Skocz do zawartości

Włóczywóz czyli forda transita L4H3 tranzycja na campervana


Łza Włóczynutka

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, @Suzu4x4

Ile macie okien dachowych i jakie rozmiary? Panel na dachu ograniczy mi ich ilość i wymusi położenie: Jedno pewnie małe nad kibelkiem; drugie większe nad pomieszczeniem głównym; tylko jakie rozmiary polecacie? W łazience 40x40m, czy 28x28cm? Jakie macie nad "salonem"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

chyba że zamówisz aku u kogoś kto składa pod zamówienie (np. @Świstak czy Vincentvan z YT ) i tak poukłada ogniwa żeby się zmieściły

nawet upchasz wówczas 300Ah co jest aktualnie bardzo mądrą koncepcją...przy składaku też możesz sobie wybrać np BMS...

Co do okien...

Ja będę miał (ale ja jestem fanem okien dachowych) 2x 40x40 w łazience (nad toaletą i nad prysznicem) 50x70 nad kuchnią i 60x90 w "salonie" :D

Ale nie będę miał okien bocznych...może kiedyś w drzwiach suwanych ale nie jestem pewny...

Jak będę chciał mieć przeszklony "pokój" to myślę że szoferkę sobie zrobię tak bym mógł z niej korzystać jako osobny pokoik...

Chyba nie pomogłem... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to musisz mieć autobus,  czy na panel FV zostanie jeszscze miejsce? ;)
Niewątpliwie mój talent graficzny przewyższa Leonarda, ale możę coś się uda wam wyłuskać: u mnie dach będzie wyglądał mniej więcej tak: 

przerywane paski to zagięte czoło vana, duży prostokąt: panel fv, prostokąty z otoczkami okna dachowe. Jak widać nie za bardzo jest jak żonglować ułożeniem tych elementów... Jedna kratka to jakieś 25cm

1669147761371.thumb.jpg.c9ac11edd79e3cfdc6dfb3c64e42fb9f.jpg
 

Tareaz doczytałem, że do łazienek rekomendują okna 28x28

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Łza Włóczynutka napisał:

O, to musisz mieć autobus,  czy na panel FV zostanie jeszscze miejsce? ;)

mój Crafter nie jest mały...ale jak całe auto jest inne niż inne (ma być)... panele będę miał w poprzek i "wystające"...

Leonardem też nie jestem - a jakieś tam szkice są w moim wątku o Hermanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do okien to mam  fabrycznie cztery.

Wymiary to wg uznania ale dla mnie muszą być koniecznie okna w trzech miejscach:

- duże na łóżkiem

- małe w łazience

- małe /średnie nad kuchnią.

Nie wyobrażam sobie korzystać z łazienki czy kuchni bez uchylonego lub rozszczelnionego okna bocznego i otwartego dachowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Suzu4x4 bardzo podobne upodobania (chociaż nie muszę mieć okien bocznych), jako druga uwaga... @Łza Włóczynutka buduje vana a nie kamera (inny dach)...

ale pytanie - jak chodziło o nasze "pojazdy" - w kamperze mam:

- duże na łóżkiem

- małe w łazience

- małe w alkowie (chciałem większe ale się nie zmieści przez panele)

- duże w salonie/nad kuchnią.

Oraz...boczne przy:

2x łóżku, kuchni, stole, łazience, drzwiach wejściowych

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym dla nas rozwiązaniem jest kominek w łazience z wiatraczkiem na 12V chyba z komputera włączanym klawiszem w suficie obok wiatraka jak jest potrzeba. Był wiatrak włączany otwarciem drzwi do łazienki ale czasem podczas brania prysznica był za duży zimny przewiew.

Okienko dachowe 40x40 nad łóżkiem z wiatrakiem . Moim zadaniem jest niezbędne podczas noclegów na dziko. Drugie centralnie w części "jadalnej" tez ok. 40x40. Okna boczne nie są otwierane. Na ciepłe noce do drzwi w szoferce zakładamy owiewki z moskitierą . Kamper jest bardzo dobrze izolowany więc w upałach nie nagrzewa się bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Misio napisał:

@Suzu4x4 bardzo podobne upodobania (chociaż nie muszę mieć okien bocznych), jako druga uwaga... @Łza Włóczynutka buduje vana a nie kamera (inny dach)...

okna boczne najbardziej przydają się w przypadku kuchni i toalety . Uchylenie okna bocznego i otwarcie dachowego powoduje że jest ciągły przepływ powietrza i niechciane zapachy natychmiast "wylatują" a nie rozchodzą się po całym kamperze. W przypadku braku możliwości montażu okien bocznych w kuchni i toalecie chyba zamontowałbym na dachu okno z wentylatorem elektrycznym.

