Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

47 minut temu, Suzu4x4 napisał:

Generalnie jestem bardzo zadowolony z zestawu, po obaleniu mitu że przy połączeniu  szeregowym i zacienieniu jednego z paneli spada drastycznie wydajność postanowiłem finalnie pozostać przy  połączeniu szeregowym. Przy dzisiejszym 100% zachmurzeniu idzie ponad 5A na akumulator.

20210507_111959_resized.thumb.jpg.f2e70d55b32038ae8dd6094bb8c56959.jpg

Bardzo pocieszające informacje :)

Jednak większy mit to obalił do poprawnej pracy trzeba takie same najlepiej albo bardzo zbliżone parametrami panele.

48 minut temu, Suzu4x4 napisał:

- przy pojedynczym podłączeniu  panel 160W elastyk daje niewiele więcej mocy  co 140W szklany (niemal tyle samo)

A jaka wtedy była temperatura, bo różnica na korzyść sztywniaka wzrośnie wraz ze wzrostem temperatury i nasłonecznienia. Ale w sumie to wtedy i tak będziesz miał zapas mocy.

Gratuluję zestawu i pracy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

4 godziny temu, olas1 napisał:

Jak zrobiłeś taki fajny włącznik? To naklejka? :)

No i co to za model Renogy? Jak to jest podłączone z Victronem? 

Cieszę się, że też poszedłem w Victrona 100/20 i LiFePo4. Tylko nie miałem jeszcze okazji testować :( 

wyłącznik - hebel 100A kupiony na alle, naklejka wydrukowana na drukarce termicznej

"Renogy Battery Monitor 500A" nie jest połączony z Victronem, po prosty montujesz bocznik na kablu masowym więc monitor pokazuje wszystko czyli cały pobór lub ładowanie niezależnie od źródła.

3 godziny temu, filipert napisał:

jednak większy mit to obalił do poprawnej pracy trzeba takie same najlepiej albo bardzo zbliżone parametrami panele.

panele są bardzo zbliżone  jeśli chodzi o parametry (realne) celowo kupiłem nieco "większego" eleastyka bo założyłem że będzie miał niecą gorszą wydajność od szklanego.

3 godziny temu, filipert napisał:

A jaka wtedy była temperatura, bo różnica na korzyść sztywniaka wzrośnie wraz ze wzrostem temperatury i nasłonecznienia. Ale w sumie to wtedy i tak będziesz miał zapas mocy.

temperatur południowych jeszcze nie było, wg pomiarów kamerą termowizyjną nagrzały się do max 30 st.

w poprzednim elastyku klejonym bezpośrednio na dach wydajność w południowych upałach (ok 35 st w cieniu)  była ok 20% mniejsza niż w polskich warunkach.

ponadto przegrzaniem i spadkiem wydajności w lecie się całkowicie nie przejmuje, bo już przy poprzednim zestawie od wiosny do jesieni prądu nigdy mi nie brakowało, a najczęściej około śniadania aku był już na "full"

W obecnym zestawieniu zależało mi na osiągnięciu maksymalnej wydajności przy dużym zachmurzeniu co ma najczęściej miejsce w zimowych warunkach co mam nadzieję udało mi się osiągnąć, bo zestaw nawet teraz ok 16 godz przy pełnym zachmurzeniu pod obciążeniem daje ok 4.5A na akumulator.

 

3 godziny temu, filipert napisał:

Gratuluję zestawu i pracy!

A dziękuję, więcej roboczogodzin poszło na testy niż na same wykonanie, ale to przyjemna robota była :-]

 

PS. jakby ktoś był zainteresowany mogę odsprzedać w dobrej cenie monitor MPPT Victrona, stwierdziłem że nie będę jednak montował bo Renogy mi wystarczy. info na PW ;) 

 

 

 

20210507_153045.jpg

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Suzu4x4 napisał:

"Renogy Battery Monitor 500A" nie jest połączony z Victronem, po prosty montujesz bocznik na kablu masowym więc monitor pokazuje wszystko czyli cały pobór lub ładowanie niezależnie od źródła.

Wyglada fajnie. W PL nie mogę znaleźć niestety, ale poszukam jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Suzu4x4 napisał:

w PL też nie znalazłem, są podobne ale brzydsze :-]

Renogy głownie USA ale są też na angielskim Ebayu

Które to brzydsze? Wygląd to kwestia gustu, więc może dla mnie będą ładniejsze ?

