Skocz do zawartości

Chorwacja powoli szykuje się na przyjazd turystów


Rekomendowane odpowiedzi

Wiatru się nie bój, prognozy czytaj, dobytek zabezpieczaj. Strzyżonego Pan Bóg strzyże!??

Ale fakt - Pag, Rab, Krk - narażone są szczególnie na zjazd Bury z Velebitu. Trzeba rozważnie się rozbijać - najlepiej w osłoniętym od pn-wsch strony miejscu, bo z tej strony jest zagrożenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, w79 napisał:

Ja wybieram się za tydzień, czy ktoś wie jak wygląda objazd do Mikulova od strony Brna? Nie wiem czy pchać się tam z długim ogonem.

Ja obieram trochę inny objazd, niż ten proponowany.

W Brno, autostrada @, kierunek Bratysława, w miejscowosci  Hustopece, zjazd na Mikulov  lub  ta sama autostrada 2 do Bratysławy, w miejscowości Breclav,  zjazd  i przekroczenie granicy CZ / A  w Reinthal i dalej na Wiedeń.

Edytowane przez Zbyszek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Mam kilka dodatkowych pytyań dotyczących mojej pierwszej podróży kamperem. Wybrałem  wyspę Pag (kamping Strasko):

1. Nabyłem kartę wielowalutową Aliora i mam kilka kwestii do rostrzygnięcia: 

a)Ktoś miał problemy z płatnością tą kartą w Chorwacji lub po drodze? Warto na wszelki wpadek wziąc jakieś Euro w gotówce?

b) W kantorze aliora kupujecie kuny i tak płacicie bez prowizji, czy też macie w kantorze złotówki i płacicie z marżą banku ( ponad 8%), a moze kupujecie w kantorze euro i płacicie w chorwacji z marżą 0,54%?

c) jeśli płacę kartą i terminal proponuje mi przewalutownie, to nie zgadzam się, bo nie wiem po jakim kursie mi to zostanie przeliczone przez operatora terminala, zgadza się?

2. Jadąc trasą Czechy- Austria- Słowenia- Chorwacja omijacie autostrady unikając w ten sposób płatność za winietę? Jeśli tak, to poproszę o jakąś aktualną trasę przez Słowenię.

3. Czy ceny w markecie na kampingu Strasko są w jakiś znaczny sposób wyższe niż w Polsce, a w związku z tym czy warto brać jakieś artykuły z Polski?

4. Czy rozstawienie jednego niewielkiego namiotu na parceli jest dodatkowo płatne w Strasko? 

5. Czy w Strasko można wypożyczyć rower z siedziskiem dla małego dziecka na bagażniku?

6. Czy wszyscy wybierają prom do dostania się na wyspę, czy też ktoś jeździ mostem? Ten most jest na stałe, czy bywa zamykany?

dzięki!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem , moze nie na wszystkie pytania, ale podzielę się swoim doświadczeniem.

Jako walutę zawsze biorę Euro  oraz polski złoty. W Chorwacji, w kantorach wymieniam bezpośrednio złotówki na kuny. ! ! !.  Euro stanowi zawsze rezerwę, gdyby trzeba było płacić gotówką po drodze (winieta Austria).

Wszędzie płace kartą kredytową.  Z jednej z kart (MasterCard)  miewałem  problemy aby zapłacić na chorwackich bramkach autostradowych (bezobsługowe), Tam gdzie była mozliwość płatność kartą, ale przez pracownika - bez problemów.  Rowniez obserwowałem problem płatnoscią na parkingacgh w Austrii, tam gdzie opłata jest "z automatu",  bez obsługi.  Karta Visa nie stanowiła problemu.

Objazd autostrady > Czechy - Austria - nigdy nikomu nie plecałbym i raczej nikt nie omija płatnosci za Autostrady w tych krajach.  W Słowenii, istnieją objazdy, ale czy to jest korzystne,  no i obecnie, w dobie koronawirusa, dla nas Polaków, nie wszystkie przejscia A / SLO  oraz  SLO / CRO  są dostępne. Tutaj sytuacja zmienia sie dynamicznie, każdy dzien przynosi aktualizację. Np  teraz nie wpuszczają czechów, zamieszkałych w okregu Ostrawy. !!!!  (górnicy).

Dojazd na PAG,  gdy policzysz czas na postój w oczekiwaniu na prom  +  przejazd,  jazda drogą może byc w tym samym czasie.  Nie zawsze na prom  "wjezdzasz"  z marszu.  Sprawdz w necie godziny odjazdu promu.

https://www.policija.si/eng/newsroom/news-archive/104670-transit-trough-slovenia-on-way-to-another-country-allowed-within-12-hours-from-entering-clarification

https://www.policija.si/eng/newsroom/news-archive/103470-crossing-the-state-border-during-the-coronavirus-epidemic

https://www.promet.si/portal/sl/razmere.aspx

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Podczepię się pod temat gdyż również chciałbym odiwedzić Strasko (nasz pierwszy zagraniczny wyjazd z kempingiem). 

