Jump to content
smok_wawelski

Elektryka w zielonej puszce

Recommended Posts

smok_wawelski
Posted (edited)

Pomału nadchodzi etap elektryfikacji puszki  - zatem tak jak pisaliśmy w którymś z wątków chciałbym Was poprosić o  zerkniecie na wstępny zarys jak to sobie wymyśliłem oraz o konstruktywną krytykę :)  nieskromnie i nachalnie nie ukrywam ze liczę tu na wypowiedzi kol. @Kristofer, @PolariS i wielu innych :) 

Zacznę może od założeń choć nie policzyłem jeszcze dokładnie zapotrzebowania na energie co oczywiście zrobię ale w pierwszym rzucie chodzi mi bardziej o sama koncepcje instalacji niz o dobór mocy panela czy pojemności akumulatora pokładowego

Mozna przyjąć że puszka będzie jeździła 50-50 dzik kemping całorocznie
1/ Z  głównych prądożerców będzie 
po stronie 230v  
- lodówka sprężarkowa 230V   najchętniej Ravanson LKK-88S  żrąca 440Wh na dobę, w drugiej kolejności LKK90 żrąca ok 280 Wh na dobę
- zakładam że tu wiele nie dojdzie - jakaś ładowarka, może mały lapek niezbyt intensywnie używany + dojdą na pewno straty na przetwornicy więc trochę się uzbiera
po stronie 12V
- główny prądożerca to niewątpliwie Webasto  - bedzie to albo Eber Airtronic po grubszym serwisie albo nowy Planar
- z mniejszych aczkolwiek znaczących wentylator okna dachowego, pompa ciśnieniowa wody, oświetlenie i radio

2/ Ładowanie chciałbym zrobić tak aby wykorzystywać wszystkie 3 możliwości czyli słupek, solar i alternator a przełączenia maja odbywać się automatycznie

Schemat aplikacji Cyrixa pochodzi z  https://www.victronenergy.pl/upload/documents/Datasheet-Cyrix-ct-120A-230A-PL.pdf i wszystko niby jest fajne ale to aplikacja z MPPT Victrona i tu mam obawy czy i jak to będzie hulać z innym MPPT.   Niestety MPPT Victrona jest drogawy a w interesujacej mnie opcji https://www.ecosolar.pl/smartsolar-mppt-10030-30a-1224v-p-814.html niby ma w sobie zabezpieczenie przed niskim rozładowaniem ale w sumie patrząc na specke https://www.victronenergy.pl/upload/documents/Datasheet-SmartSolar-charge-controller-MPPT-100-30-&-100-50-EN.pdf to nie jestem pewien a takowe zabezpieczenie to znów koszt i dodatkowe pudełko.  Sama aplikacja wodotrysku bluta na srajfona niespecjalnie mnie rajcuje równie dobrze mógłby byc prosty  mały LCDek z parametrami ładowania i napiecia aku

Najchętniej to kupiłbym wszystko lub większość gratów  w AZO ale nie wykluczam też innej opcji np z MPPT  Tracer 30A  może z dod opcją panelu MT50 bo to znakomicie upraszcza mi wykonanie panelu kontrolnego - zostają raptem  wyłączniki i kilka led do sond baniaków białej i szarej

Jeśli graty z AZO to byłyby następujące:

Przetwornica napięcia 12 VDC / 230 VAC ECO MODE SINUS IPS-1000S 1000W
Solarny regulator ładowania MPPT 12/24 - 30A wyświetlacz LCD 
tu AZO nie raczyło podać max mocy panela wiec muszę to sprawdzić czy "uniesie" te moje zakładane 300w z hakiem a kolejna prawa to zauwazone w tej chwili podane w charakterystyce "Ładowanie PWM" co skreślałoby ten regulator
Ładowarka sieciowa 12 V do akumulatorów BC-20 PRO 20A (230V/12V) LCD 7 stopni ładowania

Panel fotowoltaiczny monokrystaliczny Ulica Solar UL-315M-60 315W Anti-Dust

Pozostałe graty
Przełacznik zasilania 230v APZ 
tu jakoś nie mam przekonania do firmy - nie wiem może warto sklecić samemu na przekaźnikach - choć przy cenie 130zł wolałbym to szybko i sprawnie zrobić z klocków

Zabezpieczenie przed niskim rozładowaniem aku  - o ile wybrany MPPT nie będzie go miał  -  ZA-40    lub     ZA-100

