Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Może tu znajdziesz odpowiedź...

Wiele jest dobrych kulometrów

 

Taniej u "mine friend", w Polsce, zapewne "pewniejsze".

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2023 o 14:53, Suzu4x4 napisał(a):

szklany panel 140w + elastyk 150w połączone w szereg dalej jeszcze działa.

Różne panele połączyłeś w szeregu? Tak można/jest to polecane/wydajne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce bez większych problemów - auto stojące częściowo pod drzewem, z minimalnym wykorzystaniem akumulatora... pewnie gdyby był bardziej rozładowany spokojnie było by codziennie pod 500Wh

Screenshot_20230222_100202.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lbuster napisał(a):

Różne panele połączyłeś w szeregu? Tak można/jest to polecane/wydajne?

1) tak można

2) nie jest to polecane

3) jak widać na załączonych przezemnie wykresach jest to wydajne  :-]

 dokładnie to mam  panel  szklany 140W który był zamontowany fabrycznie  i dołożyłem elastyczny 160W i  połączyłem w szereg.

Do tego Victron 20A  i aku Lifepo4 150 Ah.

Celowo wziąłem nieco większą moc elestyka względem szklanego żeby zrekompensować jego mniejszą wydajność czyli wg moich założeń działa to tak jakbym miał dwa szklane panele po 140W połączone w szereg.

22 minuty temu, Voku napisał(a):

@Suzu4x4tylko to chyba nie w pl?

tak, było to z wycieczki  Włochy/Austria/Niemcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Suzu4x4 napisał(a):

dokładnie to mam  panel  szklany 140W który był zamontowany fabrycznie  i dołożyłem elastyczny 160W i  połączyłem w szereg.

A one mają podobne parametry napięciowe? No i czemu nie zrobiłeś równolegle, skoro sam mówisz, że tak powinno być lepiej (zalecane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższe napięcie przy gorszym nasłonecznieniu daje więcej możliwości...

Kiedyś myślałem żeby zrobić sobie taką "zwrotnicę" na lato i na zimę ale przy moich 44V nie chciało mi się tak kombinować... a teraz przy LiFePO4 tym bardziej nie będzie mi się chciało :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lbuster napisał(a):

A one mają podobne parametry napięciowe? No i czemu nie zrobiłeś równolegle, skoro sam mówisz, że tak powinno być lepiej (zalecane).

 Bo robiłem przed finalnym montażem testy przez klika dni i na połączeniu szeregowym wychodziło mi lepiej.

Nie było jakieś dużej różnicy (różnice rzędu kilku W więc w granicach błędu pomiaru ) ale zawsze na plus.

20210429_074904.thumb.jpg.c886f35d937ff8cf59e61ce42c7fa00d.jpg

4 minuty temu, Misio napisał(a):

Wyższe napięcie przy gorszym nasłonecznieniu daje więcej możliwości...

też wyszedłem z tego założenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Suzu4x4 napisał(a):

Bo robiłem przed finalnym montażem testy przez klika dni i na połączeniu szeregowym wychodziło mi lepiej.

OK, czyli w Twoim przypadku praktyka nie potwierdza teorii :ok:

1 godzinę temu, Misio napisał(a):

Wyższe napięcie przy gorszym nasłonecznieniu daje więcej możliwości...

Niby tak, ale myślałem (czytałem), że różne napięcia w szeregu będą się jakoś gryźć (tracić wydajność) a tu proszę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lbuster napisał(a):

OK, czyli w Twoim przypadku praktyka nie potwierdza teorii :ok:

Niby tak, ale myślałem (czytałem), że różne napięcia w szeregu będą się jakoś gryźć (tracić wydajność) a tu proszę :D

Praktyka potwierdza teorię. Mój panel elastyczny ma zbliżoną wydajność do mojego szklanego więc wszystko działa jak powinno, robiłem testy zarówno podłączając pojedynczo każdy z paneli jak i razem w połączeniu szeregowym i równoległym, wszystko to już dokładnie opisywałem w tym temacie niemal dwa lata temu .

różne napięcia w szeregu nie będą się gryzły tylko sumowały, można łączyć panele o różnych parametrach tylko się tego nie zaleca bo najsłabszy moduł  obniża  wydajność instalacji  tu masz wszystko opisane :

https://enerad.pl/aktualnosci/laczenie-paneli-fotowoltaicznych-w-jaki-sposob/

 

u mnie nie ma to znaczenia, bo jak pisałem mój panel elastyczny 160W ma bardzo zbliżone parametry do szklanego 140W więc możesz w uproszczeniu przyjąć że mam dwa panele 140W połączone w szereg  ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Misio napisał(a):

A skąd wiesz że są różne napięcia?

Nie wiem - pytam ;) 

17 minut temu, Suzu4x4 napisał(a):

mój panel elastyczny 160W ma bardzo zbliżone parametry do szklanego 140W więc możesz w uproszczeniu przyjąć że mam dwa panele 140W połączone w szereg  ;)

OK, czyli dobierałeś panel o podobnych parametrach. Wszystko jasne :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Panowie mam pytanie dotyczące paneli elastycznych. Mam 3 panele połączone w szereg. Rozpisywaliście się o ich częstych uszkodzeniach.

Jaki jest objaw uszkodzenia panela solarnego ? Czy np. zwiera obwód, rozwiera obwód ? 

Już uzasadniam moje pytanie:

Victron pokazuje napięcie solarów ( kilka dni temu było to 49, 60V) 

Dzisiaj w słoneczny dzień pokazuje 26,21 V  ale przez noc intensywnie rozładowywałem akumulator i występuje intensywna potrzeba ładowania :)

i obecnie prąd ładowania to 7,1 A.

IMG_3362.thumb.jpeg.85dafd0b4a01e9c8b4eef1c9f67f111a.jpegIMG_3361.thumb.jpeg.3570f6cc31a3929fdb47afe6a9e39247.jpeg

 

Czy coś się dzieje z solariami? Czy Victron  jak zadziałał mppt na interfejsie pokazuje co pokazuje :)?
 

bo w aktualnej historii pokazuje napięcie 59,72V 

 IMG_3360.thumb.jpeg.1751df812d2bed9790ca34662b8fb2d5.jpeg
 

 

Edytowane przez coxWlkp (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już uzasadniam moje pytanie:

Victron pokazuje napięcie solarów ( kilka dni temu było to 49, 60V) 

Dzisiaj w słoneczny dzień pokazuje 26,21 V  ale przez noc intensywnie rozładowywałem akumulator i występuje intensywna potrzeba ładowania :)

i obecnie prąd ładowania to 7,1 A.

IMG_3362.thumb.jpeg.85dafd0b4a01e9c8b4eef1c9f67f111a.jpegIMG_3361.thumb.jpeg.3570f6cc31a3929fdb47afe6a9e39247.jpeg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.