Skocz do zawartości

Idzie nowe 4 - czyli Knaus SÜDWIND 500 QDK 60Y MY2022


Eastnomad

Rekomendowane odpowiedzi

45 minutes ago, filipert said:

Nieźle ją doposażyłeś, jak z ładownością?

Zakładam, że względem tej wartości 1275kg (fabrycznie na pusto) po montażu movera, akumulatora, markizy, klimatyzacji doszło ok.90kg więc nadal sporo zostaje do tych 1600kg. Dziś będę sprawdzał ile waży teraz z tym osprzętem Plus rzeczami, które będziemy wozić (bez ubrań i lodówki). Dam znać ile wyjdzie.

50 minutes ago, filipert said:

Daj parametry tej klimy, wygląda zgrabnie.

karta_produktu_Webasto_rv_CoolTopTrail_20_24_28_34_35.pdf

50 minutes ago, jacek00 said:

Ładnie zamontowali. Faktycznie duża ta jednostka. Widać to dokłdnie w środku, gdzie dyfuzor jest dość daleko od tylnego okienka, a na dachu między okienkiem a jednostką jest z 20 cm odstępu.

W porównaniu do Twojego Dometic FreshJet 2200 to jest faktycznie sporo dłuższa.

51 minutes ago, jacek00 said:

Z ciekawości to kable jak poprowadzili? Tą szparą, która jest zamaskowana czy jakoś inaczej kombinowali? 

Kable poszły do tej szafki nad kuchnią na wysokości ściany gdzie zaczyna się lodówka. Wywiercili w styropianie otwór aż do wewnątrz tej szafki potem w korytku doszli do tego korytka fabrycznego. Wygląda do naprawdę dobrze.

57 minutes ago, jacek00 said:

O widzę, że cena już też wzrosła... @Eastnomad Ty miałeś jeszcze poprzednią cenę prawda? Jak wrażenia z użytkowania? Mocno hałasuje?

Dokładnie. Ja płaciłem na początku lipca 6999pln wiec 500pln mniej. Jeśli chodzi o użytkowanie to tylko 5 minut przy odbiorze na razie testowałem. W trybie auto gdzie zadana była temperatura 16st a w przyczepie pokazywało 24st to przy maksymalnym wiatraku nie było nawet tak bardzo głośno (zakładam że działał wtedy pełną mocą aby jak najszybciej schłodzić przestrzeń. Jak przestawiłem z trybu auto na najmniejszy wiatrak było już naprawdę cicho (przynajmniej takie moje odczucie ale porównania do innych klimatyzatorów chociażby tego Dometic nie mam). 

Z ciekawostek ten klimatyzator oprócz opcji chłodzenia i ogrzewania ma też opcję samego wentylatora oraz osuszania (nie wiem czy inne też tak mają więc ciężko mi powiedzieć czy jest to coś ponad standard czy nie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 216
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

36 minut temu, Eastnomad napisał:

Z ciekawostek ten klimatyzator oprócz opcji chłodzenia i ogrzewania ma też opcję samego wentylatora oraz osuszania (nie wiem czy inne też tak mają więc ciężko mi powiedzieć czy jest to coś ponad standard czy nie).

Tak, jest to standard.W Dometicu masz tak samo. Co do hałasu, to np. w dzień w Dometicu on tak nie doskwiera. Ale jak wieje na maksa to jednak jest mocno słyszalny. Przy niższych biegach jest cicho. Ale tak czy inaczej dla mnie nie ma możliwości aby przy tym spać w nocy. Nad ranem prędzej, więc były sytuacje, że włączałem klimę o 6 czy 7 i szedłem jeszcze się przespać.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, jacek00 said:

Tak, jest to standard.W Dometicu masz tak samo. Co do hałasu, to np. w dzień w Dometicu on tak nie doskwiera. Ale jak wieje na maksa to jednak jest mocno słyszalny. Przy niższych biegach jest cicho. Ale tak czy inaczej dla mnie nie ma możliwości aby przy tym spać w nocy. Nad ranem prędzej, więc były sytuacje, że włączałem klimę o 6 czy 7 i szedłem jeszcze się przespać.

Ja początkowo też brać nie chciałem bo generalnie nie lubię klimatyzacji (nawet w aucie) i staram się jeśli już muszę używać racjonalnie. Niemniej ostatecznie wziąłem ze względu na fakt iż na południu temperatury około 40st na słońcu występują z reguły częściej niż u nas i dla samego schłodzenia przyczepy wieczorem zanim pójdzie się spać to może być dobra opcja. Spać czy nawet przebywać w niej podczas działania klimatyzacji raczej nie przewiduję. 

Inna też sprawa, że ta klimatyzacja co ostatecznie wybrałem była w dobrej cenie, może nie aż tak dobrej jak u Ciebie czy @Tomii, ale jednak 7k pln to nie 10,5k  pln(z montażem czy zamawiając w fabryce wyszłoby wręcz 12k pln) za Dometic FreshJet 2200(mnie razem z montażem wyszło dużo mniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Eastnomad napisał:
2 godziny temu, jacek00 napisał:

O widzę, że cena już też wzrosła... @Eastnomad Ty miałeś jeszcze poprzednią cenę prawda? 

