Skocz do zawartości

Buduję campervana w USA na bazie Transita.


Trucker Hiob

Rekomendowane odpowiedzi

Trucker Hiob podziwiam Cię za cierpliwość. Jak patrzę kiedy rozpocząłeś ten wątek to już półtora roku minęło. Widzę, że już sam fakt budowy sprawia Ci wiele frajdy. Nie zapomnij tylko, że ideą karawaningu jest podróżowanie, a nie tylko posiadanie wymarzonego sprzętu. Żebyś miał czas nacieszyć się tymi udogodnieniami?.

Pozdrawiam?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

11 hours ago, janekorka said:

... Nie zapomnij tylko, że ideą karawaningu jest podróżowanie, a nie tylko posiadanie wymarzonego sprzętu. Żebyś miał czas nacieszyć się tymi udogodnieniami?.

Pozdrawiam?

 

 

Plan od początku był taki, że podróżowanie zacznie się po przejściu na emeryturę, a więc od 2023 roku. Co więcej, sytuacja rodzinna jest taka, że razem i tak nie udamy się w "podróż życia" dopóki żona będzie się opiekowała swoją mamą. Być może więc to się odsunie jeszcze o kolejne kilka lat. Jest więc całkiem prawdopodobne, że będę podróżował sam przez parę lat, a z żoną jedynie na jakieś krótsze, weekendowe wyjazdy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, wspomniałeś że instalujesz jakieś kamerki na vanie, masz już jakiś konkretny model? bo powoli przymierzam się do zamknięcia sufitu i nie wiem czy jakieś jeszcze kable puszczać bo jak to w moim przypadku żeby szewc w dziurawych butach nie chodził. O kamerkach do domów mogę książkę pisać ale jeśli chodzi o kamerki do campervana nie mogę znaleźć takiej która spełnia moje oczekiwania a mianowicie :

1) Fajnie jak by miała rekorder zamontowany gdzieś w aucie z możliwością podłączenia do jakiegoś wyświetlacza w aucie

2) dodatkowo abym miał do nich dostęp poprzez mój telefon 

3) były w miarę małe i miały dobrą jakość co najmniej 3MP a idealnie jak by były 5MP

4) no i w przypadku jak by był zasięg internetu to aby wysyłały dane do jakiejś chmury

mo≤że Ty coś ciekawego wymyśliłeś ?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Szopler said:

Zamienniki 8020 - https://www.tnutz.com/

I tutaj jeszcze jak byście zamawiali profile to ważna informacja

 

UPS and Fed-Ex now calculate any boxes over 96” at 90 lbs billable weight!  Reduce the length of your extrusions to 94” (to give us room to put sufficient packaging at both ends), and the box will be less than 96”.  You should see a significant difference in the shipping charge.

We would also suggest to have us cut all the parts to your exact sizes, hopefully reducing the overall length of the box, and the shipping rate.  What many customers don’t realize is by trying to save a couple of dollars on cutting charges, they end up paying dozens of dollars more on shipping for longer boxes.  Try putting your exact sizes in the cart, and see what the overall cost would be with the shipping.  We only charge $0.50 for a square and accurate cut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/19/2022 at 10:02 PM, Marcin Siemcio said:

Witam ponownie, wspomniałeś że instalujesz jakieś kamerki na vanie, masz już jakiś konkretny model?...

Niestety jeszcze nie przestudiowałem tematu. Pewnie będę czytał opinie na Amazon i poszukam jakiś testów na YT, ale to dopiero plan na najbliższe tygodnie. Też trzeba to będzie zrobić, bo po wykończeniu sufitu byłoby trudniej z otworami w dachu do kabli.  Ten człowiek chyba ma dość ciekawe porównania, ale jeszcze go w całości nie oglądałem:  https://www.youtube.com/watch?v=eGRgZWb5zx0

PS. Ta kamerka wygląda naprawdę interesująco. Droga, ale bez miesięcznych opłat:

  https://www.amazon.com/eufy-Security-Wireless-Compatibility-Weatherproof/dp/B07Z35RM2Q 

 https://www.amazon.com/eufy-Security-Compatibility-Resolution-Weatherproof-dp-B08922VDK3/dp/B08922VDK3/ref=dp_ob_title_ce

 

15 hours ago, Szopler said:

Zamienniki 8020 - https://www.tnutz.com/

Dzięki. Wygląda interesująco. 

13 hours ago, Marcin Siemcio said:

I tutaj jeszcze jak byście zamawiali profile to ważna informacja...

Tak, wiemy, że ceny przesyłki dramatycznie rosną, gdy jej wielkość przekracza wymiary dopuszczalne przez UPS, czy FedEx.

On 1/19/2022 at 6:19 AM, Waldek R said:

Hiobie polecam kuchenkę 'Xiaomi Mi Induction Cooker'. Może się spodoba Pani Grażynce. Ma ciekawe opcje oprócz standardowego sterowania z apelu. 

