Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

te 10% to nie takie już pewne (świat poszedł do przodu)...ważne jest jaki jest konkretnie aku, jakie ma zalecenia (jaki prąd i jakie natężenie)

np max napięcie 14,6V, natężenie 10-15-20% swojej pojemności...

Ja ręcznie ustawiałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, podejmowałem próby kontaktu z victronem ale na stronie są tylko kontakty (telefony) do ich sieci dystrybucji - niestety ludzie nie chcą udzielać informacji.

Odnośnie doboru akumulatora to apetyt jest na większy ale w nowym kamperze aku padł po 1,5 roku i wymienili mi na gwarancji bez możliwości wyboru - brałem co dawali..

Wyczytałem gdzieś że dopuszczalne i zarazem bezpieczne natężenie  prądu to 30% jego pojemności,, doczytam wobec tego i skoryguję.

 

Poproszę jeszcze raz szanowne koleżeństwo o podanie parametrów - zapewne wiele osób ma AGM + Victron i przerabiało ten temat dogłębnie. Dodam że na liście w victronie nie ma wyboru "zwykłego AGM" jest Spiral AGM a z tego co poczytałem to nie to samo;.

popzdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Misio napisał:

te 10% to nie takie już pewne (świat poszedł do przodu)...ważne jest jaki jest konkretnie aku, jakie ma zalecenia (jaki prąd i jakie natężenie)

dokładnie ja mam w Victronie max prąd ładowania 0,2C czyli 20A dla 100Ah jednak nie zamierzam iść po bandzie i ograniczam (ograniczę przy drugim panelu) do 15A dla 110Ah

4 minuty temu, Escobar Kamper napisał:

Poproszę jeszcze raz szanowne koleżeństwo o podanie parametrów - zapewne wiele osób ma AGM + Victron i przerabiało ten temat dogłębnie. Dodam że na liście w victronie nie ma wyboru "zwykłego AGM" jest Spiral AGM a z tego co poczytałem to nie to samo;.

Sprawdź kartę techniczną Twojego akumulatora, tam wszystko powinno być.

Ja ustawiłem Spiral AGM, bo to był jedyny program dla AGM, nie wnikałem, że to inny typ AGM ale spojrzę na wartości napięć, czy wszystko się zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że to tylko technologia/technika produkcji. Może zwiększa pojemność akumulatora względem wielkości/ciężaru(?)
A może to tylko chwyt marketingowy by coś nowego na rynek wprowadzić i zachęcać do kupna...

Ale tak pobocznie chciałem odnieść się do tematu prądu ładowania i dbania o AGMy...
Jak to ma się do udaru prądowego jeśli ten akumulator spinamy za pomocą CYRIXa z akumulatorem rozruchowym?

Jeszcze jedno spostrzeżenie z mojego doświadczenia. Ja mam zwykłego kwasiaka 120Ah, kupowałem z wagą w ręku i wybrałem najcięższy o tej pojemności. Mam go 3 rok. Miesiąc temu robiłem próbę ile energii jeszcze gromadzi, bo to przecież rozruchowy akumulator.
Przez 10 godzin obciążyłem go 60-70 watami ( około 5-6A ), dla obliczeń przyjąłem 60W.
Po tym czasie napięcie na zaciskach akumulatora wynosiło 12.1V, czyli jeszcze sporo do bezpiecznego rozładowania. 
Wyciągnąłem z niego jakieś 600Wh. Nie mam jakiś specjalnie prądożernych odbiorników.
TV pobiera jakieś 20W, oświetlenie włączone tak wieczorowo to też jakieś 20W max...
Kobita coś wspominała o suszarce do włosów... 1200W przez 10min to jakieś 200Wh... może jej pozwolę ;)
Reasumując mój zwykły kwasiak za 300PLN 3 rok sprawuje się bez problemu, nie martwię się prądami ładowania i rozładowania.
Jeśli brać pod uwagę jego żywotność  na poziomie 300-400 cykli, to gdybyśmy go dziennie rozładowywali i ładowali powinien wytrzymać 1 rok.
Co daje mniej więcej 1PLN kosztów eksploatacji dziennie.
Czy naprawdę warto kupować AGM musi sobie każdy sam przekalkulować.
To dotyczy mojego zapotrzebowania na energię, nie mam ekspresu, mikroweli, czajnika elektrycznego itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Misio napisał:

te 10% to nie takie już pewne (świat poszedł do przodu)...ważne jest jaki jest konkretnie aku, jakie ma zalecenia (jaki prąd i jakie natężenie)

np max napięcie 14,6V, natężenie 10-15-20% swojej pojemności...