Planujemy pobyt dla dwóch ekip, pierwsza 2dorosłych + 3dzieci w przyczepie z profilu, druga 2 dorosłych + 4 dzieci w dużym namiocie.
Czy istnieje szansa by zmieścić się w dwie rodziny na parceli Large Pitch na Strasko, zakładając że do przyczepy mam przedsionek głęboki na 3,5 metra?
Chcielibyśmy być koło siebie, więc albo zmieścimy się na jednek parceli albo będziemy się rozbijali na terenie nie podzielonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bad811 napisał:

Hej,

Mam kilka dodatkowych pytyań dotyczących mojej pierwszej podróży kamperem. Wybrałem  wyspę Pag (kamping Strasko):

1. Nabyłem kartę wielowalutową Aliora i mam kilka kwestii do rostrzygnięcia: 

a)Ktoś miał problemy z płatnością tą kartą w Chorwacji lub po drodze? Warto na wszelki wpadek wziąc jakieś Euro w gotówce?

b) W kantorze aliora kupujecie kuny i tak płacicie bez prowizji, czy też macie w kantorze złotówki i płacicie z marżą banku ( ponad 8%), a moze kupujecie w kantorze euro i płacicie w chorwacji z marżą 0,54%?

c) jeśli płacę kartą i terminal proponuje mi przewalutownie, to nie zgadzam się, bo nie wiem po jakim kursie mi to zostanie przeliczone przez operatora terminala, zgadza się?

 

 

Ja używam wszędzie wielowalutowej karty MC AliorBanku i nigdy mi jeszcze nie odrzuciło (Włochy, Chorwacja, Węgry i kraje tranzytowe).

Na karcie mam EUR i Kuny, bo czasem ściąga z EUR. Trzeba też uważać przy wypłatach z bankomatu. Tylko niektóre wypłaca kuny, ściągając z kun i większość (jak nie wszystkie) wołają o prowizję.

48 minut temu, korek napisał:

Planujemy pobyt dla dwóch ekip, pierwsza 2dorosłych + 3dzieci w przyczepie z profilu, druga 2 dorosłych + 4 dzieci w dużym namiocie.

Czy istnieje szansa by zmieścić się w dwie rodziny na parceli Large Pitch na Strasko, zakładając że do przyczepy mam przedsionek głęboki na 3,5 metra?
Chcielibyśmy być koło siebie, więc albo zmieścimy się na jednek parceli albo będziemy się rozbijali na terenie nie podzielonym.

Nie kombinuj. Nie wiem dokładnie jak jest na Strasko, ale nikt nie dopuszcza wielu ekip na jednej parceli i temu służy z reguły ograniczenie do max. 6 osób na jednej parceli - nie ważne jak dużej.

Na większości też mały 2-os. namiot bez przedsionka postawisz gratis, jak będzie miejsce. Oczywiście nie wszędzie.

Ale wystarczy popatrzeć na cennik, gdzie masz dodatkową pozycję za: "additional tent on pitch". Ale są też pozycję: "additional camper" i "additional caravan on pitch", więc chyba raczej można...

Edytowane przez Zulos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, witjam napisał:

Wiem,

Jestem w Brioni Sunny Caming 4 dorosłe osoby parcela bez prądu 46,52 Eur. Byliśmy na Arena Stoja Campsite 63 Eur. Tutaj jest lepiej

 

Wybieram się na Istrię w Niedzielę. Kamping Pineta lub Brioni. Jak wygląda obłożenie na kemingu - dużo przyczep ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Zulos napisał:

Ja używam wszędzie wielowalutowej karty MC AliorBanku i nigdy mi jeszcze nie odrzuciło (Włochy, Chorwacja, Węgry i kraje tranzytowe).

Na karcie mam EUR i Kuny, bo czasem ściąga z EUR. Trzeba też uważać przy wypłatach z bankomatu. Tylko niektóre wypłaca kuny, ściągając z kun i większość (jak nie wszystkie) wołają o prowizję.

Nie kombinuj. Nie wiem dokładnie jak jest na Strasko, ale nikt nie dopuszcza wielu ekip na jednej parceli i temu służy z reguły ograniczenie do max. 6 osób na jednej parceli - nie ważne jak dużej.

Na większości też mały 2-os. namiot bez przedsionka postawisz gratis, jak będzie miejsce. Oczywiście nie wszędzie.

Ale wystarczy popatrzeć na cennik, gdzie masz dodatkową pozycję za: "additional tent on pitch". Ale są też pozycję: "additional camper" i "additional caravan on pitch", więc chyba raczej można...

Można, sami raz wciskalismy się w 3 ekipy ale to było na 1 noc na Strasko.

Jazda na Rijekę jest męcząca i powoduje mdłości u załogi. Nie mniej jednak polecam, kierowca daje radę. Już po 3 dniach przestajesz bujać się w łóżku po zamknięciu oczu. Był taki rok, że jechałem z Pagu z budką na Istrie i za 3-4 dni wracałem :) do Dalmacji właśnie tą trasą. Musisz się tam koncentrować. Dużo murków, mostków, widokowo. Rijeka koszmarnie brzydka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kielek napisał:

Wybieram się na Istrię w Niedzielę. Kamping Pineta lub Brioni. Jak wygląda obłożenie na kemingu - dużo przyczep ?