A ten co chcesz sprzedać Victrona to w ogóle pasuje do naszyć 100/20 z BT? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, olas1 napisał:

Które to brzydsze? Wygląd to kwestia gustu, więc może dla mnie będą ładniejsze ?

np. taki :

https://allegro.pl/oferta/monitor-stanu-akumulatora-baterii-bms-12-24-48v-10130161491

lub taki:

https://allegro.pl/oferta/monitor-stanu-akumulatora-baterii-12-24-48v-350a-10130150641

Godzinę temu, olas1 napisał:

A ten co chcesz sprzedać Victrona to w ogóle pasuje do naszyć 100/20 z BT? 

pasuje do wszystkich kontrolerów ładowania BlueSolar MPPT wyposażonych w port VE.Direct , czyli do naszych też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratki Suzu - dobra robota :ok: Lubię taki testy ;) 

Jednak czy twój regulator nie ma ograniczenia 20A przy 12V? Bo jeżeli tak, to nie licz na większy amperaż ;) być może Twoje solary by wyciągnęły delikatnie coś więcej. No i nie obawiasz się, że regulator będzie pracował na granicy swojej wydajności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lbuster napisał:

Gratki Suzu - dobra robota :ok: Lubię taki testy ;) 

Jednak czy twój regulator nie ma ograniczenia 20A przy 12V? Bo jeżeli tak, to nie licz na większy amperaż ;) być może Twoje solary by wyciągnęły delikatnie coś więcej. No i nie obawiasz się, że regulator będzie pracował na granicy swojej wydajności?

przyznam że sam jestem zaskoczony wydajnością tego zestawu . Liczyłem że będzie max 18 A na akumulator.  Regulator ma ograniczenie na 20A .

Regulatora się nie obawiam bo raczej rzadko będzie pracował na max, a dwa ma solidne chłodzenie i się  mocno nie grzeje. Celowo przez dłuższy czas obciążałem większym prądem i badałem przy użyciu kamery termowizyjnej całą instalację. Najbardziej grzeje się ładowarka DC-DC przy pełnym ładowaniu LiFePo4 prądem ok 40A osiągała ponad 60 st.

Ale już zamówiłem odpowiednio mocny wentylator wraz z termostatem więc i ten problem zostanie rozwiązany :palacz:

Ps. jeden z kolegów prosił mnie o schemat mojej instalacji, załączam poniżej uproszczony schemat, może się komuś przyda ;)

31069752_Benimarprzerbkiinstalacji.thumb.jpg.c4b18c133d37ca4c0e9cecb5e31d77ea.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie . Czytałem powyższe wypowiedzi ale nie bardzo kumam . Więc naprowadźcie mnie na odpowiednia drogę. 

Chodzi jak dobrze powiem rozdzielenie 12 v miedzy 230 v czyli jak podłączymy 230v gdy mamy zamontowane panele to jakie macie rozwiązania aby w przypadku 230v nie działały panele i odwrotnie . czy wystarczy przełącznik jakiś tam czy jakieś inne urządzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, lukpyr napisał:

Witajcie . Czytałem powyższe wypowiedzi ale nie bardzo kumam . Więc naprowadźcie mnie na odpowiednia drogę. 

Chodzi jak dobrze powiem rozdzielenie 12 v miedzy 230 v czyli jak podłączymy 230v gdy mamy zamontowane panele to jakie macie rozwiązania aby w przypadku 230v nie działały panele i odwrotnie . czy wystarczy przełącznik jakiś tam czy jakieś inne urządzenie

Możesz zastosować przełącznik 1-0-2 coś takiego

https://allegro.pl/oferta/hager-przelacznik-siec-agregat-1-0-2-1p-16a-sfb116-7308211272

Automat np takie cos:

https://allegro.pl/oferta/automatyczny-przelacznik-zrodla-zasilania-apz-1-6884975967?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_firma_przemysł&ev_adgr=Maszyny+i+urządzenia&gclid=CjwKCAjwqIiFBhAHEiwANg9sznJRXDCIGVGrn-868kDj9kdlWtL1QhXtiV4YzMcuYbTA4POdWwBhAhoCjyYQAvD_BwE

Lub też możesz sam zbudować coś podobnego na przekaznikach albo styczniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2021 o 12:20, lukpyr napisał:

