Skocz do zawartości

Buduję campervana w USA na bazie Transita.


Trucker Hiob

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,4 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Według instrukcji Oriona potrzebuję zabezpieczyć każdy kabel bezpiecznikiem, jednym od strony baterii samochodowej, drugim od strony domowej. A ponieważ nie chcę prowadzić 12 kabelków przez całe auto, to sytuacja robi się troszkę zagmatwana. :D  Na plusie z akumulatora dwa kable, te same, które szły do Renogy, teraz pójdą do busbara, z którego odejdzie 6 bezpieczników 60A i sześć kabli do Orionów, a z Orionów 6 kabli do 6 bezpieczników 30A i do busbara, a którego pójdzie dalej jeden kabel AWG 2 do bezpiecznika 150 A przy bateriach hotelowych. 

Dodatkowe koszty? Drobiazg, tylko 200 dolarów. To za same bezpieczniki, busbary i kable extra. ?  

Pytanie do mądrzejszych: Czy bezpiecznik 150A na kablu, którym, z założenia, ma płynąć maksymalnie 90A to dobry wybór? Skoro przy Orionach zalecają bezpiecznik 30a po stronie prądu 15A, a 60A po stronie 30A, to myślę, że 150A tam, gdzie będę miał prąd 90A powinno być OK? 

Instrukcja Oriona:  https://www.victronenergy.com/upload/documents/Manual-Orion-Tr-Smart-Charger-Isolated-EN-NL-FR-DE-ES-SE-IT-.pdf 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Trucker Hiob napisał:

Pytanie do mądrzejszych: Czy bezpiecznik 150A na kablu, którym, z założenia, ma płynąć maksymalnie 90A to dobry wybór? Skoro przy Orionach zalecają bezpiecznik 30a po stronie prądu 15A, a 60A po stronie 30A, to myślę, że 150A tam, gdzie będę miał prąd 90A powinno być OK? 

Max prąd na OUTPUT to 25A i to przez 10sekund, 150A będzie OK.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Paweł7 said:

Max prąd na OUTPUT to 25A i to przez 10sekund, 150A będzie OK.
 

Chyba się nie zrozumieliśmy, albo ja czegoś nie rozumiem...  Jeśli każdy z Orionów na wyjściu daje prąd 15A, to po połączeniu równoległym sześciu ładowarek, będziemy mieli stały przepływ prądu o natężeniu 90A. Skąd ta wartość 25A? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Trucker Hiob napisał:

Chyba się nie zrozumieliśmy, albo ja czegoś nie rozumiem...  Jeśli każdy z Orionów na wyjściu daje prąd 15A, to po połączeniu równoległym sześciu ładowarek, będziemy mieli stały przepływ prądu o natężeniu 90A. Skąd ta wartość 25A? 

Z danych technicznych producenta, tych które wkleiłeś. orion.jpg.34b6e39f497d3402bcb509e451c8d23e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest do jednego, a ja będę miał połączonych równolegle sześć. Napisałem wcześniej, cytuję:

16 hours ago, Trucker Hiob said:

z Orionów 6 kabli do 6 bezpieczników 30A i do busbara, a którego pójdzie dalej jeden kabel AWG 2 do bezpiecznika 150 A przy bateriach hotelowych. 

To, że na przewodzie od Oriona potrzebuję bezpiecznik 30A wiem z instrukcji obsługi, moje pytanie dotyczyło kabla, który pójdzie od połączenia tych wszystkich przewodów z Orionów do baterii. Tam nominalnie będzie płynął prąd 6 razy 15 = 90A, ale jeśli maksymalny, chwilowy prąd może wynieść 25, to nie wiem, czy bezpiecznik 150A wystarczy? Jakie są szanse, by wszystkie 6 Orionów nagle dały prąd 25 amperów? A i to, myślę, nie powinno przepalić bezpiecznika 150A?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Trucker Hiob napisał:

Ale to jest do jednego, a ja będę miał połączonych równolegle sześć. Napisałem wcześniej, cytuję:

To, że na przewodzie od Oriona potrzebuję bezpiecznik 30A wiem z instrukcji obsługi, moje pytanie dotyczyło kabla, który pójdzie od połączenia tych wszystkich przewodów z Orionów do baterii. Tam nominalnie będzie płynął prąd 6 razy 15 = 90A, ale jeśli maksymalny, chwilowy prąd może wynieść 25, to nie wiem, czy bezpiecznik 150A wystarczy? Jakie są szanse, by wszystkie 6 Orionów nagle dały prąd 25 amperów? A i to, myślę, nie powinno przepalić bezpiecznika 150A?