te dziesięć procent jest nawet jako zalecenie na stornie producenta aku jaki posiada kolega który zadał pytanie  czyli Varty  ;)

https://www.varta-automotive.pl/pl-pl/wsparcie-dla-akumulatorow-varta/ladowanie/jak-naladowac-akumulator-samochodowy

 

5 godzin temu, filipert napisał:

doczytałem, że możesz ustawić opcję odcięcia ładowania poniżej 0*C

wiem, dzięki ale nie mam potrzeby korzystać ;)

po primo aku który posiadam  ma wbudowany BMS który sam odetnie ładowanie w zbyt niskiej temperaturze, secundo aku umnie jest zamontowany w kabinie i zrobiłem pod nim jeszcze dodatkową izolację termiczną, tertio zakupiłem matę grzewczą wraz z termostatem który mogę ustawić na dowolną temperaturę i ogrzać zabudowę pod aku :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paweł7 napisał:

Czy naprawdę warto kupować AGM musi sobie każdy sam przekalkulować.
To dotyczy mojego zapotrzebowania na energię, nie mam ekspresu, mikroweli, czajnika elektrycznego itd.

I tu jest sedno sprawy, obchodzisz się z nim dobrze, to się odwdzięcza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2021 o 22:02, Misio napisał:

Victron pokazuje moc która idzie do akumulatora...

Jeszcze raz wracam po testach aby potwierdzić, przez noc załączyłem kilka świateł na łączny prąd około 3A i zaraz produkcja ruszyła ?

Screenshot_20210615-160250.thumb.png.9148d008095e85131feb3520271a4904.png

Ponieważ dzień był od rana słoneczny to i uzupełnienie poszło dość sprawnie 

Screenshot_20210616-060534.thumb.png.08773757e14552e487592073dd468474.png

 

Analizując dane z wykresów, można założyć w dużym uproszczeniu, że skoro uzupełnienie 310Wh czyli około 25Ah trwało 6 godzin, czyli od około 4 rano do 10 rano, to potencjalnie ten zestaw byłby w stanie spokojnie odrobić 50Ah w ciągu całego dnia.

Edytowane przez filipert
dopisek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, filipert napisał:

Analizując dane z wykresów, można założyć w dużym uproszczeniu, że skoro uzupełnienie 310Wh czyli około 25Ah trwało 6 godzin, czyli od około 4 rano do 10 rano, to potencjalnie ten zestaw byłby w stanie spokojnie odrobić 50Ah w ciągu całego dnia.

pod warunkiem że mamy słońce i buda stoi na patelni.

W praktyce nie jest tak różowo bo zawsze trafi się jakieś zachmurzenie lub stanie się w cieniu pod drzewami.

Nie mniej jednak w poprzednim sprzęcie zestaw panel 160W + aku AGM 100Ah zapewniał nam pełną niezależność od wiosny do jesieni.

W zimie trzeba było oszczędzać .

Z niecierpliwością czekam na zimę żeby stwierdzić czy obecna konfiguracja 300W w panelach  i 150Ah w LiFePo4  zapewni nam weekendową niezależność bez konieczności oszczędzania czy doładowywania z alternatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2021 o 15:53, olas1 napisał:

A używasz tej przetwornicy właśnie z solarami? Podłączasz bezpośrednio do akumulatora czy do regulatora?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego się wystrzegać jak w temacie ? Elastycznych solarow. Jak czytam bratnie forum, to wiele z nich już padło po krótkiej działalności. Może to przypadek ? Sam chciałem zamienić swoje 16 kilo (200W) , ale czytając komentarze zostaję przy swoim ? Może to kwestia chłodzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mario1987 napisał:

Jestem w trakcie podłączania foto. Natrafiłem na pewną wątpliwość. Na zdjęciu widoczna jest puszka z napisem important don't cover... Może mi ktoś powiedzieć co to jest?

IMG_20210619_192209.jpg

Niestety nie udało mi się wyedytowav posta po numerze części wyczytałem że jest to prostownik akumulatora. Czy jest ktoś w stanie potwierdzić moje przypuszczenia?

 

Btw ktoś podłączył do tego bezpośrednio radia i stąd moje zwątpienie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.