Róznicówka i zabezpieczenia nadpradowe - wymyśliłem sobie RCBO ale niekoniecznie   :) 

Tyle pisaniny - załączam nieudolny obrazek z prośbą o sugestie,   proszę również o sugestie dot. typu paneli i akumulatora pokładowego

352861341_projektinstelektrycznej-2.thumb.jpg.69d17485829899ef3427e9ff1acb51f5.jpg  

Edited by smok_wawelski (see edit history)

chris_66
Posted (edited)

regulator od solara ma zabezpieczenie przez rozładowaniem aku (przynajmniej większośc ma) - przez niego puścił bym odbiorniki "małe" dobierając amperaż regulatora nie tylko pod solar ale i pod obciążenie

przetwornica bezpośrednio pod aku tylko z bezpiecznikiem - prąd jest spory i żaden rozsądny ogranicznik nie wytrzyma tego

AZO ładowarka ma w sobie bezpieczniki na wejściu i wyjściu, nie potrzeba dublować

i jedna rada z praktyki - ładowarkę warto podpiąc przez jakieś złącze typy modelarskie XT czy podobne, a aku z auta wyposażyć w kabelek i również takie złącze - w zależności od potrzeby przepinasz ładowarkę na aku auta albo na hotelowy. To najprostsze i najmniej zawodne, szkoda do tego robić jakiś automat czy cokolwiek innego

cała reszta mniej więcej do zaakceptowania

BTW ładowarkę AZO mogę Ci odstąpić :ok:, mam nadmiar prostowników :mlot:

Edited by chris_66 (see edit history)

PolariS
7 godzin temu, chris_66 napisał:

przetwornica bezpośrednio pod aku tylko z bezpiecznikiem - prąd jest spory i żaden rozsądny ogranicznik nie wytrzyma tego

Jest i na to sposób - trzeba dać mocny przekaźnik dla samej przetwornicy, a cewkę tego przekaźnika zasilić z wyjścia które już taką kontrolę ma (z wyjścia regulatora MPPT tak dla przykładu) 

Co do złącz użyłbym andersonopodobnych  . 

chris_66
2 minuty temu, PolariS napisał:

Jest i na to sposób - trzeba dać mocny przekaźnik dla samej przetwornicy, a cewkę tego przekaźnika zasilić z wyjścia które już taką kontrolę ma (z wyjścia regulatora MPPT tak dla przykładu) 

nie wiem czy w momencie jak przetwornica szarpnie prąd to czy napięcie nie siądzie i zabezpieczenie nie zadziała - za chwilę się włączy i wyjdzie brzęczyk z przekaźnika

trzeba by to sprawdzić w konkretnym układzie aku/przetwornica

zresztą większość normalnych/dobrych przetwornic ma wbudowane zabezpieczenie 10,5V :winner:

złącze fajne, znane i niezawodne :ok: ale za duże :mlot:

smok_wawelski
Posted (edited)
8 godzin temu, chris_66 napisał:

regulator od solara ma zabezpieczenie przez rozładowaniem aku (przynajmniej większośc ma)

Tak i to upraszcza sprawę oraz ją potania :)  w tym kierunku chciałbym pójść o ile Cyrix nie wymusi mia takiego bez zabezpieczenia -  ryje za cyrixem na CT i są opisywane  takie regulatory wiec chyba będzie ok

Godzinę temu, PolariS napisał:

Jest i na to sposób - trzeba dać mocny przekaźnik dla samej przetwornicy, ......

Ok - dzięki za pomysł - raczej wolałbym proste rozwiązania  choć taki przekaźnik tez nie jest niczym skomplikowanym
Przerobimy schemacik  to na razie tylko papier elektroniczny :) 

i jedna rada z praktyki - ładowarkę warto podpiąc przez jakieś złącze typy modelarskie XT czy podobne, a aku z auta wyposażyć w kabelek i również takie złącze - w zależności od potrzeby przepinasz ładowarkę na aku auta albo na hotelowy.

