Skocz do zawartości

Włóczywóz czyli forda transita L4H3 tranzycja na campervana


Łza Włóczynutka

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał:

Tu screen z modelu 10A (ten mały model mam do poladowywania akumulatorow w autach, być może ten 30a będzie miał więcej zakresów do wyboru).

Ale ta ładowarka i tak dobiera sobie prąd ładowania sama, no ale można też dużo parametrów poustawiac

 

Mam 13A 24V i też tylko dwie wartości prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2022 o 13:54, filipert napisał:

One maja regulację prądu ładowania?

w normalnym trybie są też 2 pozycje: 15 i 30A

1669826924487.thumb.jpg.63386e2fe9952344e6a1b0adec116258.jpg

ale po włączaniu hebelka 'expertmode'
mamy już 4 opcje: 



1669826924495.thumb.jpg.d3a6345da9d8ec9c4ec786e035d766a2.jpg

 

Więc można powiedzieć, że jest full opcja.
Po przełączeniu do trybu "zasilacz" też mamy możliwość ustawienia co się chce.

1669826924481.thumb.jpg.1f6abac1f5e23959e94dae4e2a018211.jpg

Jest też ciekawa opcja utworzenia "sieci urządzeń Victron", (przez Bluetooth) gdzie poszczególne moduły komunikują się ze sobą. Tym się będę mógł bawić jak będę mieć jakieś inne klocuszki. Ciekawi mnie co tam można zrobić w tej sieci, ciekawe czy np. można tam podprogramować jakieś proste operacje logiczne które będą decydowały o załączaniu lub wyłączeniu poszczególnych modułów

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2022 o 14:21, Łza Włóczynutka napisał:

Na pewno dużym ułatwieniem jest to, że już kilka(naście) lat podróżujemy w ten sposób (tylko dużo mniejszymi pojazdami do tej pory), więc doskonale wiemy co nam jest potrzebne, a czego kompletnie nie potrzebujemy. 

Darek już to komentował, ale też mi się wydaje że troche możesz przestrzelać z tymi założeniami, kilkanaście lat podróżowałeś, ale nie dokładnie tak samo, skoro inwestujesz w nowe auto i robisz zabudowę, to zamierzasz jeździć nim sporo więcej i na pewno troche inaczej, bo to zawsze się zmienia, i np. taki brak kuchni moim zdaniem będzie słaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sporo więcejwyjazdów - na pewno nie, 
trochę inaczej - na pewno tak 

Natomiast uważam, że nawet jeśli profil wyjazdów ulegnie nieco zmianie (zwłaszcza w miesiącach zimnijeszych) to i tak wiem jakiej skali urządzenia, jakie wyposażenie będzie mi potrzebne a jakie nie. 
WIele osób nie zdaje sobie sprawy, że moje obecne auto to nie osobówka, tylko mały van, wielkości legendarnego t4. Na wyjazdach używamy go tak jak kampera, któremu brakuje tylko  pewnych udogodnień. (zresztą to samo mają ludzie w tych słynnych t4-kach, których tyle śmiga tu i tam)

Więc chodziło mi bardziej o to, że to nie jest przesiadka z [osobówki/namiotu/przyczepy/niczego] do campervana, tylko przesiadka z campervana do campervana o wększej ilości miejsca.

 

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał:

Więc chodziło mi bardziej o to, że to nie jest przesiadka z [osobówki/namiotu/przyczepy/niczego] do campervana, tylko przesiadka z campervana do campervana o wększej ilości miejsca.

:yes: ok, moze troche bardziej teraz rozumiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, golob napisał:
W dniu 16.11.2022 o 14:21, Łza Włóczynutka napisał:

Na pewno dużym ułatwieniem jest to, że już kilka(naście) lat podróżujemy w ten sposób (tylko dużo mniejszymi pojazdami do tej pory), więc doskonale wiemy co nam jest potrzebne, a czego kompletnie nie potrzebujemy. 

Darek już to komentował, ale też mi się wydaje że troche możesz przestrzelać z tymi założeniami, kilkanaście lat podróżowałeś, ale nie dokładnie tak samo, skoro inwestujesz w nowe auto i robisz zabudowę, to zamierzasz jeździć nim sporo więcej i na pewno troche inaczej, bo to zawsze się zmienia, i np. taki brak kuchni moim zdaniem będzie słaby.

