Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie bardzo dziękuję. Decyzja podjęta. Montaż w poprzek. Dwa przednie narożniki przykręcone, w otwory oczywiście wkleję minimalnie wystawione nad dach rurki (tylko postanowiłem że zamiast z jakiegoś tworzywa wkleję rurki aluminiowe które od zewnątrz uszczelnię klejem do aluminium - takim metalem w płynie który robi spoinę jak spaw), od środka w szafkach zastosuję jakieś duże płaskowniki czy coś w tym rodzaju. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, AndrzejN69 napisał(a):

Panowie bardzo dziękuję. Decyzja podjęta. Montaż w poprzek. Dwa przednie narożniki przykręcone, w otwory oczywiście wkleję minimalnie wystawione nad dach rurki (tylko postanowiłem że zamiast z jakiegoś tworzywa wkleję rurki aluminiowe które od zewnątrz uszczelnię klejem do aluminium - takim metalem w płynie który robi spoinę jak spaw), od środka w szafkach zastosuję jakieś duże płaskowniki czy coś w tym rodzaju. 

Pozostaje życzyć powodzenia :) wyślij foty jak zrobisz , ciekaw jestem jak wyjdzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bardzo dziękuję. Decyzja podjęta. Montaż w poprzek. Dwa przednie narożniki przykręcone, w otwory oczywiście wkleję minimalnie wystawione nad dach rurki (tylko postanowiłem że zamiast z jakiegoś tworzywa wkleję rurki aluminiowe które od zewnątrz uszczelnię klejem do aluminium - takim metalem w płynie który robi spoinę jak spaw), od środka w szafkach zastosuję jakieś duże płaskowniki czy coś w tym rodzaju. 
Super pomysl! Że też nikt na to na forum wcześniej nie wpadł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że mimo Waszych zapewnień o mocy kleju ja upieram się przy śrubach przynajmniej dwóch od przodu. Taki skręcony na punkcie bezpieczeństwa już jestem i chyba się nie zmienię kiedyś jak miałem mazdę kupiłem CB radio i antenę 1.5m na magnesie to pierwsze co zrobiłem to wymieniłem magnes na największy czyli 16cm a na dodatek to przy kablu w termokurczu puściłem gruby paracord zawiązany do uchwytu w bagaźniku ??? no taki już jestem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że mimo Waszych zapewnień o mocy kleju ja upieram się przy śrubach przynajmniej dwóch od przodu. Taki skręcony na punkcie bezpieczeństwa już jestem i chyba się nie zmienię kiedyś jak miałem mazdę kupiłem CB radio i antenę 1.5m na magnesie to pierwsze co zrobiłem to wymieniłem magnes na największy czyli 16cm a na dodatek to przy kablu w termokurczu puściłem gruby paracord zawiązany do uchwytu w bagaźniku no taki już jestem
Prędzej to te Twoje śruby puszczą niż poprawnie przyklejony panel:

[/url]


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli psychika to ok - jeżeli przez tą psychikę zamoknie przyczepa to trudno...

Ale spokój jest najważniejszy - szczególnie w karawaningu.

 

Dodam dla wyjaśnienia tematu - jeżeli puści klej to jakakolwiek śruba przykręcona do 0,7mm aluminiowego dachu czy 1mm laminatu (nie wiem z czego masz dach) wyrwiesz 1 ręką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, AndrzejN69 napisał(a):

??? no taki już jestem ?

Najważniejsze znać swoje słabości :) … lepiej tak niż bagatelizować temat …. W pełni rozumiem … ja antenę do CB przekręciłem do maski samochodu olewając magnesy bo im nie ufałem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Misio napisał(a):

 

 

Dodam dla wyjaśnienia tematu - jeżeli puści klej to jakakolwiek śruba przykręcona do 0,7mm aluminiowego dachu czy 1mm laminatu (nie wiem z czego masz dach) wyrwiesz 1 ręką...

Z tego co zrozumiałem śrubki mają być na wylot w szafce.

 

59 minut temu, AndrzejN69 napisał(a):

. Taki skręcony na punkcie bezpieczeństwa już jestem i chyba się nie zmienię  ??? ?

Też tak mam, przykleić i jeszcze przykręcić :D

Edytowane przez peja76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, peja76 napisał(a):

Z tego co zrozumiałem śrubki mają być na wylot w szafce.

No tak ale jak będzie tuleja to ona oprze się o poszycie...lub o sklejkę

Jak oprzemy śrubę o sklejkę, to będzie prasowanie styropianu sklejką... jeżeli klej puści, to przy tak dużych podmuchach zrobi się minimalny luz "na styropianie"... a luz i taka płachta...to wcześniej czy później musi wyrwać...zwykł fizyka...chyba że ktoś się wkręci idealnie we wzmocnienia (co graniczy z cudem - o ile takowe są)...

O uszczelnianiu takiego połączenia już nie wspomnę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Misio napisał(a):

No tak ale jak będzie tuleja to ona oprze się o poszycie...lub o sklejkę

Jak oprzemy śrubę o sklejkę, to będzie prasowanie styropianu sklejką... jeżeli klej puści, to przy tak dużych podmuchach zrobi się minimalny luz "na styropianie"... a luz i taka płachta...to wcześniej czy później musi wyrwać...zwykł fizyka...chyba że ktoś się wkręci idealnie we wzmocnienia (co graniczy z cudem - o ile takowe są)...

O uszczelnianiu takiego połączenia już nie wspomnę...

