Skocz do zawartości

Idzie nowe 4 - czyli Knaus SÜDWIND 500 QDK 60Y MY2022


eastnomad

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, borek6 napisał(a):

Ja u siebie mam Fiamme. Sama markiza generalnie ok, ale pod nią mam odbicia na poszyciu, lekkie wgniotki na prawie całej długości, zdarzyło mi się że przyjechałem na kemping, a ona leży "podrzucona" na dachu. Zdarzało się tak Tobie?

Pasówe sztormowych nie używasz? Każdą markizę workową Ci podwieje jeśli jej nie przymocujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 216
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

4 minuty temu, jacek00 napisał(a):

Pasówe sztormowych nie używasz? Każdą markizę workową Ci podwieje jeśli jej nie przymocujesz

Myślę że chodziło o czas jazdy i zarzucenie worka na dach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że chodziło o czas jazdy i zarzucenie worka na dach. 

Tak dokładnie, chodziło mi o zachowanie się jej podczas jazdy,l może źle się wyraziłem w poście ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, borek6 napisał(a):


Tak dokładnie, chodziło mi o zachowanie się jej podczas jazdy,l https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji106.png może źle się wyraziłem w poście ?

Żeby jej nie zarzucało na dach to trzeba markizę zapinać jak najciaśniej i możliwie jak najbliżej górnej krawędzi. Wtedy tak nie dynda i nie zarzuca jej na dach. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, borek6 napisał(a):

Widzę też że masz markizę workową, Thule? Też będę myślał do nowej przyczepy.

Ja ma Fiamme Caravanstore 410

43 minuty temu, borek6 napisał(a):

Ja u siebie mam Fiamme. Sama markiza generalnie ok, ale pod nią mam odbicia na poszyciu, lekkie wgniotki na prawie całej długości, zdarzyło mi się że przyjechałem na kemping, a ona leży "podrzucona" na dachu. Zdarzało się tak Tobie?

Te odboje też u mnie występują, ale nigdy nie zdarzyło mi się żeby tak podwiało w trakcie drogi (bo rozumiem że to miałeś na myśli żeby mi ją zarzuciło a jechałem już conajmniej dwa razy wybrzeżem Chorwacji gdzie wiatr mocno dawał się odczuć. Może kwestia tego że jak ją zroluję to staram sie to zrobić jak najmocniej i te rzepy też mocno ściskam. Tam może być spora różnica między lekkim zwinięciem a mocnym. W obu niby roleta siedzi w worku ale jednak mniej podatna na wiatr i zarzucenie na dach będzie miała jak zwinie się ją mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to może faktycznie kwestia porządnego i mocnego zwinięcia markizy tak jak napisał Jacek i Ty.

Mi się zdarzyło jakieś 2-3 razy że zajeżdżam na miejsce, a ona podrzucona na dach.

Dzięki za info !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jacekzoo napisał(a):

Ja zawsze zapinam max ciasno a i tak wpadła na dach ?‍♂️ tylko u mnie jest jeszcze tak kijowo, że kominek mam przy samej krawędzi i go wyłamało ?‍♂️

Mnie jak na razie nic takiego się nie wydarzyło a w Chorwacji jechałem ze dwa razy gdzie ten wiatr czułem jak nigdzie indziej. Wiadomo wszystko może się zdarzyć ale zapinając maksymalnie ciasno zmniejszamy to ryzyko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Myślałem nawet czy by trochę nie "przycebulić" i nie kupić jakiegoś używanego panelu truma cp plus ale dziś przy okazji zamawiania adaptera do e-kit (aby można było odsunąć go nieco od piecyka a nie montować bezpośrednio na nim) dowiedziałem się, że cp plus do varioheat różni się od cp plus do combi. Także oprócz adaptera zamówiłem również panel :mlot:. No nic przynajmniej na przyszłość będzie czytelniejsza informacja o błędach (jeśli się pojawią ponownie) i zarządzanie ogrzewaniem czy to gazowym, elektrycznym czy ich mixem z jednego miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W miniony poniedziałek w końcu się zebrałem i zrealizowałem voucher na apteczkę (jeszcze trochę i by całkiem wygasł) :].

IMG_4736.thumb.jpeg.f8e8d09ece70ed28abb86f6e167e88dc.jpeg

Ku mojemu zdziwieniu dotarł do wskazanego miejsca już w środę (paczka z Niemiec) a myślałem, że ze dwa radośnie to zajmie zanim rozpatrzą wniosek ;).

