Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, coxWlkp napisał:

Bardzo fajne urządzenie i nawet w przystępnej cenie. Jak oceniasz i czy jesteś zadowolony ?

 

za wcześnie na oceny. na razie mogę powiedzieć że działa super , ma programy do różnych typów akumulatorów w tym LiFePo4 i ładuje aku LiFePo4 napięciem 14,4 prądem ok 40 A

przy podanym napięciu  z alternatora 12,4 i pobranym prądzie ok 48 A . Ponadto pełni funkcję kontrolera solara .

58 minut temu, jacek00 napisał:

Cenowo widzę to już podobny przedział co reszta. Ciekawy jestem Twoich wrażeń z użytkowania. 

kupowałem bezpośrednio od importera, cena ok 10% niższa niż na portalu alle.

na opisanie wrażeń będziesz musiał poczekać do zimy, bo na wiosnę/lato/jesień to bez problemu starczał mi AGM 100Ah  i prądu nigdy nie brakowało.

gorzej jest w zimie jak ogrzewanie chodziło 24/h , szybko robiło się ciemno i solary prawie nie pracowały.

jak LiFePo4 150 Ah pozwoli mi na weekend pod stokiem piątek niedziela bez uruchamiania silnika to będę szczęśliwy

58 minut temu, jacek00 napisał:

Prócz tego masz jeszcze jakąś ładowarkę na 230V, czy to pełni rolę też takiej ładowarki? 

Konwerter DC-DC jest niezbędny do ładowania aku zabudowy w autach z "inteligentnym" alternatorem  gdzie napięcie z alternatora jest najczęściej zbyt niskie żeby w pełni naładować aku zabudowy,  do przyczepy raczej nie do zastosowania (musiałbyś ciągnąć bardzo grube kable od alternatora , płyną tam prądy rzędu 50A) .

Konwerter pełni tylko funkcję ładowarki  12v i sterownika solara,  , do ładowania z sieci 230v mam osobną ładowarkę.

są też konwertery innych producentów :

https://techtron.pl/p2887,uklad-ladowania-dodatkowego-akumulatora-mr.html

https://www.victronenergy.pl/upload/documents/Datasheet-Orion-Tr-Smart-DC-DC-chargers-isolated-250-400W-PL.pdf

https://www.dometic.com/pl-pl/pl/produkty/zasilanie-i-sterowanie/energia-i-oświetlenie/ładowarki/dometic-perfectpower-dcc-1212-40-_-152914

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

, do ładowania z sieci 230v mam osobną ładowarkę.

Chodzi mi tylko o ładowarkę z sieci 230V. Brałeś coś dedykowanego do LifePo4 czy używasz czegoś co miałeś? Ja z auta nie będę ładował aku, nie widzę sensu w przyczepie.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jacek00 napisał:

Chodzi mi tylko o ładowarkę z sieci 230V. Brałeś coś dedykowanego do LifePo4 czy używasz czegoś co miałeś? Ja z auta nie będę ładował aku, nie widzę sensu w przyczepie.

Nie. Mam oryginalną ( w sensie zamontowaną przez producenta zabudowy) ładowarkę 230V/12V  16 A bez programu dla LiFePo4.

Zmieniać nie będę gdyż nie przewiduję częstego ładowania z sieci.

Na ostatnie kilka wyjazdów nawet nie brałem kabla przyłączeniowego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, filipert napisał:

Jak masz klejony?

Nie mam klejonego bo już na początku mojej przygody z solarem postanowiłem że panel będzie chowany do przyczepy. Czyli jest po prostu na kablu a w razie potrzeby jest odpinany i chowany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A jak coś to tu moje boje z montażem. Dzięki wszystkim za pomoc.
 
 
 


[mention]Voku [/mention] świetna relacja
Powiedz którędy puszczales kable pomiędzy tracerem i aku? I jeżeli pod spodem to czy w jakiejs dodatkowej oslonie?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, miloszb napisał:

 


[mention]Voku [/mention] świetna relacja emoji106.png
Powiedz którędy puszczales kable pomiędzy tracerem i aku? I jeżeli pod spodem to czy w jakiejs dodatkowej oslonie?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Nie. Puszczałem tam gdzie idą wszystkie kable w hobby czyli pod szafką, potem przy drzwiach i do podkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Adrii układ jest bardzo podobny i z szafki kable i inne przewody idą pod spodem i wracają do bakisty stąd moje pytanie. Pod drzwiami czyli wewnątrz? U mnie nie ma tyle miejsca żeby przy progu puścić 2 kable z panelu i 2 do prądnicy. A nawet jeszcze jedną parę do gniazda zapalniczki.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2021 o 19:03, Voku napisał:

W weekend wracam do równoległego, dokładam diody i zostawiam już ten temat do jakiejś awarii :D 

i co były testy ?

bo na dniach będę modyfikował fabryczną instalację , dokładam drugi panel + Victron smartsoplar MPPT 20/100

Mam plan połączyć w szereg, mi zależy najbardziej na uzysku przy słabym nasłonecznieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

i co były testy ?

bo na dniach będę modyfikował fabryczną instalację , dokładam drugi panel + Victron smartsoplar MPPT 20/100

Mam plan połączyć w szereg, mi zależy najbardziej na uzysku przy słabym nasłonecznieniu.

Na razie mam cały czas podłączony w szereg, jakoś specjalnie nie testowałem tego połączenia bo nie było kiedy tyle co tam czasem na wyjazdach.
Ale osobiście mam odczucie że lepiej działało to na równoległym.
Mimo że przy szeregowym mam większy prąd u mnie w okolicach 30-33V to amperaż z tego miałem słaby w okolicach 3-4A, regulator owszem był z tego w stanie wycisnąć więcej i dawał na aku około 6A czyli 2x tyle.
Ale przy równoległym w marcowym słońcu wyciskałem z paneli około 7A a regulator dodatkowo dokładał 2A i na aku max szło 9A 

Do tego widzę że często staje gdzieś gdzie jest cień a to jakieś drzewo a to z otwartego daszka a to jakaś gałązka, rzadko kiedy mam dwa panele bezpośrednio  w słońcu, więc dla mnie lepiej było na równoległym.
Przepinam na równoległe w weekend i tak zostawiam.
Dariusz Stępnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra Victron zamontowany,  pierwsze testy zrobione. na razie tylko na jednym panelu ale i tak udało się uzyskać ponad 7A na akumulator  o godzinie 10 rano.

Mam pytanie do użytkowników Victrona, ustawiacie tylko typ akumulatora czy jeszcze zmieniacie jakieś zaawansowane parametry ?

Screenshot_20210426-100225.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

posiadam akumulator żelowy AGM KM NP 12V40ah. Chciałbym stworzyć zestaw. Zapotrzebowanie na prąd raczej małe.

Naładować 1 raz dziennie telefon i laptopa + jakieś małe światełko LED do czytania. 

Wystarczy jedno gniazdko 230 + jedno USB. 

Co polecalibyście z takim zapotrzebowaniem? Pomyślałem o panelu solarnym elastycznym jakieś 60-80W. Natomiast nie wiem zupełnie jaki regulator i przetwornica nadają się do takiego zestawu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.