Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam przyklejone na kątowniku po długości panelu, prawie rok trzymają ?

Jak się bawić i ma być wydajne i trwałe to montować zwykle. 

Z tą wiedzą która mam teraz u mnie zamontował bym jeden panel 200W bo i tak g. Z nich prądu jest. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Voku napisał(a):

Ja mam przyklejone na kątowniku po długości panelu, prawie rok trzymają ?

Jak się bawić i ma być wydajne i trwałe to montować zwykle. 

Z tą wiedzą która mam teraz u mnie zamontował bym jeden panel 200W bo i tak g. Z nich prądu jest. 

 

Hehehe teraz to sypialni już nie przerobię :) … ja z tych moich 3 elastyków właśnie średnio te blisko 180…200w wyciągałem … ale chyba już o tym rozmawialiśmy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj że sztywnego 370W na dachu wyciągnąłem max 165W a dziś 155W...luty i taka sobie pogoda...ale tylko 300Wh bo jeszcze o 13 moje LiFePO4 miało mniej niż 3stopnie...ale rzeczywiście w tym okresie jest lipa z energią z nieba...

Screenshot_20230211_111450.jpg

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Misio napisał(a):

Wczoraj że sztywnego 370W na dachu wyciągnąłem max 165W a dziś 155W...luty i taka sobie pogoda...ale tylko 300Wh bo jeszcze o 13 moje LiFePO4 miało mniej niż 3stopnie...ale rzeczywiście w tym okresie jest lipa z energią z nieba...

Screenshot_20230211_111450.jpg

Michał tak się zastanawiam czy jest sens tych paneli, oczywiście jak ktoś użytkuje kampera tak jak My, to znaczy max 3 dni w jednym miejscu i jazda dalej. Zimą i tak nic nie dają solary no chyba że mam ich za mało:niewiem:, latem zapotrzebowanie na prąd jest bardzo małe, u nas tylko trochę oświetlenia i tv. Czy nie lepiej większy aku I dobrą ładowarka z alternatora.Czy warto w takim wypadku inwestować w system solarny to znaczy w naszym przypadku. Może lepiej dwa aku lifepo4 po 150ah każdy,  jeden zostawić do zabudowy a drugi typowo do tv i ładowania tel, laptopa..... Tak dumam już od pewnego czasu czy by to u nas się sprawdziło, dojrzewam do zakupu pierwszego tego typu akumulatora, ale na tą chwilę ma być garażowy do tv i ładowarek, w następnym kamperze aku zabudowy też bym wymienił na 150ah lifepo4 ale on ma być tylko do zabudowy, w sumie miał bym dwa aku 150ah każdy. Czy to dobry pomysł czy nie bardzo. Na tą chwilę mam takie dwie instalację i bardzo Mi się to podoba ponieważ garażowym się nie przejmuje tv gra do oporu, ładujemy z niego tel itp,  ten od zabudowy pyka sobie ogrzewanie i oświetlenie, jakoś czuję się bezpieczniej że nie zabraknie mi prądu, oczywiście w przyszłości chciałbym żeby obydwa aku ładowane były z alternatora i 230v, myślę że nie będzie z tym problemu chyba że się mylę:niewiem: jak będzie trzeba zdublować ładowarki to zdubluje nie ma problemu, co ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w sumie w każdym wątku jest powtarzane, każdy jest inny, a ja dodam... My też się zmieniamy...

 

Ale już mniej filozoficznie... za to o mnie:

1) raz zdarzyło nam się że w drugim dniu wyprawy padł alternator... przejechałem ponad 2000km zanim zajechałem do domu i do mechanika... solary dały radę (oba akumulatory spiąłem na stałe itd).

2) mając LiFePO4 coraz więcej mamy rzeczy na prąd... A nie mieliśmy ich wcale tak mało... I o kolejnych nadal myślę...

3) w tamtym roku tak zdarzyło się że staliśmy 9dni w 1 miejscu (bez odpalenia diesla)... rok wcześniej był rekord 6dni...W 2020 i wcześniej chyba nigdzie nie stałem dłużej niż 3-4 dni odkąd jeżdżę kamperem... Więc jak będzie, sam nie wiem...

4) w tamtym roku mając jeszcze AGMa kupiłem agregat i narazie uważam że Osiolkowi jest on zbędny w 100% (nawet nie mam aktualnie ładowarki sieciowej), ale możliwe że Herman mimo że pewnie będzie jeździl dużo wiecej w porównaniu do stania i bedzie mial 3-4× wiekszy akumulator, to tam raczej agregat "wstawie" mimo że agregatami z natury się brzydzę...

 

Wnioski - duży aku + szybka ładowarka z altrrnatora, jest bardzo sensownym rozwiązaniem, nawet bez solarów, ale ja jednak chce i jedno i drugie ?

20 minut temu, peja76 napisał(a):

Zimą i tak nic nie dają solary no chyba że mam ich za mało:niewiem:

Dodam - w tym roku zimowo kiepska pogoda, ale np wczoraj z nieba mi zeszło 300Wh, gdybym mieszkał w kamperze pewnie by weszko z 600 (już całkiem dobrze), dziś pewnie będzie wynik rzędu 400Wh czyli całkiem też ładnie... Jeszcze dla nas niedawno wynik 400-600Wh (blizej400), to była średnia dobowa zużycia (teraz zaczyna być dużo większa).