Chodzi jak dobrze powiem rozdzielenie 12 v miedzy 230 v czyli jak podłączymy 230v gdy mamy zamontowane panele to jakie macie rozwiązania aby w przypadku 230v nie działały panele i odwrotnie . czy wystarczy przełącznik jakiś tam czy jakieś inne urządzenie

W większości przyczep znajduje się zasilacz/energoblok, do którego podłącza się zasilanie z 230V i z 12V. I ten zasilacz/energoblok przełącza źródło zasilania. Jak pojawi się 230V to ma priorytet i nie jest używany akumulator (z panelami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, prześledziłem trochę wątek ale nie umiem dojść do ładu :D Chciałbym w przyczepce na ryby zamontować panel. Czy taki jak ten jest w porządku? Jak to ocenić?

https://allegro.pl/oferta/panel-solarny-bateria-sloneczna-mc4-pv-poli-280w-8441370730 i do tego np.  Tracer 3210AN bo z tego co widzę wersja 20A jest do max 260W. Rozbieżność cenowa paneli jest ogromna, elastyczny jest mi raczej niepotrzebny. Chcę zrobić konstrukcję która pozwoli na jego demontowanie na czas nieużytkowania. Akumulator planuję 100Ah, na wyposażeniu lodówka, pompa i oświetlenie. Nie wiem dokładnie o jakich parametrach bo nie mam jej jeszcze ale chcę się już zorientować. Tyle tego jest na forum że summa summarum nie wiem w którą stronę iść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Dramaturg napisał:

Witam, prześledziłem trochę wątek ale nie umiem dojść do ładu :D Chciałbym w przyczepce na ryby zamontować panel. Czy taki jak ten jest w porządku? Jak to ocenić?

https://allegro.pl/oferta/panel-solarny-bateria-sloneczna-mc4-pv-poli-280w-8441370730 i do tego np.  Tracer 3210AN bo z tego co widzę wersja 20A jest do max 260W. Rozbieżność cenowa paneli jest ogromna, elastyczny jest mi raczej niepotrzebny. Chcę zrobić konstrukcję która pozwoli na jego demontowanie na czas nieużytkowania. Akumulator planuję 100Ah, na wyposażeniu lodówka, pompa i oświetlenie. Nie wiem dokładnie o jakich parametrach bo nie mam jej jeszcze ale chcę się już zorientować. Tyle tego jest na forum że summa summarum nie wiem w którą stronę iść.

1. Demontowanie panela na czas nieużytkowania to zły pomysł. Po co to robić? 

2. Lodówka zeżre bardzo szybko prąd z akumulatora, dlatego w karawaningu używamy do jej zasilania gazu, a nie prądu o ile to możliwe. 

Temat niestety jest bardzo obszerny i trzeba niestety spędzić dużo czasu na czytaniu ;) 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Demontowanie nie ma raczej sensu. Taki panel lekki nie jest, a szczerze mówiąc większe ryzyko "stłuczki" przy zdejmowaniu/zakładaniu/składowaniu niż gdyby się zdarzyło gradobicie. Poza tym każda taka operacja to rozłączanie, podłączanie, wystarczy chwila nieuwagi, i uwalenie jakichś kompenentów instalacji albo pożar (przy odrobinie "szczęścia" 20A prądu stałego na wyjściach panela, bez zabezpieczeń to już nie w kij dmuchał, to jest natężenie prądu prawie takie jak przy 4,5kW poboru z gniazdka 230V [dwa czajniki elektryczne]), nie wspominając już o ryzykownym charakterze takiej samodziałowej konstrukcji na dachu na drodze. Niech coś pójdzie nie tak, to takie małe cacko spadając z dachu cepy przy prędkości około 90km/h może zabić.

Na zasilanie lodówki z grzałką nie licz, nawet przy panelu 280W i aku 100Ah, z aku bezpiecznie (nie zmniejszając znacząco zdolności aku do pracy cyklicznej) wyciągniesz od 40-60% pojemności, co oznacza biorąc średnio ~50Ah około 600Wh, lodówka na godzinę potrzebuje 120Wh. Na kompresorową też może być mało. 

Ponieważ o lodówce można zapomnieć, to pompa i oświetlenie - to choćby aku 60Ah (żeby był zapas) i panel 80, góra 100W (waga) wykładany na dach kiedy jest używany i chowany na czas przewozu i kiedy jest niepotrzebny, bez żadnych konstrukcji, i jeszcze prądu powinno styknąć na ładowanie fona itp., a nawet parę godzin TV.   

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.