Brioni Tak na 70% na parcelach bez prądu 30% zajęte 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2020 o 12:15, bad811 napisał:

Jadąc trasą Czechy- Austria- Słowenia- Chorwacja omijacie autostrady unikając w ten sposób płatność za winietę? Jeśli tak, to poproszę o jakąś aktualną trasę przez Słowenię.

Nie polecam takich uników z przyczepą, bo jak brak doświadczenia to może być niewesoło szczególnie, że to teren górzysty. 

W dniu 8.07.2020 o 12:15, bad811 napisał:

Czy ceny w markecie na kampingu Strasko są w jakiś znaczny sposób wyższe niż w Polsce, a w związku z tym czy warto brać jakieś artykuły z Polski

Generalnie omijam kempingowe sklepy bo np. zwykla bułka może kosztować 50 kun. Ale ten rok jest wyjątkowy i ceny były takie jak w mieście a restauracje kempingowe oferowały cenniki nawet korzystniejsze. 

Co będzie za tydzień? Pewnie napiszesz. 

W dniu 8.07.2020 o 12:15, bad811 napisał:

Czy rozstawienie jednego niewielkiego namiotu na parceli jest dodatkowo płatne w Strasko

Jak Koledzy piszą, można i jest to bardzo powszechne. Czasem są np. 3 ekipy na 2 parcelach. Ja polecam część nieparcelowaną, oferuje obecnie nieskrepowaną swobodę. Tu polska ekipa chyba z 5 namiotami i niecodzienną iluminacją

IMG_20200705_215703.thumb.jpg.d7471f469b485fe7095ef883639b71b9.jpg

I słusznie bo na Straśko w nocy jest ciemno jak w d... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2020 o 12:15, bad811 napisał:

Czy wszyscy wybierają prom do dostania się na wyspę, czy też ktoś jeździ mostem? Ten most jest na stałe, czy bywa zamykany

Patrz na prognozy np. na windy.com

Jak porywy były 60km/h to zamknęli. Nie wiem gdzie można sprawdzać aktualną sytuację z otwarciem mostu może dzwoń na Straśko i tam będą mieli informację. 

@Zulos rano machałem Ci z Selce

IMG_20200709_073942.thumb.jpg.9020583a376da6fa05186e470b580780.jpg

 

Obecnie wylądowaliśmy w Terme Tuhelj

I o 14.00 byliśmy jedyną ekipą 

 

 

 

IMG_20200709_131651.jpg

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z tych trudnych ale może ktoś podpowie:

Który kemping jest lepszy w Fažana (Istria), Pineta lub Brioni. Chodzi mi o plaże, sanitariaty, ogólne wrażenie. Jedziemy bez małych dzieci.

Nie będę każdemu dziękował za podpowiedź żeby nie zaśmiecać forum. Ogólnie Wszystkim Bardzo dziękuję za wskazówki.  

Edytowane przez Kielek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do Pinety w Fazanie to sanitariaty szału nie ma, to raczej kontenery. Kemping jest pół na pół jeśli chodzi o cień i patelnie. Dużo miejsca bez parceli i one są najlepsze. Plaża z kamykami, raczej mniejszymi niż większymi, bardzo długa, bez tłoku. Wzdłuż całej długości, około 15 - 20 metrów od niej są miejsca nieparcelowane. Do skrzynek z prądem w części nieparcelowanej może  być daleko, ja musiałem użyć jakieś 70 m kabla. Dla mnie ogólna ocena dobra, choćby ze względu na to, że miejsce zawsze się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budzę się, otwieram jedno oko, otwieram drugie oko, wreszcie otwieram okno a za oknem wysepka którą znają nieliczni. Kto zna ręka do góry.

Cały kemping teoretycznie ponumerowany, lecz nie ma żadnych ograniczeń parcelowanych, z lekka dziki i cały w tym urok.

Na całym kempingu może ze 6 załóg, my na naszym poziomie jesteśmy sami. Do dyspozycji atrakcje wodne + 3 lub 4 baseny i... totalny spokój. 

IMG_0049.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kielek napisał:

Mam pytanie z tych trudnych ale może ktoś podpowie:

Który kemping jest lepszy w Fažana (Istria), Pineta lub Brioni. Chodzi mi o plaże, sanitariaty, ogólne wrażenie. Jedziemy bez małych dzieci.

Nie będę każdemu dziękował za podpowiedź żeby nie zaśmiecać forum. Ogólnie Wszystkim Bardzo dziękuję za wskazówki.  

Z tym Ci nie podpowiem ale zapytam, czy to Twój zestaw widziałem przy Kanale Elbląskim 29.05? Na darmowym campingu? Pamiętałem czerwony holownik i nie mogłem skojarzyć osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.