę

Według mnie 20A będzie na granicy swojej wydajności a nie jest zalecana taka eksploatacja. Dodatkowo Tracer nie ma ograniczenia prądu ładowania, więc ładowanie aku 100Ah prądem rzędu 20A, czyli pięciogodzinnym, będzie niszczyć AKU. Lepszym, choć droższym rozwiązaniem będzie Victron, którego koledzy testowali i w zależności od ustawionego AKU regulator ograniczał prąd ładowania ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się i lodówka jest także na gaz, więc problem z głowy. Co do rodzaju panelu słyszałem, że poli lepiej sobie radzi w gorszych warunkach oświetlenia no i oczywiście cenowo się różni. Do tego myślałem o przetwornicy AZO 550W.

Czyli wykombinowałem coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/panel-solarny-bateria-sloneczna-pv-poli-18v-100w-9347275758 lub

https://allegro.pl/oferta/panel-sloneczny-pv-100w-solarny-12v-mono-hjt-perc-10619695154

+ https://allegro.pl/oferta/regulator-ladowania-solarny-mppt-10a-1210an-12-24v-9784251409

+ ww. przetwornica.

Każdy ma swoje zdanie i plany, dla mnie ma być korzystnie i działać :D Akumulator raczej żelowy 100Ah, ewentualnie 120? Co do victrona to czytałem też o nim no ale budżet skromny, może kiedyś przyjdą smaki na coś lepszego. Póki co na początek nie chcę szaleć. Oczywiście jak to na rybach, głównie się pije ? także prąd potrzebny na podstawowe rzeczy.

Edytowane przez Dramaturg (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dramaturg napisał:

Dowiedziałem się i lodówka jest także na gaz, więc problem z głowy.

:ok:

No ale teraz zjechałeś z panelem z 280W na 100W a AKU pozostał 100-120 Ah. Nie wiem, czy to świadomie? No bo jak rozładujesz AKU w 70% to potem go będziesz ładował solarem przez kilka dni. 

Pierwsze, co powinieneś zrobić to policzyć, ile tego prądu potrzebujesz. Jest sporo tematów na ten temat. Pompka pobiera sporo, ale przez krótki czas. Oświetlenie żarowe może brać dużo prądu, po wymianie na LED pobiera kilkakrotnie mniej.

Do tego dobrać odpowiedni AKU i pasujący solar. 

 

Tak na szybko, do AKU 100-120 spokojnie powinieneś szukać panela około 150-200W

Jak chcesz pozostać przy panelu 100W to AKU raczej jakiś 60Ah. Oczywiście może być większy - będzie zapas na niepogodę ale ładowanie będzie czasochłonne, a aku nie lubi być niedoładowany :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lbuster napisał:

 

Według mnie 20A będzie na granicy swojej wydajności a nie jest zalecana taka eksploatacja. Dodatkowo Tracer nie ma ograniczenia prądu ładowania, więc ładowanie aku 100Ah prądem rzędu 20A, czyli pięciogodzinnym, będzie niszczyć AKU. Lepszym, choć droższym rozwiązaniem będzie Victron, którego koledzy testowali i w zależności od ustawionego AKU regulator ograniczał prąd ładowania ;) 

 

Oj chyba nie czytałeś charakterystyki tego Tracera. Cyt."

  • Niezawodne automatyczne ograniczenie maksymalnej mocy wejściowej PV, zapewniające brak przeciążenia.
  • Obsługa 4 zaprogramowanych opcji ładowania.
  • Taki obsługuje mój panel już 4 lata więc wiem co piszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, staszko napisał:

Oj chyba nie czytałeś charakterystyki tego Tracera. Cyt."

  • Niezawodne automatyczne ograniczenie maksymalnej mocy wejściowej PV, zapewniające brak przeciążenia.
  • Obsługa 4 zaprogramowanych opcji ładowania.
  • Taki obsługuje mój panel już 4 lata więc wiem co piszę.

Oj chyba nie czytałeś testów na forum.