Niegłupie - dzięki. Tak złacze zdecydowanie takie żeby wymuszało polaryzacje to jasne - bawiąc się kiedyś mocno  w radiowanie wiele lat  przerzucałem Lincolna miedzy autami na kostkę dwutorową skręcana - było ok przez wiele razy przez wiele lat ....  i ten jeden raz.... 
Złacza XT to wtedy były gdzieś może na zachodzie - następne przerzucania Lolka były już we wszystkich autach  tylko przy pomocy złączki malucha z odwróconymi konektorami

Godzinę temu, PolariS napisał:

Jak to poprawnie nazywa się po polsku - nie bardzo moge znaleźć w PL a chciałem looknąć na wymiary bo sama konstrukcja mnie przekonuje 
Coś  alternatywnego - podobnego na duzy prad ?   Moze te akumulatorowe z bezpiecznikiem jak w autach ?

57 minut temu, chris_66 napisał:

zresztą większość normalnych/dobrych przetwornic ma wbudowane zabezpieczenie 10,5V :winner:

Yes sir - czuje ze jutro mam dzwoniony albo mejlowany dzień - opisy na AZO sa dość oszczędne i mówia tylko:
    Sygnalizacja zbyt niskiego i zbyt wysokiego napięcia zasilania oraz stanu głębokiego rozładowania akumulatora
    Ostrzeżenie przed rozładowaniem akumulatora:    TAK

Wolałbym żeby robiło ciach       a nie tylko kwiczało    :)
Jakieś typy na alternatywne przetwornice o podobnych cenach i parametrach ?

BTW ładowarkę AZO mogę Ci odstąpić :ok:, mam nadmiar prostowników

spoko  -  to moze wrócimy do tematu jak skompletuje pozostałe klocki :) 

chris_66
3 minuty temu, smok_wawelski napisał:

Wolałbym żeby robiło ciach       a nie tylko kwiczało    :)

miałem jakąs przetwornicę kemot i jeszcze jakąs inną - obie odłączały się całkowicie

adaml61

Pamiętaj że to blaszanka , typowy regulator solarny nie odcina zasilania , musi być regulator który odetnie plus .Taki regulator jak do przyczepy w blaszance nie odcina prądu . Ja zrobiłem tak , że wyjście zasilania z regulatora steruje przekażnikiem , a on załącz i odłącz zasilanie . Regulator dedykowany do blaszaka ,  cena normalnego + kilka stówek .

smok_wawelski
Posted (edited)

18 minut temu, adaml61 napisał:

Pamiętaj że to blaszanka , typowy regulator solarny nie odcina zasilania , musi być regulator który odetnie plus .

Pamiętam Adam pamiętam :) ale dzięki za przypomnienie
Nie odcina zasilania na aku czy na odbiorniki ?

Poryłem znów trochę na CT -  przymierzałbym  do  Tracer - 3210AN  do tego co chce b. podobne jest rozwiązanie  z watku drFellGood schemat w poście z  2019-09-13, 22:33 

18 minut temu, adaml61 napisał:

Regulator dedykowany do blaszaka

OK ale to żargonowe określenie dedykowany do blaszaka - przełożysz mi to na techniczno-handlowe lub linka  do takiego MPPT ?
W opisie Tracer - 3210AN   jest podane stwierdzenie ujemne uziemienie - gdzieś mi sie to juz obiło ale nie mogę znaleźć a nie bardzo je mój łeb chce przyswoić

adaml61
Posted (edited)

Nie odcina odbiorników , aku wydoisz do zera . Ale jak pisałem wyżej , podłączenie odbiorników  przez  przekażnik sterowany regulatorem załatwia sprawę . Mam 120A przekażnik . Normalny regulator + przekażnik i ok. 2 stówki w kieszeni , druga korzyść nie obciążasz wyjścia regulatora .

Edited by adaml61 (see edit history)

smok_wawelski
Posted (edited)

Tak tez mi coś nie pasowało - dzieki za upewnienie - wątpliwości były powodowane wątkiem https://www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=29870&start=0&sid=738094c84f8cf3d5428011419cc6bacd
Poszedłem za poprzednio linkowanym wątkiem drFellGood bo tam znalazłem aplikacje Cyrixa w układzie który by mnie interesował i raczej chciałbym ten układ z Cyrixem pozostawić

44 minuty temu, adaml61 napisał:

Normalny regulator + przekażnik i ok. 2 stówki w kieszeni , druga korzyść nie obciążasz wyjścia regulatora .