Niezależnie co mówi @Łza Włóczynutka też uważam że na 90% się sporo przestrzeli... :(

I też nadal mnie nie przekonuje

3 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał:

Więc chodziło mi bardziej o to, że to nie jest przesiadka z [osobówki/namiotu/przyczepy/niczego] do campervana, tylko przesiadka z campervana do campervana o wększej ilości miejsca.

Ale trzeba o tym wiedzieć, starać się to analizować, ale iść do przodu i już :D

Tym bardziej mocno kibicuję i jak tylko bym mógł w jakiś sposób pomóc to pisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że błędów się na pewno nie uniknie ;)
Ale rozpoczynając od kartki, ołówka i kosza na śmieci, można parę błedów wyeliminować bezkosztowo przy pomocy kosza na śmieci - dzięki temu wątkowi już kilka takich opcji tam powędrowało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2022 o 14:59, Misio napisał:

jak tylko bym mógł w jakiś sposób pomóc to pisz

Thx, na razie to wszystko pozostaje w warstwie przygotowań teoretycznych, borąc pod uwagę doniesienia ludzi, którzy nadal nie mają aut z kwietnia 2021 roku, to jeszcze trochę zejdzie z eksperymentami praktycznymi.

Tymczasem wziąłem na tortury ten stary akumulator AGM, co o nim wczesniej pisałem. Z 80Ah zostało przy pierwszej próbie głębokiego rozładowania 17Ah, po naładowaniu i ponownej próbie było 18,5Ah. Rozładowywane do 11.8V pod obciążeniem 2A, coś koło 12.1V bez obciążenia.  W/g internetowych tabelek to napięcie wskazuje na rozładowanie do jakiejś 25-30% rzeczywistej pojemności.

Czyli aku ma jakieś 20Ah faktycznej pojemności z 80Ah znamionowej. Więc trup, nawet jako awaryjne zasilanie nie na wiele się przyda.
Zatem obecnie jestem najbliżej zastosowania jednak lifepoka.

Przy okazji tego testu sprwadziłem, pod kątem ewentualnej pracy zdalnej, wielogodzinną pracę szerokiego monitora biurkowego  na zasilaczu 12V =>19.5V. Nic się nie stało, z obrazem też nic się nie dzieje złego. pracuje jak na zwykłym zasilaczu. Przy pracy z akumulatora zjada 1.8-2.2A, jakieś 21-22W. (nominalnie ma podane 20W i podpięty pod 230V, watomierz dokładnie 20W pokazuje)

Zasilacz bez podłączonego monitora zjada 1-2W, więc jest to pewna ciekawostka, aż 10% pochłania podniesienie napięcia z  ~12V do 19.5.
Dla dociekliwych podaję model monitora: LG 29WK500, 29cali, panorama 21:9
 

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leonardo dawłóczynuta, czyli długopis, kartka i kosz na śmieci. (znowu, ten ostatni najważniejszy) - rozplanowanie płyt/listewek na podłodze.
na dzień dzisiejszy będzie z płyt XPS (styrodur) 30mm, wzmocnienia z listewek sosnowych. Klejone do blachy podłogi vana. Niektórzy polecają też płyty PIR, ale na razie nie jestem przekonany, bo w specyfikacjach producentów nie zalecają do użycia pod podłogi. Chyba że przeoczyłem jakiś gatunek. Będę jeszcze sprawadzać, chyba że ktoś poratuje jakimś linkiem.
przybliżony ciężar całości: 20kg

1670872237588.thumb.jpg.031588ee328b3ec308796def8d3d7fec.jpg

1670872237580.thumb.jpg.150935c12659084de6330a31169bef63.jpg

1670872237574.thumb.jpg.476adcdf9b63a665593a06c5f7259dae.jpg

1670872237567.thumb.jpg.1d441866a638b4211efa353af5f35ec6.jpg

To które lądują w koszu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było, ale to dosyć skomplikowane na tym etapie - np. z tego powodu, że nawet nie wiem czy uda się dać łóżko w poprzek, czy trzeba będzie wzdłuż; a co dopiero reszta, która od tego zależy.
Niemniej spotkałem się z koncepcjami całkowicie bezlistewkowymi, gdzie cały ciężar przenosi równomiernie xps, wszystko jest sklejone na całej powierzchni więc teoretycznie wytrzymałość takiej spójnej całości znacznie wyższa niż koncepcja z listewkami i wkrętami. Też niegłupie. Jest kilka ciekawych rozwiązań do wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.