Skocz do zawartości

akumulator - jaki wybrać?!


miodziomiodzio

Rekomendowane odpowiedzi

Wtrącę swoje 3 grosze. Mam jak najgorsze zdanie na temat ładowarek Volt, co prawda miałem 5 A i 10 A, ale pomiary totalnie nie pokrywały się z tym, co jest napisane na obudowie. Ja bym  koniecznie wymienił. Ta mniejsza (5A) nie dała rady poprawnie naładować sprawnego akumulatora 55 ah, po prostu przestawała zbyt szybko ładować. Kiepska ładowarka skutecznie skróci żywot akumulatora. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 580
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

12 godzin temu, peja76 napisał:

Wydaje mi się że aku nadaję się do śmietnika, czy się mylę???

Zerwij naklejkę i zobacz czy czasem nie ma korków, które można by odkręcić albo pokrywy na wszystkie cele jak np. w Exidzie.

Jeżeli da się otworzyć cele to można spróbować go reanimować. Choć z Twojego opisu wygląda jakby jedna cela padła. Ale nie koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, filipert napisał:

Widać na tym zdjęciu, że odbiorniki nie są podłączone do Tracera. Jeśli są podłączone bezpośrednio do akumulatora, to prawdopodobnie nie ma tam zabezpieczenia dla rozładowania akumulatora i to może być przyczyną słabej jego kondycji. Możliwe, że coś po prostu ciągnęło prąd aż do głębokiego rozładowania lub jeszcze dalej a pora zimowa nie pozwalała na uzupełnianie energii. Sprawdzaliście napięcie akumulatora po zakupie?

Proponuję docelowo przemyśleć puszczenie odbiorników przez Tracera co zabezpieczy nowy akumulator przed zniszczeniem.

Edit

Doczytałem, że jest mover. Mover oczywiście nie może być podłączony przez Tracera bo ma zbyt wysoki pobór prądu, powinien być podłączony bezpośrednio do akumulatora.

 

Mover jest podłączony do akumulatora, nie ma hebla, moim zdaniem powinien być(w swojej przyczepie zamontowałem hebel), resztę ogarniemy może jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, peja76 napisał:

Mover jest podłączony do akumulatora, nie ma hebla, moim zdaniem powinien być(w swojej przyczepie zamontowałem hebel), resztę ogarniemy może jutro.

polecam ten wątek przed pracami :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jerrylin napisał:

Wtrącę swoje 3 grosze. Mam jak najgorsze zdanie na temat ładowarek Volt, co prawda miałem 5 A i 10 A, ale pomiary totalnie nie pokrywały się z tym, co jest napisane na obudowie. Ja bym  koniecznie wymienił. Ta mniejsza (5A) nie dała rady poprawnie naładować sprawnego akumulatora 55 ah, po prostu przestawała zbyt szybko ładować. Kiepska ładowarka skutecznie skróci żywot akumulatora. 
 

Nigdy nie miałem ładowarki Volt wiec nie mam zdania, u mnie zamontowałem ładowarkę Victrona, myślę że to był dobry wybór, a życie pokarze jak wyjdzie.

20201229_122802.jpg

4 minuty temu, filipert napisał:

polecam ten wątek przed pracami :)

 

Obserwuję go? 

Edytowane przez peja76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas na kupienie aku czy ktoś może mi napisać coś na temat tego akumulatora?

https://allegro.pl/oferta/akumulator-bars-energy-12v-100ah-p-7923043200

Nie patrzcie może na samą pojemność tylko konkretnie na ta firme. 

Movera nie mam i mieć nie bede w przyszłości przetwornica. 

I nie będę ukrywać że wszystko kręci się wokół kasy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszaj nim. Jak chlupie, to elektrolit płynny, jak nie chlupie to agm (elektrolit uwięziony w matach). To jest zwykły akumulator z płynnym elektrolitem. Na AGM jest zawsze oznaczenie, gdyż ładowanie nie powinno odbywać się powyżej 14,9 V. Dla zwykłych z elektrolitem płynnym może to być nawet 16,2 V. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. To chyba trzeba kupić żelowy bo mam to w przestrzeni mieszkalnej. Nie mam moovera i nie korzystam z przetwornicy tylko oświetlenie i pompka wody. Aku ładowane z solara. Co polecacie ?

20210315_180630.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiony na początku marca br. Megalight Power 115 Ah, AGM Deep Discharge, został rozdziewiczony. Przyczepa jeszcze pod pokrowcem, a ciekawość w tyłek piekła.

Dzisiaj było 12,68V, więc podłączyłem obciążenie 5A (żarówka samochodowa 60W) i po 6 godz. czerpania energii oraz po godzinnym odpoczynku baterii, na bolcach było 12,30V. Zatem zużycie 30Ah skutkowało spadkiem napięcia o 0,38V. Zatem wychodzi na to, że pod zestawem solarnym (i Moverem) nie trzeba będzie skąpić z konsumpcją energii elektrycznej.

Tę baterię kupiłem, jako następcę Megaliht Power 100Ah, AGM Deep Discharge, ponieważ zaufałem produktowi. Jak już pisałem, poprzednik wytrzymał w przyczepie 7 lat, będąc nieraz głęboko rozładowanym. Mało tego, raz zdarzyło mi się nawet (czego producent akumulatora zakazywał) odpalić auto, w którym podczas wyjazdu na dzikusa padła mi bateria (nota bene przeklęty Bosch Silver).

Wychodzi na to, że bałkańskim producentom akumulatorów można zaufać, bowiem Megalighta produkuje firma bułgarska (kiedyś w aucie miałem baterię słoweńską - czerwoną TOPLĘ – i też się sprawowała bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, powolniak napisał:

Po pierwszym testowym jw. użyciu bateria ładowana do późnych godzin wieczornych (ładowarką mikroprocesorową Schumacher) i dzisiaj rano na bolcach zmierzyłem 12,97V.

Czyli już na wyłączonej ładowarce? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.