Skocz do zawartości

Czy można ciągnąć przyczepę powyżej 750 DMC mając kat B?


Rekomendowane odpowiedzi

Poirytowało Cie, że ktoś ma inne zdanie niż Ty i niemiło się zrobiło

Nie ja mam inne zdanie tylko w/g Ciebie ustawodawca

złamałeś podstawę forum - wszyscy są dla siebie mili - szkoda, bo sąsiad jestes i tez Hobbysta

Staram sie pomagać i w miare możliwości swoje racje popierać aktualnym przepisem.

Wskaż miejsce gdzie Ciebie obraziłem i jeśli Administrator to potwierdzi to niechaj mnie zbanuje. Póki co wymieniamy grzecznie i miło (bez krzyków) swoje poglądy a Ty próbujesz wmawiać mi, że łamię podstawę. Szkoda adi, że tak to widzisz. :).

 

Przytoczę tekst Dariusza Jajko z dzisiejszego newslettera

"Przestrzegam wszystkich turystów caravaningowych przed bagatelizowaniem przepisów dotyczących odpowiedniej masy całkowitej ciągniętej przyczepy w stosunku do masy własnej ciągnika czyli pojazdu !!"

 

No to zamknijmy temat bycia niemiłym. Z wielkim szacunkiem dla Pana Jajko, przytoczyłem Ci powyżej frgament Kodesku Ruchu Drogowego (jest tam tez napisane, że to wszystko nie dotyczy naczep). Wydaje mi sie, że to co przytoczyłem mowi bardzo wyraźnie. NIe czytałem co napisałe Dariusz Jako, ale z Twojego przytocoznego fragmentu wynika, że nieco minał się z prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 544
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jezeli DMC samochodu + DMC przyczepy przekracz 3,5t to potrzeba kat E
:) Po to wlasnie kierowalem pismo do wojewodzkiej, choc i tak powinno mi byc to obojetne bo mam E. Wiele osob uradowala odpowiedz jaka otrzymalem :-]

 

Szerokosci!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze znowu temat sie ozywił:)

 

wiec:

w jaki sposób?Napisz gdzie ustawodawca na to zezwala aby przyczepa była cięższa od samochodu, wtedy uwierzę

 

Napisz gdzie na to nie pozwala?Popierasz sie cytatem wyrwanym z kontekstu (i to nie przepis tylko przyklad!!) Zreszta w cytowanym liscie z policji pisze ze nalezy sie sugerowac wpisem w homologacji pojazdu (czyli w domysle nie moze przekroczyć tej masy) Masa własna pojazdu a dmc przyczepy ma znaczenie przy kat B bez E (zreszta po co mi E skoro mam sie masa wlasna holownika sugerowac??) i bez E moge ciagnac swoim autem potezna przyczepe.

Z drugiej strony Art 62 cytowany przed Adi'ego jest bardzo ciekawy razem do kupy brzmi to sensownie. Ale jakiekolwiek proby ingerowania ustawodawcy w to co producent uznaje za bezpieczne dla danego pojazdu i tak jest nieporozumieniem. Ma ktos moze taka sytuacje ze DMC przyczepy jest wieksze niz DMC auta(w dowodzie rej.)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki marcys, juz myslalem, że jest ze mna bardzo źle, i cieszę się, że rozumiesz o co mi chodzi. Uffff, bo już chcialem się iść leczyć - podniosłeś mnie na duchu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz gdzie na to nie pozwala?Popierasz sie cytatem wyrwanym z kontekstu (i to nie przepis tylko przyklad!!) Zreszta w cytowanym liscie z policji pisze ze nalezy sie sugerowac wpisem w homologacji pojazdu

Ok marcys, jeszcze raz podam i na czerwono zaznaczam tekst, o ktory mi chodzi i sa tam paragrafy

"Posiadajac prawo jazdy kat. B+E, mozemy prowadzic taki pojazd:

 

a/ pojedynczo, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. a,

 

b/ z przyczepa lekka ? zgodnie z trescia art. 88 ust. 3 pkt 3 - bo jego dmc nie przekracza 3,5 t.

 

c/ z przyczepa wyposazona w hamulec o dmc do 1600 kg ? poniewaz wskazane dmc: miesci sie w wartosci okreslonej przez producenta, nie przekracza masy wlasnej pojazdu, natomiast art. 88 ust. 2 pkt 10 nie zaweza lacznej dmc zespolu pojazdow do 3,5 t.

