Skocz do zawartości

akumulator - jaki wybrać?!


miodziomiodzio

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 580
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A czy Waszym zdaniem jest sens myślenia o zakupie używanego aku? Kupowany byłby z niesprawdzonego źródła, z niewiadomą przeszłością. Jak ewentualnie to testować przy oględzinach, żeby nie wyrzucić kasy w błoto?

Nie ukrywam, że motywuje mnie do takiego myślenia chęć posiadania akumulatora pewnego i znanego producenta, a budżet którym dysponuję pozwoli tylko na zakup nowego no-name.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu. Nawet najlepszy tester akumulatora nie określi zawsze rzeczywistej jego pojemności. Dopiero pomiar po podłączeniu obciążenia i pomiar czasu od pełnego naładowania do rozładowania 10,5 v da nam rzeczywistą pojemność. Jeżeli płatność za używany akumulator miała by miejsce dopiero po takim teście, to można by się zastanowić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Waszym zdaniem jest sens myślenia o zakupie używanego aku? Kupowany byłby z niesprawdzonego źródła, z niewiadomą przeszłością. Jak ewentualnie to testować przy oględzinach, żeby nie wyrzucić kasy w błoto?
Nie ukrywam, że motywuje mnie do takiego myślenia chęć posiadania akumulatora pewnego i znanego producenta, a budżet którym dysponuję pozwoli tylko na zakup nowego no-name.

Jak nie masz kasy to nie.

Ja ostatnio zaryzykowałem i kupiłem używanego Lifepo4 (pisałem o nim w wątku o solarach elastycznych).
Cena była bardzo atrakcyjna.

Już po kupnie zrobiłem tak jak sugerujecie - rozładowanie do zera a potem ladowanie i dopiero wtedy wiedziałem czy zrobiłem dobry biznes.

Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lifepo4 to co innego. Akumulator kwasowy można załatwić rozładowując głęboko, nawet gdy jest nowy albo prawie nowy. Agm można uszkodzić ładując napięciem powyżej 14,9 V. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że może być uszkodzony, ale z góry też nie ma co zakładać że tak właśnie jest. Może się okazać że to niezły, sprawny sprzęt za rozsądne pieniądze.

Pytanie natomiast czy/jak można sprawdzić co w nim siedzi? 

Dodam że chodzi o AGM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, danielpoz napisał:

Kup nowy nawet jeśli to będzie tylko no name.

Patrz na wagę akumulatora. Im cięższy tym lepszy ( solidniejsze płyty )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BUMERANG napisał:

Patrz na wagę akumulatora. Im cięższy tym lepszy ( solidniejsze płyty )

To jak się wydaje jest podstawą rozważań nad wyborem baterii.

Przykładowo mój poprzedni Megaliht Power 100Ah AGM ważył 27 kg, zaś nowo nabyty też tej samej marki mając zaledwie o 15 Ah więcej waży już o 6 kg więcej (33 kg). Kawał kloca.

Edytowane przez powolniak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pytanko, mój aku w budzie wyzionął ducha... wątek za długi, żeby go wcisnąć na raz ? w kilku słowach, czym się różni agm od żel? Tzn czym się różni to wiem, ale do budy który będzie odpowiedniejszy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.