Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Na yt jest film. Naprawić niektóre uszkodzenia się da, ale przeważnie jeśli się to robi, to od spodniej strony panelu (jak się ruszy front, to jakby nie zalewać itp., z czasem z wierzchu będzie wchodzić woda). Tylko jak dostać się na spód przyklejonego uprzednio elastyka? Solidnie przyklejony panel elastyczny bywa trudno zdjąć tak, aby jeszcze do czegokolwiek się nadawał, a tym bardziej do punktowej naprawy i dalszego działania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lbuster napisał(a):

No to ja chyba mam taki 150 czy 160W na dachu i żyłem w błogiej nieświadomości, że nadal są takie ciężkie ;) 

Ale co by nie mówić, mam ten sztywny panel chyba z 4-5 lat i w poprzednie wakacje osiągnąłem rekord ładowania 10A, więc nic tylko polecać sztywniaki ;) 

Mi w tych ramkowych bardziej się podobają napięcia 40v to standard i to jest panel idealny pod Victrona :)   ….

6 godzin temu, lbuster napisał(a):

PS. Na polach starasz się ustawiać dziobem na południe czy tak, jak wyjdzie?

Staram się na południe ale bez spiny :) byle było słońce 

5 godzin temu, sosek napisał(a):

A naprawa? , jest na yt film .

Przyszło mi to do głowy ale będzie jak w przypadku kranu z mikrowyłącznikiem po 2 tyg wszystko wyląduje w śmieciach. 
 

To teraz najważniejsze - widzicie co mam, nie chcę rozwodu wiec musi być flex!

Kleić na cienki poliwęglan dla zwiększenia wentylacji czy na taśmę 1,6mm z podobnym efektem … co sądzicie ? 

Czy może zrobić na sikaflex i nowy wytrzyma dłużej :) 

Edytowane przez coxWlkp (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Misio napisał(a):

Widziałem po gradobiciu panel na poliwęglanie...masakra

Myślę że bez było by lepiej...oczywiście gorzej z wentylacją, ale jednał lepiej bez...

A co sądzisz o pomyśle z taśmą 3M popartą instrukcją producenta 

https://portablepower.pl/product/wattstunde-ws150efx-marine-150w-panel-fotowoltaiczny-elastyczny/

I dedykowanym montażem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem...

11 godzin temu, Misio napisał(a):

Podobno na taśmach 3m podnieśli auto (gdzieś było na YT) ale ja jednak wolał bym klasyczny klej...

Parę razy coś kleiłem na różnych 3m... raczej mniej byłem z nich zadowolony...niż pozytywnie zaskoczony ☹️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

11 godzin temu, Dodi napisał(a):

Są różne rodzaj taśm 3M dwustronnych a różnią się właśnie wytrzymałością . Ja ich używałem (nie do paneli) i są naprawdę bardzo mocne , trzeba odczekać 24h po połączeniu . A czy utrzymają panele ? chyba bym się nie przekonał 

Dedykowanego rozwiązania firmy 3M nie namierzyłem, ale np. dedykowane do PV produkty posiada TESA.

image.thumb.png.ee489a7c1fd4ef38c507e8e03ff1c424.png

ps. Ja przy pomocy taśm 3M będę mocował panele (sztywne), bo ...chcę by pozostała możliwość odklejenia ;).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Tofel napisał(a):

Witam.

Dedykowanego rozwiązania firmy 3M nie namierzyłem, ale np. dedykowane do PV produkty posiada TESA.

image.thumb.png.ee489a7c1fd4ef38c507e8e03ff1c424.png

ps. Ja przy pomocy taśm 3M będę mocował panele (sztywne), bo ...chcę by pozostała możliwość odklejenia ;).

Pozdrawiam

Wiesz 3M jest już potwierdzona :) zresztą tą samą taśmę opisuje producent panela.

I zgadzam się z Tobą, że odklejenie będzie łatwiejsze :) zaraz poczytam co pisze Tesa 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, coxWlkp napisał(a):

....chyba, że coś mi umknęło 

A może to właśnie mnie :D.