To mi się podoba :) 
Przekonałeś mnie do wyrka na tyłku  i tu tez zaczynasz mnie przekonywać :) 

Zakładając wykonanie z  z klocków to np  ZA-100 koszt 315zł i pytanie czy 100A jest dość ? Przekaźnik jakiś tam znalazłem ok 100zł - 200zł to juz kwota nad która warto podumać :) 
Nie bardzo mi się to podoba wiec może spróbujmy kontynuować  pierwsza drogę - co konkretnie określasz nazwą "normalny regulator"  prośba o przykład -  nazwa/typ/link będzie mi łatwiej skumać dalszą część o wyjściach regulatora.
Rozwiń proszę  stwierdzenie  "
wyjście zasilania z regulatora steruje przekażnikiem , a on załącz i odłącz zasilanie" 
Wyjście zasilania z regulatora które ?  wyjscie na aku czy na odbiorniki ?   sam przekaźnik i jego sterowanie nie jest mi obce ew. jak pamiętasz to rzuć typ 
proszę zawsze łatwiej bazować na sprawdzonych rozwiązaniach niż eksperymentować :) 

Kristofer
Posted (edited)

Wybrałeś część sprzętu zdecydowanie z najwyższej półki. To bardzo dobrze, jeśli cena jest do zaakceptowania.
Ten kontroler jest bardzo rozbudowany (w sensie ilości algorytmów i funkcji programowania), więc można spędzić "pół dnia" na jego ustawianiu.
Nie posiada trzech par złączy, jak większość standardowych kontrolerów (We PV, Wy Accu, Wy Odb), a "jedynie" We PV oraz Wy Accu.
Ma jednak ciekawe rozwiązanie - tzw. przekaźnik programowalny (osobne złącza wyprowadzone na jednym z boków obudowy).
Opcji programowania, kiedy przekaźnik ma być spolaryzowany (Wy NO i NC) jest naprawdę sporo. Z tego, co pamiętam, to m.in. jest opcja zadziałania, gdy na akumulatorze obniży się napięcie do ustalonego progu, czyli można to w różny sposób wykorzystać. Jest też Wy "zdalnego włączania/sterowania", ale przyznam się, że nie miałem czasu nad tym się zastanawiać, więc nie wiem, jak działa. Generalnie, to Victron oferuje mnóstwo różnych elementów dodatkowych, które pozwalają rozbudować układy w niemal dowolnej konfiguracji, jednak ceny są adekwatne do możliwości i klasy tego sprzętu.
Rysunek połączeń pewnie będzie ulegał modyfikacjom w/g pojawiających się potrzeb i pomysłów.

PS

Wyjściem NC/NO można np. sterować przekaźnikiem o większej obciążalności, który np. bez spolaryzowania cewki, będzie miał zestyki w pozycji NO włączone w obwód zasilania "odbiorników 12 V", tym samym będą one w takim przypadku odłączone. Zastąpi to "moduł zabezpieczenia" widoczny na rysunku. Dopiero pojawienie się na akumulatorze napięcia powyżej ustawionego progu (programowalny 10 - 14 V), załączy przekaźnik kontrolera, a ten załączy przekaźnik włączający odbiorniki.

10.jpg

Edited by Kristofer (see edit history)

smok_wawelski

to tenDzięki Krzysztof za odzew, poprawki i sugestie - natomiast czy cena jest akceptowalna ?    Dobre pytanie ale odpowiedź nie jest całkiem prosta - a nawet rzekłbym  jest dość złożona. 
Wiesz to jest tak - jest sobie taki arkusz excela na którym oprócz tego co na tym malunku jest jeszcze sporo innych pozycji np. ogrzewanie, okienka, zbiorniki, inst. wodna  i parę innych.  Ten arkusz ma właściwie tylko  jedną istotną formułę sumuj - i to co ta formułka wyliczywszy sumę dopiero odpowiada na pytanie co jest akceptowalne :) 
Na pewno założenia są takie żeby nawet zrobić puszkę kawałkami a dość porządnie ale 
niestety muszę dążyć do kompromisu jakość-cena  a ponieważ uwiązano mnie na pseudo kwarantannę to siedzę,  ryje po necie,   liczę i kombinuje - czyli taka normalna proza życia :)   
Myślę tak że  czasem warto zapłacić trochę więcej a zastosować proste i dobre rozwiązanie w tym czego zna się tylko podstawy lecz nie umie się na 100% a zaoszczędzony czas przeznaczyć na zrobienie jakiejś dodatkowej pracy w tym co się umie dobrze i zarobienie kasy. Mam dzięki szwagrowi elektrykowi ułatwione zadanie - jednak szwagier pomimo wiedzy i dużego doświadczenia w elektryce jest kompletnie nie kempingowy/kamperowy więc muszę to zaprojektować i powierzyć mu wykonanie robiąc z nim za pomagiera i mieć na koniec zrysowany full schemat po to żebym to ogarniał i mógł się poratować będąc daleko od domu i szwagra czy to sam czy z doraźna pomocą elektryka - dlatego właśnie przyjąłem założenie składanki z klocków a nie  samodzielnego wykonania układów choć tego tez nie wykluczam bo czytanie prostych schematów elektrycznych, miernik czy lutownica albo wsadzenie przekaźnika w podstawkę nie są mi obce :)  

