Skocz do zawartości

Akumulator LiFePO4 zamiast kwasowego


Yaca1966

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, maarec napisał:

faktycznie jest taka opcja - strona 20 instrukcji, pytanie teraz jakie parametry ustawić. Aktualnie mam pewnie ustawiony na gel.

Instrukcja_Tracer_1206A_1210A_2210A_3210A_4210A.pdf 4 MB · 0 pobrań

Tu masz trochę info

Jak ładować akumulator LiFePO4 :: TECHTRON.pl

no i można wrócić tutaj

 

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Misio napisał:

OK - ja widziałem i czytałem o innej wersji - ale jutro zapytam się Mr akumulatora i Michała czy rzeczywiście są tego pewnie...mi na logikę wychodzi że nie...

A każdy ma prawo mieć swój punkt widzenia ;)

popieram i myślę tak samo .

nie wiadomo w którym miejscu aku ma umieszczony czujnik. u mnie np jest ryzyko że od dołu (podłoga z blachy) moze być ujemna temperatura a od góry dodatnia.

Dlatego dałem dodatkowe warstwy izolacji i własny czujnik umieszczony przy samej podłodze. W planie miałem jeszcze mate podgrzewającą ale finalnie jej nie zamontowałem, sam nadmuch z webasto wystarcza.

image.thumb.jpeg.be7d098a79ab7ebadff56267e4c1fb58.jpeg

dziś u nas + 34 za oknem trochę zaczynam tęsknić za zimą  :-]

image.thumb.jpeg.395567f3a3b7ed1cd651c2bf9837cb72.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten aku z myślą o zimie już kupiłem  :).

dziś montaż zakończony. Podczas testów klima (75A)  działała przez 2 godziny wspomagana z solarow - caly czas ponad 10A. 

Na koniec testów zostało 12.0V i wyłączyłem. 

Kuba kusisz tym Zieleńcem :)

 

20220805_155100.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2022 o 13:07, filipert napisał:

to nie chińskie?

;)

Victron nie jest chiński, różnica w zastosowaniu komponentów przez firmy na świecie a te z Chin polega na tym, że Chińska ładuje 1000/1000 takich czujników a renomowane 100/1000 … Taka tam kontrola jakości :) i dotyczy to wszelkiego rodzaju sprzętu nawet tylko metkowanego. Oczywiście nawet Chińczycy się uczą i coraz częściej pojawiają się ich produkty po dobrych testach i sprawdzone. Dlatego uważam, że urządzenia pomiarowe, czujniki przy stosowaniu powinno się dodatkowo zabezpieczać bo z ich działaniem bywa różnie :) 

22 godziny temu, Misio napisał:

Morze taki zrzut ekranu też coś podpowie...

imageproxy.php?img=&key=007cab40b20cff46

Screenshot_20220710-201948.jpg

Tak ustawia się automatycznie victron...

Ja obecnie zmieniłem właśnie na takie ustawienie Victrona…. Niestety zgodnie z opiniami w 37*C wydajność solarów spadła i trzeba było przestać dbać o żywotność akumulatora a pomyśleć o wieczornym świetle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dalszy etap testów " w terenie ". Szybko okazało się, że po wymianie panelu na dwa po 170W oraz zmianie aku na lifepo4, pora na przeróbkę instalacji. Przez weekend przepaliłem bezpiecznik w elektrobloku - kamper stał z odpaloną klimą z przetwornicy  w pełnym słońcu i przekroczyło ładowanie 15A, pewnie było z 17 skoro bezpiecznik przepaliło. Mój sterownik raczej nie ma pamięci jaki tam prąd poszedł max ? 

Pora na ominięcie elektrobloku, przeróbkę instalacji, teraz kabel z regulatora będzie szedł prosto do akumulatora, oby obyło się bez kolejnego demontażu fotela pasażera :glasce:

Za radą @Suzu4x4 myślę jeszcze o montażu wskaźnika pracy akumulatora - aby przy moich obciążeniach nie zrobić mu szybko kuku

https://allegro.pl/oferta/tk15-tester-baterii-coulometer-dc-80v-350a-11293943766

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, maarec napisał:

U mnie dalszy etap testów " w terenie ". Szybko okazało się, że po wymianie panelu na dwa po 170W oraz zmianie aku na lifepo4, pora na przeróbkę instalacji. Przez weekend przepaliłem bezpiecznik w elektrobloku - kamper stał z odpaloną klimą z przetwornicy  w pełnym słońcu i przekroczyło ładowanie 15A, pewnie było z 17 skoro bezpiecznik przepaliło. Mój sterownik raczej nie ma pamięci jaki tam prąd poszedł max ? 

