Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

ta wtyczka https://www.ebmia.pl/zlacza-przemyslowe-weipu-ip68/101853-zlacze-przemysl-sp1312-s2-13a-250v.html?gclid=CjwKCAjw_JuGBhBkEiwA1xmbRYTN7MT6eGkJiACaN14nsOWi99Dx3smRn_5xabrIuRGTXhD3wwy6ahoCnssQAvD_BwE będzie elektrycznie odpowiednia ?

20210614_102919.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, maciejek34 napisał:

a co chcesz tą wtyczką podłączyć?

Jeśli panel, to pewnie są złącza MC4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maciejek34 napisał:

Chce przejść tym panelem do przyczepy

Ale całym panelem? To drzwiami, bo panel pewnie spory ;)

Sorry, że się nabijam ale nie mogłem się powstrzymać. Domyślam się , że chodzi o przewody, to wtedy tak jak pisałem MC4

image.png.2ac094b014c8ddc2d7dded8bb2e26e36.png

ale daj zdjęcie wtyczek a nie parametrów, to będzie pewność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panel chce miec podpinany poprzez ten zestaw wtyk/gniazdo, panel kładę na dachu, podpinam go tym zestawem wtyk gniazdo, dalej już w przyczepie idzie normalnie do regulatora itp, szukałem jakis wtyczek typu wepnij w gniazdo ;), nie wiem jak to opisać, chodzi mi tylko o to czy ta wtyczka przeniesie te ogromne moce elektryczne z panela do dalszej części

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po stronie panela, założę wtyczkę z tego zestawu https://www.aksotronik.com.pl/zlacze-hermetyczne-kpl-2-pin-sp1310.html, w puszcze gdzie podpinam 230V chce wkomponować gniazdo z tego zestawu w linku, i tym sposobem po przyjezdzie na miejsce panel wrzucać na dach czy bagażnik i podłączać do instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.06.2021 o 23:51, filipert napisał:

testy wypadły pomyślnie 

Screenshot_20210611-122606.thumb.png.34893ff5047cc57a4d02f954f820228d.png

Jak to jest z tym Victronem bo nie jestem pewny co on pokazuje. 

Po montażu pokazał max mocy 121W i to jestem w stanie przy nagrzanym panelu zaakceptować. Potem był deszczowy pochmurny weekend ale żeby tak niska moc P max była uchwycona? A dziś było bardzo słonecznie i P max 16W?

W weekend trochę światła było świecone i wenty chodziły całą noc więc malutkie zużycie. Czy możliwe, że to co wyświetla Victron, to tylko moc pobrana z panela a nie jego moc produkcyjna? 

Screenshot_20210614-204631.thumb.png.42a99cc6ffc36580b429dd39c85d010e.png

Bo wygląda jakby panel padł.

Dzisiaj zapodam większe zużycie przez noc i zobaczę jak jutro będzie z ładowaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak

Victron pokazuje moc która idzie do akumulatora...

Włącz przy dobrej pogodzie coś dużego - np przetwornice (pod obciążeniem) no i daj mu przynajmniej z 20-30sekund...

Tu masz 4 ostatnie dni na wyjeździe,

a wcześniejsze 3 dni...drobne przygotowania do wyjazdu...światło, lodówka...widać jak zaraz słupki rosną...(12 dzień sprzątanie i pracujący odkurzacz)

a wcześniej stanie na parkingu...Screenshot_20210416-101430.thumb.jpg.c288a37c99ad6b1995d447dc71487e37.jpg

o

i jeszcze jedno zdjęcie - tu masz te 4dni wyjazdowe...

Screenshot_20210416-100913.thumb.jpg.9708656141f9d280787975306ffbbaf4.jpg

W przed ostatnim dniu była używana suszarka do włosów...dlatego trochę więcej prądu poszło...ale u mnie to takie 300-450Wh dziennie, to norma (z uformowaniem akumulatora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Misio napisał:

Tak

Victron pokazuje moc która idzie do akumulatora

No to mnie uspokoiłeś bo czarne myśli się zbierały ?