Wiem że sporo zabudów na vanach powstaje bez bocznych okien (ludzie chcą jak najmniej rzucać się w oczy) ale osobiście raczej nie chciałbym mieszkać w takiej "blaszance" bez bocznych okien.

ale każdy ma jakieś preferencje ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na pewno będą boczne okna, co do ilości to nie wiem - na ile pozwolą na to łóżka, szafki no i elementy konstrukcyjne auta; Odpoczynek w puszcze bez okien wydaje mi się lekko dziwnym pomysłem, gdzieś tam czytałem różne argumenty. Chciałbym zrozumiec motywacje, ale argumenty są często tak irracjonalne, że trudno to zrozumieć..
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Suzu4x4 napisał:

Wiem że sporo zabudów na vanach powstaje bez bocznych okien (ludzie chcą jak najmniej rzucać się w oczy) ale osobiście raczej nie chciałbym mieszkać w takiej "blaszance" bez bocznych okien.

Raczej zakładam że Herman będzie do podróżowania a nie do mieszkania...i na 90% nie będzie miał bocznych okien

34 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał:

Chciałbym zrozumiec motywacje, ale argumenty są często tak irracjonalne, że trudno to zrozumieć.

Jak chcesz mogę się tłumaczyć...ale może u mnie w wątku - ale mogę też tu...

W 99% (jak nie w 100%) jak "odpoczywam" w kamperze (w którym mieszkam) mam zasłonięte boczne okna - ale bez dachowych sobie nie wyobrażam...a starsze sprzęty często miały to "po macoszemu", a ludzie z nich korzystali...mi tego w Adrii brakowało, ale budżet nie pozwalał - Hobby już miało duże okna dachowe - przeźroczyste...

Wyciąg w kuchni...miałem, mam i będę miał...

W łazience... w Osiołku chciałem zamontować wentylator w oknie - ale od 5lat nie udało mi się to (pewnie to też zasługa okna bocznego)...w Hermanie będzie mechaniczna wentylacja łazienki...

Herman natomiast - ma być wygodny do podróżowania (nacisk na szoferkę itd), mam też się w nim swobodnie umyć i "jakoś" "biwakować" (nie mieszkać...), takie założenie (to będzie auto uzupełniające mój park maszyn a nie jako zastępca Osiołka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Misio napisał:

Raczej zakładam że Herman będzie do podróżowania a nie do mieszkania...i na 90% nie będzie miał bocznych okien

jak już czepiamy się słówek to sprostuje. chodziło mi o korzystanie z vana .

nawet w czasie podróży robiąc przerwę  lubię patrzyć co się dzieje na zewnątrz korzystać z bocznych okien jedząc czy przygotowując posiłek czy stojąc na parkingu.

Często staram się wybierać na postój miejsca z widokiem  nawet na krótką przerwę odgrzewając posiłek czy robiąc kawę wolę patrzeć na otaczające piękno świata niż na zabudowaną ścianę :-]

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój van jak pisałem jest specyficzny (chociaż moje argumenty też są czasem ważne dla innych, którzy chcieli by vana używać jak kampera)... będzie służył raczej do dalekich wypadów, zwiedzaniu przez szybę lub "wypadowo"/poza pojazdem, a życie w nim będzie pomijalne...bardziej jak biwak tylko że będzie u mnie sztywny dach, a nie namiot...

To co piszesz to jest podróżowanie kamperem i też tak czasem robię...mój van to będzie taka "osobówka" z pełnowymiarową łazienką + możliwością spania i jedzenia...wolę by auto było "szczelne", nie rzucające się w oczy jako kamper itd. Nawet w papierach zostaje ciężarowy...stojąc w mieście też bym wolał najczęściej "nie martwić się o okna" (zarówno jak jestem na zewnątrz jak i w środku)...

Jak będę chciał widok i będą ku temu możliwości - to odsunę drzwi lub ten czas "spędzę" w szoferce...(albo pojadę tam kamperem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.