Zatem wnioskuje że skoro nie zakwestionowałeś na schemacie Cyrixa to z MPPT Victrona to hula to tak jakbym chciał i 3 źródła zasilania są możliwe - jest dobrze choć nie tanio :) zwłaszcza nie tanio że pozostało nadal  zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem.

59 minut temu, Kristofer napisał:

Ten kontroler jest bardzo rozbudowany (w sensie ilości algorytmów i funkcji programowania), więc można spędzić "pół dnia" na jego ustawianiu.

Sama mnogość konfiguracji regulatora może jest zaletą ale i tez na moim poziomie wiedzy może być utrudnieniem ale myślę że to jest do ogarnięcia a jakieś predefiniowane  ustawienia zapewne są możliwe.

Godzinę temu, Kristofer napisał:

Z tego, co pamiętam, to m.in. jest opcja zadziałania, gdy na akumulatorze obniży się napięcie do ustalonego progu, czyli można to w różny sposób wykorzystać.

I tu przychodzi mi na myśl że może udałoby się pójść drogą Adama i wykorzystać  to wyjście do sterowania przekaźnikiem który odłączałby odbiorniki przy zadanym napięciu oszczędzając ca 200 złociszy - dużo to nie jest w stosunku do całości ale w kasie tez nie mało - zawsze coś

Więcej rezerw pójścia w dół cenowo specjalnie nie widzę - praktycznie jedynie zejście cenowe  jest możliwe w regulatorze MPPT zmiana na inny tańszy Victron to jednak koszt ok 1000zł  ale raczej mam zdanie że parafianie z jednej parafii zwykle kumają się  najlepiej :) 
Nie chciałbym tez schodzić na Victrona czy inny MPPT o mniejszym prądzie - uważam to za zła drogę.

Troche jeszcze martwi mnie przetwornica - to co pisałem wolałbym żeby odcinała  a nie tylko ostrzegała  - tu trzeba by coś poszukać.

Znalazłem tez inny przełącznik zasilania ale to chyba podobny czort tylko kapkę ładniej wykonany od  APZ-02 - to ten  cena w sumie tez ta sama.

I wszytko byłoby piękne - tylko ten excel :) - spoko damy rade jak się powiedziało A trzeba powiedzieć i B

Kristofer
Posted (edited)
6 minut temu, smok_wawelski napisał:

I tu przychodzi mi na myśl że może udałoby się pójść drogą Adama i wykorzystać  to wyjście do sterowania przekaźnikiem który odłączałby odbiorniki przy zadanym napięciu oszczędzając ca 200 złociszy - dużo to nie jest w stosunku do całości ale w kasie tez nie mało - zawsze coś

Mówisz, masz :D

10a.jpg

PS

W kilku tematach kiedyś pisałem: Victron Energy, to Rolls-Royce na rynku takich urządzeń, więc w takim przypadku, jak tu omawiany, pozostałbym przy w/w wyborze.

Edited by Kristofer (see edit history)

smok_wawelski
Posted (edited)

Dzięki Adam - będę dzwonił lub pisał do AZO  i miła niespodzianka również  w cenie przekaźnika :) 
Nawiasem Przetwornica AZO to młodsza siostra Twojej  i lodówka tez typ od Ciebie - tylko  busa przemalować i będzie klon - tantiemy licencyjne będę Ci wnet  bulił  - dzięki mam nadzieje że gdzieś kiedyś w realu będę miał okazje :) 

Piknie kielo cud Krzychu - tez dzięki serdeczne  i również podobna nadzieja jak w przypadku Adama :)