Fajna, ale chyba są tylko w wersji 230V. 

Edytowane przez Trucker Hiob (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj były prace przy segmencie kuchennym. Znowu dziesiątki śrubek do wkręcenia i. rzecz jasna, kilka razy rozkręcanie tego, co już skręcone, bo zapomnieliśmy o jakimś elemencie "w środku". Ostatnia fotka jest "do góry nogami", bo jeden z elementów tej szafki jest dłuższy - bo jest nad stopniem i w garażu nie da się tego postawić na płaskiej podłodze. 

Lewa strona to zlewozmywak, zbiornik na wodę i kosz na śmieci, w środku piec elektryczny do ogrzewania wody i u góry szuflada, a po prawej stronie cztery szuflady. 

 

IMG_3377.JPG

IMG_3379.JPG

IMG_3387.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pięknie. Pani Grażynko czapka z głowy :) fajnie jak już zaczyna coś w końcu się dziać widocznego w środku kamperka. 

Najgorsze że teraz mam zagwostkę czy pozostać przy 1.5 cala profilu czy zrobić tak jak u Was z 1 calowego. Kuszące jest to że połowa mniej wagi i ładniej takie delikatne.  Problem w tym że mam już 10 tych profili 1.5 incha i dużo różnych fasteners. Wcześniej myślałem że te inchowe to za delikatne ale widzę że ta szafka to solidna sprawa. Ile poszło tych profili na tą jedną szafkę?

Czekamy na dalsze postępy , pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka fotek:

 

IMG_3395.JPG

IMG_3396.JPG

GOPR0159 (2).JPG

GOPR0162.JPG

GOPR0165.JPG

GOPR0167.JPG

GOPR0170.JPG

On 1/22/2022 at 1:30 AM, Marcin Siemcio said:

No i pięknie. Pani Grażynko czapka z głowy :) fajnie jak już zaczyna coś w końcu się dziać widocznego w środku kamperka. 

[...]  Ile poszło tych profili na tą jedną szafkę?

Czekamy na dalsze postępy , pozdrawiamy

Grażynka dziękuje. Na całą szafkę, z poprzeczkami, poszło około 8 90-calowych profili. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zgodnie z naszą rozmową pozwolę sobie koledze małą ściągę napisać odnośnie elektryki bo wiem że już powoli nadchodzi ten etap kablowania a z własnego doświadczenia wiem że jest tego sporo chociaż na początek się nie wydaje.

Więc na początek daje listę co będzie potrzebowało wireingu  ( część pewnie już puszczone jest ale i tak wpisałem aby lista była jak najbardziej kompletna ) :