Odpowiedziałem na pytanie:

16 godzin temu, Trucker Hiob napisał:

Pytanie do mądrzejszych: Czy bezpiecznik 150A na kablu, którym, z założenia, ma płynąć maksymalnie 90A to dobry wybór? Skoro przy Orionach zalecają bezpiecznik 30a po stronie prądu 15A, a 60A po stronie 30A, to myślę, że 150A tam, gdzie będę miał prąd 90A powinno być OK? 

Jeden Orion może dać max 25A przez 10sekund. Taki prąd może popłynąć przy nominalnym napięciu i temperaturze w okolicach 25 stopni. Przy temperaturze 40 stopni jego parametry zbliżają się do deklarowanych. Oczywiście te 25A to chwilowe a nie ciągłe ale może się pojawić. To nie jest kwestia losowa który Orion tyle da. Mogą tyle oddać wszystkie jednocześnie jeśli będą spełnione warunki, warunki które dla wszystkich będą takie same... Stąd moja odpowiedź, że 150A bezpiecznik będzie OK.
Ciekawe... piszę, że aplikacja nie wyświetla prądów wejściowych ani wyjściowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tośmy się dogadali. :D Teraz widzę, że napisałeś, ale za szybko dla takiego gamonia jak ja. To znaczy za szybko doszedłeś do konkluzji, używając takiego skrótu myślowego:

4 hours ago, Paweł7 said:

Max prąd na OUTPUT to 25A i to przez 10sekund, 150A będzie OK.

... bo zrozumiałem, że myślisz, że ja pytam o bezpiecznik na przewodzie z Oriona. Ale teraz już dotarło do mnie co napisałeś i dziękuję za odpowiedź. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Kiedyś zmieniłem szkołę, podstawową. Zmiana rejonizacji czy coś. I w 7 klasie ( od 7 nowa szkoła ) dostałem pierwszą w życiu dwóję z matmy :D.
Byłem w szoku, bo z liczenia zawsze byłem dobry. Problem polegał na tym, że bardzo wiele obliczałem w pamięci i wpisywałem wynik bez rozwijania równań. Nauczyciel doszedł do wniosku, że ściągałem od koleżanki z ławki ;). Na mój protest postawił mnie przy tablicy i dał do rozwiązania kolejne zadania i też prawie, że od razu wpisałem wynik bez zbędnego rozpisywania się. Nadal podejrzewał, że ktoś mi podpowiedział/pokazał na palcach. Poprosił bym opowiedział jak to obliczyłem. No to opowiedziałem... Poprawił na "dobry" bo powinienem rozwijać równania a nie od razu podawać wyniki.
Ot tak sprawa :D;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem takiego kolegę w klasie. On co prawda nie był podejrzewany o odpisywanie, bo zdarzało się, że jedyny w klasie podał poprawny wynik, ale nauczycielka zawsze mu tłumaczyła, że lepiej napisać wszystkie kroki na karteczce, niż liczyć w głowie, bo nie każdy uwierzy, że jest on taki mądry. Ja natomiast nie miałem takich problemów. Czy wymyślałem wynik w głowie, czy starałem się zadanie rozwiązać, najpewniejszy dobrej odpowiedzi byłem gdy odpisałem ją od koleżanki z ławki. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem. To znaczy nie wiem o kim Ty konkretnie mówisz, ale wiem, że wspominał o tym "profesor Kris" i nawet szukał opiłków w ostatnich filmach z wymiany oleju w Toyotach. Coś tam nawiązałem do jego filmików w swoim. Już się przetwarza, więc powinien dziś trafić na YT. Ciągle zajmie to pewnie godzinkę, czy dwie. Jak nie będzie za późno, zrobię "premierę" z otwartym shoutboxem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.