IMG_5094.thumb.jpeg.295a8a6763ac66180ef204f7ccf595a8.jpeg

IMG_5095.thumb.jpeg.4199cf139dd6107c051e6ce3670448e7.jpeg

 W zestawie poza lekami, maścią i środkami odkażającymi znalazły się o dziwo również maseczki ffp2 tyle, że pandemia przynajmniej chwilowo się skończyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że dobrze jest aby w przyczepie było coś do zrobienia to po ostatnich przygodach z piecykiem gazowym postanowiłem zwiększyć redundancję jeśli chodzi ogrzewanie w przyczepie i do istniejących już opcji (piecyk gazowy, klimatyzacja) doszedł jeszcze e-kit do piecyka gazowego (w przypadku używania modułu elektrycznego używany jest nawiew z piecyka gazowego (to akurat podczas ostatniej awarii piecyka gazowego nadal działało). 
Sam e-kit nabyłem według mnie w bardzo dobrych pieniądzach (3/5 ceny tej co w innych sklepach w PL czy DE).  Przed zakupem myślałem, że piecyk będzie wyposażony w osobny regulator (podobnie jak piecyk gazowy). Niestety nie sprawdziłem wcześniej „internetów” wystarczająco dobrze :sciana:. Okazało się, że Varioheat w połączeniu z e-kit wymaga panelu Truma CP Plus. Początkowo myślałem, że może nawet kupię używany w internecie ale tym razem zgłębiłem temat i niestety okazało się, że ten powszechnie u nas dostępny czy to nowy czy używany jest przeznaczony do urządzeń Truma Combi. Do Varioheat jest tak samo wyglądający ale jednak inaczej oprogramowany w środku :(
Nie chciałem eksperymentować więc pojechałem do sprawdzonego wcześniej serwisu Trumy w mojej dzielnicy (Skylark) i oczywiście panelu do varioheat nie mieli na stanie ale od razu wysłali zapytanie do dystrybutora w Krakowie o dostępność i cenę. Dodatkowo w związku z tym, że u mnie optymalnym nie był montaż e-kit bezpośrednio na piecyku (musiałbym sztukować podparcie dla niego) to potrzebowałem również adaptera do e-kit (dust adapter) więc i on został zamówiony.

W oczekiwaniu na cenę i dostawę akcesoriów z ciekawości sprawdziłem czy i ile by to kosztowało gdybym zamówił ten element na etapie produkcji. Okazało się, że dopłata do panelu nie byłaby wcale duża (125€)IMG_5110.jpeg.3b5b1c2583abfa514eb443bd062395f5.jpeg

Przez chwilę miałem nawet nadzieję, że CP Plus do varioheat będzie więc sporo tańszy niż do combi. Niestety nie :(. Okazało się, że panel kosztuje 1,4K pln a adapter 40pln. No nic bierzemy. W międzyczasie @jacek00  znalazł i podesłał mi linki do panelu w sklepach w DE (jeden z opcją wysyłki do Polski). Cena 319€ + 12€ przesyłka ale można byłoby „zakombinować” na VAT. Ostatecznie stwierdziłem, że nie jest to jakaś ogromna różnica na korzyść tej ceny w Polsce i zostałem przy początkowym wyborze. Mimo wszystko dzięki Jacku za pomoc ;)
Zamówione akcesoria przychodzą po około 10 dniach więc szybko bo początkowo była informacja, że adapter jest do ściągnięcia z DE ale potrwa to nie krócej niż 2-3 tygodnie. Dodatkowo adapter dostaję gratis więc cena za całość się jeszcze nieco poprawiła :).

W sobotę znalazłem z rana trochę czasu (później miałem obiecaną synowi wycieczkę rowerową więc nie mogłem tego „zawalić”) więc do dzieła. 
Najpierw doprowadziłem 12V do panelu CP plus (ten kabel rj11, który był przy poprzednim regulatorze okazał się niewystarczający). Nie było to trudne bo w tym celu wykorzystałem korytko stworzone wcześniej podczas instalacji Simarine.

IMG_4774.thumb.jpeg.b2ac0ace71c77f9143631ceb1768e091.jpeg
i po zakończeniu tego zadania:

IMG_4776.thumb.jpeg.ba004a9bdd3754063ce53b5ed4c9feae.jpeg

Mamy zasilanie panelu więc czas na ostateczne zmontowanie i wstawienie w instalację e-kit. W tym celu zakładam na e-kit adapter dopasowuję rury i przykręcam moduł elektryczny do wzmocnionego miejsca na ściance pod kanapą - tak jakby było po to stworzone. 
IMG_4777.thumb.jpeg.dc0bb9b6a0c7e9db18ddec65859c1ac3.jpeg

