Skocz do zawartości

Akumulator LiFePO4 zamiast kwasowego


Yaca1966

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie cały czas męczy ten temat :), mam złe doświadczenie z akumulatorami, już raz utopiłem na podróbce żelowego do przyczepy ze 4 lata temu.

Myślę, że trzeba atakować w 150Ah lub 200... oczywiście będę jeździł zimą, jedynie model od kapitana coś takiego przewidywał.

jest ktoś, kto daje na papierze gwarancję dłuższą niż 2 lata ? po awarii firmowego solara jestem lekko uprzedzony :)

rozmiar jakoś mnie nie męczy, szafka jest duża, nie będę go upychał pod fotel, nie będzie rozruchowy także ten prąd nie jest aż tak ważny.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maarec napisał:

jest ktoś, kto daje na papierze gwarancję dłuższą niż 2 lata ? po awarii firmowego solara jestem lekko uprzedzony :)

Firmowe to w przypadku niektórych produktow często tylko zakup z chińskiej fabryki, wg punktowo podwyższonej specyfikacji (coś tam lepiej wykonane [np. lepszy podzespół], jakiś dodatkowy proces technologiczny tu i ówdzie) plus znaczki i masz, i odpowiednia przebitka w cenie.

Póki co, jeśli chodzi o aku LiFePo, w większości w ten sposób powstają też te "markowe". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, golob napisał:
5 godzin temu, filipert napisał:

Jeszcze na powiększeniu jest różnica w poborze prądu. Niebieski ma 80A a pozostałe 100A.

Przynajmniej na obrazku.

A nie po 100A kazdy? Nie widze 80A na tym niebieskim (może ślepota jakaś).

Tfu, tfu.

Coś mnie ślepota bierze. Okularów dziś zapomniałem.

Faktycznie, wszystkie 100A poboru i 50A ładowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tfu, tfu.
Coś mnie ślepota bierze. Okularów dziś zapomniałem.
Faktycznie, wszystkie 100A poboru i 50A ładowanie
Bo to dokładnie wszystko i to samo. Różnią się obudową i tymi dodatkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dopowiem...

Często deklarowane 100A, czy 80A niestety jest niepełne...kolega na Greencellach 2x80A miała kłopoty wycisnąć 100A...Dlatego jednak ja uważam że lepsze klocki lego i BMS z dużym zapasem i dodatkowo nie ma się co martwić później alternatorem...

Oczywiście do ledów, pompki wody czy laptopa 50A nawet starczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dopowiem...

Często deklarowane 100A, czy 80A niestety jest niepełne...kolega na Greencellach 2x80A miała kłopoty wycisnąć 100A...Dlatego jednak ja uważam że lepsze klocki lego i BMS z dużym zapasem i dodatkowo nie ma się co martwić później alternatorem...

Oczywiście do ledów, pompki wody czy laptopa 50A nawet starczy...

Dla kontrastu dodam - znajoma ma LifePo4 GreenCell'a 38Ah i faktycznie tyle ma, był nawet sprawdzamy ostatnio bo było podejrzenie, że aku nie trzyma patrametrów. Ale okazalo się, że co innego rozladowywuje akumulator a z samym aku jest wszystko w porządku.

 

Ja z kolei od roku używam GreenCell'a 100Ah i faktycznie miej więcej tyle ma. Ale nie był testowany profesjonalnie jak ten powyżej. Stwierdzam organoleptycznie na podstawie własnych obserwacji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użytkuje akumulator z Kon-Tec  200Ah w testach jako nowy dawał 260Ah :) mam go 18 miesięcy i zadowolenie 10

https://kon-tec.eu/produkty/akumulatory-lifepo4/akumulator-lifepo4-12v-200ah

Polecam zwłaszcza ze względu na firmę, osobę szefa i jego osobiste zaangażowanie w zadowolenie klienta który zdecyduje się na zakup.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Volt Polska 100Ah z teoretycznym poborem max. 150A (wersja bez BT i LCD). Pojemność mierzyłem i jest zgodna, za to przy poborze prądu rzędu 130A BMS odcina. Był z tego względu wymieniany na gwarancji ale drugi ma identyczny problem. Ładuję standardowo z energobloku który akurat u mnie zapewnia odpowiednie napięcie i prąd ładowania do 20A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja opiszę swoją historię,

Mój akumulator Lifepo4 kupiłem za poleceniem jednego z kolegów forum camper team na znanym portalu Aliexpress. 

