Skocz do zawartości

Czy można ciągnąć przyczepę powyżej 750 DMC mając kat B?


Rekomendowane odpowiedzi

Niemniej i tak bedzie to interpretacja nie wiazaca, gdyz takowa moze byc wydana tylko w drodze rozporzadzenia lub ustawy.

I taka ustawe mamy obecnie, mozna ja sobie interpretowac na kilka sposobow. A skoro Policjanci maja tu rozbiezne opinie to nie dziwie sie karawaningowcom. :ok:

greyg ma racje, czesto spotyka sie takie widoki na drogach kiedy to ktos ciagnie za soba pol tony ciezszego kloca :ok:

Zreszta ten problem chyba tez dotyczy transportu ciezkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 544
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

greyg napisał/a:

Niemniej i tak bedzie to interpretacja nie wiazaca, gdyz takowa moze byc wydana tylko w drodze rozporzadzenia lub ustawy.

 

I taką ustawę mamy obecnie, można ją sobie interpretować na kilka sposobów. A skoro Policjanci mają tu rozbieżne opinie to nie dziwię się karawaningowcom.

Policja nie moze interpretowac prawa - pilnuje tylko przestrzegania owego. Jesli przedstawi sie argumenty i odmowi przyjecia mandatu, to zaden nie zaryzykuje - to pozniej boli "na kieszeni" przy wyplacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policja nie moze interpretowac prawa - pilnuje tylko przestrzegania owego
Masz racje, ale wiele ustaw jest sformuowanych tak, ze mozna to wielorako rozumiec. Obawiam sie, ze jezeli chodzi o przepis, ktory w tym temacie omawiamy zadna osoba nie zaryzykuje. Juz wspominalem, ze duzo zawilosci w ustawowych zapisach wyjasnia sie w momencie krytycznym, np. po wypadku lub przed sadem. To tez potem boli na kieszeni, zwlaszcza kiedy sie przegrywa. Dlatego kazdy powinien sobie te sprawy przemyslec i podjac stosowna decyzje. Stanowisko strozow prawa nam w tym nie pomaga niestety
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że z policji nie otrzymamy wykładni przepisów bo poprostu policja nie jest od tego.Greyg masz w tym wzgledzie rację .Jeżeli ktoś tak jak ja uważa że prawo jazdy B pozwala mu ciągnąć przyczepę 900kg przy zachowaniu stosunku mas to ma wydrukowane odpowiednie przepisy i ją ciagnie i tyle .Trzeba liczyć się z tym że jakiś policjant będzie miał odmienne zdanie i wtedy jest to faktycznie sytuacja konfliktowa,ale w naszym kraju to się o to nie obawiam.Można zrobić tak jak radzi Marcin i wtedy nie ma się kłopotów z tym wszystkim ,no ale koszt takiego kursu jest wysoki.A napewno uważam że trzeba mieć w obecnej sytuacji B+E za granicą ,bo chociaż ja jestem przekonany że przepisy są po mojej stronie to i tak nic to nie pomoże jak jakiś zagraniczny policjant będzie upierdliwy,I co wtedy robić jak rozepnie przyczepę podczas urlopu ,przecież kazdy mówi ze na zachodzie do B wbijają także E i tamtejsza policja jest przyzwyczajona do takich uprawnień,więc jak nie znając dobrze języka obronić swoje racje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majac E uwazam, ze do osobowek to jest EDIT: bezsensowne :ok:. W DE juz dawno to stwierdzono i zdajac na B dosje sie je automatycznie.

 

Najwieksza paranoja w tym temacie jest fakt, ze posiadacz C+E nie moze prowadzic w ramach B+E. To jest dopiero idiotyzm.

 

 

Niestety greyg nie masz racji. W przepisach jest wwyraźnie napisane, że robiąc kategorie wyższe automatycznie otrzymujesz na niższe, tj robiąć CE automattcznie dostajesz E do niższych tj np B.

Adi

 

[ Dodano: Sro 27 Gru, 2006 08:16 ]

To może zrobimy ankietkę (Tomekk to dla Ciebie :ok: ) czy ktoś ciągnąc przyczepę miał kiedyś problemy z policją?