IMG_4779.thumb.jpeg.9daceadf1bd19f511b494f17500bb46d.jpeg

Po chwili całość jest złożona i przykręcona. W międzyczasie dociągnąłem do piecyka 230V oraz na razie na krótko 12V (czas mnie gonił). Po złożeniu całość wyglądała w sumie jakby była tam od zawsze (o kablach nie mówię te poukładam i zabezpieczę kolejnym razem).IMG_4782.thumb.jpeg.486a393e15fb05c2a8b0e3a54887bcf8.jpeg

Na koniec zamontowałem ramkę od CP plus w docelowym miejscu i podłączyłem, na krótko panel. 
IMG_4788.thumb.jpeg.ebe9493078eaa1d1e04f58194ba1508c.jpeg

Wszystko działało od pierwszego „strzału”. Plusem tego modułu jest to, że poza wyborem co ma podgrzewać powietrze oprócz wyboru zasilania tylko prądem lub tylko gazem jest też opcja miksu elektryczno-gazowego gdyby ogrzewanie prądem było niewystarczające.

To tyle na teraz. Więcej czasu nie miałem. Pozostało dociągnąć „prawilnie” zasilanie 12V do piecyka elektrycznego (niestety nie natrafiłem na 12V wśród kabli, które były przy piecyku gazowym:niewiem:). Poukładać i zabezpieczyć kable przy piecykach oraz wyciąć otwór pod panel CP Plus. Generalnie tylko kosmetyka ale zrobić trzeba?.

  

Edytowane przez Eastnomad (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbudowa ogrzewania o moduł elektryczny zakończona :). Wczoraj wyciąłem odpowiedni otwór by zamontować panel truma cp plus. 
IMG_5137.thumb.jpeg.2c8d6ed6407fca05c6f1cd5c8ee8cae1.jpeg
 

IMG_5149.thumb.jpeg.04a6d74f8e60c88b38763ee98a2922ef.jpeg

Dodatkowo wszelkie przewody zostały uporządkowane i zabezpieczone przed przemieszczaniem się w trakcie jazdy. Myślę, że ostatecznie wyszło całkiem estetycznie ;).

IMG_5143.thumb.jpeg.cd20a6f8240a74ac3675eb761b70be4f.jpeg

IMG_5146.thumb.jpeg.e7cb0d68e9f49f2b496ec63923949de6.jpeg

Teraz ewentualne (jeśli kiedyś jeszcze wystąpią) problemy z piecykami będą łatwiejsze w ocenie przyczyn bo otrzymujemy na panelu komunikat błędu jak choćby te poniżej (brak zasilania 230V i brak gazu)

IMG_5155.thumb.jpeg.797c2a1c0ff896766daf5cc9b9cd92dd.jpeg

IMG_5156.thumb.jpeg.110027851a7129bd78a43ff8368b2ba5.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W ramach przygotowań do głównego wyjazdu wakacyjnego postanowiłem dziś umyć i zabezpieczyć przyczepę. Była trochę skurzona zwłaszcza po tych Łotewskich szutrach a przednia ściana to cmentarzysko owadów.

Na początek zdjąłem i doczyściłem obudowę klimatyzacji, przedmuchałem ją też w tych miejscach pod ale w sumie poza kurzem niczego tam nie było. Dodatkowo wszystkie ramki okien dachowych i wywietrzniki zostały doczyszczone.

IMG_5301.thumb.jpeg.d11946df013c23d2b0d0ef84af0918f7.jpeg

IMG_5303.thumb.jpeg.a4f6ba43e40150e03de417e4075544fd.jpeg
Potem jeszcze tylko spłukanie, mycie szamponem i ponowne płukanie i dach był umyty :) 

IMG_5308.thumb.jpeg.a870df74dc95b28725287bdd686a88b5.jpeg

Podobne operacje wykonałem na pozostałych ścianach i na koniec mycia przyczepa prezentowała się już dość dobrze.

IMG_5310.thumb.jpeg.fc31eeb425dcea8201ff4cfe66b8c4b4.jpeg

IMG_5311.thumb.jpeg.5ad65571100747e4429a3036684d6ba6.jpeg

Po umyciu przejechałem przyczepą na halę. Tam oczyściłem jej ściany, na których widoczne były nieusunięcie w myciu zacieki i głębokie zabrudzenia. Żeby się zbytnio nie umęczyć użyłem DA na średnim padzie i lekko ścierną pastę polerską. Po jej użyciu efekt był już dla mnie dobry.

IMG_5317.thumb.jpeg.fae8835250b08f3c53ee6e460c245db4.jpeg

IMG_5319.thumb.jpeg.b18b7140e718491173beca5332107030.jpeg

Na jutro zostało sprawdzenie dachu i odtłuszczeniu ścian. Na koniec pójdzie powłoka Gyeon CanCoat. 
Potem już tylko zostawić do utrwalenia i będzie można ruszać :) 

Edytowane przez Eastnomad (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.