Skocz do zawartości

akumulator - jaki wybrać?!


miodziomiodzio

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, jofracy napisał:

W instrukcji nie ma takiego wykresu, tylko na opakowaniu jest takie coś.

To jest właśnie to :)

69294198_Beztytuu.png.0420a0d454cb3de0718450920755e305.png

Między strzałkami zaznaczyłem okres całego cyklu, w którym ładowanie odbywa się prądem maksymalnym. Reszta to mniejsze natężenie więc czas ładowania będzie dłuuuugi.

Nie znam tego prostownika, nie twierdzę, że jest zły ( nie wiem czemu ładowanie impulsowe zaznaczone jest na początku programu, a nie na końcu ) ale za słaby do twojego akumulatora.

Proponuję w pierwszej kolejności zobaczyć co jest zalecane w instrukcji akumulatora ( jaki podają prąd ładowania ), a potem dobrać do tego ładowarkę. Najważniejsze, żeby miała opcję ładowania aku. GEL - chodzi o niższe napięcia niż przy zwykłych akumulatorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 580
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jeżeli ktoś rozładowuje często akumulator w 80% to znaczy, że kupił za małą pojemność. 

Jak zużyjecie 50%, to w dobę powinien naładować do pełna ten 4A.

On nie jest zły ale słaby i trzeba go tak używać aby odpinając mieć pewność, że akumulator jest max pełny. 

Warto dokupić urządzenie które chroni akumulator przed całkowitym rozładowaniem. 

Ja do 110Ah mam 5A ładowarkę i chętnie zamieniłbym na 10A.

Ale zakładam solar. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do akcji przystąpił mój mąż, który znalazł czas na poszukanie prostownika i mnie objechał, że chce na nim oszczędzić. Zerknijcie fachowym okiem, czy ten będzie ok?
https://allegro.pl/oferta/prostownik-arctic-automatic-12v-auto-20a-9708657591
Bardzo dziękuję za pomoc!

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie lepszy od tych marketowych. Patrząc po napięciach bardziej zbliżymy się do max naładowania akumulatora. No i więcej A pozwoli na szybsze ładowanie. Czy jest to warte 5 ładowarek z Juli czy Lidla?...
Trudno wypowiadać się o jakości i bezpieczeństwie ładowarek Arctic, testów i jakichś opinii brakuje - produkt chyba nie jest zbyt popularny. Zawsze można oddać (14dni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz zamiar montować panele słoneczne dość szybko to tańsza ładowarka jest lepszym rozwiązaniem. Jak będą panele na dachu to za często jej nie będziesz używać .
No właśnie chcemy sprawdzić czy potrzebujemy solary, czy nam na 2-3 wystarczy akumulator naładowany. Za dużo mam niewiadomych.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jofracy napisał:

Zerknijcie fachowym okiem, czy ten będzie ok?

Powinien być bardziej niż ok. Wg. mnie wystarczył by ten:

https://allegro.pl/oferta/prostownik-arctic-automatic-12v-auto-12a-9708630466

Tylko nie widzę jak miałaby być realizowana funkcja wyboru rodzaju akumulatora. Trzeba by poprosić sprzedawcę o wyjaśnienie, a najlepiej przesłanie instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ALEX555 napisał:

Macie jakiś sprawdzony patent(uchwyt) do montażu akumulatora w przyczepie?
Akumulator ma wymiary podstawa
353 x 175 mm i wysokość 190 mm0335e53e13dede3c32c0831a0e979fd6.jpg

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka
 

https://allegro.pl/oferta/pojemnik-skrzynia-na-akumulator-340x230x250mm-10425601919

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakiś sprawdzony patent(uchwyt) do montażu akumulatora w przyczepie?
Akumulator ma wymiary podstawa
353 x 175 mm i wysokość 190 mm0335e53e13dede3c32c0831a0e979fd6.jpg&key=bc182fb16361db9e2547ff9a38868fef1370dd3d25b0d36e9fd329958ae5f8eb

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka


Mąż planuje katowniki 3 sztuki, ale chętnie posłucham bardziej doświadczonych

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mąż planuje katowniki 3 sztuki, ale chętnie posłucham bardziej doświadczonych

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Najprościej zrobić ramkę z kątowników alu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ALEX555 napisał:

Macie jakiś sprawdzony patent(uchwyt) do montażu akumulatora w przyczepie?

Właśnie wczoraj skończyłem dłubać z mocowaniem akumulatora u siebie. Dolna część obudowy przykręcona do podłogi.2.JPG.35748161df416a4d9f946795691ab7cf.JPG

3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BUMERANG napisał:

Powinien być bardziej niż ok. Wg. mnie wystarczył by ten:

https://allegro.pl/oferta/prostownik-arctic-automatic-12v-auto-12a-9708630466

Tylko nie widzę jak miałaby być realizowana funkcja wyboru rodzaju akumulatora. Trzeba by poprosić sprzedawcę o wyjaśnienie, a najlepiej przesłanie instrukcji.

Rafał, z tego co na foto i w opisie aukcji - prostownik ma tylko wybór wartości natężenia prądu (motocykl/samochód). Ja tam nie widzę zmiany parametrów/charakterystyki ładowania dla różnych typów akumulatorów. No chyba że gdzieś w innym miejscu na obudowie jest przełącznik typu accu?:niewiem:

Koleżanka @jofracy może też wziąć pod uwagę ciężar urządzenia. Wygodniej raczej użytkować bardziej poręczne urządzenie, zaś wspomniany Arctic ma wg danych zamieszczonych w aukcji wagę 5.8kg. Dla niektórych osób może ten parametr mieć znaczenie.

Podano powyżej przykłady różnych ładowarek. Rozrzut cenowy też znaczny.

Zatem żeby coś polecić (skoro budżet pozwala) to mamy:

CTEK MXS 7.0 - (użytkuję MXS 5.0 - brak zastrzeżeń)

przykład https://allegro.pl/oferta/ctek-mxs-7-0-ladowarka-prostownik-12v-7a-9290829652

Victron Energy Blue Smart IP65 7A - (testowałem IP65s 5A)

przykład https://allegro.pl/oferta/prostownik-ladowarka-z-mikroprocesorem-12v-24v-8a-10220930883

W podobnej grupie będą polecane przez kolegów produkty firm NOCO, BOSCH i innych

Co do solarów - tutaj na form są koledzy, którzy użytkują na wyjazdach weekendowych akumulatory o pojemnościach rzędu 95-105 Ah. Bez solarów. Ale to akurat zależy od indywidualnego zapotrzebowania na energię i sposobu wykorzystania akumulatora.

Pozdrawiam

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jofracy napisał:

No właśnie chcemy sprawdzić czy potrzebujemy solary, czy nam na 2-3 wystarczy akumulator naładowany. Za dużo mam niewiadomych.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

Tutaj masz gotowy zestaw https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/Wypoczynek-i-kemping/ogniwa-sloneczne-i-zasilanie/panele-sloneczne/pakiet-paneli-slonecznych-007983/#tab02  montujesz i zapominasz o ładowarce. A cena też dobra. A tu w cenie ładowarki https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/Wypoczynek-i-kemping/ogniwa-sloneczne-i-zasilanie/panele-sloneczne/pakiet-paneli-slonecznych-013669/

Edytowane przez staszko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tofel napisał:

Ja tam nie widzę zmiany parametrów/charakterystyki ładowania dla różnych typów akumulatorów. No chyba że gdzieś w innym miejscu na obudowie jest przełącznik typu accu?

Właśnie ja też. A w opisie jak byk stoi, że do AGM i Gel. :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.