(zreszta po co mi E skoro mam sie masa wlasna holownika sugerowac??)

Po to aby ciagnac zestaw z przyczepa inna niz lekka przekraczajacy 3,5T :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesiadasz sie na kampera? :)

 

Nie, bo jeszcze się okaże że jest na "bliźniakach" i z B nie będę go mógł prowadzić :-]

A nie daj Boże będę chciał coś do niego doczepić np pontonik to już całkiem się załamię. :-]

 

Najlepsze rozwiązanie spakować plecak, namiot pod pachę, bilet na autobus w kieszeń i do Zdworza !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Mam nieśmiałe pytanie, czy aby dorobienie kategorii E mi wystarczy, czy powinien zadrudnić Szwagra, który ma wszytkie kategorie ? :)

A tak na poważnie powiedzcie mi jak to jest VW Passat (taki 10 letni) ciągnie lawetę (która coś waży), a na lawecie Peugeot 405 (mój, który lekki nie jest). Czy masa ciągniętej lawety nie przekracza swobodnie DMC ciągnika ? Jak w ogóle moża by było ciągnąć lawety jedno. czy też dwu-samochodowe autem typu Passat, T4 itd.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

 

A tak na poważnie powiedzcie mi jak to jest VW Passat (taki 10 letni) ciągnie lawetę (która coś waży), a na lawecie Peugeot 405 (mój, który lekki nie jest). Czy masa ciągniętej lawety nie przekracza swobodnie DMC ciągnika ? Jak w ogóle moża by było ciągnąć lawety jedno. czy też dwu-samochodowe autem typu Passat, T4 itd.

 

 

Pozdrawiam

 

:):):-]

 

Odpowiedzi zajmą około 217 postów :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jeszcze raz podam ze to przyklad nie przepis - wynikajacy (chyba) ze swobodnej interpretacji ospisujacego na twoj list(jakos pare linijek wyzej nie ma slowa o tym ze dmc przyczepy limituje masa wlasna holownika, doperio w przykladach mu sie wrzucilo-nie wyspal sie czy cus?). Przeciez to jest jawnie sprzeczne z art 62 - Zjawisko takie ma swoja nazwe "kretynizm prawniczy" kiedy przepisy i niewlasciwa ich interpretacja przeczy samym sobie i zdrowemu rozsadkowi. Niestety osoby pracujace w tej komendzie sa tylko ludzmi i sie moga mylic (mam osobne przejscia z ta "firmą" swobodna interpretacja prawa jest ich domeną)

 

sytuacja taka: mamy wyraznie napisany art 62 i interpretacje pana wladzy raczej nie przeplacanego, ktoremu sie zechcialo odpisac (po 60 dniach :) ) Wybor nalezy do każdego z nas.

Art 88 w zadnym swoim podpunkcie nie okresla czy masa wlasna pojazdu limituje dmc przyczepy dla kat B+E. Tylko i wylacznie dla B.

 

Po to aby ciągnąć zestaw z przyczepa inna niż lekka przekraczający 3,5T

 

kierujac sie tym co cytujesz PRAWIE zaden samochod segmentu D nie mowiac o C nie ma mozliwosci ciagnac przyczepy ktora by wymagała kat E.

 

[ Dodano: Czw 15 Lut, 2007 13:03 ]

Odpowiedzi zajmą około 217 postów

 

a nawet tysiacpincettrzydziewiecset:)

 

[ Dodano: Czw 15 Lut, 2007 13:04 ]

Jak w ogóle moża by było ciągnąć lawety jedno. czy też dwu-samochodowe autem typu Passat, T4 itd.

 

"zycie cudem jest" :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kierujac sie tym co cytujesz PRAWIE zaden samochod segmentu D nie mowiac o C nie ma mozliwosci ciagnac przyczepy ktora by wymagala kat E.

PRAWIE robi wielka roznice, dlatego E nie jest popularne bo trzeba miec ciezka fure i samochod aby wyjsc poza zakres.

 

Tak samo jak jak ten zastepca naczelnika wypowiadali sie policjanci w TVN, Radiu Zet i bodaj w czasopismie PC. Coz widac Wszyscy sie pomylili.

 

Ja w kazdym razie szczerze zycze pelnego powodzenia w sytuacji potrzeby gwaltownego hamowania z przyczepa sporo ciezsza od samochodu.

Pozdrawiam, szerokiej drogi i do zobaczenia na kempingu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.