Tracer ma niby ustawienia prądu ładowania ale to nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lbuster napisał:

:ok:

No ale teraz zjechałeś z panelem z 280W na 100W a AKU pozostał 100-120 Ah. Nie wiem, czy to świadomie? No bo jak rozładujesz AKU w 70% to potem go będziesz ładował solarem przez kilka dni. 

Pierwsze, co powinieneś zrobić to policzyć, ile tego prądu potrzebujesz. Jest sporo tematów na ten temat. Pompka pobiera sporo, ale przez krótki czas. Oświetlenie żarowe może brać dużo prądu, po wymianie na LED pobiera kilkakrotnie mniej.

Do tego dobrać odpowiedni AKU i pasujący solar. 

 

Tak na szybko, do AKU 100-120 spokojnie powinieneś szukać panela około 150-200W

Jak chcesz pozostać przy panelu 100W to AKU raczej jakiś 60Ah. Oczywiście może być większy - będzie zapas na niepogodę ale ładowanie będzie czasochłonne, a aku nie lubi być niedoładowany :( 

Celowo zostałem przy takiej wartości ze względu na prąd ładowania. Poza tym nie będzie raczej dojony, jedynie martwiłem się ta lodówką. Oświetlenie jest ledowe, poprzedni właściciel sobie już założył.

@ Ewentualnie jest panel 120W https://allegro.pl/oferta/panel-sloneczny-pv-100w-120w-solarny-12v-mono-perc-10658517225

czyli wydaje mi się, że z tracerem 10A jeszcze da radę.

Edytowane przez Dramaturg (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Dramaturg napisał:

Ewentualnie jest panel 120W https://allegro.pl/oferta/panel-sloneczny-pv-100w-120w-solarny-12v-mono-perc-10658517225

czyli wydaje mi się, że z tracerem 10A jeszcze da radę.

ten ma około 6A więc Tracer 10A da radę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lbuster napisał:

No czyli zgadza się. Jeżeli odbiorniki ma podłączone do energobloku/zasilacza, to jak podłączy do niego akumulator z regulatorem i panelami, to zasilacz/energoblok będzie mu przełączał te źródła. Niektóre energobloki dodatkowo mają możliwość ładowania AKU, więc wszystko zależy od tego, co ma aktualnie w przyczepie. Bez zdjęć lub nazw urządzeń się nie obejdzie.

Pytanie czy ma taki energoblok bo wiekszosci osób tutaj co wstawiaja schematy wlasnie takie urzadzenia do przelaczania źródła zasilania maja. Ja osobiście musiałem zrobić bo nie mogłem pozwolic na to by napiecie z zasilacza nakladalo sie na napiecie z regulatora. 

I większości zasilaczy nie nadaje sie do ladowania aku zelowych tak jak kolega tutaj pisze ze bedzie mial taki

Edytowane przez Kdl (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, lbuster napisał:

Według mnie 20A będzie na granicy swojej wydajności a nie jest zalecana taka eksploatacja. Dodatkowo Tracer nie ma ograniczenia prądu ładowania, więc ładowanie aku 100Ah prądem rzędu 20A, czyli pięciogodzinnym, będzie niszczyć AKU. Lepszym, choć droższym rozwiązaniem będzie Victron, którego koledzy testowali i w zależności od ustawionego AKU regulator ograniczał prąd ładowania ;)

A skąd te 20A ładowania? 

Ja tam się może nie znam i zbyt prosty chlop jestem ale tu jest tyle teorii ze za chwile rakieta z tego wyjdzie. Powielaja sie bledy ktore byly juz poruszane w tym watku. 

Duzo teorii teorii a praktyka pa pa. Dlaczego niby to zle ze aku bedzie dluzej ladowane? Nawet przy malym sloncu panel jakis prad bedzie dawac i będzie sobie pomalu ladowac to tak samo jak by sie mialo podlaczony aku pod prostownik w domu malym pradem. 

