Skocz do zawartości

Pilna prośba!!!! Zdarzenie drogowe


w79

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, lbuster napisał:

Maras pokazał temperaturę asfaltu w Polsce i według Ciebie temperatura koła będzie miała 25 stopni :look:

Nie będzie. W Upałach opony mają po 40 kilka stopni. Też w zależności od strony słońca, tam jest zawsze cieplej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, jacek00 napisał:

Nie będzie. W Upałach opony mają po 40 kilka stopni. Też w zależności od strony słońca, tam jest zawsze cieplej. 

 

Też to mówię, temp otoczenia ok 35 a opon 40 lub 40 z małym hakiem. Ale nie wierzą ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jacekzoo napisał:

Też to mówię, temp otoczenia ok 35 a opon 40 lub 40 z małym hakiem. Ale nie wierzą ??

No dokładnie. Nigdy nie miałem wyższej temperatury niż 45 stopni. Nawet przy 40 stopniowych upałach na zewnątrz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, peja76 napisał:

Ja miałem już tak że w górach felgi od lawety nie szło dotknąć a jak splunołem :) to się gotowało.

Ale felga to nagrzana była od hamulców, więc co innego. 

 

52 minuty temu, Commander napisał:

Opona grzeje się od asfaltu, hamulców poprzez felgę i poprzez pracę/ tarcie wewnętrzne boku opony przy znacznym ugięciu.

Najbardziej chyba tarcie wewnętrzne gumy. Od felgi pewnie też, ale zakładam że w mniejszym stopniu.

53 minuty temu, Commander napisał:

@lbuster jaka wentylacja?

Pęd powietrza podczas jazdy. Największy wzrost temperatury silnika występuje bezpośrednio po jego zagaszeniu. Jest wewnątrz jeszcze dużo ciepła skumulowanego w metalowych częściach, a momentalnie przestaje krążyć ciecz oraz nie ma przewiewu powietrza.  

W kołach zakładam że tak samo. Prędkość jazdy plus dodatkowo sama prędkość obrotowa koła powoduje solidny przepływ powietrza chłodzącego po powierzchniach felgi i opony. To musi chodzić. 

3 minuty temu, jacek00 napisał:

No dokładnie. Nigdy nie miałem wyższej temperatury niż 45 stopni. Nawet przy 40 stopniowych upałach na zewnątrz. 

Ostatni powrót z południa kraju miałem w temperaturach powietrza ok. 30st.C więc asfalt pewnie i z 50st.C. Kilkukrotnie kontrolowałem temperaturę opon i felg, szczególnie po pewnej sytuacji gdzie przyczepa wpadła mi w lekkie dziwne bujanie (ale o tym będzie w innym wątku). Opony miały może ze 35-40st C, bo więcej to już by parzyło w rękę. Inaczej mówiąc były tylko delikatnie cieplejsze niż powietrze.

Inna sprawa jest z felgami, które odbierają ciepło bez[pośrednio od hamulców. Po długim ostrym hamowaniu mogą mieć grubo ponad 100 st.C. Ale przy normalnej jeździe bez większego hamowania i sprawnych hamulcach raczej nie powinny być dużo cieplejsze niż opony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Piotrekm13 napisał:

momentalnie przestaje krążyć ciecz

To chyba odległa przeszłość. Obecnie silniki mają podtrzymanie obiegu przez pompę elektryczną.

Niemniej nie zaszkodzi dać dodatkowy "oddech" silnikowi.

13 minut temu, Piotrekm13 napisał:

W kołach zakładam że tak samo. Prędkość jazdy plus dodatkowo sama prędkość obrotowa koła powoduje solidny przepływ powietrza chłodzącego po powierzchniach felgi i opony. To musi chodzić

Zgadza się, chyba, że jesteś w połowie zjazdu z góry, wtedy tylko postój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, filipert napisał:

To chyba odległa przeszłość. Obecnie silniki mają podtrzymanie obiegu przez pompę elektryczną.

Tak, u mnie trzeba brać poprawkę, ze względu na wiek moich pojazdów :D. Choć nawet w Mercedesie z 92' miałem pompkę, która utrzymywała krążenie w "małym obiegu" po zgaszeniu silnika póki stacyjka nie wróciła do położenia "0". 

7 minut temu, filipert napisał:

Zgadza się, chyba, że jesteś w połowie zjazdu z góry, wtedy tylko postój.

Albo rozłączenie cięgien hamulca najazdowego i "z górki na pazurki" :mlot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, w79 napisał:

Pojechalem na rower....znow złapalem gume...?

Podpadłeś jakiemuś szamanowi chyba, że tak masz z tymi gumami... Na wszelki wypadek nie śpij z żoną przez parę tygodni. Ani swoją ani cudzą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Piotrekm13 napisał:

Podpadłeś jakiemuś szamanowi chyba, że tak masz z tymi gumami... Na wszelki wypadek nie śpij z żoną przez parę tygodni. Ani swoją ani cudzą ;)

Reka boska, przynajmniej wlasna zona zostala w Polsce;))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotrekm13 napisał:

Njwiększy wzrost temperatury silnika występuje bezpośrednio po jego zagaszeniu. Jest wewnątrz jeszcze dużo ciepła skumulowanego w metalowych częściach, a momentalnie przestaje krążyć ciecz oraz nie ma przewiewu powietrza.  

Dlatego otwieram maskę. Mam stare auto bez żadnych pomp elektrycznych, którego silnik produkuje ogromne ilości ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciag dalszy przygód. Czy ktoś rozpoznaje te śrube? Czy to śruba zabezpieczajaca do ktorej potrzebna jest specjalna nakladka? Pomoc drogowa zalozyla mi ja w nocy jak zmieniali koło...Wszystkie pozostałe sruby sa ok.

20220822_101045.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, w79 napisał:

Ciag dalszy przygód. Czy ktoś rozpoznaje te śrube? Czy to śruba zabezpieczajaca do ktorej potrzebna jest specjalna nakladka? Pomoc drogowa zalozyla mi ja w nocy jak zmieniali koło...Wszystkie pozostałe sruby sa ok.

 

Masz klucz 17 czy 19? Nie jesteś w stanie odkręcić? Przecież to wygląda jak zwykła śruba. 
Śruba zabezpieczająca zazwyczaj wygląda tak:
xzabezpieczenia-kol-audi-80-4_33336.jpg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, w79 napisał:

Ciag dalszy przygód. Czy ktoś rozpoznaje te śrube? Czy to śruba zabezpieczajaca do ktorej potrzebna jest specjalna nakladka? Pomoc drogowa zalozyla mi ja w nocy jak zmieniali koło...Wszystkie pozostałe sruby sa ok.

To zwykła śruba tylko z Opla :) Ma logo GM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.