Skocz do zawartości

akumulator - jaki wybrać?!


miodziomiodzio

Rekomendowane odpowiedzi

no tanie nie są to fakt.

ale w moim przypadku potrzebowałem 2x AGM po 100 Ah.

LiFePo4 150Ah który realnie da siebie wyciągnąć więcej prądu niż 2x100Ah AGM (można go rozładować niemal do "0"  bez uszczerbku)

kosztował mnie niewiele więcej niż np. 2x 100Agm Exide Dual Marine.

o wadze nie wspomnę 16 kg vs  64 kg.

do tego bezpieczne ładowanie wysokim prądem (mój konwenter DC-DC daje 40A przy 14,4V ) pozwoli na szybkie uzupełnienie energii w aku przy nawet krótkich przejażdżkach.

dla mnie same zalety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 580
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam serdecznie Szanownych Forumowiczów.

 

Czytam wątek od samego początku i niestety z każdym postem staję się coraz głupszy...

 

Potrzebuję zakupić akumulator do przyczepy Hobby, gdzie miejsce na niego jest wewnątrz, pod jednym z siedzeń. Na dachu panel fotowoltaiczny - sztuk 1 (nie znam jego mocy, prawdopodobnie setka), mover, dodatkowo zasilanie i ładowanie przyczepy z alternatora pojazdu w trakcie jazdy. Rozumiem, że kwasowy odpada, i na pewno nie mniej niż 95 Ah. Na tym moje ustalenia się kończą... Po cichu stawiam na AGM, ale proszę o jakąś fachową podpowiedź, czy przy takiej konfiguracji będzie to właściwy wybór. Dodam, że w przyczepie zainstalowana jest ładowarka Waeco PerfectCharge IU 812.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tofel napisał:

Tylko to drugie. Jeśli akceptujesz wydłużony czas trwania etapu stałoprądowego (aż do uzyskania napięcia 14,7 dla CTEK) to przy prądzie na poziomie 0,05C wszystko będzie OK.

Dokładnie tak. Nawet zdrowiej dla akumulatora. Tylko czas ładowania się wydłuża i to raczej więcej niż dwukrotnie. Ładowarka procesorowa ma przeróżne cykle podczas ładowania i tym prądem maksymalnym traktuje aku tylko przez pewien okres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2021 o 11:21, miikii83 napisał:

Po wstępnym rozeznaniu w temacie do mojej przyczepy mam na oku trzy akumulatory. Który Waszym zdaniem najlepszy?

Toyama NPG 100-12: https://sts-sklep.pl/product-pol-328-Akumulator-zelowy-Toyama-NPG-100-12-12V-100Ah-M8.html+

GPL GPLG 100Ah: https://www.mc-sklep.pl/akumulator-glp-glpg-100ah-c20-104ah-gel-p-959.html

KM Battery NPG 100AH: https://www.mc-sklep.pl/akumulator-km-battery-npg-100ah-gel-p-827.html

Wracając do tematu i mojego nadal nierozwiązanego problemu, co myślicie o powyższych opcjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, miikii83 napisał:

Wracając do tematu i mojego nadal nierozwiązanego problemu, co myślicie o powyższych opcjach?

Ja bym brał GLP. Powinien mieć najsolidniejsze płyty robocze ( zwróć uwagę na wagę, te 3 kg nie bierze się znikąd ) Różnica cen też zdaje się to potwierdzać.

Co do ładowania i specjalnych ładowarek chodzi o maksymalne dopuszczalne napięcie podawane na akumulator. Tu masz podane 14,6V. Zwykłego kwasiaka możesz potraktować 16V i nic mu nie będzie. Dlatego GEL i AGM nie wolno ładować zwykłym prostownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kdl napisał:

To ogólnie polecacie akumulatory EXIDE? 

https://m.intercars.pl/produkty/1224322-akumulator-exide-dual-95ah-450wh-l bo ja jeszcze się zastanawiam i tam myśle o tym dobre ceny maja bo u nas na miejscu dużo dużo wiecej trzeba dać za akumulator. 

A tu Warta

https://m.intercars.pl/produkty/258166-akumulator-varta-professional-dual-purpose-efb-90ah-800a-p

Witam,

Jeśli interesuje Ciebie porównanie w/w akumulatorów to EXIDE vs VARTA

pojemność Ah - 95 vs 90

prąd rozruchowy - 650A vs 800A

pojemność Wh - 450 vs 375

żywotność (ilość cykli do 50% DoD) - 250 vs 200

zastosowanie - akumulatory rozruchowo - zasilające

wykonanie  - oba "mokre" w technologii EFB

Gdyby jednak pokusić się o wskazanie przeznaczenia to EXIDE jest bardziej zasilający a VARTA bardziej rozruchowy.?