Dokładnie. Ja płaciłem na początku lipca 6999pln wiec 500pln mniej.

przecież jest promocja

image.png.7dcecc05e17ac880dcc73f516fe75d59.png

i bądź tu mądry :blink:

Wydawało się, że jest mniejsza ta górna jednostka. Pamiętam jak niedawno Dometic to był koszt około 4k, wartość przyczepy rośnie jak na drożdżach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, filipert said:

przecież jest promocja

tak ale w lipcu była za 6999 pln teraz jest za 7500pln . Promocja nadal też jest ale cena wzrosła o 500pln tak jak pisałem wcześniej;)

16 minutes ago, filipert said:

wartość przyczepy rośnie jak na drożdżach ;)

Sama przyczepa też bo taka sama jak moja w roku modelowym 2023 (nic tam nowego nie dodali, ewentualnie odebrali z pakietu 60Y) w golasie bez żadnych dodatków już będzie kosztowała według konfiguratora 29099Eur to wyższa kwota niż płaciłem za swoją z fabrycznymi dodatkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Eastnomad napisał:

Sama przyczepa też bo taka sama jak moja w roku modelowym 2023 (nic tam nowego nie dodali, ewentualnie odebrali z pakietu 60Y) w golasie bez żadnych dodatków już będzie kosztowała według konfiguratora 29099Eur to wyższa kwota niż płaciłem za swoją z fabrycznymi dodatkami.

Cena mojej wzrosła o ponad 5k eu :unsure: To jest paranoja z tymi cenami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.08.2022 o 14:04, Tomii napisał:

czy zupełny przypadek ale na zasilaniu z akumulatora nie świecą się lampki dzieci.

Przypadkowo trafiłem w okolice tego zdania…

Podejrzewam że te lampki są na 230v, dlatego nie świecą na akumulatorze. 
 

Tak przynajmniej było w Dethleffs’ie. Dopiero jak zamówisz zasilanie wszystkiego z 12v (autark paket) to te lampki dziecięce też są na 12v.

Być może jest to celowe żeby dzieci nie zostawiły tych lampek włączonych i nie rozładowały akumulatora.

U mnie przy tym pakiecie 12v działa to tak że zasilanie przyczepy idzie z samochodu tylko jak jest włączony silnik. Mam w przyczepie przekaźnik na „plusie po stacyjce”. Dodatkowo w momencie odpalenia samochodu cały prąd w przyczepie (poza sterowaniem lodówki) jest wyłączany automatycznie. (Panel przy wejściu ma bezstanowy przycisk włączający / wyłączający prąd. )

Mi to trochę przeszkadza bo zimą muszę pamietać o tym żeby wrócić do przyczepy po odpaleniu samochodu i ponownie włączyć „prąd” żeby działało ogrzewanie. Ale pewnie dla kogoś innego będzie to zaleta bo po pierwsze nie zostawi zapalonego światła na czas jazdy a po drugie można jednym przyciskiem wyłączyć cały prąd wychodząc z przyczepy (a wracając włączyć). 

Jak wyłącze stacyjkę to przekaźnik sam rozłącza plus z samochodu i zasilanie idzie z przyczepy. 
 

W czasie jazdy energoblok ładuje akumulator w przyczepie. Prąd jest dość wysoki 16-17A.

Pisze o tym bo pewnie w Knausie jest podobnie. Wszyscy korzystają z tych samych elementów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Przypadkowo trafiłem w okolice tego zdania…
Podejrzewam że te lampki są na 230v, dlatego nie świecą na akumulatorze. 
 



Nie tyle są na 230V co są w energobloku wpięte tak, że działają tylko przy 230V. Ale tak to całe oświetlenie w Knausie jest na 12V.

U mnie tak lampa przedsionka jest zrobiona właśnie, że mam ją wpiętą w ten sposób, że działa tylko przy podłączonym 230V. Miałem ją nawet przełączyć sobie w energobloku, ale jeszcze nie było okazji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 hours ago, Eastnomad said:

Zakładam, że względem tej wartości 1275kg (fabrycznie na pusto) po montażu movera, akumulatora, markizy, klimatyzacji doszło ok.90kg więc nadal sporo zostaje do tych 1600kg. Dziś będę sprawdzał ile waży teraz z tym osprzętem Plus rzeczami, które będziemy wozić (bez ubrań i lodówki). Dam znać ile wyjdzie.

Sprawdziłem. Na pusto tylko z tymi dołożonymi dodatkami czyli moverem, aku, markizą, klimatyzacją oraz pełnowymiarowym kołem zapasowym wyszło równo 1400kg. Z rzeczami technicznymi wyszło 1516kg (bez butli z gazem  +17kg). Także jak dojdzie + lodówka to spokojnie wyrobię się w 1600kg. Najwyżej coś (np.koło przeniosę do auta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m.in. krzesła, stolik, odkurzacz, wąż, parawan, namiot plażowy. No i też wziąłem trochę rzeczy i może jak będę miał za dużo wolnego czasu to instalacje wodną (przyłącze wody miejskiej), gazową (zawór zewnętrzny tankowania gasbank), elektryczną (instalacja 12V z aku a nie samochodu) przerobię ;). Także mam tam trochę nadmiarowych rzeczy. No i też są już naczynia czy trochę prowiantu suchego :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Eastnomad napisał:

m.in. krzesła, stolik, odkurzacz, wąż, parawan, namiot plażowy. No i też wziąłem trochę rzeczy i może jak będę miał za dużo wolnego czasu to instalacje wodną (przyłącze wody miejskiej), gazową (zawór zewnętrzny tankowania gasbank), elektryczną (instalacja 12V z aku a nie samochodu) przerobię ;). Także mam tam trochę nadmiarowych rzeczy. No i też są już naczynia czy trochę prowiantu suchego :]

Aaa, czyli podstawowe wyposażenie pracoholika na urlopie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, filipert said:

Aaa, czyli podstawowe wyposażenie pracoholika na urlopie ;)

Ja bym to nazwał hobbystoholika, oczywiście to też praca ale nie mająca żadnego związku z pracą, którą się wykonuje na co dzień. Tą zawieszam całkowicie na czas urlopu:]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.