Skocz do zawartości

Akumulator LiFePO4 zamiast kwasowego


Yaca1966

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Czy  kupowaliście  akumulator Lifepo4 na tej stronie Akumulator LifePO4 12V 100Ah-500Ah - zamów online (litowe.pl)

Bo widzę prąd rozładowania 250 A i dużą masę własną 15,7 kg , gdzie inne ważą mniej .

Jestem na etapie zamiany  AGM na Lifepo4 i niewiem co wybrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, jubi-tom napisał:

Bo widzę prąd rozładowania 250 A i dużą masę własną 15,7 kg , gdzie inne ważą mniej .

Może to tak "mocny" BMS więcej waży?

Znamionowa pojemność to 110Ah, wiec też 10% więcej niż 100Ah

tu masz "lekki"

Akumulator Lifepo4 12V 100Ah z BMSem lekki 18kg 12158169287 - Allegro.pl

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, filipert napisał:

Może to tak "mocny" BMS więcej waży?

Znamionowa pojemność to 110Ah, wiec też 10% więcej niż 100Ah

tu masz "lekki"

Akumulator Lifepo4 12V 100Ah z BMSem lekki 18kg 12158169287 - Allegro.pl

"Lekki" 18kg :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzień dobry, 

temat nie do końca związany z kamperami, ale instalacją na działce - więc schemat ten sam - panel ->akumulatory-> odbiorniki. W obecnej chwili korzystam z akumulatorów zwykłych kwasowych 2x74 ah oraz panelu 340w. Wszystko działa ok (co mogę mam na 12v) natomiast mam kilka odbiorników na 220v (pompa basenowa, lodówka sporadycznie). Na bieżące utrzymanie wystarcza, ale w momencie, gdy braknie słońca (pod wieczór) widać szybko mocny spadek napięcia na akumulatorach. Wiem, ze akumulatory kwasowe nie są do tego przeznaczone - był to test, czy w ogóle się to sprawdzi - wszystko działa, stąd moje pytanie.

 

Czy warto zaintwestować w lifepo4? Czy te akumulatory nawet o podobnej pojemności 100/120ah będzie można z nich wykorzystać więcej mocy? Czy przejście na taki aku w moim przypadku miałby sens? Ktoś poleci jakiś konkretny?

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś podpowie, jaki teraz kupić LifePO4 , co się sprawdziło, na co warto dołożyć, myślę o pojemności od 100 a prędzej 150-200aH,

wydaje mi się, że muszę kupić konwerter DC->DC 40A - więcej instalacja nie puści, będzie palić bezpiecznik albo kable.

allegro wskazuje na :

https://allegro.pl/oferta/akumulator-magazyn-energii-sako-lifepo4-12v-200ah-11625172784

https://allegro.pl/oferta/akumulator-lifepo4-12v-100ah-bms-agm-bezobslugowy-12303586915

ewentualnie np kapitan przyczepa ma wersję "zimową"

https://mrkapitan.pl/pl/p/200Ah-Akumulator-LiFePo4-200Ah-LiFePoK4-WINTER/181

lub środkową cenę - 150Ah

https://mrkapitan.pl/pl/p/150Ah-Akumulator-LiFePo4-150Ah-LiFePoK4/168

Poproszę o pomoc - co kupić, aby nie utopić. Chciałbym się zmieścić z konwerterem w 4000zł, ale wiadomo, że jak będzie sens to coś się dołoży.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pjanas napisał:

Czy warto zaintwestować w lifepo4?

Nie wiem czy to inwestycja, ale z reguły jest zadowolenie.

3 minuty temu, maarec napisał:

Ktoś podpowie, jaki teraz kupić LifePO4 , co się sprawdziło, na co warto dołożyć, myślę o pojemności od 100 a prędzej 150-200aH,

Nie słyszałem złej opinii a aku ludzie maja przeróżne, od "markowych" po składaki ręczne. Ja teraz szukam niekarawaningowo do wózka i też nie wiem co wybrać.

Volt, Enerblok, Greencell to chyba jedno i to samo, jest tego najwięcej w przystępnej cenie, a nie słychać złych opinii, wiec czy warto płacić więcej?

8 minut temu, maarec napisał:

wydaje mi się, że muszę kupić konwerter DC->DC 40A

chodzi Ci o ładowarkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, filipert napisał:

Nie wiem czy to inwestycja, ale z reguły jest zadowolenie.

