Skocz do zawartości

Akumulator LiFePO4 zamiast kwasowego


Yaca1966

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy mam pytanie, czy mogę do ładowania akumulatora lifepo4 użyć prostownika jak na zdjęciu?

IMG_20220411_194559.jpg

IMG_20220413_081715.jpg

Edytowane przez Robert77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem aż tak się nie znam, niech wypowie się jakaś fachura. Przypuszczam ze potrzebują innej charakterystyki ładowania. U siebie mam przełącznik na odpowiedni aku  AGM, GEL, LifePo4 po cos to ktoś zrobił. Naładować pewnie się naładuje, ale czy skutecznie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ładować. BMS odetnie zasilanie przy 14,65V.  W przypadku ładowania LiFePO4 można ładować dowolnym prądem do odcięcia. Jeśli nawet prostownik do akumulatorów kwasowych ładuje do napięcia 14,4V do akumulator naładuje w 99% procentach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem aż tak się nie znam, niech wypowie się jakaś fachura. Przypuszczam ze potrzebują innej charakterystyki ładowania. U siebie mam przełącznik na odpowiedni aku  AGM, GEL, LifePo4 po cos to ktoś zrobił. Naładować pewnie się naładuje, ale czy skutecznie? 
Z tego co czytałem to jeśli by nie było bms to faktycznie ładowarka ma duże znaczenie. W momencie gdy akumulator ma wbudowany bms to on odpowiada za ładowanie i ładowarka nie musi być typowa do lifepo4. Jeśli coś źle napisałem to proszę o poprawienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Yaca1966 napisał:

Można ładować. BMS odetnie zasilanie przy 14,65V. 

odetnie lub nie odetnie i wcale nie powiedziane że przy napięciu 14,65V , to zależy od ustawień BMS które możesz modyfikować np mając BMS z modułem BT i odpowiednią aplikację.

41 minut temu, Yaca1966 napisał:

W przypadku ładowania LiFePO4 można ładować dowolnym prądem do odcięcia.

Absolutnie nie można ładować aku LiFePo4 dowolnym prądem !!! każdy aku ma określony przez producenta  maksymalny prąd ładowania,

w przypadku mojego LiFePo4 maksymalny prąd ładowania dopuszczony przez producenta wynosi 120 A  !

https://www.camperteam.pl/forum/download.php?id=315448

58 minut temu, gekoniasty napisał:

A dlaczego?
Ładowanie w lifepo4 reguluje BMS.

BMS  odpowiada jedynie za zabezpieczenie przed uszkodzeniem ogniw akumulatora.

Oczywiście wszystko zależy od danego BMS ale generalnie można przyjąć że po prostu BMS nie dopuści do nadmiernego rozładowania, przeładowania czy ładowania LifePo4 w ujemnej temperaturze (oczywiście nie każdy BMS ma czujnik temperatury) .

Czyli w praktyce działa to tak że jak napięcie spadnie poniżej lub wzrośnie powyżej wartości zaprogramowanych w BMS to BMS odetnie ładowanie/rozładowywanie

to samo z prądem, jak prąd ładowania/rozładowywania przekroczy wartości maksymalne  BMS odetnie.

reasumując

można ładować aku LiFePo4 dowolną ładowarką której parametry mieszczą się w wartościach podanych przez producenta akumulatora (BMS nie dopuści do uszkodzenia akumulatora)

 ładowarki mikroprocesorowe z programem do AGM czy zwykłego kwasiaka mają niższe napięcie ładowania co będzie skutkować że LiFePo4 nie zostanie w pełni naładowany , ładowarka odetnie ładowanie bo będzie widzieć że akumulator jest naładowany w pełni (a nie będzie) .

 jak chcemy mieć pewność że nasz akumulator będzie w pełni naładowany, w optymalnym procesie to najlepiej kupić ładowarkę z dedykowanym programem do LiFePo4 wykorzystamy wówczas nie tylko pełną pojemność akumulatora ale zapewnimy mu też maksymalną żywotność.

chyba że mamy na myśli klasyczną ładowarkę transformatorową to oczywiście możemy ładować nią LiFePo4 po ustawieniu odpowiedniego napięcia i prądu ładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

44 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

chyba że mamy na myśli klasyczną ładowarkę transformatorową to oczywiście możemy ładować nią LiFePo4 po ustawieniu odpowiedniego napięcia i prądu ładowania.

Prostownik którego zdjęcie wcześniej pokazywałem w trakcie ładowania pokazuje bardzo niskie wskazanie około 2.5 A. Czy to jest ok?

 

 

 

16498398838163249833934811422733.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 minut temu, Robert77 napisał:

Prostownik którego zdjęcie wcześniej pokazywałem w trakcie ładowania pokazuje bardzo niskie wskazanie około 2.5 A. Czy to jest ok?

to zależy od kilku czynników . ładując prostownikiem należało by kontrolować parametry  ładowania (prąd, napięcie) i na podstawie tych parametrów  i przebiegu ładowania obserwować i zakończyć proces ładowania jak aku jest już w pełni naładowany.

w skrócie  - w miarę jak aku zostanie naładowany to wzrasta napięcie i spada prąd ładowania.

jeśli ma mamy miernika i możliwości dozorowania procesu ładowania przy pomocy prostownika, polecam zakup ładowarki mikrorocesorowej ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem pierwszy program ładowania obecnie akumulator ładuje się na czwartym programie i prąd wzrósł do 28 A.

Akumulator jest naładowany do poziomu 13.55 Volt.

Czy przy zwykłym prostowniku bms odetnie prąd ładowania jak dojdzie do 14. 6 czy muszę tego pilnować sam?

Przepraszam ale w sprawach elektrycznych jestem noga i dopiero się uczę.

 

16498454856195440921235233250405.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Robert77 napisał:

Włączyłem pierwszy program ładowania obecnie akumulator ładuje się na czwartym programie i prąd wzrósł do 28 A.

Akumulator jest naładowany do poziomu 13.55 Volt.

Czy przy zwykłym prostowniku bms odetnie prąd ładowania jak dojdzie do 14. 6 czy muszę tego pilnować sam?

Przepraszam ale w sprawach elektrycznych jestem noga i dopiero się uczę.

BMS powinien odciąć ale nie wiadomo czy twój prostownik osiągnie takie napięcie , ponadto nie licz na BMS tylko patrz na miernik.

Przede wszystkim sprawdź w karcie produktu akumulatora charakterystyki ładowania  , powinna być tam charakterystyka ładowania dla twojego akumulatora

przykładowo :

obraz.png.f56644c3d9f41960fc10570d5240d9c8.png

 

w przypadku powyższej charakterystyki jak napięcie wzrośnie do ok. 14,5V a prąd zacznie spadać do wartości ok 2A będzie świadczyć o tym że aku jest w pełni naładowany .

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należałoby zmierzyć jakie napięcie jest na prostowniku bez akumulatora , jeśli jest wyższe niż 14,6V to prąd nie spadnie do 2 amperów tylko do zera dopiero jak BMS  odetnie ładowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.