Tak zapotrzebowanie wazna sprawa ja tez obliczalem a pozniej przyszedl wyjazd i okazalo sie ze jest calkiem inaczej haha lodowka ktora miala brac mniej bieze wiecej swiatlo inaczej pompka tez inaczej itp. Moze to jakos mniej wiecej obliczyc i dac zapas bo według mnie lepiej miec zapas zamiast nom stop naladowany aku a reszta nadwyzki idzie w gwizdek. 

19 godzin temu, Dramaturg napisał:

Co do rodzaju panelu słyszałem, że poli lepiej sobie radzi w gorszych warunkach oświetlenia no i oczywiście cenowo się różni.

To zle slyszales panele mono duzo sprawniej radza sobie w zlych warunkach. Wystarczy poczytac i w necie i tutaj na forum zwlaszcza jak masz jeden panel to lepiej zainwestowac bo nasze warunki pogodowe daleko odbiegaja od idealow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kdl napisał:
W dniu 18.05.2021 o 11:51, lbuster napisał:

Według mnie 20A będzie na granicy swojej wydajności a nie jest zalecana taka eksploatacja. Dodatkowo Tracer nie ma ograniczenia prądu ładowania, więc ładowanie aku 100Ah prądem rzędu 20A, czyli pięciogodzinnym, będzie niszczyć AKU. Lepszym, choć droższym rozwiązaniem będzie Victron, którego koledzy testowali i w zależności od ustawionego AKU regulator ograniczał prąd ładowania ;)

A skąd te 20A ładowania? 

Z omawianego wcześniej panela 280W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Dramaturg napisał:

Celowo zostałem przy takiej wartości ze względu na prąd ładowania.

Jeżeli to świadomy wybór, to OK :) 

1 godzinę temu, Kdl napisał:

Pytanie czy ma taki energoblok bo wiekszosci osób tutaj co wstawiaja schematy wlasnie takie urzadzenia do przelaczania źródła zasilania maja. Ja osobiście musiałem zrobić bo nie mogłem pozwolic na to by napiecie z zasilacza nakladalo sie na napiecie z regulatora.

Dlatego napisałem, że trzeba zacząć od tego, co już jest w cepce ;) Jak nie ma nic, to trzeba dokupić/dorobić. Jednak według mnie większość cepek ma już coś w standardzie.

18 minut temu, Kdl napisał:

A skąd te 20A ładowania?

Panel 280W, o którym wspominał na początku @Dramaturg , przy dobrych warunkach będzie dawał blisko 20A.

21 minut temu, Kdl napisał:

Dlaczego niby to zle ze aku bedzie dluzej ladowane?

Jeżeli będziesz zużywał 30Ah dziennie a solar da Ci 15Ah dziennie, to po kilku dniach zabraknie Ci prądu. Poza tym, jak pisałem wyżej, złe jest utrzymywanie akumulatora nie w pełni naładowanego. 

Z drugiej strony niektórzy używają AKU bez solara i doładowują go po powrocie do domu. Kwestia jak bardzo jest rozładowywany i jak długo w takim stanie jest przetrzymywany i to nam zapewne odpowie, jaka będzie długowieczność AKU. Tak więc wszystkie scenariusze są możliwe, tylko trzeba wybrać świadomie, kto co potrzebuje ;) 

32 minuty temu, Kdl napisał:

Duzo teorii teorii a praktyka pa pa.

 

3 lata żyję bez 230V. Może dla Ciebie i innych to pikuś, jednak moja elektrownia mnie jeszcze nigdy nie zawiodła ;) Dodatkowo to forum czytam od wielu lat a dział elektryka chyba cały zaliczyłem (niejednokrotnie). 

36 minut temu, Kdl napisał:

Moze to jakos mniej wiecej obliczyc i dac zapas bo według mnie lepiej miec zapas zamiast nom stop naladowany aku a reszta nadwyzki idzie w gwizdek. 

:ok:

1 minutę temu, Kdl napisał:

No ok ale tam jest ledwo 9A to skąd jeszcze raz tyle? 

Nie wnikałem w dane techniczne, ale 9A to daje mój solar 150W i jeżeli solar 280W też tyle daje, to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.