Nie słyszałem złej opinii a aku ludzie maja przeróżne, od "markowych" po składaki ręczne. Ja teraz szukam niekarawaningowo do wózka i też nie wiem co wybrać.

Volt, Enerblok, Greencell to chyba jedno i to samo, jest tego najwięcej w przystępnej cenie, a nie słychać złych opinii, wiec czy warto płacić więcej?

chodzi Ci o ładowarkę?

raczej o obcięcie ładowania do max 40A z alternatora aby akumulator nie wyssał za dużo prądu z alternatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pewnie masz to co ja? Zobacz za energoblokiem czy masz bostera (łądowarkę) ja miałem oryginalnie do lifepo4 
Jak myślisz o 150Ah to tylko chyba w to miejsce które ja dawałem (pod ławkę przy wejściu) 200ah raczej tam nie wejdzie trzeba by zmierzyć. 
Pod fotel jedynie dedykowany 175ah ale on kosztuje chyba 5tys. No i jeśli jeździsz zimą to jedynie kupuj z zabezpieczaniem, żeby potem o tym nie myśleć. 

od 17:00
https://youtu.be/LmqQKC7x2ig?t=1022

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Voku napisał:

Ale pewnie masz to co ja? Zobacz za energoblokiem czy masz bostera (łądowarkę) ja miałem oryginalnie do lifepo4 
Jak myślisz o 150Ah to tylko chyba w to miejsce które ja dawałem (pod ławkę przy wejściu) 200ah raczej tam nie wejdzie trzeba by zmierzyć. 
Pod fotel jedynie dedykowany 175ah ale on kosztuje chyba 5tys. No i jeśli jeździsz zimą to jedynie kupuj z zabezpieczaniem, żeby potem o tym nie myśleć. 

od 17:00
https://youtu.be/LmqQKC7x2ig?t=1022

 

Sprawdzałem bo obejrzeniu Twojego vloga, mam starszy energoblok i nie mam tej opcji. Akumulator przenoszę tam gdzie u Ciebie, mam tam już grube kable do przetwornicy a przetwornica idzie pod fotek kierowcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

delikatnie mówiąc lekko przerażające są ceny tych ustrojstw - ponad 1000zł.  @Suzu4x4 rozumiem, że potrzebuje je tylko po to aby ograniczyć prąd ładowania z alternatora czy jeszcze do czegoś mają służyć ? np. zmienić charakterystykę ładowania akumulatora pod lifepo4? 

Nie da się tego ograniczenia inaczej zrobić ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wie ktoś czym różnią sie te 3 modele volta? Bo cenowo się różnia (niebieski najdroższy)
image.png.876a88456805ca233e1f9b6e431a741e.png
image.png.ee0af3bdad39b5f6e49cc6d7ff5e2445.png
image.png.4c4adfd3c04b8660f3015074a43d8b9c.png
Niebieski ma moduł BT i możesz zarządzać nim przez apke. Ten drugi nie ma nic, a trzeci ma tylko wyświetlacz, który pokazuje stan naładowania. Ten trzeci to to samo co Enerblock i GreenCell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacek00 napisał:
Godzinę temu, golob napisał:
A wie ktoś czym różnią sie te 3 modele volta? Bo cenowo się różnia (niebieski najdroższy)
image.png.876a88456805ca233e1f9b6e431a741e.png
image.png.ee0af3bdad39b5f6e49cc6d7ff5e2445.png
image.png.4c4adfd3c04b8660f3015074a43d8b9c.png

Niebieski ma moduł BT i możesz zarządzać nim przez apke. Ten drugi nie ma nic, a trzeci ma tylko wyświetlacz, który pokazuje stan naładowania. Ten trzeci to to samo co Enerblock i GreenCell

Jeszcze na powiększeniu jest różnica w poborze prądu. Niebieski ma 80A a pozostałe 100A.

Przynajmniej na obrazku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacek00 napisał:

Niebieski ma moduł BT i możesz zarządzać nim przez apke. Ten drugi nie ma nic, a trzeci ma tylko wyświetlacz, który pokazuje stan naładowania. Ten trzeci to to samo co Enerblock i GreenCell

Podziekował, nie studiowałem tego za bardzo ale faktycznie teraz to jasne dlaczego niebieski najdroższy :)

1 godzinę temu, filipert napisał:

Jeszcze na powiększeniu jest różnica w poborze prądu. Niebieski ma 80A a pozostałe 100A.

Przynajmniej na obrazku.

A nie po 100A kazdy? Nie widze 80A na tym niebieskim (może ślepota jakaś).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.