  1. Alternator - Oriony - Growat ( wiem że to jest już zrobione porządnie )
  2. Podłączenie Maxxfana 
  3. Podłączenie klimy
  4. Przewód do lodówki - zwrócić uwagę na moc lodówki i dobrze dobrać kabel gdyż lodówka mimo że mało prądu potrzebuje to przy starcie chce dużo i jak będzie spadek napięcia to może wywalać błędy.
  5. Gniazdka w kuchni
  6. Zewnętrzne przyłącze 30A ( z tego co wiem to zrobione )
  7. Zewnętrzne gniazdko wg mnie najlepiej się sprawdzi po stronie pasażera ale tak aby po otwarciu przesówanych drzwi było dalej dostępne np jeśli będziecie chcieli sobie coś ugotować na kuchence indukcyjnej to tak aby nie kolidował kabel z drzwiami
  8. Pociągnięcie przewodu do Webasto pod siedzeniem pasażera ( wiem że nie planujecie ale na wszelki wypadek bo jest to na wskroś całego auta i później będzie w razie czego skomplikowane dociągnąć. DO tego webasta trzeba przewód obliczyć dla 15A  oraz w to samo miejsce pod siedzeniem 4 żyły przewodu do termostatu to może być przewód nawet AWG18  ( czasami wystarczy 2 żyły ale zależy od zastosowanego termostatu ) Termostat najlepiej gdzieś aby dostęp z łóżka był łatwy aby nie lecieć na przód auta w nocy aby włączyć ogrzewanie.
  9. Przewód do kamerki wstecznego lusterka od przedniej szyby na tył auta w zależności czy chcecie widok z kamerki ze zderzaka czy z dachu - ja dałem kamerkę na dachu bo wydaje mi się że lepiej wtedy widać.
  10. Przewód od anteny dachowej weboostera do miejsca gdzie będzie wzmacniacz ( do wzmacniacza też zasilanie ) oraz od wzmacniacza do anteny wewnętrznej 
  11. Ja dodałem jeszcze jeden przewód do anteny CB na dach
  12. Puściłem też od hotelowego panela na dach przewody na oświetlenie zewnętrzne ( w sumie puściłem 4 pary przewodów aby można było sterować każdą stroną oświetlenia oddzielnie ) i światła zdecydowałem podpiąć do baterii hotelowych bo pomyślałem że jak by nieraz się składać czy rozkładać na miejscu kempingowym to aby można było świecić światła bez uruchamiania silnika i nie trzeba było się martwić o rozładowanie akumulatora. , dodatkowo do świateł jeśli będą podpięte do baterii hotelowych to potrzeba też kable sygnałowe z przodu auta aby można było mieć przyciski przy szoferce, dobrym rozwiązaniem jest coś w tym stylu : https://www.amazon.com/Auxbeam-Automatic-Dimmable-Control-Stickers/dp/B08FQTCLZG/ref=sr_1_3?crid=3JRBYMCYQ3Y5X&keywords=auxbeam+8+gang+switch+panel&qid=1643951972&sprefix=auxbea%2Caps%2C127&sr=8-3
  13. Przewód do zasilania boiler
  14. Jakieś zasilanie do filtra wody pod zlewem jeśli chcielibyście zastosować jakiś UV filter 12V, 
  15. Oświetlenie wg uznania, fajnie jak by światła ( przynajmniej część sypialną ) można było włączać/ wyłączać z łóżka - ja zdecydowałem się na dimery dla lepszego komfortu 
  16. Warto też dać jakieś zasilanie 12 v na lampki do czytania przy łóżku dla szefowej i dla kierownika oddzielna ( ważne aby miały opcję czerwonego światła aby np w nocy można było zaświecić i drugiej osoby nie obudzić 
  17. Mały wiatraczek naścienny w części sypialnej to też fajna sprawa
  18. No I jeszcze te nieszczęsne kamery, sporo czasu spędziłem ale nic co by spełniało moje potrzeby nie znalazłem ważne dla mnie aby : nagrywały na dysku w aucie ( gdyż nie zawsze będzie zasięg internetu ) , miały podgląd online z komórki , miały zasilania 12v a nie z baterii , jakiś monitorem który bym powiesił w części sypialnej aby można było kontrolować w razie jak by jakieś dźwięki zaniepokoiły podczas snu
  19. Przewód do pompy wody oraz najlepiej jeszcze jakiś wyłącznik do pompy aby wyłączać pompę jak się wychodzi z auta
  20. Przewód do wskaźnika poziomu wody w zbiorniku 
  21. Przewód od szanty do wyświetlacza 
  22. Proponuję pomyśleć o jakimś radyjku dodatkowym do części mieszkalnej bo jak będzie auto na campingu to aby można radio słuchać no i jak radyjko to i jakieś głośniki
  23. Dociągnąłem jeszcze przewód do zaworu spustowego wody z szarej wody aby można przyciskiem spuścić wodę ( jeśli będziecie stosować naturalne kosmetyki bio to w wielu stanach można wodę wypuścić gdzie kolwiek czyli nawet jak sobie jedziecie jakąś szutrową drogą to otwierasz i legalnie to robisz

 

Kurde trochę tego wyszło. Wcale się nie dziwię że to robię już 3 miesiące heheh

 

Jak mi się coś jeszcze przypomnieć to uzupełnię

Pozdrawiam budowniczych 

tutaj jeszcze podaję dobrą tabelkę do obliczania grubości przewodów ( proszę pamiętać iż przy prądzie stałym długość przewodu liczymy zarówno pozytywny i negatywny i wtedy to jest nasza długość czyli prościej to ujmując jeśli do lodówki ciągniemy 10 ft przewodu to w tabelce liczymy dla 20ft .

http://assets.bluesea.com/files/resources/newsletter/images/DC_wire_selection_chartlg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Marcin. Na pewno się przyda. Co prawda w tym tygodniu nic nie zrobiłem przy kamperku, bo deszcz pada, ale w końcu trzeba się zmobilizować, bo tydzień za tygodniem leci, a roboty zostało jeszcze sporo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Trucker Hiob napisał:

Dzięki, Marcin. Na pewno się przyda. Co prawda w tym tygodniu nic nie zrobiłem przy kamperku, bo deszcz pada, ale w końcu trzeba się zmobilizować, bo tydzień za tygodniem leci, a roboty zostało jeszcze sporo. 

A w między czasie wypadało by jakieś wideo z budowy zmontować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, Tomek515 said:

A w między czasie wypadało by jakieś wideo z budowy zmontować :D

Wypadałoby, ale ciągle brakuje czasu. W tym tygodniu nagrywałem komentarze do katechizmu - projekt, którego się podjąłem już dawno i który powinienem doprowadzić do końca, czeka też materiał z wyjazdu na koncert filharmonii z Lublina, która odwiedziła niedalekie miasteczko, a czas jakoś mało rozciągliwy. Ale jak pogoda się poprawi, to na pewno prace ruszą szybciej i będą częściej filmy z budowy kamperka. W przyszłym tygodniu w czwartek i piątek po 15 stopni i słonecznie, więc lenistwa złą pogodą nie da się już uzasadnić. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.