W rzeczywistości to akumulatory z tej samej grupy zastosowania.

Ale może warto zerknąć kilka postów powyżej na opisywany Dual AGM by EXIDE, a wszczególności na jego cechy takie jak:

dwukrotnie większą pojemność użytkową (Wh) wynikającą z możliwości głęszego rozładowania, technologia AGM zapewnia elastyczność co do miejsca i sposobu instalacji, 3-krotnie większa ilość cykli do 50% rozładowania.

Mam nadzieję, że powyższe choć trochę ułatwi podjęcie decyzji co do wyboru konkretnego akumulatora.

Pozdrawiam

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tofel napisał:

Witam,

Jeśli interesuje Ciebie porównanie w/w akumulatorów to EXIDE vs VARTA

pojemność Ah - 95 vs 90

prąd rozruchowy - 650A vs 800A

pojemność Wh - 450 vs 375

żywotność (ilość cykli do 50% DoD) - 250 vs 200

zastosowanie - akumulatory rozruchowo - zasilające

wykonanie  - oba "mokre" w technologii EFB

Gdyby jednak pokusić się o wskazanie przeznaczenia to EXIDE jest bardziej zasilający a VARTA bardziej rozruchowy.?

W rzeczywistości to akumulatory z tej samej grupy zastosowania.

Ale może warto zerknąć kilka postów powyżej na opisywany Dual AGM by EXIDE, a wszczególności na jego cechy takie jak:

dwukrotnie większą pojemność użytkową (Wh) wynikającą z możliwości głęszego rozładowania, technologia AGM zapewnia elastyczność co do miejsca i sposobu instalacji, 3-krotnie większa ilość cykli do 50% rozładowania.

Mam nadzieję, że powyższe choć trochę ułatwi podjęcie decyzji co do wyboru konkretnego akumulatora.

Pozdrawiam

Dziękuję bardzo ? już zamówiony Exide ? będziemy patrzeć jak się sprawuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wątek i jednak proszę o Waszą pomoc w doborze akumulatora i w odpowiedzi na moje pytania.

Temat dotyczy przyczepie o masie własnej 1250 kg (DMC 1500 kg), do której za 2 tygodnie będzie montowany mover - Obelink Excellent Automatic

Chcę dobrać do niego i do moich potrzeb odpowiedni akumulator. Patrząc na dotychczasowe wyjazdy z poprzednią przyczepą, zawsze jeździłem (1 raz na rok :( ) na camping z dostępem do 230 V (Włochy) i akumulator był używany wyłącznie do movera

Liczę, że teraz uda się zorganizować wyjazdy częściej i może zdarzyć się, że będę chciał spędzić nockę, czy dwie na dziko. Jednak nigdy więcej! Myślę też o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych.

1. Co sądzicie o poniższych akumulatorach?

https://allegro.pl/oferta/akumulator-agm-12v-100ah-do-lodzi-pontonu-kampera-8963421151
https://allegro.pl/oferta/akumulator-zelowy-agm-12v-100ah-bezobslugowy-ups-9486063066

Są to budżetowe rozwiązania, ponieważ moje skromne doświadczenia z akumulatorami samochodowymi pokazywały, że lepiej częściej wymieniać tańszy akumulator, niż płacić 2x za markowy sprzęt, który i tak często padał. Nawet w okresie gwarancji, a jego reklamacja była drogą przez mękę. :(

Jaki ewentualnie polecacie? 

2. Czy posiadając zamontowany panel (100-130W)w Polskich warunkach klimatycznych, trzeba doładowywać akumulator w okresie poza sezonem, czy prąd generowanym z niego będzie wystarczający do utrzymania we właściwej kondycji?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Kdl napisał:

Dziękuję bardzo ? już zamówiony Exide ? będziemy patrzeć jak się sprawuje ?

@Kdl gdzie zamawiałeś? Nigdzie nie ma ? a aku na allegro nie chciałbym zamawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Czy może ktoś powiedzieć coś na temat akumulatora AGM ZAP Expedition Plus 95Ah 780A AGM PL.

Może ktoś ma coś takiego?

 

https://allegro.pl/oferta/akumulator-zap-expedition-plus-95ah-780a-agm-pl-9805432976

 

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Marcin T napisał:

Ja dziś zamawiałem w akumulatory24.pl

Zastanawia mnie jedna rzecz. Wszędzie ten ep 800 ma 92ah a dzisiaj zamawiałem w intercarsie to mówił, że ma 95ah ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.