Za to w inne zimowe dni, jak miałem 20-60Wh to już się "cieszyłem" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Misio napisał(a):

dziś pewnie będzie wynik rzędu 400Wh

Screenshot_20230211_170658.thumb.jpg.7aec6e605789ad10ae0c744cf9ec1377.jpg

5 godzin temu, Misio napisał(a):

Za to w inne zimowe dni, jak miałem 20-60Wh to już się "cieszyłem" ?

Screenshot_20230211_170720.thumb.jpg.2543ac2e96766afe960b04f87a588fec.jpg

Ale zimą też potrafią pracować (styczeń 2021):

Screenshot_20210106_134158.thumb.jpg.3627faf07b8391154ed660c49133c78f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Misio Ile masz Watów na dachu?

@peja76 solary mniej więcej od połowy listopada do połowy stycznia zbędne w naszym regionie. Akumulator 300Ah lifepo4  powinien spokojnie 6 dni działać beż używania mocnych sprzętów przez przetwornice. U mnie 150Ah brakło na 3 noce ale ok godziny chodził opiekacz chyba 800W. Tzn nie brakło bo podpiąłem kabel na campingu. Nie wiem czy kulometra nie ustawiłem zapobiegawczo bo jeszcze 13.0 V było przy ok 20% pojemności. 

Teraz w lutym już 2-3 A ładowania idzie nawet bez słońca. 

Latem taka pojemności aku pozwoli zostawić odpaloną klimę na 2-3 godziny na czas np zwiedzania co uchroni psa przed ugotowaniem np w Chorwacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My nie mamy żadnych sprzętów na 230v, wszystko 12v i gaz, ja uwielbiam sprzęty kempingowe I temu tak mamy, naraze kupię jeden aku lifepo4 i zobaczymy jak będzie. My przez 24h zużycie prądu z aku zabudowy mamy max 20% nieraz nawet mniej, tak wychodziz kulometra, tylko bez TV I ładowania tel bo te sprzęty zasilamy z aku garażowego:)

@maarec opiekacz/piekarnik dziś zamówiłem z Juli, taki co się kładzie na kuchenkę gazową, zobaczymy jak będzie się sprawował.

https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/Wypoczynek-i-kemping/sprzet-rekreacyjny/kuchenki-turystyczne/piekarnik-turystyczny-624071?gclid=CjwKCAiAlp2fBhBPEiwA2Q10D7uAnLQ-a_HaHd4SlNngyL-ZKwt5VopujDNkHVgIikTHT0za_hXvgxoChEcQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wpadło trochę słońca. Wyprowadziłem kampera spod wiaty :)

Tak jak pisałem,  mozna juz liczyc na solary. Ponad 120W z 340W na dachu. 

Jak widać w 4h20min wpadło 16Ah do akumulatora a ponad połowę czasu było już pochmurnie. 

20230212_113052.jpg

20230212_113231.jpg

20230212_113246.jpg

20230212_155428.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ciut więcej, ale to może mocniejszy panel + lepsza pogoda...

Na pewno dużym u mnie atutem jest dzisiejsza pogoda, znaczy temperatura (bo pogoda nie była jakaś extra) - akumulator miał cały czas + i od rana się ładnie ładowało...

Screenshot_20230212_200255.thumb.jpg.db34294b1c091007240ee7dd832f21d5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Misio napisał(a):

U mnie ciut więcej, ale to może mocniejszy panel + lepsza pogoda...

 

Na pewno dużym u mnie atutem jest dzisiejsza pogoda, znaczy temperatura (bo pogoda nie była jakaś extra) - akumulator miał cały czas + i od rana się ładnie ładowało...

Screenshot_20230212_200255.thumb.jpg.db34294b1c091007240ee7dd832f21d5.jpg

U Ciebie jest BDB,  ja jednak wystawiłem kampera przed 12, kiedy powoli pogoda zaczęła się psuć. Pod wiatą światło nie dociera i ładowania nie będzie. Nie wyjechałem też całym, jedynie wystawiłem kawałek dachu i cześć solara mogło być lekko zacienione - nie chciałem trawnika ugniatać po roztopach.

Nie mam apki, będzie trzeba zainwestować w tego Victrona niedługo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

moja kombinacja fabryczny szklany panel 140w + elastyk 150w połączone w szereg dalej jeszcze działa.

Maksymalna moc jaką osiągnąłem podczas tego wyjazdu to  244W i uzysk  740Wh/ dzień

Oczywiście jak elastyk padnie to  trzeci raz już nie kupię , zastąpię go szklanym ;)

Przez cały wyjazd na feriach kabel 230v ani razu nie podłączony , pomimo że w dwóch miejscach gdzie byliśmy prąd był w cenie a do suszarki do włosów i ekspresu używaliśmy przetwornicy  :-]

 

Screenshot_20230221_200456.thumb.jpg.4da89f2fb1e280a9cca701ae4079dbb2.jpg

Screenshot_20230221_200552.thumb.jpg.4d019185b6e369b81c7208b076d97b6c.jpg

20230212_173331_resized.thumb.jpg.236b97fb7a7ab38fd83ae6796c49cb25.jpg

20230214_203216_resized.thumb.jpg.61960cb716ba4299de672fcf8d1a33fb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.