22 minuty temu, Misio napisał:

tu masz te 4dni wyjazdowe...

Screenshot_20210416-100913.thumb.jpg.9708656141f9d280787975306ffbbaf4.jpg

U Ciebie nie ma zużycia, to pewnie opcja ustawień? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zużycia - regulatory powyżej 20A nie mają ?

Po za tym u mnie większość zużycia to przetwornica, która by też nie była widoczna na "wyjściu" z regulatora...

Niby w kartoniku leży bocznik z monitorem energii ale już drugi rok leży w kartonie...

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zużycia - regulatory powyżej 20A nie mają
Po za tym u mnie większość zużycia to przetwornica, która by też nie była widoczna na "wyjściu" z regulatora...
Niby w kartoniku leży bocznik z monitorem energii ale już drugi rok leży w kartonie...
monitor energii to najlepsza zabawka elektryczna do kampera jaką zamontowałem .
w końcu śpię spokojnie bo wiem ile mam "prądu"
( przy webasto szczególnie ważne ) ;)
0ad36db74989888bf0403da0370d2442.jpg

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się w 100%...

ale jakoś ostatnio jak coś robię, to robię "grubo", a później nie ma sił i czasu na coś drobniejszego, bo wolę już wyjechać i odpocząć...

dlatego sobie leży i czeka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Mam świeżo zamontowane 2 szt. paneli firmy 4sun 150w 24V Prestige + Victron SmartSolar MPPT 100/30 + nowy akumulator Varta AGM model 1063a 85ah.

I tu mam pytanie do szanownych forumowiczów odnośnie ustawienia ładowania akumulatora w apce Victronia:

Które ustawienie przy akumulatorze AGM jest prawidłowe: Rotary swith, AGM spirall cell (chyba nie bo to jakiś inny raczej znany w USA agm spiralny) czy może User definied i z palca wpisać parametry?. Jeżeli z palca czy ktoś mógłby podzielić się prawidłowymi parametrami aby utrzymać jak najdłużej baterię w dobrej kondycji. Z góry dziękuję.

Marcin

E32692A1-BADE-44EB-9A80-4711D70386E4_4_5005_c.jpeg

346D620E-B9A9-49C5-9091-31FE69405A81_4_5005_c.jpeg

EBC5CC95-3634-4598-A298-E907650FAE55_4_5005_c.jpeg

Edytowane przez Escobar Kamper (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Escobar Kamper napisał:

Witam serdecznie,

Mam świeżo zamontowane 2 szt. paneli firmy 4sun 150w 24V Prestige + Victron SmartSolar MPPT 100/30 + nowy akumulator Varta AGM model 1063a 85ah.

I tu mam pytanie do szanownych forumowiczów odnośnie ustawienia ładowania akumulatora w apce Victronia:

Które ustawienie przy akumulatorze AGM jest prawidłowe: Rotary swith, AGM spirall cell (chyba nie bo to jakiś inny raczej znany w USA agm spiralny) czy może User definied i z palca wpisać parametry?. Jeżeli z palca czy ktoś mógłby podzielić się prawidłowymi parametrami aby utrzymać jak najdłużej baterię w dobrej kondycji. Z góry dziękuję.

Marcin

powinny być zdefiniowane ustawienia w apce,  ja mam lifepo4  pamiętam że był gotowy program, ustawiłem i tyle.

w razie wątpliwości lepiej skontaktować się z Victronem niż samemu zmieniać parametry :

https://www.victronenergy.pl/support

natomiast mam inne pytanie , nie wiem czemu dobrałeś tak mały akumulatror do paneli 300W ale 85 ah jak chcesz żeby pożył to zmniejsz prąd ładowania do 9A

bo przy tym zestawie przy odpowiednim nasłonecznieniu solary 300W mogą dać nawet ponad 20A , co będzie gotować akumulator i drastycznie skróci jego żywotność.

Dla akumulatora AGM zalecana wartość prądu ładowania wynosi 10% pojemności znamionowej wyrażonej w amperogodzinach

czyli jak masz aku o pojemności 85Ah to ograniczyłbym prąd ładowania do 9A max 10A.

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.