Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, lbuster napisał(a):

No to w tym wypadku na tych pochyleniach w 1 i 2 to jednak chyba tylko elastyk. Sztywniak zbyt by odstawał, podmuch wiatru by na niego zbyt naciskał lub odrywał i niezbyt ładnie by wyglądał.

IMO.

 

No chociaż Ty to widzisz :) … narazie żona nic nie wie :) estetyka pozostaje w cieniu.

Również mam obawy co do montażu ramki i uchwytów … mogę próbować to dokręcić jakoś do tych bocznych listew aluminowych ale rzeźba w G i rozwód murowany :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej jest to prawdą, sprawność rośnie, więc coraz większa moc z mniejszej powierzchni paneli, mniejsza powierzchnia, to trochę cieńsze ramiaki, szkło nie grubsze niż 3,2 mm (kiedyś i 4mm przy większym panelu). 10,15 kg waży teraz Solarfam 200W mono, a parę lat temu taką wagę miała 130-ka na krzemie poli. Mam w domu panel 185W, wielki, w grubej ramie 4,5 cm, waży zdaje się 14 kg... 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lbuster napisał(a):

@jacek00, @czyś a mi się wydawało, że taki 150W sztywny panel waży co najmniej 10 kg :look:

Jeżeli jest prawdą co piszecie, to już w ogóle by nie patrzył na elastyki z wyjątkiem takich specyficznych miejsc, jak u @coxWlkp.

Wiesz ja nie specjalnie miałem gdzie indziej to zamontować :) … rodzimi producenci dają 1 panel jedynie … u nas zmieściły się 3 tylko jest jak jest 

Czyli chyba coś mamy … jest i musi być elastyk … teraz co sądzicie o tym montażu na 3M ?
 

 

Edytowane przez coxWlkp (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, czyś napisał(a):

To nawet nie będzie 5kg. Na szybko przyzwoitej jakości Solarfam elastyczny mono 150W 3,5kg, Solarfam mono sztywniak 170W 8 kg, Maxx sztywniak mono 140W 7,6 kg. 

W zasadzie wydajność 150W elastyka naklejonego na dach będzie równa 130-140W sztywniakowi wentylowanemu od spodu (elastyk straci na wydajności przez temperaturę). Jak uwzzględnić klej, ew. inne el. mocowania elastyka jeśli nie tylko klej, i mocowania do sztywniaka, różnica nie przekroczy 3,5-4 kg.

A ile można drzeć co 2 lata panele, ew. modlić sie o dłuższą trwałość. 

 

Jakieś doświadczenia z tym Solarfam?...zainteresowałeś mnie. Już muszę tylko dobrać panel do mojego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, coxWlkp napisał(a):

estetyka pozostaje w cieniu.

W tym wypadku szkoda szpecić tak ładnej "alkowy". Na dachu pal licho, nikt tego nie widzi ale w tym wypadku wszystko wskazuje na elastyka - tak jak jest.

Jak Ci padnie ten na dachu to tamten wymień na sztywniaka.

4 minuty temu, czyś napisał(a):

Mam w domu panel 185W, wielki, w grubej ramie 4,5 cm, waży zdaje się 14 kg...

No to ja chyba mam taki 150 czy 160W na dachu i żyłem w błogiej nieświadomości, że nadal są takie ciężkie ;) 

Ale co by nie mówić, mam ten sztywny panel chyba z 4-5 lat i w poprzednie wakacje osiągnąłem rekord ładowania 10A, więc nic tylko polecać sztywniaki ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, czyś napisał(a):

Raczej jest to prawdą, sprawność rośnie, więc coraz większa moc z mniejszej powierzchni paneli, mniejsza powierzchnia, to trochę cieńsze ramiaki, 10,15 kg waży Solarfam 200W mono, a parę lat temu kiedyś taką wagę miała 130-ka na krzemie poli. Mam w domu panel 185W, wielki, w grubej ramie 4,5 cm, waży zdaje się 14 kg... 

Proszę Państwa to jest jasne …. Wymienię Pickampera na campera kupię ramki na 100% jestem do tego przekonany … ale dzisiaj nie ma takiej opcji :) wiec poradzicie jak z tym elastykiem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gizbern napisał(a):

Jakieś doświadczenia z tym Solarfam?...zainteresowałeś mnie. Już muszę tylko dobrać panel do mojego zestawu.