Większość użytkowników w ten sposób ma przykręcone markizy, wieszaki na rowery (też mam tak wieszak zamontowany, nie ja montowałem ale pewno serwis) jakoś wszystko się trzyma i nie przecieka a 4 rowery trochę ważą:niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość użytkowników w ten sposób ma przykręcone markizy, wieszaki na rowery (też mam tak wieszak zamontowany, nie ja montowałem ale pewno serwis) jakoś wszystko się trzyma i nie przecieka a 4 rowery trochę ważądefault_niewiem.gif
Tylko, że większość rzeczy montujesz jednak nie do styropianu a do belek konstrukcyjnych w poszyciu. Taka różnica

Ten sam serwis i większość użytkowników jednak przykleja różne rzeczy, zgodnie ze sztuką. I tak do dachu potrafi być przyklejony nie tylko panel ale i markiza ważąca z 50 kg, antena sat ważąca i 20 kg. O elementach ozdobnych nadwozia, które są przyklejone fabrycznie już nawet nie ma co wspominać.

Dobrze przyklejony element, to znaczy zgodnie ze sztuką i zaleceniami producenta kleju będzie się trzymał tak że go zwyczajnie nie odkleisz. Demontowałem w Adrii panel metalowy od anteny Sat. Odklejenie metalowego elementu 40x40 zajęło mi godzinę! Nawet nie tyle odklejenie co mechaniczne wycinanie. Każdy wątpiący w taki klej powinien raz w życiu się pomęczyć z odklejaniem czegoś takiego - od razu się otwierają oczy, że to nie ma prawa puścić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, jacek00 napisał(a):

Tylko, że większość rzeczy montujesz jednak nie do styropianu a do belek konstrukcyjnych w poszyciu. Taka różnica https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji2.png

Ten sam serwis i większość użytkowników jednak przykleja różne rzeczy, zgodnie ze sztuką. I tak do dachu potrafi być przyklejony nie tylko panel ale i markiza ważąca z 50 kg, antena sat ważąca i 20 kg. O elementach ozdobnych nadwozia, które są przyklejone fabrycznie już nawet nie ma co wspominać.

Dobrze przyklejony element, to znaczy zgodnie ze sztuką i zaleceniami producenta kleju będzie się trzymał tak że go zwyczajnie nie odkleisz. Demontowałem w Adrii panel metalowy od anteny Sat. Odklejenie metalowego elementu 40x40 zajęło mi godzinę! Nawet nie tyle odklejenie co mechaniczne wycinanie. Każdy wątpiący w taki klej powinien raz w życiu się pomęczyć z odklejaniem czegoś takiego - od razu się otwierają oczy, że to nie ma prawa puścić https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji2.png

Zamontuj do mojego kampera coś do belek konstrukcyjnych w poszyciu:), ja jeszcze nie widziałem przyklejonej markizy, byłem przy montażu mojej dachowej markizy w Hobby 540wlu i jest przyklejona ale również przykręcona do narożnika ściany, mowa o dachowej markizie, nie wiem jak w innych markach ale w Hobby każda markiza jest przykręcana i przyklejana.  To co producent coś źle robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie przy narożniku ściany jest wzmocnienie...

Widziałem wiele bagażników rowerowych jak ktoś sam zamontował (do "styropianu") w efekcie, była tylna ściana do wymiany, bo zaciekła...tam też są wzmocnienia drewniane, do których powinno być to montowane...

Dodam - dużo trudniej uszczelnić dach niż ścianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, peja76 napisał(a):

Zamontuj do mojego kampera coś do belek konstrukcyjnych w poszyciu:)

Np np bagażnik na rowery montowany do tylnej ściany - bardzo często producenci kamperów przewidują dedykowane miejsce na takie akcesoria. 

Godzinę temu, peja76 napisał(a):

ja jeszcze nie widziałem przyklejonej markizy,

No to mało widziałęś ;) Chociażby KIKI u siebie ma przyklejonego wielkiedo Dometica. Nie ma tam ani grama śruby. Adaptery montujesz tylko i wyłącznie na klej. 

Godzinę temu, peja76 napisał(a):

byłem przy montażu mojej dachowej markizy w Hobby 540wlu i jest przyklejona ale również przykręcona do narożnika ściany, mowa o dachowej markizie, nie wiem jak w innych markach ale w Hobby każda markiza jest przykręcana i przyklejana.  To co producent coś źle robi?

Ale to czy przyklejasz czy przykręcasz zależy od adapterów. Więc niektóre adaptery należy przykręcić, niektóre przyklejasz i przykręcasz a niektóre tylko przyklejasz. Z panelami do anten satelitarnych jest tak samo. Są przykręcane i przyklejane, a są tylko takie na klej. Ja np. celowo taki wybierałem, aby nie wiercić w dachu. 

To samo jest z innymi akcesoriami. Np drzwiczki serwisowe Dometica są tylko na klej, nie ma tam ani jednej śrubki. Z kolei drzwiczki serwisowe Thetforda "wklejasz" na butyl i na około przykręcasz do poszycia. 

I z ciekawości, panel solarny w swoim kamperze (bo chyba masz) masz przykręcony do dachu czy tylko przyklejony? 

44 minuty temu, Misio napisał(a):

Ale właśnie przy narożniku ściany jest wzmocnienie...

Widziałem wiele bagażników rowerowych jak ktoś sam zamontował (do "styropianu") w efekcie, była tylna ściana do wymiany, bo zaciekła...tam też są wzmocnienia drewniane, do których powinno być to montowane...

Dokładnie tak. 

Poza tym na forum mamy przypadek zamontowanej markizy do ściany bocznej, gdzie zarwała się cała boczna ściana od takiego ciężaru. Więc z tym montowaniem bywa różnie :)

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.