120 Ah za 1000 zł (obniżyli mi kosz z 1200 na 1000 jako ochrona przed cłem).

Kolega od razu ostrzegal że akumulatory mogą mieć obniżoną pojemność i tak było w tym przypadku faktyczna pojemność 85 Ah.

Po wykonaniu dokumentacji dowodowej badanie pojemności akumulatora (taki miernikiem z wiatraczkiem nie pamiętam jak to się nazywa) zwrócili mi 650 zł.

Korzystam z tego akumulatora już około 2 miesiące w przyczepie jest dla mnie w pełni wystarczający-za 350 zł chyba lepszego akumulatora w Polsce nie dostanę.

Kolega z camper team kupił akumulator o pojemności 200 Ah jego faktyczna pojemność to 150 Ah

Akumulator wygląda tak samo jak Volta wersja z wyświetlaczem- więc to wszystko pewnie jest produkowane w jednej fabryce.

 

 

Edytowane przez Robert77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedno to pojemność, a drugie to chwilowy/ciągły pobor mocy (to co napisal @Łuki)

Pojemność najczęściej jest znacznie większa...ja mając 150Ah mam kilka razy sprawdzane 168Ah...

 

A to co wcześniej pisałem to właśnie problemy z poborem prądu (I przyjmowaniem go = szybkim ładowaniem) i dla jednych to problem, dla innych nie...

Dla mnie bardzo ważny punkt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Robert77 napisał:

Kolega z camper team kupił akumulator o pojemności 200 Ah jego faktyczna pojemność to 150 Ah

Czyli wystarczy przy oczekiwanych 200Ah kupić u chińczyka 300 Ah i będzie Ok :) wysyłaj namiary na sprzedawcę … 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, coxWlkp napisał:

Czyli wystarczy przy oczekiwanych 200Ah kupić u chińczyka 300 Ah i będzie Ok :) wysyłaj namiary na sprzedawcę … 

https://m.pl.aliexpress.com/item/1005002974544778.html?spm=a2g0n.orderlist-amp.item.1005002974544778&aff_trace_key=c686d5817278443083a9e896497c96be-1639043682766-05898-_ePNSNV&aff_platform=msite&m_page_id=7900amp-3rG-Me_3AX_ZcA3fRQ0_8A1643916920227&browser_id=878f603c24d54d009d0b1ce0af63309b&is_c=N

 

 

Tylko zauważyłem że ceny akumulatorów poszły w górę. Cena wyjściowa mojego wtedy była 1200 z hakiem a teraz prawie 1500.

Ale to już musisz sobie przeliczyć.

Poszukaj informacji na forum camper team tam kolega opisywał coś więcej o tym akumulatorze.

 

Post się nazywał Lifepo4 z chin czy jakoś tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku temat doprowadziłem do końca. Zakupiłem akumulator enerblock 150AH.

Udało się go zmieścić pod fotelem pasażera, bez konieczności przenoszenia i zamiany miejsca z przetwornicą. Tutaj przydał się delikatny zapas kabla zostawiony przez @Suzu4x4.

Muszę jedynie zrobić nową dziurę pod hebel od przetwornicy i przymocować akumulator na miejscu. Zero przeróbek przewodów co cieszy.

BMS na ten moment działa prawidłowo, odciął mniej więcej przy 148A zasilanie do przetwornicy - przy działającej klimie dachowej i dużym odkurzaczem domowym jednocześnie.

Tym razem ok 10kg na minus w kamperze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, maarec napisał:

W moim przypadku temat doprowadziłem do końca. Zakupiłem akumulator enerblock 150AH.

Udało się go zmieścić pod fotelem pasażera, bez konieczności przenoszenia i zamiany miejsca z przetwornicą. Tutaj przydał się delikatny zapas kabla zostawiony przez @Suzu4x4.

Muszę jedynie zrobić nową dziurę pod hebel od przetwornicy i przymocować akumulator na miejscu. Zero przeróbek przewodów co cieszy.

BMS na ten moment działa prawidłowo, odciął mniej więcej przy 148A zasilanie do przetwornicy - przy działającej klimie dachowej i dużym odkurzaczem domowym jednocześnie.

Tym razem ok 10kg na minus w kamperze :)

daj mu od spodu jeszcze jakąś izolację, ja wykorzystałem piankę  w arkuszach  żeby nie przemarzał od spodu , mam też przy aku czujnik temperatury i w razie potrzeby przy dużych mrozach uruchamiam system grzewczy :-]

20211211_141140.thumb.jpg.feb1879c1bdcd7d718a6ab8e1afd477c.jpg

20211211_141146.thumb.jpg.1f4317c1594b27c3dd6af3beb1ddc221.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.