 

Ja miałem na granicy Czesko - Austriackiej, z Czeskim Policjantem i to poważne. Wtedy jeszcze nie miałem E i rozmawiał ze mna językiem obrazkowym. Pokazywał mi ze jadę autem z Przyczepą a mam w prawie jazdy tylko auto, a koło przyczepy nic. Ponad 3 h trwała ta rozmowa (od 24.00 do 3.00 am) i skonczyła się mandatem. Na szczęscie wjeżdzałem do Austrii, wiec nie robił poważniejszych problemow, ale był tak zajadły, że pewnie by mi ją na lawecie kazał scholować. (wracałem już przez słowację wtedy).

 

Adi

PS

Mandat 70 Euro zbił po kolejnych już 10 min do 30 bez ........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety greyg nie masz racji. W przepisach jest wwyraźnie napisane, że robiąc kategorie wyższe automatycznie otrzymujesz na niższe, tj robiąć CE automattcznie dostajesz E do niższych tj np B.

Adi

Kwestia byla przerabiana przez mojego kumpla. Nie przyjal mandatu, sprawa sadowa przegrana.

 

EDIT: Dopytalem o sprawe i bylo to sporo lat wstecz. Nie dotyczy w obecnych przepisach. Przepraszam za wprowadzanie w blad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety greyg nie masz racji. W przepisach jest wwyraznie napisane, ze robiac kategorie wyzsze automatycznie otrzymujesz na nizsze, tj robiac CE automattcznie dostajesz E do nizszych tj np B.

Adi

Witaj Adi

Jezeli mozesz to uzupelnij swoja wypowiedz o konkretny paragraf, wtedy wszystkim bedzie latwiej na przyszlosc i unikniemy za rok tych samych pytan :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę. Zapis jest taki:

 

Ponadto prawo jazdy:

kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E,

kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E,

kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką,

kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).

 

Szczegóły wraz z paragrafami znalazłem na stronie:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_jazdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Wczoraj przy okazji kontroli przez policję we Włocławku zagadnąłem o uprawnienia kat. B do ciągnięcia przyczepy. Pan Policjant wyciągnął ładną tabelkę z opisanymi możliwościami DMC przyczep.

Niestety nie miał 2 egzemplarzy, ale z pamięci dla przykładu wygląda to tak :

 

Masa własna samochodu - 1500 kg

Dopuszczalna ładowność samochodu - 500 kg

DMC przyczepy 1500 kg

 

dla przyczep z hamulcem najazdowym.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyrektywa Unii Europejskiej 91/439/CEE z 29.07.1991 Art.3

 

Kategoria B:

- pojazdy samochodowe o dmc nieprzekraczającej 3500 kg, w których ilość miejsc siedzących (oprócz miejsca kierowcy) nie przekracza 8; pojazdy samochodowe tej kategorii mogą ciągnąć przyczepę, której dmc nie przekracza 750 kg;

- zespoły pojazdów złożone z pojazdu ciągnącego kat.B i przyczepy o ile łączna dmc zespołu pojazdów nie przekracza 3500 kg a dmc przyczepy nie przekracza masy pojazdu ciągnącego <na pusto>

 

Kategoria B+E

- zespół pojazdów złożony z pojazdu ciągnącego kategorii B i przyczepy nie mieszczący się w kat.B.

 

Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym z 1968 r. (Rozdział IV, Art.41 pkt.4)

 

Przy zastosowaniu postanowień ustępu 1 litera [c) każde międzynarodowe prawo jazdy zgodne z postanowieniami załącznika 7 do niniejszej konwencji] i ustępu 2 litera c) [umawiające się Strony mogą odmówić uznania na swoich terytoriach ważności praw jazdy na kierowanie pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów kat.C, D i E, wymienionych w załącznikach 6 i 7 do niniejszej konwencji, jeżeli ich posiadacze nie ukończyli 21 roku życia] niniejszego artykułu:

 

a) do pojazdów samochodowych kategorii B, wymienionych w załącznikach 6 i 7 do niniejszej konwencji, może być dołączona lekka przyczepa; może do nich być także dołączona przyczepa, której największa dopuszczalna masa przekracza 750 kg ale nie przekracza ona masy własnej pojazdu samochodowego, oraz jeżeli największa dopuszczalna masa pojazdów połączonych w ten sposób nie przekracza 3500 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

 

Tomekk,a to nie była taka tabelka do której juz wcześniej adres podawałem w tym temacie?

http://img218.imageshack.us/img218/1383/tabelka9ys.jpg

Widziałeś tą tabelkę?

 

 

Leszku dokładnie ta sam, więc chyba problem Naszej Policji mamy z głowy ? co ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.