Niemniej jednak TESA proponuje:

image.thumb.png.c605ffc35b7c549cde6906a31380bf5e.png

 

https://www.tesa.com/en-us/industry/renewable-energies/solar-industry/back-rail-stiffener-bonding

https://adhtapes.com/photovoltaic-solar-tape-application-solution/

Zastosowanie produktów TESA w obszarze PV:

image.thumb.png.de46856454ca0d758564b0e3326f3216.png

 

Poniżej pełne zestawienie TESA - produkt vs obszar stosowania

TESA for PV.pdf

 

W odniesieniu do taśmy 3M GPH-160GF.

image.thumb.png.3956b22d81b4f88f1779b18268b79eab.png

może warto zapoznać się jak wypada ona na tle innych "silnych" taśm firmy 3M:

3M VHB Selection.pdf

 A w międzyczasie znalazłem - do fotowoltaiki firma 3M proponuje coś takiego:

SAFT (oznaczenie producenta 2204 oraz 2304 - wspomniane na screenie powyżej)

3M SAFT.pdf

 

Jakby ktoś potrzebował to są jeszcze dostępne bardziej szczegółowe zestawienia taśm 3M

(zastosowanie vs powierzchnia vs zdolność przenoszenia różnorakich obciążeń).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tofel napisał(a):

A może to właśnie mnie :D.

Niemniej jednak TESA proponuje:

image.thumb.png.c605ffc35b7c549cde6906a31380bf5e.png

 

https://www.tesa.com/en-us/industry/renewable-energies/solar-industry/back-rail-stiffener-bonding

https://adhtapes.com/photovoltaic-solar-tape-application-solution/

Zastosowanie produktów TESA w obszarze PV:

image.thumb.png.de46856454ca0d758564b0e3326f3216.png

 

Poniżej pełne zestawienie TESA - produkt vs obszar stosowania

TESA for PV.pdf 28.51 kB · 1 pobranie

 

W odniesieniu do taśmy 3M GPH-160GF.

image.thumb.png.3956b22d81b4f88f1779b18268b79eab.png

może warto zapoznać się jak wypada ona na tle innych "silnych" taśm firmy 3M:

3M VHB Selection.pdf 613.84 kB · 1 pobranie

 A w międzyczasie znalazłem - do fotowoltaiki firma 3M proponuje coś takiego:

SAFT (oznaczenie producenta 2204 oraz 2304 - wspomniane na screenie powyżej)

3M SAFT.pdf 676.26 kB · 2 pobrania

 

Jakby ktoś potrzebował to są jeszcze dostępne bardziej szczegółowe zestawienia taśm 3M

(zastosowanie vs powierzchnia vs zdolność przenoszenia różnorakich obciążeń).

 

Pozdrawiam

Czyli producenci taśm mają dedykowane rozwiązania, producenci paneli polecają. Potrzebujemy chociaż jednego praktyka który przetestował ten sposób montażu i podzieli się z nami swoimi uwagami! Czy jest tu ktoś taki? 


 

Jedyna obawa to u producenta panela WATTSTUNDE EFX znalazłem uwagę … Półelastyczny, wysokiej klasy panel fotowoltaiczny z wbudowaną płytą aluminiową – idealny do wymagających zastosowań. Może bo, że ma tą wbudowaną płytę Alu powoduje, że nadaje się do taśmy …. A inne flex są opisywane do montażu albo na Alu ramce albo na sikaflex …Ciekawe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zastanowił, doczytał, dowiedział, czy 3M nadaje się do sztywnego panelu. Co będzie po latach działania różnych temperatur, słońca, sił odrywających itp.

Jest sprawdzone rozwiązanie, myślę, że podobne kosztowo, więc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lbuster napisał(a):

Ja bym się zastanowił, doczytał, dowiedział, czy 3M nadaje się do sztywnego panelu. Co będzie po latach działania różnych temperatur, słońca, sił odrywających itp.

Jest sprawdzone rozwiązanie, myślę, że podobne kosztowo, więc...

:) masz racje … ale do sztywnego nadaje się w 100% to już potwierdzone w 3M a jak zastosujesz lakier to szybciej laminat puści. 
 

Musze poszukać na forach jachtowych … może wodniacy mają większe doświadczenie w użytkowaniu 3M :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.