Wiesz jak to jest, zależy jak trafisz, ale raczej dość pozytywnie jakościowo (brandują to Holendrzy, ale wiadomo, że ostatecznie ryżane). Dość, że raczej są w porónaniu z innymi wiarygodne powierzniowo (nie są całkiem małe jak na moc).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lbuster napisał(a):

Jak Ci padnie ten na dachu to tamten wymień na sztywniaka

No a co z tym mieszaniem paneli o różnych mocach … tu tez będzie ciężko dobrać … z napięciem 21,4 raczej sobie poradzę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, coxWlkp napisał(a):

Proszę Państwa to jest jasne …. Wymienię Pickampera na campera kupię ramki na 100% jestem do tego przekonany … ale dzisiaj nie ma takiej opcji :) wiec poradzicie jak z tym elastykiem :) 

Nikt cię nie namawia, trochę  dyskusja "zboczyła" na refleksje natury ogólnej (co się przez parę lat zmieniło, co życie zweryfikowało). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, coxWlkp napisał(a):

Czy może przykleić na sikflex po całości cienki  poliwęglan i do niego dopiero panele :) ?

 

Ja bym kleił bezpośrednio do blachy, ona według mnie przynajmniej coś odda temperatury bokami do atmosfery. Cienkie rurki to chyba tylko izolują.

Ale elastyki to nie moja działka i niech się inni wypowiadają ;) 

Teraz, coxWlkp napisał(a):

No a co z tym mieszaniem paneli o różnych mocach … tu tez będzie ciężko dobrać … z napięciem 21,4 raczej sobie poradzę :) 

No a teraz są dostępne te elastyki, które masz? Czy tez będziesz musiał dobierać z innych?

2 minuty temu, czyś napisał(a):
4 minuty temu, coxWlkp napisał(a):

Proszę Państwa to jest jasne …. Wymienię Pickampera na campera kupię ramki na 100% jestem do tego przekonany … ale dzisiaj nie ma takiej opcji :) wiec poradzicie jak z tym elastykiem :) 

Nikt cię nie namawia, trochę  dyskusja "zboczyła" na refleksje natury ogólnej (co się przez parę lat zmieniło, co życie zweryfikowało). 

Dokładnie tak - wątek poboczny ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, lbuster napisał(a):

Ja bym kleił bezpośrednio do blachy, ona według mnie przynajmniej coś odda temperatury bokami do atmosfery. Cienkie rurki to chyba tylko izolują.

Ja nie mam blachy :) … To jest laminat :) wiec teoretycznie poliwęglan pomoże bo z boczku będzie sobie powietrze krążyło na tyle ile tworzywo jest w stanie oddać ciepło zadziała ….

6 minut temu, lbuster napisał(a):

No a teraz są dostępne te elastyki, które masz? Czy tez będziesz musiał dobierać z innych?

Chyba identycznych nie ma ale bardzo podobne mocowo i napięciem … stare zresztą już na sprawności trochę straciły. Raczej z tego bym nie robił laboratorium. 

10 minut temu, czyś napisał(a):

Nikt cię nie namawia, trochę  dyskusja "zboczyła" na refleksje natury ogólnej (co się przez parę lat zmieniło, co życie zweryfikowało). 

I w dalszej części dyskusji proponuję odłożyć ramki i rurki bo dojdziemy do kobiet :lol:

Skupmy się na flexach … mimo tego, że edytor słowo flexach poprawił na fletach :) 

Edytowane przez coxWlkp (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszanie różnych mocy nie ma większego znaczenia, najważniejsze są możliwie najbardziej zbliżone napięcia przy Pmax i jałowe, i max. napięcie w szeregu. 

A co do flexów, życie jest bogate, do przyczepy na dach sztywniak, ale do czego innego za chwilę będę kupował małe elastyki i dorabiał do nich sztywną aluminiową ramkę nośną, bo nie mogę mieć szkła, a przykleić ich nie ma gdzie i jak, i musi być ramka :)

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, coxWlkp napisał(a):

To jest laminat :)

No to w takim wypadku bym eksperymentował np. z rurkami ;) 

23 minuty temu, coxWlkp napisał(a):

Chyba identycznych nie ma ale bardzo podobne mocowo i napięciem

Czyli i tak trzeba dobierać, wiec co za różnica, czy sztywniak czy elastyk ;) Jak padną pierwsze dwa na skosach nadal wymieniać na elastyki, być może na jakichś rurkach a dachowy wymienić na sztywny.

IMO.

PS. Na polach starasz się ustawiać dziobem na południe czy tak, jak wyjdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.