Pora na ominięcie elektrobloku, przeróbkę instalacji, teraz kabel z regulatora będzie szedł prosto do akumulatora, oby obyło się bez kolejnego demontażu fotela pasażera :glasce:

Za radą @Suzu4x4 myślę jeszcze o montażu wskaźnika pracy akumulatora - aby przy moich obciążeniach nie zrobić mu szybko kuku

https://allegro.pl/oferta/tk15-tester-baterii-coulometer-dc-80v-350a-11293943766

ja zamontowałem i polecam, widzę na bieżąco co się dzieje i nie muszę odpalać aplikacji w telefonie.  Szczególnie w zimie się przydaje  ja się stoi kilka dni bez ruchu.

 

image.thumb.jpeg.1bbb5bf3bd588c325f20ddb800dfceb4.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Suzu4x4 napisał:
6 godzin temu, maarec napisał:

Za radą @Suzu4x4 myślę jeszcze o montażu wskaźnika pracy akumulatora - aby przy moich obciążeniach nie zrobić mu szybko kuku

https://allegro.pl/oferta/tk15-tester-baterii-coulometer-dc-80v-350a-11293943766

ja zamontowałem i polecam, widzę na bieżąco co się dzieje i nie muszę odpalać aplikacji w telefonie.  Szczególnie w zimie się przydaje  ja się stoi kilka dni bez ruchu.

 

image.thumb.jpeg.1bbb5bf3bd588c325f20ddb800dfceb4.jpeg

Czy to urządzenie bada pojemność, czy ustawiasz wartości wyjściowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Misio napisał:

Ja akurat lubie apki (jakoś najczęściej mam tel. pod ręką)...ale też pytanie co tam na apce bedzie...I czy aku w ogóle ma BT...

ja tam na początku odpalałem, teraz na wyjazdach w ogóle nie odpalam, trzeba odpoczywać od telefonu :)

wyświetlacz mam przy wejściu  i praktycznie patrze na niego dwa razy dziennie, przed snem ile "zeszło" i  koło śniadania czy jest już "full"  .

W lecie przy dwóch solarach i LiFePo4 praktycznie zawsze rano jest już full , choć jak byliśmy na "długim" urlopie i kamper stał dwa tygodnie w jednym miejscu  pod drzewami w cieniu to po tygodniu musiałem podładować z 230v bo w aku było ok 50% (mamy praktycznie wszystko na 12v).

W zimie wystarcza nam bezstresowo prądu na weekend od piątku do niedzieli bez uruchamiania silnika.

11 minut temu, filipert napisał:

Czy to urządzenie bada pojemność, czy ustawiasz wartości wyjściowe?

trzeba ustawić, odrazu mówię nie sprawdzałem  laboratoryjnie prawidłowości wskazań, ja traktuje ten wskaźnik czysto orientacyjnie  zamiast fabrycznego który miał cztery czy sześc diod ;)

(fabryczny wskaźnik diodowy przy lifepo4 nie ma racji bytu be ze względu na wyższe napięcie w lifepo4 wskaźnik  praktycznie cały czas będzie pokazywał full bo jest wyskalowany pod kwas)

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak sobie przypomnę...to sprawdzę i tak było też z solarem, który nawet u mnie nie ma wyświetlacza...A mam go 6lat...I nadal przynajmniej raz dziennie na apka patrzę...najczęściej przed snem, w łóżku...

Może z 3-5razy odpaliłem silnik...by zrobić sobie kawę...wiem, głupio to brzmi...

I nigdy nie brakło nam prądu, mimo małego aku i sporego apetytu...Ale czasem np zimą zmieniliśmy plan i zamiast 20km robiliśmy 60-80 by doładować więcej akumulator...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Voku napisał:

Apka lepsza w tym że obędzie się bez jakiś odpadkowych dziur i kabli na wyświetlacze. Ja w lato ogólnie nawet na to nie patrzę, Bardziej patrzę na apkę od akumulatora. 

Ale apka, żeby była po wifi, bo po bluetooth mnie nie bawi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.